Şimdi Ara

Yurtdışı ikinci el ürün gümrük sınırına tabii midir?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
9
Cevap
1
Favori
11.413
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Yurtdışından sürekli alışveriş yapıyorum ama ikinci el hiç yapmadım. Normalde 75 Euro ya da bunu dolar karşılığını geçince yüzde 20 vergi ödüyoruz. Merak ettiğim, ikinci elde de gümrük sınırı var mıdır? İkinci el bir kulaklık aldım diyelim 300$'a falan. Benim mantığıma göre takılmaması lazım.
    Sonuçta faturayla gelmiyor. Satıcı bir firma tarafından değil, özel şahıs tarafından kargolanıyor.

Tecrübesi ya da bilgisi olan varsa lütfen bir yardım etsin. Hiç bir yerde bilgi bulamadım bu konuda.
    Merak edenler için, Head-fi.com'un ikinci eli çok canlı ve genelde sorunsuz. DH gibi :) Sıkıntı yok.

• 300 dolarsa vergisini verip alırsın gümrükte kalmaz meraklanma
  • urune hediye yazdirirsan ve urun geldiginde gumrukcuyu ikna edebilirsen neden olmasin. mesela; aile uyelerinden biri yurt disinda yasiyosa ve senin cep telefonunu veyahut kulakligini yanlislikla yaninda goturmusse ve bunu sana geri gonderirse, bu urun gumruge girse dahi para odemezsin, ama bu durumda yollayici adi ve alici adina bakarlar. yani gumrukcuyu ikna etmen lazim kisacasi. ikinci el olmasi gumrukcunun inanmasi icin guzel bi olay. ama dedigim gibi tamamen senin oyunculugunla ve gumrukcunun insafiyla alakali bi durum olur. %100 gecer diyemeyiz hic bi urune.

ayrica faturayla gelmemesi de ayri bi risk, gumrukcu urunun 0 fiyatina gore gumruk vergisi cikarabilir. turkiyede yasiyoruz ve herseyin kurali yok bizim ulkemizde malesef. o yuzden sansini denemek istersen gidisat hakkinda bizi de bilgilendir :)
  • Gumrukcunun insiyatifi önemli.
    Yurt dışından kargolayacak kişiyle aynı soyadın varsa, içinde hediye kartı çıkarsa, en azından adam yabancı değilse bunlar inanadırıcılığı arttırır.

Geçen hafta toplam 45$ değerinde 3 powerbank aldım, gümrüğe takıldı adetten dolayı. Neden 3 dediğinde, kargo parası ödememek için arkadaşlarla beraber sipariş verdik dediğimizde. Bu seferlik al ama bi daha 3 tane alma demişti. Biraz gümrükçüye bağlı bir durum
  • RuhiTeoman R kullanıcısına yanıt
    Resmi olarak aynı üründen beş adet olunc atakılıyor diye biliyordum. Demek keyfi durumlar da oluyor öyle.
  • Olayın üstünden 5 yıl geçmiş. Konuyu hortlatıyorum. Kusura bakmayın.

Yurtdışından satın alınan 2.el ürüne gümrük vergisi vs. vergi ödeniyor mu?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Aynı soruyu bende soracaktım, 2 gün önce ebaydan 328€ ya imac 27 aldım açık artırma ile, şuan satıcı kargoladı. Ben adresi dayımların evi verdim. Satıcı ile dayımlar yanyana şehirlerde. Dayım ürünü alınca bana kargo ile yollasa 2.el ürün olduğu için gümrük sorunu olurmu diye tereddütte kaldım. Normalde onların gelmesini bekleyeceğim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • değil 2. 12. el olsa dinlemez vergisini yapıştırırlar

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.