Şimdi Ara

Yurtdışında Araç Kiralamak?? (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
115
Cevap
5
Favori
51.501
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: retrowoman

quote:

Orijinalden alıntı: Mihmander

Arkadaşlar

ben ve bir arkadaşım temmuz ayında 13 günlüğüne
    almanyaya gideceğiz.(toplam 2 kişi)

Heryeri gezelim diyoruz.
    Tren vs. pahalı gelir ve tren+taksi gibi uğraşmaktansa
    araç kiralamak hatta olmadı. (örneğin uzak bir yere gitmişsek araç icinde
    yatmayı) otelede fazla para vermemeyi planlıyoruz.(Olmadı 2 günde bir banyo
    için pansiyonda kalırız.)

Ne dersiniz? Almanyada araç kullanabilirmiyiz?
    En uygun ve güvenilir firma hangisidir?
    avis - budget - eurocar baktım. toplam 13 gün için
    (vw polo yada opel corsa) 350-400 avro fiyat
    veriyor. Benzin almanyada ne kadar bilmiyyorum.

Cevap verenlerden simdiden teşekkürler..

Avis iyidir yurt ici yurt disi ben cok memnunum ... bildgm kadariyla turk ehliyetini giris yaptigin ilk 45 gun kullanabiliyorsun.almanlar biraz kuralcidir sen yinede rent a car firmasindan tum bilgileri edin derim.

Avis kalite olarak iyi firma ama fiyatları çok fahiş. Birebir aynı araçlar diğer firmalarda Avis'in yarı fiyatına kiralanabiliyor. Burada tercih kişiye göre değişir.
    Ayrıca Türk ehliyetleri Avrupa Birliği ülkelerinde 6 ay geçerliliğe sahip. Bir AB ülkesine girdikten sonra 6 ay boyunca Türk ehliyetiyle araç kullanabilirsiniz. 6 ay sonunda Türkiye'ye dönüp tekrar AB'ye girerseniz bu 6aylık süre sıfırlanıp tekrar başlıyor.

@Mihmander Şu konuya göz atabilirsin yardımcı olacaktır. İtalya için yazmıştım ama birçok sorunun cevabı var.http://forum.donanimhaber.com/m_90887002/f_//tm.htm#90887002

• 19 Mayıs tatili için Sakız adasında araç kiralama yaptım. TC ehliyeti ile. Kurallara uyduğunuz sürece sıkıntı yok. Poliste yok pek ortada zaten. Yalnız bir nokta dikkatimi çekti. Aracı teslim alırken sağına soluna baktık. kontağı çevirdi kız FULL depo mazot. herşey güzel. 2 gün gezdik dolaştık. teslim etmeden önce benzicide full depo yaptırdım. bi baktım ki ibre full göstermiyor. 3€ luk daha aldım. adam otomatik pompa diyor. bu kadar alır diyor ama yine ibre aynı. Taşırtmak falan lazım belki ama bunu pompacıya anlatamıycağıma onunda anlayamıycağına karar verdim. extra bi 10€ bıraktım adama... daha sonra 1-2 kişi ile konuşmamda hep aynı sıkıntı yaşandığı anlatıldı. Bir hinlik mi var bu işte anlamadım.
  • alırken full gosteriyormuydu..
  • Italya roma dan arac kiralayip madrid e gecmeyi be arabayi madride teslim etmeyi dusunuyoruz..
    Bu sekilde kiralama yapabilir miyiz?
    Nelere dikkat etmemiz gerekir?

Alternatif olarak romadan kiralayip fransada yeslim edip fransadan tekrar kitalayip madride gecmek gibi ya da baska alternatifler daha uygun mantikli olabilir mi?
    Yardimlarinizi rica ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mihmander

alırken full gosteriyormuydu..

işin garibi de o... aldığımda tam full'dü... ben fullediğimde ibre full göstermiyordu.
  • arkadaşlar italya için araç kiraladım kendi ismimi yazdım kendi ehliyetim yıpranık çamaşır makinesinde yıkandı yanımdaki başka ehliyetli kişi kullanabiliyormu arabayı yoksa sadece kiralayan kişimi kullanabiliyor bilgisi olan varmı ?
  • senin kullanman lazım ama oraya gidince ek sürücü
    yaptırcaz diyin biraz farkı oluyor ama riske gerek yok.

çamaşır makinasında yıkanan ehliyeti yabancı polise anlatamassın.

ben giderken ne olur ne olmaz diye değitirmiştim.
  • iyi günler benim de sormak istediğim birkaç husus var. Biz de arkadaşlarımla araba kiralamayı düşünüyoruz ispanyada.

1- ispanya'da şehirlerarası otoyollarda ücretler nasıl?
    2- portekiz tarafına geçmeyi düşünüyoruz, araba kiralama şirketleri buna izin veriyor mu, şartları neler?
    3- arabayı başka kişilerin de kullanması için fark ödenmesi gerekiyor demişsiniz, biz arabayı tek kişi kullanacak diye alıp değişmeli olarak kullanırsak bunu nasıl anlayabilirler?
  • quote:

Orijinalden alıntı: glous

iyi günler benim de sormak istediğim birkaç husus var. Biz de arkadaşlarımla araba kiralamayı düşünüyoruz ispanyada.

2- portekiz tarafına geçmeyi düşünüyoruz, araba kiralama şirketleri buna izin veriyor mu, şartları neler?
    3- arabayı başka kişilerin de kullanması için fark ödenmesi gerekiyor demişsiniz, biz arabayı tek kişi kullanacak diye alıp değişmeli olarak kullanırsak bunu nasıl anlayabilirler?

bilmiyorum

2- portekiz tarafına geçmeyi düşünüyoruz, araba kiralama şirketleri buna izin veriyor mu, şartları neler?,
    sorun olmaz ama bunu şirkete söylemeniz lazım. allah etmesin bir kazada siz direk sorumlu olursunuz.

tabiki anlaşılmaz ancak kaza durumunda aracı kiralayan tutanaklara geçmemiş ise direk tüm zarardan kiralayan sorumludur.
    verin extra ücretini ek sürücü hakkını alın..

• Mihmander kullanıcısına yanıt
    çok teşekkür ederim, sağol cevapların için
  • glous G kullanıcısına yanıt
    1 Bilmiyorum
    2 Kiralama sözleşmesinde giriş çıkış yapabileceğiniz ülkeler yazar. Genelde AB ülkelerinin tamamı olur o listede
    3 Adamlar bilemez ama Allah muhafaza kaza filan olursa sigorta devredışı kalır. Polis kontrol eder ve sözleşmede ismi yazmayan bir kişinin sürdüğünü görürse birşey yapar mı bilmiyorum.
  • RoLLiN kullanıcısına yanıt
    Olur ama muazzam fiyat farkı olur bence. Bi hesaplatın araç kiralama sitelerinden
  • Ben de hamburg'da budget'tan kiralamıştım. Geri verdiğimde jantların birinde çizik olduğu için 98 euro ceza kaktırdılar. Arabayı aldıktan sonra her tarafı kontrol edip fotoğraf çekin biz yandık siz yanmayın.

Bu arada İspanya'da araç ararken goldcar'ı buldum. Günlük 10 euro araba kiralanıyor. Çok uygun bir fiyat, kıllanmamak elde değil. Hiç goldcar deneyimi olan var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cemocem -- 2 Eylül 2014; 15:06:48 >
  • cemocem C kullanıcısına yanıt
    Avrupa'da birçok kez araç kiraladım. O dönemlerde öğrenci olduğum için hep ucuz yollu firmalardan araç kiralamaya çalıştım. Tabiri caizse merdiven altı firmalardı. Araçlara ben ya da arkadaşlarım zarar versek de hiç böyle bir sorunla karşılaşmadım. Bir Clio'nun koltuğunu yaktım, bir Fiat Panda'nın tamponunu çatlattık, bir Suzuki Swift'in tavan döşemesini göçerttim. (Nasıl becerdiğimi sormayın oldu işte...) Firma yetkilileri bazı sorunları gördüler önemli değil dediler. Bazıları aracı teslim ederken kontrol etmediler bile. Ben söyledim böyle böyle aracınıza zarar verdim diye.. Yine de sallamadılar. Sizin şansınıza mı artık bilemiycem. Geçmiş olsun. Bir jant çiziği için 98 euro hırsızlıktan başka birşey değil...
    Genellikle Hertz, Avis, Sixt, Budget gibi ünlü, markalaşmış, kurumsal firmalar bu tarz sıkıntılar çıkartıyor. Gariptir ki hem araç kiraları pahalı hem de bu tarz ekstra ücretlerle müşteriyi madur ediyorlar. O yüzden herkesi uyarıyorum yurtdışında araç kiralarken "büyük firma güvenilir olur" düşüncesine kapılmayın.

Goldcar mevzusuna gelirsek; adını hiç duymadım. Ancak günlük 10 euro fiyat koydularsa bunun 3 sebebi olabilir.
    Birincisi; piyasaya yeni girmiştir promosyon ve reklam amaçlıdır. Sınırlı sayıdadır. Eğer böyle olduğuna kanaat getirirseniz fırsatı kaçırmayın
    İkincisi; dolandırıcı bir firmadır (ki buna pek ihtimal vermiyorum)
    üçüncüsü ve en güçlü ihtimal; 10 euroluk araçlarda ekstra sınırlamalar vardır. Örneğin günlük belirli km sınırı, yurtdışına çıkmama şartı, sigorta olmaması, vesaire.
    Benim tahminim o aracın kiralama şartlarında günlük 100 km sınırı vardır. Örneğin aracı 3 günlük kiralarsanız toplamda 300 km yol yapma hakkı verilir. Daha fazla yaptığınız her km için ekstra ücret alırlar. Kiralamadan önce şartları mutlaka detaylı şekilde okuyun. Ucuz araçlar genelde günlük km sınırı olan araçlardır. Bunu bir pazarlama taktiği olarak kullanıyorlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: Sebastianbjk

Avrupa'da birçok kez araç kiraladım. O dönemlerde öğrenci olduğum için hep ucuz yollu firmalardan araç kiralamaya çalıştım. Tabiri caizse merdiven altı firmalardı. Araçlara ben ya da arkadaşlarım zarar versek de hiç böyle bir sorunla karşılaşmadım. Bir Clio'nun koltuğunu yaktım, bir Fiat Panda'nın tamponunu çatlattık, bir Suzuki Swift'in tavan döşemesini göçerttim. (Nasıl becerdiğimi sormayın oldu işte...) Firma yetkilileri bazı sorunları gördüler önemli değil dediler. Bazıları aracı teslim ederken kontrol etmediler bile. Ben söyledim böyle böyle aracınıza zarar verdim diye.. Yine de sallamadılar. Sizin şansınıza mı artık bilemiycem. Geçmiş olsun. Bir jant çiziği için 98 euro hırsızlıktan başka birşey değil...
    Genellikle Hertz, Avis, Sixt, Budget gibi ünlü, markalaşmış, kurumsal firmalar bu tarz sıkıntılar çıkartıyor. Gariptir ki hem araç kiraları pahalı hem de bu tarz ekstra ücretlerle müşteriyi madur ediyorlar. O yüzden herkesi uyarıyorum yurtdışında araç kiralarken "büyük firma güvenilir olur" düşüncesine kapılmayın.

Goldcar mevzusuna gelirsek; adını hiç duymadım. Ancak günlük 10 euro fiyat koydularsa bunun 3 sebebi olabilir.
    Birincisi; piyasaya yeni girmiştir promosyon ve reklam amaçlıdır. Sınırlı sayıdadır. Eğer böyle olduğuna kanaat getirirseniz fırsatı kaçırmayın
    İkincisi; dolandırıcı bir firmadır (ki buna pek ihtimal vermiyorum)
    üçüncüsü ve en güçlü ihtimal; 10 euroluk araçlarda ekstra sınırlamalar vardır. Örneğin günlük belirli km sınırı, yurtdışına çıkmama şartı, sigorta olmaması, vesaire.
    Benim tahminim o aracın kiralama şartlarında günlük 100 km sınırı vardır. Örneğin aracı 3 günlük kiralarsanız toplamda 300 km yol yapma hakkı verilir. Daha fazla yaptığınız her km için ekstra ücret alırlar. Kiralamadan önce şartları mutlaka detaylı şekilde okuyun. Ucuz araçlar genelde günlük km sınırı olan araçlardır. Bunu bir pazarlama taktiği olarak kullanıyorlar.

Uçağa yetişeceğiz diye itiraz etme şansımız olmadı ama Türkiye'ye gelince durumu anlatan bir mail gönderip itiraz ettim. Bakalım sonuç ne çıkacak.
    Goldcar olayında 3. tahmininiz doğru. 100 km ve farklı bir ülke sınırı var. İkisi de bana uymuyor çünkü Santiago'dan Porto'ya gitmek istiyordum. Neyse başka bir seçenek bulacağız artık.

• İspanya'nın Madrid şehrinde araba kiralamak istiyorum fakat sürücü belgesi alış tarihi 1 yıldan az. Bu şekilde araç kiralamak mümkün mü tarihi 1 yıldan az olan sürücü belgesiyle ?
  • merhaba ispanyada araç kiralıcam 1 şubatta araç kiralayıp 8 şubatta teslim etmeyi düşünüyorum rezarvasyon yaptırdım,size sorum barcelonadan sevillaya kadar gideceğim otoyol ücretleri nedir ücret odemeden geçme yolum varmıdır ve genel birkaç öneriniz olurmu bana teşekkürler
  • arkadaşlar merhaba
    buget firmasından ücretini türkiyede ödeyerek araç kiraladım. İtalya için havalımanında almaya gittim kiraladığım araç yoktu.. Fiat grande punto evo benzinli kiralamıştım.. ellerinde olamdığı için fiyat farkı almadan aynı aracın dizelini verdiler.. otobanlar fena pahalı biz 2 arkadaş italya (romadan başladık, siena modena (ferrari müzesi dahil) floranza venedik milono torino lyon paris bordo barselona (maça bile gittik) marsilya nice kan monako pisa roma ya geri dönüş :) 18 gün sürdü otobanlara otoparklara geçitlere (italya fransa sınırında bi yer vardı 12 km tünel) iyi para bayıldık ...
    buget firmasınadn full depo al full depo tesilm et şeklinde aldık. ancak aracı full depo almalarına karşın .. türkiyeye döndüğümüzde bize 90tl geçirdiler .. buradaki firma yetkilileri yapabileceğimiz birşey yok dedi..dikkat edin ... firmaya verdiğiniz kredi kartını türkiyiey gelince yurtdışı alışverişien kapatın ...
    saygılar

• bu arada türk ehliyeti avrupada 6 ay geçerli...
  • safakyirtici S kullanıcısına yanıt
    2014 eylül ayında iş için gittiğim Malaga'dan araç kiralayarak Sevilla'ya gitmiştim. Mesafe 200 km kadardı (yanlış hatırlamıyorsam). Ücretli ve ücretsiz yollar vardı. Tabelalardan anlayabiliyorsun. Ben ücretsiz yolları kullanmıştım, rahat ve bildiğimiz duble yollardı. Ancak Malaga'dan Marbella' ya kadar ücretli otoyol (80 km 3,80 €' du galiba) en rahatıydı. Çünkü ücretli yol haricindeki yol, her tatil yöresine uğrayan dolambaçlı yoldu(sahil şeridi boyunca). Barselona tarafında da böyle olabilir. Ücretli yollarda kredi kartı ve nakit kullanabiliyorsun.

2014 temmuz ayında ise, arkadaşımla araç kiralayarak Sevilla'dan Portekiz-Lagos'a geçmiştim. Kiralarken, Portekiz'e geçeceğimizi ve 1 sürücü olacağını belirtmiştim.
    Portekiz sınırını geçer geçmez "Kameralı Ödeme" olduğunu sonradan öğrendiğim ve yol boyunca 5-6 tane olan geçitlerden geçtik. Ancak, kredi kartımda araç kirasından başka ekstra bir hareket göremedim.

Ayrıca, benim de 1 sorum olacak;
    Yurtdışında araç kiraladığımda T.C. ehliyetimi verdim mi/ gösterdim mi hatırlamıyorum. Haftasonu gideceğim, ama ehliyetim kayıp. Sıkıntı yaşar mıyım? Bazı arkadaşlar, ehliyete bile bakmıyorlar demiş, ama kiralama esnasında sorun yaşanır mı?

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.