Şimdi Ara

Yurtdışında yaşamanın bedelleri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
40
Cevap
0
Favori
2.292
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Tabiki artıları çoktur , sistem oturmuştur insanın değeri vardır.Çalışan hakkını alır insani yaşam standartlarına kavuşur.Kendini geliştiren akıllı olanlar ev,araba,iyi işler edinir.Ama götürdüküleride az değildir.

Herkes güzel bir hayat için ülke dışına çıkmak ister , yeterince istekli olanlar bunu başarır.Kendini yetiştirmiş olanlar iş,okul,burs ile alternatifi olmayanlar ise evlilik yoluyla ve kaçak olarak şebekelere para yedirerek veya turist vizesiyle bir şekilde ülkeye girer.Fakat sonra ?Asla değişmeyen gerçekler vardır.Yaklaşık 10 tane ülke gezdim ve 2 seneye yakın avrupada iyi bir işte çalıştım.Defalarca refugee and immigration merkezlerindeki ortamları gezim ve avukatlarla görüştüm.Yani buradan belki de 10 kişiden 2-3 kişi oralarda hayatta kabilir.Burdan gidcem diye atıp tutanların çoğu orada bir sudan çıkmış balığa döner.Rekabet çok yaşam her yerde zor.

*Belli bir yaşa kadar Türkiye'de bulunmuş bireyler kültüre ayak uyduramıyor dil öğrenmede problem yaşıyor

*Hangi ülkeye giderseniz gidin ırkçılık ve 2.sınıf vatandaş olma hissi kaçınılmazdır

*Vatanından en çok nefret eden adam bile kendini Türkiyeyi savunur veya Tükiye özlemi çeker

*İnsanlar robot gibidir ve çıkarcıdır ölseniz bir kap su veren olmaz.Yani kekoların parkta çekirdek kola ile takılmasını bile özlersiniz.

*Buraya ekleyebileceğim tonlarca şey var.

• Şikayet eden çok dönen yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: cingozzz

Şikayet eden çok dönen yok.

oraya giden adam kendini başarılı olmak zorunda hissediyor.Çünkü gelirse milletin ağzı kapanmayacak.Tabiki ben orada doğan sonra saçmalayanlardan bahsetmiyorum sonradan gidenlerden bahsediyorum.

• bence her insanin kendine ozgu bir yasam tarzi var.

mesela ben sakin bir insanim, cok fazla insanin bulundugu yerlerden hoslanmiyorum. soguk ulkeleri seviyorum. turkiye cografi konumdan dolayi bana uygun degil. suanda gelecegimi dusuk nufuslu, genelde kis mevsimi uzun suren yerlere gitmeye gore planliyorum.

ilk once kendinizi dusunun, nasil bir hayat yasamak isterdiniz? her ulkenin kendine ozgu bir ozelligi vardir. siz turkiyeyi sevmiyorsunuz cunku hayatiniz turkiyede gecti.

• Yav he he kekolari bile ozlermisiz

Sen bunu ayda 200 euro taksitle audi q2 alan amcama anlat awk

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • burda devlet kurumunda güvenlik kulübesinde oturma işini beğenmeyen adam orda tuvalet temizliyor.

çünkü orda utanacağı tanıdığı kimse yok. o yüzden çöpte de yaşasa geri dönmüyor.

• Hocam türkiyenin her yeri güzeldir birtek bazı insanları bozuyor nasıl zeytinyağı kuyusuna bir damla su damlarsa bulanır türkiyede böyle üzüm üzüme baka baka kararır ülkenin hali ortada hiçde içaçıcı değil

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • MaDMaxiBo kullanıcısına yanıt

Burda Devlet memuru bile olsan alacağın para 3000-6000 bin tl ama orada tuvalet bil temizlesen alacağın para 1500-2500 euro gibi birşey.

4000-6000 tl ye yapabileceklerin belli bak anlatayım basit bir dondurma makinesi suan 3500-5000 birim para ama aynısı Almanya'da sadece 280 birim para gibi bir şey yani ben Memur olunca 1 aylık maaşımı dondurma makinesine basıyorum ama almanya'da tuvalet temizlersem maaşımın 8'de 1 ini veriyorum.

Türkiye'de tatile bile gidemiyoruz Ev,Okul ve İş hep bu şekilde Türk parası değer kaybettiği için kazandığımız paralar pull oluyor. Bütün ürünler böyle maalesef.

İmkanım olsa 1 dk durmadan giderim yazın yıllık izin alırım 1 ay TR'de tatil tatil gezerim miss gibi yaşarım

Özlenecek bir şey yok çünkü biz de burada hiç bir şey yapmıyoruz en son 1 sene önce tatil de dışarıda yemek yedim kendi ülkemde tatil yapamadıktan sonra yemişim ülkeyi almancı olurum tatile gelirim daha mantıklıdır Ekonominin düzelmesini de almancılar istemiyorlar

• TulparHAN kullanıcısına yanıt

haklılık payın var ama abartıyorsun. bu tür eleştirilerde hep karşı çıktığım konu abartılması.

memur maaşı 4000 den başlıyor, ortalama memur 5-6 bin alırken mühendis uzman ve bazı öğretmenlerin maaşı iyi ek ders ve kurs parası alıyorsa 7000+ , 15000 lira alan mühendis de var.

almanyada maaşlar 1350 avrodan başlıyor. orada akrabam var görüşüyoruz. en düşük maaş 1350 avro diyor. kendisi de düz 2000 alıyordu ama iş yeri iflas etmişti en son. ev kirası 1+1 için 600 avro 2+1 için 900 avro, geçenlerde de zam yapmışlardı kaç oldu bilmiyorum artık. çok detaylı sormak istemiyorum kuruş hesabını sanki kıskanır gibi.

tatile giden gidiyor, bizim burda memur kızlar var her sene türkiye turu yapıyorlar. çünkü parayı o işe harcıyorlar. diğer memur arkadaşlar jakuzili lüks ev almışlar mesela, parayı oraya harcıyor eski arabaya biniyor. ben de yeni araba aldım ortalama bir ev aldım. ben paramı birikimimi arabaya harcıyorum şu an, ne daha iyi eve ne tatile ne de lüks yaşamaya fazla harcamıyorum. daha iyi daha lüks araba şu anki hedefim. Yurtdışında yaşamanın bedelleri 

memura birikim şansı kalıyor, tek fark her memur bunu farklı bir şekilde kullanıyor.

orada 60 avro olan makineye baktım burada hb 900 liraya satıyor, 8 kat da değil 15 kat olmuş resmen. oranın da kendine göre zorluğu var. orada birikim yapmak buradaki kadar kolay değil onu söyliyim. elektronik/otomotiv ürünlerde ucuzdur ama onu başka yerden kapatıyor. sonuç olarak:

hayat pahalılığı zengin ülkelerde daha fazla hissediliyor kesinlikle Yurtdışında yaşamanın bedelleri 

Nescafe Gold 150 gr

Biber Kırmızı 6 kg

Biber Dolma 1 kg

Köy Biberi 4 kg

2 Ekmek

Bak bu ürünlere 54,34 tl ödedim tl kazanıp tl harcıyorum sen Euro kazanıp euro harcıyorsun şimdi Allah rızası için söyler misin 54,34 euro birim paraya sen neler alabilirsin ?

Almanya'da gıda,elektronik çok ucuz belki ev kirası pahalıdır şuan oturduğum evin kirasıo 850-900 tl civarında

Kira+ Fatura yakıt masrafı hariç 1.650 tl ödüyorum. Yakıt olursa 2000 tl ödüyorum Almanya'da durum nedir ?

Tatile gidince öğretmen evine gidip sadece denize giriyorum ek bir harcama yok sadece akşam yemeği yiyoruz 3 kişi 7 gün de 3-4 bin belki 5 bin tl para harcıyoruz.

Yurtdışında yaşamanın bedelleri

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TulparHAN -- 23 Temmuz 2020; 10:55:34 >

• Hangi ulkede yasiyorsun?

• quote:

Orijinalden alıntı: hamza5806

Yav he he kekolari bile ozlermisiz

Sen bunu ayda 200 euro taksitle audi q2 alan amcama anlat awk

kardeş iyi oku mesele orayı burayı övme meselesi değil mesele kazanırken neyi kaybettiğin orası kötü burda kalın demiyorum yani.

• quote:

Orijinalden alıntı: kambochian

Hangi ulkede yasiyorsun?

Türkiye.

• TulparHAN kullanıcısına yanıt

hani tatile gidemiyordun önceki mesajında. hangi ara gittin 3-4-5 bin lira harcadın.

bu memlekette FAKİRDEN ÇOK FAKİR EDEBİYATI YAPAN VAR.

• quote:

Orijinalden alıntı: MaDMaxiBo

hani tatile gidemiyordun önceki mesajında. hangi ara gittin 3-4-5 bin lira harcadın.

bu memlekette FAKİRDEN ÇOK FAKİR EDEBİYATI YAPAN VAR.

bir de sizin gibi 2-3 lüks araç görüp memletin durumu iyi yaaeğğ diyerek 80 milyonunun ekonomik haritasını çıkaran kafalar var.

Ben her sene tatile gidiyorum sadece bu sene pandemi nedeni ile gitmedim.

sence kaç kişi 3-5 bin tl verebilir 1 haftalık bir tatil yapabilir ?

Almancılar geliyor oradaki 2 aylık maaşı ile burada 1 ay tatil yapıyor her türlü aktiviteye katılıyor. Ben tatil yapıyorum dediysem öğretmen evi + yol + aksam yemeği masrafım 3-5 bin arası değişiyor sadece denize giriyorum başka bir aktivite yapmıyorum Almancıların tatili ile benim yaptığım tatil aynı değil. Benim yaptığım tatili Alanya'da oturan biri her gün yapar.

Alanya Ankara Bilet 130 tl 3 kişi gidiş geliş 780 tl

Öğretmen Evi 1 gecelik 1 kişi 225 tl 3 kişi 1 hafta 4725 tl

günlük 200 tl harcasak 7 gün 1400 tl

Toplam hiç bir aktivite yapmadan sadece yeme,barınma ve yol masrafı 6,905 tl ye denk geliyor. Almancı ne yapıyor otele gidiyor her türlü imkanı var istediği aktiviteye giriyor bu kadar basit biz ise bir bok yapmadan 7. bin tl ödemek zorundayız boş yorum yapmayın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TulparHAN -- 23 Temmuz 2020; 15:6:22 >
  • İlki doğru olmak zorunda değil hocam kültüre kolay alışanlar da oluyor. Kültüre uyum sağlayanlar da pek ırkçılık görmediği için (esmer olanlar hariç) ikinci madde de gitmiş oluyor ama üçüncü kesinlikle doğru. Vatan özlemi çok acayip bir şey. Sanıyorum bu yüzden gurbetçilerin çoğu milliyetçi oluyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: riaz

bir de sizin gibi 2-3 lüks araç görüp memletin durumu iyi yaaeğğ diyerek 80 milyonunun ekonomik haritasını çıkaran kafalar var.

Alıntıları Göster

öyleleri de var doğrudur, benim gibi değiller.

• quote:

Orijinalden alıntı: riaz

Türkiye.

Alıntıları Göster

Turkiyede yasayan birisine gore fazla yorum yapmissin yurtdisinda yasam hakkinda,,,

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.