Şimdi Ara

Yurtdışından (Çinden) Ucuza Numaralı Gözlük ve Güneş Gözlüğü Alma Rehberi!!!

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
817
Cevap
140
Favori
126.662
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Edit: "Bu konuyu takip eden arkadaşlar, lütfen özel mesaj göndermeden önce konudaki ilk mesajımı dikkatle okuyunuz. Hepinize özel mesajdan yardımcı olmak isterim, fakat benim işim bu değil ve hepinize özel mesaj ile ayrı ayrı yardımcı olmam mümkün değil. Anlayışınız için teşekkür ederim."

Donanımhaberden bir çok şey öğrendim (buyincoins.com adlı site gibi), bilginin paylaşarak çoğalacağını düşünerek sizlerle bu bulduğum siteyi paylaşmak istiyorum. Öncelikle belki sitenin tanıtımı dh' de yapılmış olabilir fakat aramalarım sonucu bu sitenin tanıtımının yapıldığı bir paylaşım bulamadım. İşe koyulayım öncelikle site:

http://www.zennioptical.com/

Site tarafından ücretsiz sağlanan hizmetler şunlar:

* Çizilmeye karşı kaplama (anti-scratch coating)
    * 1.50 veya 1.57 Index hafif single vision gözlük camları
    * Full UV koruması
    * Hardcase koruyucu kap
    * Gözlük temizleme bezi

Bu hizmetlerin yanında ucuz bir miktara (4.95$), parlamaya karşı kaplama (anti-glare coating), güneş gözlüğü camı (light-tinting) yaptırabiliyorsunuz. Bu iki hizmetin tabiiki ayrı ayrı fiyatları 4.95$.

Siteden çok ucuza numaralı gözlük alabiliyorsunuz ama dikkat edilmesi gereken birkaç şey var. Bu dikkat edilmesi gereken şeyleri paylaşıyorum. Öncelikle gözlük camları hakkında biraz bilgi verelim. Bu bilgiyi şu linkten de okuyabilirsiniz oradan alıntı yaptım:https://forum.donanimhaber.com/m_47890570/tm.htm

ORGANİK CAMLAR
    Önemli olan gözlüğün hafif olması ve camların kırılgan olmaması ise bu camlar seçilmelidir. Bu camlar mineral camlara nazaran daha hafif ve sağlamdır.

POLİKARBONAT CAMLAR

Bu camlar genellikle koruyucu gözlük olarak kullanılırlar , darbelere karşı dayanıklı ve serttir.Organik camlara nazaran darbelere karşı 6-7 kat daha dayanıklıdırlar.

MİNERAL CAMLAR
    Mineral camlar sert hammaddelerle üretilirler yüksek ışık geçirgenliği , ısıya karşı dayanıklılık , kolay çizilmeme gibi özelliklerinden dolayı tercih
    edilirler. Bu camlar fabrika ortamında renklendirilerek de kullanılabilir. Renkli camların kullanım alanları farklılık gösterir.
    YEŞİL Yeşil renk günlük kullanım için en ideal renktir,gözü zorlayan parlak ışığı azaltır ve renklerin kendi doğallığında görülmesini sağlar.
    SARI Güneşe karşı gerçek koruyuculuğa sahip değildir,az ışıklı ortamlarda,alaca karanlıkta,gece araba kullanılırken ve sisli havalarda görüşü arttırır
    ve sürücü gözlüğü olarak bilinir.
    KAHVERENGİ Günlük kullanım için idealdir, kontrast arttırıcı özelliğe sahiptir
    GRİ Genel amaçlı kullanım için renklerin en idealidir. Doğru ve kusursuz bir görüşe olanak tanır, kontrast artırıcı özelliği olmamasına rağmen , gerçek
    renklerin algılanmasına kolaylıkla imkan sağlar.
    KIRMIZI Avcılık veya kayak spor unda önerilir , düşük ışık ta görüntünün algılanmasında derinlik sağlar.

FOTOKROMİK CAMLAR

Kolormatik camlar olarak bilinirler , numaralı gözlük kullananların ışık rahatsızlıklarını gidermek için kullanılır,koyulaşıp beyazlaşabilme özelliğinden
    dolayı tek gözlük kullanmak isteyenler için idealdir ama renginin açılmasının zaman alması da dezavantajıdır. UV ışınından gözleri yeterince korumazlar
    bunun için UV filitreli fotokromik camlar tercih edilmelidir.

POLARİZE CAMLAR
    Polarize filtre sadece bir düzlem yönündeki ışığın geçmesine izin verir yüksek polarizeli camlar sayesinde parlamalar engellenerek ışığın göze ulaşması
    sağlanır,polarize güneş gözlükleri kullanılarak , parlama ve yansıma % 99 oranında ortadan kalkar ve bununla ilgili rahatsızlıklar giderilir.

LENTİKÜLER CAMLAR

Gözlük kullanılıcılar yüksek numaralı camlardan rahatsız olurlar ,gözün dışarıdan görünümünün çok farklı olması , normalden daha ağır olmaları , estetiksel
    bozukluk bunlardan bazılarıdır, bu sorunları ortadan kaldırmak için üretilen özel camlara lentiküler camlar denir. Camların orta kısımlarında dioptrik güç
    vardır ama kenar kısımlarında herhangi bir dioptrik güç bulunmaz sadece çerçeveye montaj için kullanılır.

YÜKSEK İNDİSLİ CAMLAR
    Miyop , Hipermetrop veya Astigmat camlarda numara 2.00 dioptriyi geçtiğinde camın kenar ve orta kısımlarında kalınlaşmalar meydana gelir ve bununla
    birlikte camın ağırlığı artar ve gözlüğün burun üzerindeki baskısıda artar bu durum gözlük kullanılıcıları tarafından hiç istenmeyen bir durumdur. Bu
    yüzden yüksek indisli ( 1.6?1.7?1.8) ve 8.00 dioptriyi geçtiğinde (1.9) indisli camlar kullanılarak camlar daha ince , daha hafif ve daha iyi görüş
    sağlayan duruma getirilebilir.bu camlarla birlikte ideal çerçeve seçimiyle 8.00 dioptrili bir camın kenar kalınlığı 2.00 dioptrili bir camın kenar kalınlığına indirgenebilir. Sitede iki adet indis bedava göz numaram 2.00 diyoptriyi geçtiği için ben genellikle 1.57 indisli camları tercih ediyorum. Daha yüksek indisli camlar da var fakat biraz pahalılar.

BİFOKAL CAMLAR
    Uzak ve yakın için ayrı ayrı gözlük kullanmak yorucu ve sıkıcı bir iştir işte bifokal camlarla bu işlem tek gözlükle yapılabilmektedir ancak bifokal
    camlarda sadece uzak ve yakın alan görüşüne izin vardır orta görüş yoktur.

TRİFOKAL CAMLAR
    Bifokal cam a ilave olarak yakın segment üzerine uzak ve yakın dioptri ortası bir numara ilavesi yapılarak elde edilir amaç orta görüşüde sağlamaktır,
    fakat hiç estetik olmamasından dolayı fazla tercih edilmezler ayrıca geçişleri çok serttir.

PROGRESSIVE CAMLAR
    Uzak , Orta ve Yakın görüş için en estetik ve en ideal çözümdür . Görüntü aralarında atlama yapmaz,yumuşak geçiş noktalarına sahiptir , kişi bakmak ve
    görmek istediği objeyi zorlanmadan atlama sorunu olmadan elde edebilir.Ayrıca cam üzerinde kesitler bulunmaması nedeniyle dışarıdan görünüşü tek tip cam
    gibidir..

Bu camlar fotokromik, organik, polıkarbon, mineral AR kaplamalı v.s kişinin ihtiyaçlarına göre üretilebilmektedir.

REÇETE NASIL OKUNUR:

Aşağıdaki reçetede, reçetenin nasıl okunması gerektiğini anlattım.

Shipping ücretine gelecek olursak, shipping için 9,95 dolar alıyorlar yani yaklaşık 20 lira fakat 2 adet gözlük alınca bu fiyat o kadar da fazla görünmüyor. Shippingi fedex ile yapıyorlar ve tracking number (izleme numarası) veriyorlar.

Ben iki adet gözlük aldım. İki gözlüğün çerçevesi de 6,95 dolar. İlk çerçeveye sadece ekstradan parlamaya karşı kaplama yaptırdım 4,95$'a ve 11$ geldi. Diğer gözlük ise aviator tipindeydi ona da güneş gözlüğü olsun diye %80 light tinting (Türkçesi nedi blmiyorum ama camı istediğiniz renkte ve istediğiniz koyulukta yapıyorlar) yaptırdım 4.95 dolara. İki gözlük toplam 23 dolara maloldu üstüne shippingide ekleyince 32 dolar yani 60 TL' ye mal oldu gözlükler. Türkiyede ki bir optikci de 60 liraya bu kaplamalarla sadece gözlük camının 100 TL tutacağını düşünüyorum. Yanlış düşünüyorsam forumdan arkadaşlar söylesinler. Ben hizmeti çok beğendim ve 2-3 tane daha gözlük siparişi vermeyi düşünüyorum. Gözlük reçetesinin nasıl okunacağını ve nasıl girileceğini sonraki mesajlarda anlatacağım. Forumda bir arkadaşımızın hazırladığı gözlük camı alma rehberi var aşağıdaki linkten şiddetle bu rehberi okumanızı tavsiye ediyorum.

Ekleme: Sonradan iki adet daha gözlük aldım. Birisi plastic/acetate çerçeveli diğeri çerçevesiz. Çerçevesiz gözlükler genelde pahalı. Ben çerçevesiz gözlüğü 25.25$' a aldım 1.57 indisli camla birde ekstradan parlamaya karşı kaplama (anti-glare) bana 30$' a geldi. Diğer gözlüğe de aynı kaplamadan yaptırdım, onun çerçevesi 9.95$' dı kaplamayla 14$'a geldi. Aşağıdaki resimlerde son 4 resim bu gözlüklere ait.

Şimdi gelelim aldığım gözlüklerin resimlerine:

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi drexel -- 15 Nisan 2014; 3:39:55 >

• İyi güzelde. Ben gözlük veya lens alıcam. Burdan gözlük alsam yüzüme göre oldugunu ve numarasını nasıl alıcam ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ne[F]reT

İyi güzelde. Ben gözlük veya lens alıcam. Burdan gözlük alsam yüzüme göre oldugunu ve numarasını nasıl alıcam ?

Şu an o kısımları daha anlatmadım. Bu konuda onları da anlatacağım. Herşeyden önce zaten gözlük reçeteniz olması gerekiyor. Size olup olmayacağınıda gözlüğün ölçülerinden anlıyorsunuz. O tip bilgileri uzun bir postla gözlük reçetesi örneğiyle anlatacağım...
  • quote:

Orijinalden alıntı: drexel

quote:

İyi güzelde. Ben gözlük veya lens alıcam. Burdan gözlük alsam yüzüme göre oldugunu ve numarasını nasıl alıcam ?

Şu an o kısımları daha anlatmadım. Bu konuda onları da anlatacağım. Herşeyden önce zaten gözlük reçeteniz olması gerekiyor. Size olup olmayacağınıda gözlüğün ölçülerinden anlıyorsunuz. O tip bilgileri uzun bir postla gözlük reçetesi örneğiyle anlatacağım...

Yeni doktara gittim . Gözlük reçetesi ve lens reçetesi var. Ama ben hıc bırsey anlamıyorum . Zaten lens ıle ılıgılı konu acıcam. Tarayıcı ıle buraya aktırırm recetelerı.

• quote:

quote:

quote:

Yeni doktara gittim . Gözlük reçetesi ve lens reçetesi var. Ama ben hıc bırsey anlamıyorum . Zaten lens ıle ılıgılı konu acıcam. Tarayıcı ıle buraya aktırırm recetelerı.

Bu dediğim sitede lens satılmıyor maalesef sadece gözlük var o konuda size yardımcı olurum, ama lens konusunda yardımcı olamam...

• Reçete bu.

• Sayın nefret reçete dışında bir bilgi daha lazım o da PD mesafesi.

PD mesafesi (Pupillar Distance) iki göz bebeği arasındaki mesafedir. Bu mesafeyi bir cetvel yardımıyla ayna karşısında ölçüp söylerseniz, herşey tamamlanmış olacaktır.

Bu tip sitelerde genellikle gözlük numaraları uzak veya yakın olarak belirtilmez. Uzağı görme kusuru (miyopi) için SPH değerinin önüne "-" konulur. Sizin durumunuz için siteden gözlük alırken SPH kısmında -0.50 seçeceksiniz. CYL ve AXIS ise gözünüzde ileri derecede astigmat olduğunu gösteriyor. CYL astigmatın derecesini AXIS ise astigmatın hangi eksende (kaç derecede) olduğunu belirtiyor. Bu bilgiler dışında geriye sadece PD mesafesini gireceksiniz, onlarda size gözlüğü hazırlayıp yollayacaklar.

Başka sorularınız olursa çekinmeden sorabilirsiniz.
  • Kalitelimi peki bildigimiz cin mallarindan olmasinda
  • quote:

Orijinalden alıntı: PouLNaeJ

Kalitelimi peki bildigimiz cin mallarindan olmasinda

10 seneden daha fazla gözlük takan biri olarak şunu söyleyebilirim, Türkiyede herhangi bir optikciden alacağınız markasız gözlük çerçeveleri ile kalitesi aynı hatta daha kaliteli diyebilirim... Benim aldığım 2 çerçeve'de en ucuz çerçeveydi ve ikisinin de ayrı ayrı fiyatı 6.95$, sitede satılan en ucuz çerçevelerden. Ben kendime 2-3 tane daha almayı planlıyorum, çeşit çeşit takarım
  • Selam,

Bilgiler için teşekkürler, benim de uzun süredir bilgi almak stediğim bir konuydu.
  • takip.
  • çok önemli bir konu.
    şahsen ben siteyi tam taramadım. sadece şöyle bir baktım.
    gözlük gibi önemli bir konuda insan çekinse de arada ciddi bir hizmet ve fiyat farkı var.
    bu işi de netten yapabilirsek şahane olur.
    teşekkürler.

ayrıca bir an önce uzun ve anlaşılır bir anlatım bekliyoruz. bu konularda fikir sahibi arkadaşlar yada sorun yaşayan arkadaşlar katkıda bulunurlarsa memnun oluruz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi u.s.b.3 -- 15 Ekim 2011; 15:11:02 >
  • Arkadaşlar kendi reçetem üstünde sizlere tarif ederek anlatacağım. Yani detaylı bir anlatım olacak.
  • quote:

Sayın nefret reçete dışında bir bilgi daha lazım o da PD mesafesi.

PD mesafesi (Pupillar Distance) iki göz bebeği arasındaki mesafedir. Bu mesafeyi bir cetvel yardımıyla ayna karşısında ölçüp söylerseniz, herşey tamamlanmış olacaktır.

Bu tip sitelerde genellikle gözlük numaraları uzak veya yakın olarak belirtilmez. Uzağı görme kusuru (miyopi) için SPH değerinin önüne "-" konulur. Sizin durumunuz için siteden gözlük alırken SPH kısmında -0.50 seçeceksiniz. CYL ve AXIS ise gözünüzde ileri derecede astigmat olduğunu gösteriyor. CYL astigmatın derecesini AXIS ise astigmatın hangi eksende (kaç derecede) olduğunu belirtiyor. Bu bilgiler dışında geriye sadece PD mesafesini gireceksiniz, onlarda size gözlüğü hazırlayıp yollayacaklar.

Şuan kullandıgım gözlüğün çerçevesini ölçsem olur dımı ? Bide sph kımsı reçetede +50 demiş - olunca bırşey fark eder mı ?

• quote:

quote:

Şuan kullandıgım gözlüğün çerçevesini ölçsem olur dımı ? Bide sph kımsı reçetede +50 demiş - olunca bırşey fark eder mı ?

Şu an kullandığınız gözlüğün çerçevesini ölçmeniz bir anlam ifade etmez. PD mesafesi iki göz bebeği arası mesafedir. İki göz bebeği arası mesafeyi siz kendiniz ayna karşısında cetvelle ölçmelisiniz.

Benim de Türkiyede anlayamadığım bir olay zaten bu PD mesafesi. Bundan önceki hiçbir muayenemde doktorlar PD mesafesini ölçmediler. Optikçiler de PD mesafesi ellerinde olmadan gözlükleri yaptılar. En son muayenemde doktora kendim söyledim yurt dışından gözlük alacağımı ve tüm sitelerin PD mesafesi istediğini söyledim, doktorda tamam ölçelim dedi ve cetvelle ölçtü ve 68 mm dedi, aslında öncesinde bir alettle muayene oldum onda hem gözlük numarası hem de PD mesafesi çıktı ama doktor o makineden çıkan sonuçlara güvenmiyordu (Bundan önceki tüm doktorlarımda olduğu gibi). Ben söylemesem yine ölçülmeyecekti. Yani Türkiyede ki optikçilerin nasıl iş yaptığını hala anlayabilmiş değilim, Optikci bir arkadaş çıkar ve bu durumu anlatırsa ben de mutlu olacağım şahsen...

• quote:

quote:

quote:

Şu an kullandığınız gözlüğün çerçevesini ölçmeniz bir anlam ifade etmez. PD mesafesi iki göz bebeği arası mesafedir. İki göz bebeği arası mesafeyi siz kendiniz ayna karşısında cetvelle ölçmelisiniz.

Benim de Türkiyede anlayamadığım bir olay zaten bu PD mesafesi. Bundan önceki hiçbir muayenemde doktorlar PD mesafesini ölçmediler. Optikçiler de PD mesafesi ellerinde olmadan gözlükleri yaptılar. En son muayenemde doktora kendim söyledim yurt dışından gözlük alacağımı ve tüm sitelerin PD mesafesi istediğini söyledim, doktorda tamam ölçelim dedi ve cetvelle ölçtü ve 68 mm dedi, aslında öncesinde bir alettle muayene oldum onda hem gözlük numarası hem de PD mesafesi çıktı ama doktor o makineden çıkan sonuçlara güvenmiyordu (Bundan önceki tüm doktorlarımda olduğu gibi). Ben söylemesem yine ölçülmeyecekti. Yani Türkiyede ki optikçilerin nasıl iş yaptığını hala anlayabilmiş değilim, Optikci bir arkadaş çıkar ve bu durumu anlatırsa ben de mutlu olacağım şahsen...

Aynen bende yenı ogrendım bıde lens ıstedım recetede eksık yerler var .

• takip...
  • Drexel bilgilir super, haklısın TR'DE CAM ALMAK CERCEVE ALMAK ZOR İŞTİR.

20 SENEDİR GOZLUK KULLANAN BIRISI OLARAK SUNU KESİNLİKELE belirtebilirm
    TR'de OPTİKCİLERİN COGU HASTAYI KAZIKLAMYA CALISIR.

- Mesala sgk'nın karşılayacağı cam tutarını 20 farklı optikçiye sordum tutarı hepsi farklı soyledi kimi 100 dedi kimi 30 dedi hadi gelde guven.

- Liste fiyatı bu derler sonra indirim yapmış ayagına yarısna duserler

- İNCETlEME GEREKMEDİĞİ HALDE İNCELTELİM yapalım derler pahalı cam satmaya kalkarlar

- DİGER MARKAYI KÖTÜLER

- Camda sorun olur, pul atması olur kabul etmezler

Bende 3 sene once cerceve aldım Hong Kongdan 30 gunde geldi cerceve hala saglam sroun yok.

Drexel bifocal lens ve progressive lens nedir? Anlatırmısın?

çİNDEN Alınan güneş gözlüğünü kesinlike kullanmayınız!

• Ben 2 adet daha gözlük siparişi vermiştim onlarda geldi, fotolarını koyacağım en kısa zamanda.

Bifocal lens ve Progressive lensin anlatıldığı bir konu var forumda. Onun linkini anlatıma koyayım. Bu arada link:

http://forum.donanimhaber.com/m_47890570/tm.htm
  • ben yaklasık 20 yıldır aynı numarayı kullanıyorum ne ilerliyo nede geriliyo şimdi bu siteden bir adet gözlük çerçevesi siparişi vereceğim fakat sipariş aşamasında alttaki cam bilgilerini doldurmamı istiyor fakat orada yazan şeylerin ne anlama geldiğini bilmiyorum açıkcası :)

camdaki bilgilerin oldugu kısmı kafama göre doldursam nasıl olur acaba konuyu açan arkadaşada ayrıca çok teşekkürler daha önce çinden 5-6 adet çerçeve almıştım ama bu derece çeşidin olduğu ve fiyatlarının uygun olduğu tek site bu sanırım 3-5 usd civarına yüzlerde gözlğk satan site var ama çeşit yoktu
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.