Şimdi Ara

Yurtdışında üniversite kazanmanın çok daha kolay olması

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
3
Favori
938
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Evet forumdaşlar lise zamanlarında aklınıza gelmeyen ama daha sonra hemen hemen herkesin başını çok taşlara vurduğu bir gerçektir.

Avrupada ki okullar Türkiye'deki okullara göre burslu olarak çok daha kolay kazanılıyor üstelik inanılmaz kalite farkı da var. Örnek vermek gerekirse 2 sene mezunu kalıp bir yeri kazanamayan arkadaşım bu sene okulu bırakıp avrupada teknik üniversite kazandı. Ranking sıralamasında Odtü'nün çok üstünde bu okul ama adam türkiye de 50 sene sınava girse odtü kazanamazdı. Özel liselerde bunun farkına vardı tüm öğrencileri avrupa da okul kazandırmaya çalışıyor. Peki neden daha kolay kazanılıyor dersiniz şu iki soruya bakın;

Bu Türkiye'deki matematik sorusu 3.sınıf

Bu da Avrupada ki matematik soruları:

Türk eğitim sisteminden mezun olan birinin avrupadan burs bulamama ihtimali yok. Türkiye'de mezuna kalsan bu sistemde birşey yapabilmen gene zor. Sonunuzun Uruk-Hai gibi olma ihtimali de var yani. Ben liseli olsam sırf Salah Birsel'e daha fazla maruz kalmamak için avrupada ki okullara başvuru yapardım.

• Uruğun sonu kötü değil adam diş okuyor paranin a.ına koyar yakında merak etme :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben geçirdiği sınav sürecini dikkate aldım hocam. Yoksa 5 sene deneme çözdü adam bir zahmet yani.

• kolay kazanılanlar iyi olmuyor ben fransada iyi yerlerden kabul aldım gönderdiğim cv gayet sağlamdı her geçeni de almadılar

• 100net100k kullanıcısına yanıt

anonim olacak şekilde bana da atsana belgeni

• Bizim zaten üst düzey ögrencilerimiz cok cok iyi oluyo. Tek sikintimiz 2milyonun 10-20k'si cok iyiyken 100-300k kadari vasat geriye kalanlar cok ortalama alti.

Avrupada daha dengeli alttan da ustten de vasata yakinsiyorlar. Ondan dolayi hep derim yabancilar mal oluyor genelde.

Bogazici lpg esprisine yer verdin mi cv'de. Unuttuysan hatirlatiyim dedim Yurtdışında üniversite kazanmanın çok daha kolay olması 

• Verdim hocam yoksa nasıl kabul alacağım Yurtdışında üniversite kazanmanın çok daha kolay olması 

• Hayırdır hocam hangi üniversiteye çalışıyorsunuz

var aklımda bir şeyler ama pek bir şey belli değil

almanya fransa avusturya üçlüsünden birinde felsefe psikoloji ya da sosyoloji bölümlerinden birini okumak istiyorum

sonrası akademik kariyer

eğer belgenizi paylaşırsanız benim için epey faydalı olacak

• Fransa için ciddi düşünüyorsanız acil hazırlık yapmanız lazım hocam ayrıca lisenizin denkliği yoksa olay nasıl işliyor bilmiyorum bizim lisenin vardı ondan ben direkt CV, motivasyon mektubu istenen resmî evrakları gönderdim ama sizden dil sınavına girmeniz de istenecek denkliğiniz yoksa yani Fransızca şart

İşleyiş ise şöyle yazdığınız bölümler şahsi bilgim yok ama giden arkadaşlarım şimdilik memnunlar, ben mühendislik bilimlerine başvurmuştum ayrıca sağlık sınavına giriş şansı da tanıyordu sistem, buraya göre çok karışık anlayacağınız

Üniversitelerin kalitesinin hepsi birbirine yakın farkeden konumlar çünkü özel üniversite yok denecek kadar az ve devlet güzel destek sağlıyor

Bir nevi burs olayı da kira yardımı var başvurduğunuzda çok yüksek ihtimal çıkıyor

Kabulde önemli faktörler

%60 notlar

%20 sosyal aktiviteler

%20 uluslararası alanda ödüller

Sonuncuya örnek ben Waterloo üniversitesinin fizik yarışmasında derece yapmıştım kabulde büyük rol oynadı bana kalırsa sosyal alanda da mun tarzı etkinlikleriniz güzel etki yapar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 100net100k -- 7 Kasım 2021; 22:33:6 >

• Atın pm hocam cevaplarım detaylı

görüşüne değer verdiğim akademisyenlerle görüşüyorum, neredeyse tamamı lisansı trde master veya phd'yi yurt dışında yapmamı önerdi. ikna olmuş gibiyim ama henüz bir şey belli değil. duruma göre bakacağım artık.

teşekkür ederim, sağ olun.

• Dedikleri doğru bana kalırsa da hocam yurt dışında eğitim görmüş çevremdeki insanlar da aynısını diyor lisans için büyük risk hem olgunluk hem ekonomik bağımsızlık açısından

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 100net100k -- 7 Kasım 2021; 22:42:39 >
  • sizin aileniz ne iş yapıyor hocam ayıptır sorması

• hocam öyle diyorsun ama dolar euro durumunu da biliyoruz herkes yurtdışında okuyamaz. çoğumuz pahalılıktan hobi sahibi bile değilken herkeste lisans sosyal aktivite falan da yok. fanus gibi ülke işte

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Çıkışı burdakilerden de zor olduğundan girişi kolay oluyor zaten. Mesela Fransa.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TROHNET -- 3 Aralık 2021; 6:57:59 >
    < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Avrupa diye değiştir başlığı. Sonuçta Hindistan da yurtdışı Çin de.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.