Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara

Yurtdışında arabam çalındı ve Anadolu Sigorta Tecrübesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı
139
Cevap
3
Favori
11.302
Tıklama
Cevapla
Tüm Forumlar >> Motorlu Araçlar Dünyası >> Otomobil Genel >> Otomobil ve Otomotiv Dünyası Genel >> Yurtdışında arabam çalındı ve Anadolu Sigorta Tecrübesi
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
  • Çavuş
   69 Mesaj
   13 Eylül 2018 16:24:19 Konu Sahibi
   Değerli forum üyeleri 22.07.20018 tarihinde seyahat için gittiğim Bulgaristan Sofya da aracım çalındı. İnternette bir çok arama yapmama rağmen konu ile ilgili hiçbir bilgiye ulaşamadım.Belki birilerine yardım olur diye buraya başımdan geçenleri aktarmak istedim.
   1. 21.07.2018 tarihinde aracımızla (Toyota Corolla 1.6 multidrive_S 2017) kapıkuleden Bulgaristan’a geçiş yaptık.Aracıma Anadolu sigorta dan kasko yaptırırken yurtdışı klozu da eklettim. Sadece 1 gece konaklayıp ertesi günde Romanya ya geçecektik.Fakat sabah uyandığımızda aracımız yerinde yoktu. Önce aracın çekilmiş olabileceğini düşünüp çekicilerin telefonunu aradık ( Bulgarca konusunda evini kiraladığımız arkadaş bize tercümanlık yaptı), onlarda böyle bir araç çekmediklerini ve polisi aramamızı söylediler.Polisi aradık ve gelen ekip kendileri için bir tutanak tutarak bizi o bölgeye bakan poliz merkezine yönlendirdiler. Gittiğimiz merkezde ifade verdik ve tutanak tutturduk.Fakat günlerden Pazar olması sebebiyle bize evrakı teslim etmediler ertesi gün vereceklerini söylediler.Bu arada Anadolu Sigortaya ihbarda da bulunduk.Sigorta aynı gün içinde benden hangi evraklarını istediklerini belirten mesaj yolladılar.
   2. Ertesi gün tekrar polis merkezine gittik ve tutanağımızı aldık. Türk Büyükelçiliği bize evrakı Türkçeye tercüme ettirmemiz gerektiği bilgisini verdi. Yeminli Tercüman Bürosu evrak tercüme ve yetkili makamlar tarafından( üst emniyet birimi,dışişleri ve Türk Büyükelçiliği) onaylanmasının en az 7 iş günü süreceğini belirtti.Bu işler için ve de evrakın kargo ile bize yollanması için gereken ödemeyi onlara yaptık. O gece otobüsle Bükreş e kalan seyahatimizin devamı için gittik.
   3. 02.08.2018 tarihinde uçak ile Türkiye ye döndük. Bu tarihten itibaren eksik evraklarımızı sigortamızı yapan personele ilettik. Hırsızlık vakalarında sigorta şirketleri 1 aylık bekleme sürecinin tamamlanmasını bekliyorlar olaki araç bulunursa diye.Ayrıca Bulgaristan’daki hasarlarda Anadolu Sigorta hasarın %80 ini ödüyormuş.Sigorta yaptırırken yurtdışı klozunu ekletmiştim fakat sigorta elemanı beni bu konuda uyarmadı çünkü o da bilmiyormuş.Bu arada sigortayı yapan kişi de aracı kurum değil direk Anadolu Sigorta nın kendi personeli.
   4.Anadolu sigorta her geçen gün benden evrak talep etmeye devam etti.Hangi evrakı neden istediklerini kendileri bile bilmiyorlar.Ve bazı evrakları ikişer hatta üçer kez bile yolladım.
   5.28.08.2018 tarihinde sigortayı yapan eleman tarafından gönderilen mailde hasar ödemesi yapılabilmesi için istenen evrak listesi ve belgeler arasında da eksper tarafından belirlenen rayiç bedelin 90.000 tl olduğu yazmaktaydı.Türkiye Sigortalar Birliği (https://www.tsb.org.tr/kasko-deger-listesi.aspx?pageID=631) nin adresinde bile rayiç bedel 97500 TL idi.Kaldı ki ilanlar da fiyat 100.000 TL nin üzerinde idi. Hemen sigorta elemanına itiraz ettiğimi bildirdim.Gerekirse sigorta tahkim kuruluna kadar gideceğimi bildirdim.
   6. İstenen evrakları toplamaya başladım. Gelen yazıda oto hırsızlık şubeden çalıntı yazısı istenmekteydi. Fakat oto hırsızlık şube bize bu yazıyı veremeyeceklerini çünkü aracın yurtdışında çalındığını ve interpolde arandığını ama Türkiye de aranmadığını söylediler. Ne yapmamız gerektiğini sorduğumuzda görevli polis bizi savcılığa yönlendirdi.Cumhuriyet savcılığına gittik müraccat savcısına durumumuzu anlattık.Orada da ifade verip şikayetçi olduk ve bize verilen ifade tutanağı ve oto hırsızlık büroya verilmek üzere hazırlanmış evrakla beraber tekrar oto hırsızlık büronun yolunu tuttuk.Oto hırsızlık şubeden istenen evrakı aldık.Bu seferde Trafik şubeden ruhsatımıza çalıntı damgası vurmaları için talepte bulunduk.Fakat bu işleri kendilerinin değil noterin yaptığını söylediler. Noterde çalıntı ibaresini ruhsata eklettik ,aracı trafikten düşürttük ve Anadolu sigortaya verilmek üzere vekaletname hazırlattık.Oradan da vergi dairesine gidip aracın maliye kaydını sildirdik
   7. Sigortayı yaptıran elemana eksperin yeni fiyat verip vermediğini sorduğumda ;eksperin ısrarcı olduğunu yineledi ve benden sahibinde.com da muadil araçların ilanlarının görüntülerini email ile isteyip itiraz edeceğini söyledi.Aynı gün (03.09.2018) kendisine email ile evrakları ulaştırdım.
   8. İki gün sonra müşteri hizmetlerini arayıp itirazımın sonucunu öğrenmek istediğimde herhangi bir itiraz bulunmadığını tarafıma bildirdiler.Hem 28.08.2018 hemde 03.09.2018 deki itirazlarımı sigorta personeli dosya sorumlusuna iletmemiş olduğunu anladım. Muadil ilanları bu sefer Anadolu Sigortaya e mail ile yolladım
   9.Aradan geçen onca güne rağmen ne itirazım sonuçlandı ne de beni bir yetkili aradı.Her gün müşteri hizmetlerini arayıp durumumu belirtiyorum ve hep aynı prosedür.Tarafıma kayıt alındığına dair mail ve yine aynı evrakların benden talebi.
   Son olarak 13.09.2018 tarihi itibariyle hiçbir gelişme yok sürünmeye devam.
   Forumda sigorta rayiç bedel uyuşmazlığı ile ilgili bir başlıkta (https://forum.donanimhaber.com/pert-arac-rayic-bedel-uyusmazligi-sigorta-tahkim--121652777#121652777) Luti isimli arkadaş detaylı bilgiler vermiş. Kendisine sonuna kadar katılıyorum.
   Sigorta şirketleri ve eksperler birlikte düzeni kurmuşlar.Sizi sadece sigorta yaptırırken önemsiyorlar iş hasar ödemeye geldiğinde sürüm sürüm süründürüyorlar. Telefonla 5 dakikada yaptırdığınız kasko poliçesinin hasar ödemesini iki ayda alamıyorsunuz. Ve bu esnada tamamen yalnızsınız hiç kimse size tam olarak bilgi vermiyor tüm evrakları siz sora sora, geze geze öğrenip topluyorsunuz. Tabi bu geçen sürede yaşadığınız maddi ve manevi çileyi de unutmayın.
   Umarım kimsenin başına benzer olaylar gelmez.Herkese iyi forumlar.

   Edit 1:Arkadaşlar bugün (17.9.2018) anadolu sigorta yeni rayiç bedelinin 100 bin tl olduğunu tarafıma bildirdi,mutakabatnameyi imzalayıp kargo ile yolladım. Bundan sonra evrak ellerine ulaştığında ödeme işlemleri başlayacak. Ödeme yapıldığında yada farklı bir gelişme olduğunda forumu bilgilendiririm.

   Edit 2:Arkadaşlar 24.09.2018 tarihi itibariyle Anadolu sigorta hasarın %80 i olan 80.000 Tl den,geriye kalan kasko pirimlerimi keserek kalan 78.770 Tl yi hesabıma yolladı. Buradan sesimi duyup destek veren forumdaşlara teşekkür ederim.Umarım kimsenin başına benzer olaylar gelmez.Herkese iyi forumlar dilerim.   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi narseftali -- 27 Eylül 2018; 23:29:14 >   _____________________________

  • Binbaşı
   1500 Mesaj
   13 Eylül 2018 16:36:53
   Geçmiş olsun, sigorta şirketlerinin bu yaklaşımları ile ilgili çevremde baya tecrübesi olan arkadaşlarım var.
   _____________________________

  • Çavuş
   69 Mesaj
   13 Eylül 2018 16:49:10 Konu Sahibi

   Teşekkür ederim sağolun.
   |
   |
   Antalya kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   948 Mesaj
   13 Eylül 2018 16:50:20
   Geçmiş olsun . belki kaçırdım ama sanırım bu süreci avukatınızla takip ediyorsunuzdur .   ben sigortaya olan inancımı uzun yıllar önce kaybettim .
   _____________________________

  • Yarbay
   9896 Mesaj
   13 Eylül 2018 16:58:03
   Geçmiş olsun hocam, Allah kurtarsın. Başımıza gelse ne yapacağımızı bilmiyoruz biz de maalesef.

   Sigorta şirketleri amerikan filmi izleyerek gelişiyor herhalde; sigortalı müşterinin ameliyat ilaç masrafını ödememek için yasada açık arayan ve müşterinin ölümüne sebep olan sigortacı mantığına doğru gidiyorlar. Sonra da açığı bulup müşteriyi öldüren sigorta elemanı ödül alır. Aferin demek kalıyor zebanilere de. Ama zebaniler sona kaldı, neise artık.   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   _____________________________

   Sandy Bridge Kullanlar Kulübü
   AsRocK Z77 Extreme 6 // i5 2500K // 2x8GB GskiLL // Asus GTX 1050Ti // Sandisk Ultra II 480GB SSD // 2x2TB Toshiba Hitachi / 1.5TB // PHILIPS 27" AMVA LED // Logitech K330 // Sound Blaster Omni / Takstar HD5500 // Logitech F710 // Oukitel k6000 Plus // Honda Civic Fc5 Elegance Otom.
   Allah rızası icin yaşamıyorsan, neden hayatla mücadele ediyorsun ki ?..
  • Binbaşı
   1909 Mesaj
   13 Eylül 2018 17:13:51
   Geçmiş olsun sıkıntılı işler allah kolaylık versin ne diyim.
   _____________________________

   Işık Saçmak İçin Önce Yanmak Gerek.
  • Çavuş
   69 Mesaj
   13 Eylül 2018 17:15:40 Konu Sahibi

   Teşekkür ederim sağolun. Avukatla değil kendim devam ediyorum.Ama böyle giderse yakında bir avukata başvurmam gerekecek galiba
   |
   |
   beyazakbil kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
   _____________________________

  • Çavuş
   69 Mesaj
   13 Eylül 2018 17:18:41 Konu Sahibi

   Teşekkür ederim sağolun. Dediğiniz gibi ödeme yapmama konusunda uzmanlaşmışlar
   |
   |
   MaDMaxiBo kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
   _____________________________

  • Çavuş
   69 Mesaj
   13 Eylül 2018 17:19:18 Konu Sahibi

   Teşekkür ederim sağolun
   |
   |
   MyCoDeR kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
   _____________________________

  • Yarbay
   2488 Mesaj
   13 Eylül 2018 17:58:16
   Konuyu ekşiye taşımanızı öneririm
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   498 Mesaj
   13 Eylül 2018 18:13:56

   Çok geçmiş olsun. İnşallah en kısa sürede hallolur tüm işleriniz. Bu arada aracınız anahtarla mı çalındı?   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   |
   |
   narseftali kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
   _____________________________

  • Yarbay
   12965 Mesaj
   13 Eylül 2018 19:35:08
   Öncelikle çok geçmiş olsun

   Ama anlatılan şeylerde ekstra bir durum göremedim ben.

   TR de pert olan ya çalınan hiçbir araç için görünen kasko bedelini ödemez firmalar


   Ayrıca şu evrak lazım bu evrak lazım olayı da normal, burası Türkiye bu kadar prosedür bürokrasi heryerde var

   Benim merak ettiğim yurtdışına çıkarken yeşil sigorta yapıyorsunuz


   O evrak çalınmayı kapsamıyor mu   < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
   _____________________________

  • Yarbay
   3505 Mesaj
   13 Eylül 2018 19:48:00
   Konunuzun tamamını okudum.Acaba bu sigorta şirketi bu yoklukta ekonomik krizde aracı yurtdışında çaldırdığınız için sizi bilerek mi uğraştırıyor?Hani para yurt dışına gitmiş oluyor ya o bakımdan düşündüm.
   _____________________________

   Millet düğün salonunda kızlara bakarken ben dışarıda arabalara bakarım.
  • Yarbay
   4124 Mesaj
   13 Eylül 2018 19:59:51
   Büyük geçmiş olsun. Bu ülkede tekelci mafya zihniyeti hiç bitmeyecek sanırım.
   _____________________________

  • Yarbay
   5063 Mesaj
   13 Eylül 2018 20:04:27

   Evet aracınız nasıl çalındı anahtar mı çalındı yoksa çekmişler mi   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   |
   |
   Bahsedilenler: narseftali
   _____________________________

  • Yarbay
   12933 Mesaj
   13 Eylül 2018 20:11:58
   Hocam Kapıkule'den yurt dışına çıkar çıkmaz araç çalındığı için şüphelenip çamur mu yapıyorlar diye düşündüm.   Ayrıca sıfır araç klozu var mıydı?
   _____________________________

   2000 Volkswagen Polo 1.4

   2000 Volvo S40 2.0

   31.01.2014 Benzinin litre fiyatı 5.07 TL Motorinin litre fiyatı 4.67 TL
  • Yarbay
   7655 Mesaj
   13 Eylül 2018 20:26:12
   Aslında durumunuzda gecikme dışında bir sorun henüz yok hocam.

   Sigorta tahkim kurumundan paranız en sonunda gelir. Ama kesinlikle sinir bozucu ve yıpratıcı bir süreç.   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   _____________________________

  • Yarbay
   2800 Mesaj
   13 Eylül 2018 20:54:52
   Sigortacınızı aradan çıkarıp gerekli mailleşmeyi kendiniz yapsanız daha iyi.Ben öyle yapmıştım.Yararını gördüm.

   Bana kazayı orada yagtinizdan emin olamadık saibeli kaza ödeme yapılmayabilir denildi süreci uzattılar ama sonunda seve seve ödediler masrafları.   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   _____________________________   | İntel Quad Core Q8200 | MSİ G41M-P33 Combo|Zotac Gtx660ti AMP!|Kingston Hyperx 6GB 1333Mhz|Evga SuperNOVA 750w B2|

   |BenQ G922HDAL
   |
  • Yarbay
   4441 Mesaj
   13 Eylül 2018 22:13:20
   Bulgaristandaki araba hırsız çetelerine bir miktar ödeme yapınca aracı geri getiriyorlarmış.   < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
   _____________________________

   "vazgeçmek bir seçenek değildir."
  • Er
   12 Mesaj
   13 Eylül 2018 22:39:46

   Yesil sigortada durum biraz daha farkli. Yurt disinda kaza yaparsaniz yesil sigorta karsi tarafin hasarini karsiliyor. Kendi aracimizi koruyucu bir hizmeti yok.   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   |
   |
   mesuthaksoy kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
   _____________________________

  Hızlı Cevap
Reklamlar
web tasarım
SEO
#0850 Numara Tahsisi;#0850 Hat;#IP Santral;#Toplu
haberler
web tasarım
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,359
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.