Şimdi Ara

Yurtdışından Araba Getirmek (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
44
Cevap
0
Favori
23.282
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yeri gelmişken ben de sorayım.Geçenlerde Fransız ebay'ında 60 kusur model orijinal Fransız yapımı;klasik bir "Mobylette" gördüm.Fiyatı da 80 Euro'ydu.O motor alınmasına alınır da(kredi kartı geçilir..);TR'ye nasıl getirtilir;ne gibi işlem yaptırmak gerekir?
  • aracı güvendiğimiz yabancı birine aldırsak tr ye getirse biz de onu burada üzerimize alsak karlı olur muyuz
  • quote:

Orijinalden alıntı: bucakli

Yeri gelmişken ben de sorayım.Geçenlerde Fransız ebay'ında 60 kusur model orijinal Fransız yapımı;klasik bir "Mobylette" gördüm.Fiyatı da 80 Euro'ydu.O motor alınmasına alınır da(kredi kartı geçilir..);TR'ye nasıl getirtilir;ne gibi işlem yaptırmak gerekir?

alınır 25 yaş üstü,ordan kargolarlar burda gümrükte vergiyi öder, prosedürü tamamlar alırsın.

quote:

Orijinalden alıntı: kasım04

aracı güvendiğimiz yabancı birine aldırsak tr ye getirse biz de onu burada üzerimize alsak karlı olur muyuz

şöyle izah ediyim o arabanın TR plakaya geçişi için vergisini ödemen gerekiyor.MTV 1600cc ye kadar %37 2000cc ye kadar %60 eğer 2000cc üstüyse bu vergi %84e çıkar. Üstüne bir de KDV eklenir(MTV'li fiyattan). Alınan aracın sıfır olması 3 yaşından küçük olması şartı gibi durumlar var.Yani kısaca bu işle uğraşan biri olmadan bu işten kar zor.

• Sıfır olması veya 3 yaşından küçük olmaması şartı var. Arkadaş yanlış yazmış sanıyorum.
    gümrükforumda hesaplama örnekleri var ama karışık olmadığını söyleyemem. işi bilen biri ile yapmak en doğrusu. ama vergilerini ödeyince buradaki fiyatından çok da fark edeceğini sanmıyorum. Yine de arabadan arabaya değişebilir, hesaplayabilmek lazım. Pek uğraşmadım açıkçası.
  • quote:

Orijinalden alıntı: exca89

quote:

Yeri gelmişken ben de sorayım.Geçenlerde Fransız ebay'ında 60 kusur model orijinal Fransız yapımı;klasik bir "Mobylette" gördüm.Fiyatı da 80 Euro'ydu.O motor alınmasına alınır da(kredi kartı geçilir..);TR'ye nasıl getirtilir;ne gibi işlem yaptırmak gerekir?

alınır 25 yaş üstü,ordan kargolarlar burda gümrükte vergiyi öder, prosedürü tamamlar alırsın.

Peki gümrük vergisi ne çıkar?Bildiğim kadarıyla şu anda 150 Euro'ya kadar(kargo dahil) olan alışverişlerde vergi alınmıyor.Ama sonrasını bilmiyorum.Ayrıca o motorun plaka-ruhsat vs. işleri nasıl çözülür burada..?

• quote:

Orijinalden alıntı: PcCopat

Sıfır olması veya 3 yaşından küçük olmaması şartı var. Arkadaş yanlış yazmış sanıyorum.
    gümrükforumda hesaplama örnekleri var ama karışık olmadığını söyleyemem. işi bilen biri ile yapmak en doğrusu. ama vergilerini ödeyince buradaki fiyatından çok da fark edeceğini sanmıyorum. Yine de arabadan arabaya değişebilir, hesaplayabilmek lazım. Pek uğraşmadım açıkçası.
    evet 0-1-2 yaşında ve ikinci -üçüncü-.. el olmaması gerekli

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: exca89

quote:

Peki gümrük vergisi ne çıkar?Bildiğim kadarıyla şu anda 150 Euro'ya kadar(kargo dahil) olan alışverişlerde vergi alınmıyor.Ama sonrasını bilmiyorum.Ayrıca o motorun plaka-ruhsat vs. işleri nasıl çözülür burada..?

evet ama gelicek olan şey bir motorlu taşıt bir vergilendirme olur.. ne kadar olur bilemiyorum ama çok fazla fark etmez hani düz mantık %100 vergi versen bile bi kaç yüz euro olur kargoyu da eklediğimizde diye tahmin ediyorum..

• Çok derdi var.İstediğin model ve motor gücü'nü seçemessin.Sonra vergisi plakası vs.vs.vs

İyisi mi ; Gir sahibinden.com a seç birini.Kolay gelsin
  • istediğin model ve motor gücünü seçemezsin derken?
  • Peki arkadaşlar ingiltereden benim kuzene bir araba getirtsem ve arabayı geri götürmese herhangi bir sıkıntı olur mu?
    Arabayı yedek parça olarak kullanmak istiyorum. Trafiğe çıkmayacak herhangi bir ters durumda benim aracı yedekleyecek. Parçaları inanılmaz pahalı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: reefted

Peki arkadaşlar ingiltereden benim kuzene bir araba getirtsem ve arabayı geri götürmese herhangi bir sıkıntı olur mu?
    Arabayı yedek parça olarak kullanmak istiyorum. Trafiğe çıkmayacak herhangi bir ters durumda benim aracı yedekleyecek. Parçaları inanılmaz pahalı.

sıkıntı olur, kuzen sınırdan çıkamaz arabasız, arabasız çıkmak isterse aracı devlete hibe etmesi gerekli. O zamanda sizin işinize yaramaz.
  • Peki bu araba çalınsa ne olacak? Bizim kuzen kalacak mı Türkiye'de.
  • quote:

Peki bu araba çalınsa ne olacak? Bizim kuzen kalacak mı Türkiye'de.

hayır kalmayacak ancak başınız çok ağrır. Derdinizi zor anlatırsınız :)
  • biraz hort olucak ama şöyle bişey okudum

mesela almanyada veya bulgaristandan 'mesela' araba alıyorsunuz oranın fiyatıyla ve oranın plakasıyla ... parayı veriyorsunuz kullanarak buraya geliyorsunuz... aracı 6 ayda 1 bulgaristana çıkarmak koşulu ile kullanabilrmişiniz???

öyleyse mantıklı ben çıkarırım 6 ayda bir ne olurki... yabancı plakalı araçları çok görüyorum zaten bu aralar aklıma yatıyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: alpello

biraz hort olucak ama şöyle bişey okudum

mesela almanyada veya bulgaristandan 'mesela' araba alıyorsunuz oranın fiyatıyla ve oranın plakasıyla ... parayı veriyorsunuz kullanarak buraya geliyorsunuz... aracı 6 ayda 1 bulgaristana çıkarmak koşulu ile kullanabilrmişiniz???

öyleyse mantıklı ben çıkarırım 6 ayda bir ne olurki... yabancı plakalı araçları çok görüyorum zaten bu aralar aklıma yatıyor

Arkadaşlar önceki mesajlarda yazmışlar zaten..O olay eskidendi kapattılar o yolu
    Bu arada @desiya
    aracı nasıl 1 yıl tutuyoruz trde oluru nedir bu işin bir açıklama yapabilirmisin?
    Edit:Düzeltme

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fanfinifon -- 22 Şubat 2011; 14:42:29 >
  • desiya mesaj atmış sonra uğramamış, merak ettim ben de ama çevremden yapabilen duymadım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: UsbÇaydanlık

quote:

Arkadaşlar önceki mesajlarda yazmışlar zaten..O olay eskidendi kapattılar o yolu
    Bu arada @desiya
    aracı nasıl 1 yıl tutuyoruz trde oluru nedir bu işin bir açıklama yapabilirmisin?

kötü olmuş eski sistem güzeldi edirne sınırına giderdik direk bi köfte ekmek yeyip dönmek var

@desiya bende merak ediyorum cevabını bekliyoruz

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: UsbÇaydanlık

quote:

Bu arada @desiya

kötü olmuş eski sistem güzeldi edirne sınırına giderdik direk bi köfte ekmek yeyip dönmek var

@desiya bende merak ediyorum cevabını bekliyoruz

Evet dediğiniz gibi çok kötü oldu..Bende bir aralar Almanya'dan z4 yada z3 getirecektim,o zaman bu konuyu araştırırken konuştuğum,sorduğum insanlar 'bulgara gidip kahvemizi içip dönüyoruz'' diyorlardı..

• zaten olay 6 ay sonunda sınırdan çıkıp geçmek şeklinde değil,araç 6 ayda yurtdışında kalmalı ve ya farklı bir şahıs üstüne giriş yaptırılmalı türkiye ye..
  • quote:

Orijinalden alıntı: PcCopat

desiya mesaj atmış sonra uğramamış, merak ettim ben de ama çevremden yapabilen duymadım.

1 yıl olayı şöyle;

yurtdışında emekli olan kişiler aracı 1 yıl süreyle yurtdışında tutabiliyor... sanırım desiya bunu söyleyecekti... farklı bir yolu varsa bende öğrenmek isterim... şuan bulgaristanda bir arabamız var uzun süredir orada garajda yatıyor araba... bu araç getirme meselesi çok mantıklı değil...
  • quote:

Orijinalden alıntı: sierra

quote:

Peki bu araba çalınsa ne olacak? Bizim kuzen kalacak mı Türkiye'de.

hayır kalmayacak ancak başınız çok ağrır. Derdinizi zor anlatırsınız :)

Hayır neden ağrısın. Suç ithamında bulunanlar ispatla hükümlüdür, yoksa aracı çalınan adam çalındığını ispatlamak zorunda olmasa gerek diye düşünüyorum. O zaman devlet o arabanın başına nöbetçi dikmeli
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.