Şimdi Ara

Yurtdışında hangi kredi kartı ile harcama

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
2
Favori
9.366
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Yurtdışında akbank wings ile harcama yapıyorum. Kurdan en az %2 ila %3 arasında geçiriyorlar.
    hesaplama yöntemlerini sordum, gelince paylaşacağım buradan.

Hangi banka kredi kartını kullanıyorsunuz, nasıl hesaplanıyor yazabilir misiniz?

• döviz ekstre talebinde bulunun
    axess ve döviz ekstre yi kullaniyorum hic fazla odemiyorum

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kartım VISA olduğu için Akbank'ın VISA kartlara uyguladığı sistemi öğrendim.

Kartınız TL Ekstre ise (değiştirmediyseniz zaten direk bu kalıyor)

DOLAR harcamaları, akbank GİŞE SATIŞ KURU ile TL’ye çevrilir, üzerine %2 komisyon eklenir. Ortamala %4 masraf var.
    Euro ve diğe para birimi harcamaları ise, önce VISA tarafından uluslararası kurdan (??) %0,85 komisyonla dolara çevrilir.
    Daha sonra akbank dolar gişe satış kurundan TL’ye çevirilir, üzerine %2 komisyon eklenir. Ortalama %5 masraf var.

Euro Ekstre

Euro ile yapılan harcama ekstreye direk Euro yansıyor. Ödeme tarihinde Euro alıp ödüyorsun.
    Dolar ve diğer para birimi yaparsanız; Önce gişe kurundan tl ye çevrilir, oluşan TL gişe kurundan euroya çevrilir. 0.25% komiyon eklenir. %4-4.5 masraf.

Dolar Ekstre

dolar ile yapılan harcama ekstreye direk dolar olarak yansıyor. Ödeme tarihinde dolar alıp ödüyorsun.
    Euro ya da diğer para birimi harcamalarda VISA tarafından harcamanız %0.85 eklenerek dolara çevrilir.

• en son gelen yazılı cevapta aşağıdadır

Döviz harcamalarınız için USD veya Euro hesap özeti alabilir, ödemelerinizi seçtiğiniz para birimi üzerinden yapabilirsiniz. Bu ayrıcalıklardan yararlanmak için yapmanız gereken tek şey,www.akbank.com Akbank Bireysel İnternet Şubesi veya 444 25 25 Akbank Telefon Şubesi'ne başvurarak USD veya Euro hesap özeti talebinde bulunmaktır. Her kartta tek para biriminde hesap özeti seçeneği bulunmaktadır. Siz talep edene kadar yurt dışı harcamalarınız için TL hesap özeti gönderilmeye devam edecektir.

- Hesap özeti seçiminiz TL ise,

USD Para birimiyle yapılan harcamalar; MasterCard ve Visa kartlarda; Bankamıza yansıtıldığı tarihteki Akbank gişe USD satış kuru üzerinden %2 komisyon uygulanarak TL'ye çevrilir.

USD para birimi dışında yapılan harcamalar;

MasterCard'larda; Yurtdışında USD para birimi dışında yapılan harcamalar, MasterCard tarafından USD'ye çevrilerek Bankamıza yansıtıldığı tarihteki Akbank gişe USD satış kuru üzerinden %2 komisyon uygulanarak TL'ye çevrilmektedir.

Visa kartlarda; Yurtdışında USD para birimi dışında yapılan harcamalar Avrupa içinde gerçekleşmişse Banka tarafından % 0.85 komisyon alınarak Visa tarafından USD'ye çevrilir. İşlem Avrupa dışında gerçekleşmişse, Visa tarafından %0,84 oranında komisyon alınarak, Banka tarafından da %0,01 komisyon alınarak Visa tarafından USD'ye çevrilir. USD olarak yansıtılan bu işlemler Akbank gişe USD satış kuru üzerinden %2 komisyon uygulanarak TL'ye çevrilmektedir.

- Hesap özeti seçiminiz Amerikan Doları ise;

USD Para birimiyle yapılan harcamalar; MasterCard ve Visa'larda USD olarak ekstreye yansıtılır.

USD para birimi dışında yapılan harcamalar;

MasterCard'larda; İşlem MasterCard tarafından USD'ye çevrilerek ekstreye yansıtılır.

Visa kartlarda; İşlem Avrupa içinde gerçekleşmişse banka tarafından % 0.85 komisyon alınarak Visa tarafından USD'ye çevrilir. İşlem Avrupa dışında gerçekleşmişse, Visa tarafından %0,84 oranında komisyon alınarak, banka tarafından da %0,01 komisyon alınarak Visa tarafından USD'ye çevrilerek ekstreye yansıtılır.

- Hesap özeti seçiminiz Euro ise;

Euro Para birimiyle yapılan harcamalar; MasterCard ve Visa'larda Euro olarak ekstreye yansıtılır.

Euro Para birimiyle dışında yapılan harcamalar; MasterCard ve Visa'larda; İşlemin USD tutarı önce Akbank gişe USD satış kuru ile TL'ye çevrilir. TL gişe Euro satış kuru ile Euro'ya çevrilir. Bulunan Euro tutar üzerinden %0,25 spread eklenerek ekstreye işlemin Euro karşılığı yansıtılır.

Yurtdışında yapılan harcama işlemi için Visa veya Mastercard tarafından orjinal tutar TL olarak Bankamıza ulaştırılır ise yurtdışı ekstre seçimine bakılmaksızın kartınızda otomatik olarak TL ekstrenize yansıtılmaktadır.

• konu ile çok alakası yok ama yurtdışına sık giden arkadaşlara vakıfbank world platinium kard önerebilirim.
    (30.000€ya kadar ücretsiz seyahat sigortası var, her 100$ ve üzeri alışverişe %5 indirim, vs.vs. )
    http://www.vakifkart.com.tr/vakifbank-worldcard-platinum-taniyin.aspx

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mehmetmetingülcan -- 9 Aralık 2015; 7:36:58 >
  • arkadaşlar burada yeniyim yanlış yere yazdıysam kusura bakmayın. benim de bu konu hakkında bir sorum olucaktı. kuveytturk bankasından vadesiz kartım var ve aliexpress.com dan alısveris yapıcam fakat yurtdısı dıye ek ücretlerle karşılaşırmıyım
  • ben teb visa kredi karti kullaniyorum. Once dolar sonra euro ve tekrar tl derken bayagi pahaliya geliyor. Birde hafta sonlari sanki daha pahaliya geliyor. Acaba bankalar kapali oldugu zaman kurlarda daha pahali ondan mi acaba ?
    Enpara nin banka karti ile masraf daha az galiba ama bu kartta her yerde gecmiyor. Maestro yok icinde.
    Ama yurt disinda para cekmede teb banka karti cok enteresan. Hic komisyon yok eger ayni filial bankadan cekersen. (Bnp paribas ortakligi)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 2000watts -- 9 Aralık 2015; 13:54:18 >
  • şimdiye kadar onlarca alışveriş yaptım, hiç bir banka extra ücret almadı. Sadece kurdan zarar olabilir o kadar.
  • 2000watts kullanıcısına yanıt
    Hocam dövzi extre'ye geçip kur farkından kurtulabilirsin.
    Ay sonu extrende gelen döviz neyse onu ödüyorsun.
  • erkange E kullanıcısına yanıt
    Evet kurdan. gecen gun kredi karti ile fransada alisveris yaptim. kur 3,07 idi ama ekstrede 3,17 den cevirmisler.
    Diger konuda ise ,bilmiyordum iyi bir haber bu benim icin .Benim maas zaten Euro. Bakayim internet bankaciligindan yapabilecekmiyim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: 2000watts

Evet kurdan. gecen gun kredi karti ile fransada alisveris yaptim. kur 3,07 idi ama ekstrede 3,17 den cevirmisler.
    Diger konuda ise ,bilmiyordum iyi bir haber bu benim icin .Benim maas zaten Euro. Bakayim internet bankaciligindan yapabilecekmiyim.
    Artık 3.17’yi rüyamızda bile göremeyiz :)

Euro 9.20 !

Thanks to malum kişi !

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ogameci kullanıcısına yanıt

Bugün 18, 9.20 bile rüya belki :)

• Bugün 31, 18 bile rüya belki :)

• şu anki hangi banka en az kur farkı alıyor.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.