Şimdi Ara

Yurtdışında Araç Kiralamak?? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
116
Cevap
5
Favori
51.500
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Burdaki Budget ofisini aradım. Birine danışıp gerekli olduğunu söyledi. Kardeşimin ve burdaki arkadaşların daha önce bu belge olmadan kiraladıklarına güvenerek aracı kiraladığım Münih Budget ofisini aradım. Konuşma aşağı yukarı şöyle oldu.

- .. tarihinde araç kiraladım. Roman alfabesi ile yazılmış ve ingilizce çevirisi olan ehliyetim var. Uluslararası Sürücü Belgesi istiyor musunuz?
    + Evet, istiyoruz.
    - Ama diğer büyük firmalar istemiyor.
    + Ama roma alfabesi ile yazılı belge lazım.
    - Dedim ya zaten hem roma alfabesi ile hem de ingilizce çevirisi var.
    + Tamam o zaman gerek yok.

İşte, burdaki budget görevlisine inansak ya da ordaki görevliye tekrar sormasak 400 TL gidiyordu havaya. Bu görevli muhtemelen günde yüzlerce Türk görüyordur. Eğer buna rağmen hangi alfabeyi kullandığımızı bilmiyorsa bu cahillikle bu adamlar nasıl Dünya'da bu kadar etkin oluyorlar acaba. Yok biliyor ama banane diyip belge gerekli demişse zaten Allahından bulsun.

• Berlinde geniş yolların ortasında veya bazı bölgelerde saatli park yerleri var,kiraladığınız araçta bir ihtimal olacaktır,park ettiğinizde saati ayarlayıp camın önüne bırakıyorsunuz.orada yazan saati geçmezseniz ücretsiz.

Biz unuttuk cezayı kestiler,siz unutmayın :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Evet park saati olcer bizdede vardi kiraladigimiz aracin icin de vardi

• Yaklaşık 20 günlük kiralarsak nekadar olur arkadaşlar. Mesela ıspanyada artı benzin fiyatları nasıl artı 2. El alıp satan duydum nasıl fikir?

• ispanya en uygun araç kiralanabilecek yerler arasında

günlük 20-25 euroya bulabilirsin.
    bu siteye bak

http://www.autoeurope.com.tr
  • Türkiye'den kiraladığımız araçla Yunanistan'a gidip gelmek mümkün mü? Bu servisi veren firmaları biliyormusunuz?

• Merhaba. Ben de Bayram tatilinde Köln'den araba kiralayıp 4 gün kadar gezmeyi planlıyorum. Paris, Brüksel ve Amsterdam planlıyorum. Almanya'dan kiraladığım araba ile Fransa, Belçika Hollanda'ya gidebiliyor muyuz? Firmaların bu konuda sınırlamaları var mı? Ehliyet sorunu olur mu?
    Sınır diye birşey kalmadı ülkeler arasında sanırım.
    Bir de oradan mı kiralamak daha ekonomik olur yoksa internetten önceden kiralamak mı?
    Teşekkürler

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • İnternette tabiki ancak baska ulkeye gidecegini soyle
    Her ulkenin kurallari ve otoban kartlari farli

• Mihmander kullanıcısına yanıt
    sixt firmasından italyada 5 ay önce araç kiraladım bu ay hesabımdan 3 defa 110 toplamda 330 tl çekmişler bu ceza mı oluyor bununla ilgili bir bildirim yapmaları gerekmiyormu
  • quote:

Orijinalden alıntı: ceycuş

sixt firmasından italyada 5 ay önce araç kiraladım bu ay hesabımdan 3 defa 110 toplamda 330 tl çekmişler bu ceza mı oluyor bununla ilgili bir bildirim yapmaları gerekmiyormu

Bildirim yapmak zorunda değiller. Benim de başıma gelmişti. Ablam İtalya'da yaşıyordu ona söyledim firmayla irtibata geçmiş. Kiraladığım araçla ceza yediğimi söyleyip ceza makbuzlarını ona göndermişlerdi. Araç kiralarken herhangi bir ceza durumunda şirketin kredi kartınızdan cezayı tahsil edebileceğini kabul etmiş oluyorsunuz. Bu olay birçok kişinin başına geliyor. Özellikle park ve yanlış yol ihlali yapılıyor. Şirketten herhangi bir hak talep etme şansınız yok. En fazla mail atarsınız size ceza makbuzlarınızı yollarlar. Cezalar 110 TL ise büyük ihtimalle yanlış yerlere park etmişsinizdir.

• Sebastianbjk kullanıcısına yanıt
    bilgilendirmeniz için teşekkür ederim
  • Sebastianbjk kullanıcısına yanıt
    aklıma kredi kartını iptal ettirip yeni kart almak gelmişti işe yararmıydı bilmiyorum ama sonradan uğraşmak istemedim
  • Merhaba,

Yıllardır yurt dışında araç kiralarım,Türk ehliyeti ile ve hiç bir sorunla karşılaşmadan.bir kaç firmadan teklif alırım ancak avis den vazgeçemem bir türlü çünki çok güvenilir bir firma ve asla çaresiz bırakmaz sorunları anında çözer,çoklu ülke geçişleri için önceden bilgi vermeniz gerekir bazı eski doğu bloku ülkelerine sınırlamalar var ancak sizin gidecek olduğunuz ülkeler için hiçbir kısıtlama yok bu km içinde geçerli,birden fazla kişi araç kullanacaksa bunuda bildirmeniz gerekir,bu ülke geçişleri için bir defalık 10 eur luk ücret alınıyor,en önemlisi tüm avrupa yı kapsayan super full poliçe bu da aracın alımından teslimine kadar olan süre için geçerli ve günlük 17 eur.Yurt dışı kullanıma açık araç kiralama için en az 2000 eur limitli viza veya master kredi kartı gerekiyor birde dikkat etmeniz gereken husus gerçi araçlar dolu depo verilip alınıyor ama teslim alırken görevliye kontagı açtırıp gösterge panelindeki mevcut depo ile yapabileceğiniz km yi gösteren rakamları teslim kuponuna yazdırmanız böylece eksik depo risk indende kurtulmuş oluyorsunuz,Bir araç firmasından italya da kiralamıştım böyle bir olayla karşılaştım uyanık olmak gerekiyor hatta super full poliçe istediğinizde size hasarlı araç vermeye bile çalışırlarki poliçeden daha sonra bu hasarları bedavaya getirirler bu yüzden avis diyorum en güvenilir olanı bu firma.Almanya da otoyollar ücretsiz hız sınırlaması yok Belçika ve Hollanda da otoyol ücreti yok ancak hız sınırlaması var,Fransa ve İtalya da otoyollar ücretli turnikelerden nakit yada kredi kartı ile ödeyebilirsiniz,İsviçre ve avusturya da Winyet almanız ve ön cama içeriden yapıştırmanız gerekir.iyi tatiller dilerim..
    Not.
    Bu arada Bergamo hava alanında avis yetkilisi ile biraz muhabbet etmiştim türk ehliyeti ile problemler oluyormu diye,adam bana şunları anlattı,orta doğu,afrika ve eski doğu bloku ülkelerinden gelen kişiler araçlarımızı otel gibi kullanıyorlar öyleki araç içinden kokular bazan günlerce çıkaramıyoruz,bizden araç kiralayıp başkalarına kiralıyorlar ve bunun gibi bir çok olaylarla karşılaşıyoruz o nedenle öncelikle müşterimizin bizde yarattığı intibaya göre bazen bu tür zorluklar çıkarıp açıkcası işi yokuşa sürüyoruz :))

• Amerikada araba kiralama konusunda bilgisi olan varmıdır peki nelere dikkat edilmeli nerden kiralamalı
  • Ben pegasus aracılığı ike Budget ten Almanya da araba kiraladım. Münih, Venedik, Milano, Lozan, Lyon, Paris, Brüksel, rotterdam, Amsterdam, Stuttgart gezdim. Çok rahat ettim detay isteyen arkadaşlara yardımcı olmak isterim.

• Temmuz ayında 4 gün Palma De Mallorca ya gideceğim.
    Araç kiralama konusunda soru işaretleri yaşıyorum.
    Aracı havaalanından alıp havaalanında bırakacağım ancak dönüş uçağım çok çok erken. aracı sabah 05.30 gibi bırakmam lazım. Bunun için servis saatleri dışında ödeme için ek ücret ödeyebileceğim belirtiliyor. 30-40 Eur civarı
    Ayrıca kiralama bedeli hasar hırsızlık 3.şahıslara verilen zararları genelde kapsıyor. Ancak ferdi kaza sigortası için ek ücret ödeyebileceğim belirtiliyor. Günlük 20-30 Eur Civarı.
    Dolu al dolu bırak tercihi seçmeye çalışıyorum.
    autoeurope ve traveljigsaw dan denedim. özellikle traveljigsaw da türkiye ofisi ile telefonda konuşabiliyor olmam bir avantaj.
    Ancak kredi kartımdan ücretin alınması ve ekstradan bloke konması beni düşündürüyor.

Bir de autoeurope dan Mallorca diye arattığımda ucuz, Palma De Mallorca diye arattığımda baya bir fahiş fiyat çıkıyor!

• quote:

Orijinalden alıntı: ttuya

Temmuz ayında 4 gün Palma De Mallorca ya gideceğim.
    Araç kiralama konusunda soru işaretleri yaşıyorum.
    Aracı havaalanından alıp havaalanında bırakacağım ancak dönüş uçağım çok çok erken. aracı sabah 05.30 gibi bırakmam lazım. Bunun için servis saatleri dışında ödeme için ek ücret ödeyebileceğim belirtiliyor. 30-40 Eur civarı
    Ayrıca kiralama bedeli hasar hırsızlık 3.şahıslara verilen zararları genelde kapsıyor. Ancak ferdi kaza sigortası için ek ücret ödeyebileceğim belirtiliyor. Günlük 20-30 Eur Civarı.
    Dolu al dolu bırak tercihi seçmeye çalışıyorum.
    autoeurope ve traveljigsaw dan denedim. özellikle traveljigsaw da türkiye ofisi ile telefonda konuşabiliyor olmam bir avantaj.
    Ancak kredi kartımdan ücretin alınması ve ekstradan bloke konması beni düşündürüyor.

Bir de autoeurope dan Mallorca diye arattığımda ucuz, Palma De Mallorca diye arattığımda baya bir fahiş fiyat çıkıyor!

Mallorca 100 km genişliğinde bir ada. Palma de Mallorca ise Mallorca adası üzerindeki bir bölge. Palma de Mallorca olarak aratırsanız sadece bu bölgedeki araçları gösterir. Mallorca olarak aratınca bütün bir adayı kapsar.
    İtalya için yazmıştım bu yazıyı ama İspanya için de işinize yarayacak şeyler var. Faydası olacaktır.

Arabayla İtalya'yı gezecekler için dikkat edilmesi gerekenler, öneriler;
    1- Eğer kendi aracınızla gitmiyorsanız, Hertz, Sixt, Europcar, Avis gibi büyük firmalardan kiralamanızı tavsiye etmem. Fiyatları çok yüksek...www.arguscarhire.comwww.autoeurope.comwww.autoeuropa.itwww.maggiore.it/ucuz araç bulunabilecek siteler. Dollar, Thrifty, Sicily by Car nispeten ucuz firmalar. Ayrıca turizm acentelerinin sitelerinde de ucuz araç kampanyaları olabiliyor. Bir keresinde o sitelerden birinden aracı günlük 28 euro'ya kiraladım teslim almak için Europcar'a gittim "size bu arabayı bu fiyattan kim verdi. Bu dönemde 60 euroya veriyoruz biz" dedi adam şok oldu Ayrıca seyahat tarihiniz kesinleştikten sonra aracı 3-4 ay önceden kiralamak fiyat konusunda çok avantajlı oluyor.

2-Oraya aracı teslim almaya gittiğinizde en azından 500 Euro limitli bir kredi kartınız olmalı. Ayrıca ne kadar yakıt olduğunu, araçtaki vuruk, çizik, göçükleri kontrol edin. Bana hiç sorun çıkartmadılar ama olur mu olur.

3- Bazı firmaların bazı araçlarında günlük ve toplam km sınırı var. Örneğin bir araç kiraladığınızda günde 100'den fazla ya da toplam kira süresinde 500'den fazla km yapamazsınız gibi sınırlamalar var. Bunlara dikkat etmelisiniz. Pek denkgelmez ama yine de dikkatli olmakta fayda var.

4- Aracı kiralarken zorumlu olarak basit bir kasko yaptırıyorsunuz. Miktarı tam hatırlamıyorum ama 1000 Euro-2000Euro civarına kadar olan hasarları karşılıyor. Eğer full sigorta yaptırmak isterseniz yüksek bedel ödemeniz gerekiyor. Bunun seçimi size kalmış. Parası neyse öderim kafam rahat olur da diyebilirsiniz, riske girmeyi de seçebilirsiniz. Tamamen kişisel bir tercih.

5- Bazı firmalar aracın yanında Gps de veriyor. Bazıları bunu ücretsiz yapıyor bazıları gps için günlük 15-20 Euro gibi uçuk ücretler istiyor. Benim önerim Türkiye'den giderken eş dost akrabadan bir Gps ödünç alıp gitmeniz ya da satın almanız. Gezeceğiniz ülkelerin haritasını barındırdığını kontrol edin... Gps'i ister araçla birlikle kiralayın, ister satın alın, ister ödünç alın farketmez ama mutlaka ve mutlaka bir Gps'iniz olsun. Ben haritayla yönümü bulurum diye düşünmeyin.

6- Avrupa'da trafik kuralları Türkiye'ye göre çok sert. Türkiye'deki ortalama bir sürücü aynı sürüş tarzıyla Avrupa'da 1 hafta araç kullansın 10.000 euro ceza öder. Otobanlarda çok sık konumlandırılmış kameralı radar sistemleri, şehir merkezlerinde her yere dağılmış sivil-resmi trafik polisleri, park ihlali yapan araçlara normal halkın ceza yazma yetkisi, park ya da trafik kuralı ihlalinde anında polisi arayan insanlar var. Trafik kurallarına çok dikkat etmelisiniz. Oradayken cezalardan haberiniz olmuyor. Genellikle cezalar arkanızdan geliyor. Kiralama şirketi kredi kartınızdan tahsil ediyor. 2-3 ay sonra cezadan haberiniz oluyor.

7- İtalya'da bazı otobanlar mesafe + zaman şeklinde ücretlendiriliyor. Örneğin 300 km'lik otobana girdiniz yaklaşık 3 saatte yolu tamamlamanız öngörülür. 3 saatten sonra geçen her dakika için ekstra ücret ödersiniz. Otobanlarda fazla oyalanmak, petrole çekip uyumak gibi hatalar yapmayın.

8- Şehir merkezlerinde trafik çok sıkıntılı. Mümkün olduğu sürece şehrin ana merkezlerine araçla girmemeye çalışın. Biraz uzağa parkedip 1-2 km yürümek daha iyi bir tercih... Örneğin Milano'da mesai saatleri içerisinde şehrin göbeğindeki birkaç cadde ve sokağa girmek ücretli. Taksim'e arabayla gitmek isterseniz ücret ödediğinizi düşünün...

9- Avrupa'da parkederken çok dikkatli olmak gerekiyor. Öyle her istediğiniz yere park edemiyorsunuz. Ediyorsunuz da arkanızdan park cezası geliyor.
    İtalya'da sokaklardaki parklara dikkat edin. mavi, sarı, beyaz çizgilerle belirlenmiş park yerleri var.

Mavi çizgili park yerleri: gündüzleri paralı haftasonları ve geceleri ücretsiz. (Genellikle sabah 8 akşam 8arası paralı) Arabayı bırakırken ne kadar kalacağınıza göre parkmatiğe para atıp bilet almanız ve onu ön cama koymanız gerekli. Belirtilen süreyi geçerseniz ceza yersiniz...

Beyaz çizgili park yerleri: sürekli ücretsiz ama bazıları saat limitli. Mesela ücretsiz fakat sadece 1 saat-2saat park edebilme limiti olanlar var. Buralara park ettiğinizde, araçta bulunan park diskini (Disco orario) parkettiğiniz saate ayarlamanız gerekiyor. Kiralık araçlarda genellikle bulunur ama yoksa benzinliklerden cüzi bir rakama alabilirsiniz. Bu bedava parklar genellikle şehir merkezine yakın olmayan tenha, sakin semtlerde bulunuyor. Eğer bedava park yeri görürseniz fotoğrafınız çekip hatıra olarak saklayın. Bulunmaz hint kumaşı gibi birşey.

Sarı çizgili park yerleri: ise korkmanız gereken yerler. Buralardan uzak durun. Kişilere özel (Apartman, dükkan sakinleri kira ödeyip bu yerlere sahip olabilir) Taksi, otobüs için ayrılmış olabilir, sadece engelliler için ayrılmış olabiliyorlar.
    Bir de pembe park yerleri var onları da hamileler için yapmışlar. Pek sık göremezsiniz ama olur da denkgelir "bu ne diye" merak etmemeniz için söylemiş olalım.
    Bu bahsettiklerim sokak arası parkları. Bir de bildiğimiz paralı otoparklar var. Paranız varsa en garantisi bunları kullanmak.

10- Şehir merkezlerinde taksi ve otobüsler için ayrılmış olan şeritlere girmemeye dikkat edin.

11- Benzinliklerin hemen hemen hiçbirinde pompacı yok. Herkes kendi akaryakıtını kendi alıyor. Geceleri kasalar bile kapalı. Önce para atıyorsunuz sonra o kadarlık yakıt alıyorsunuz. Dikkatli olun aracın alacağından fazla para atmayın. Genellikle para iadesi yok.
    İtalya Norveç'ten sonra Avrupa'nın en pahalı akaryakıtını kullanıyor. Eğer geziniz sadece İtalya'yla sınırlı değilse çevre ülkelerde mümkün olabildiğince deponuzu doldurmaya çalışın. Ayrıca İtalya içerisinde yakıt almanız gerekirse otobanlardan ve şehir dışındaki istasyonlardan almaya çalışın. Şehiriçine göre daha ucuz oluyor.

12- İtalya'da araç kiralama sözleşmeleri genelde full depo teslimat şartıyla yapılıyor. Full depo verip boş depo isterlerse kabul etmeyin. O 1 depo benzin parasını normalden %20-30 daha pahalı satıyorlar size. Genelde depoyu size full verirler full isterler. Eğer götürdüğünüzde depo full değilse depoyu kendi istasyonlarından doldurup yine %20-30 daha fazla alırlar. Aracı teslim etmeden mutlaka yakıtı fulleyin.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Sormak istedikleriniz ya da aklıma sonradan gelen şeyler olursa ekleme yaparız. Sadece benim söylediklerimle sınırlı kalmayın zamanınız olursa internetten de araştırma yaparsanız işinize yarayacaktır... İyi Tatiller. Rica etsem Tourist information ofislerinde ve otellerde bedava verilen haritalardan getirir misiniz bana? Koleksiyon yapıyorum da...

• Haziran'da İtalya'ya gideceğim ve aracımı kiralamıştım. Çok iyi oldu verdiğiniz bilgiler. Teşekkürler.
    Ufak bir ekleme de ben yapayım. Budget'tan kiralama yaptım ve uluslararası ehliyet istemiyor İtalya için. Telefon ve mail ile de doğrulattım, kesin bilgi :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi loremipsum -- 5 Mayıs 2014; 12:36:55 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mihmander

Arkadaşlar

ben ve bir arkadaşım temmuz ayında 13 günlüğüne
    almanyaya gideceğiz.(toplam 2 kişi)

Heryeri gezelim diyoruz.
    Tren vs. pahalı gelir ve tren+taksi gibi uğraşmaktansa
    araç kiralamak hatta olmadı. (örneğin uzak bir yere gitmişsek araç icinde
    yatmayı) otelede fazla para vermemeyi planlıyoruz.(Olmadı 2 günde bir banyo
    için pansiyonda kalırız.)

Ne dersiniz? Almanyada araç kullanabilirmiyiz?
    En uygun ve güvenilir firma hangisidir?
    avis - budget - eurocar baktım. toplam 13 gün için
    (vw polo yada opel corsa) 350-400 avro fiyat
    veriyor. Benzin almanyada ne kadar bilmiyyorum.

Cevap verenlerden simdiden teşekkürler..

Avis iyidir yurt ici yurt disi ben cok memnunum ... bildgm kadariyla turk ehliyetini giris yaptigin ilk 45 gun kullanabiliyorsun.almanlar biraz kuralcidir sen yinede rent a car firmasindan tum bilgileri edin derim.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.