Şimdi Ara

Yurtdışı Alışveriş Ve Gümrük meselesi. Lütfen Yardım !!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
1.290
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba benim bir sorunum var yardım edermisiniz lütfen.

Bundan 15 gün önce yurtdışından Amerikadan bir firmadan Hp İpaq Hx4705 Pocket pc
    aldım.Aldığım firma Fedex ile evime gönderdi 12 günde bana ulaştı hiç sorunsuz.Daha sonra
    başka bir firmadan 1 GB SD hafıza kart ve birde GPS alıcı cihaz aldım.

Aldığım ürünlerden Gps alıcısı 139 Dolar SD kart ise 130 dolar idi.30 dolarda kargo masrafı ile
    siparişi verdim 3-4 gün sonra siparişimin TNT kargo şirketinde olduğunu öğrendim ve Trackin numarası ile takip
    ettim. Ürün enson Türkiyeye gelmiş fakat maalesef gümrüğe takılmış.

TNT firmasına telefon açtım ürün üzerinde 270 dolar fiyat olduğu için gümrükte takıldı dediler.

100 Eoru gümrük sınırlaması yüzünden gümrüğe takılmış.

Neyse ne yapabileceğimi sordum beni TNT nin kendi Gümrük komisyoncuları olduğunu söyleyim telefonunu verdiler.

Bende aradım bana söyledikleri aynen şu:

1-Buradan 110 milyon TL ödeyerek önce paketin Ordine parasını ödeyeceksiniz.
    2-100 Dolar gümrük vergisi ödeyeceksiniz.
    3-enaz 60-70 milyon Tl ardiye parası vereceksiniz.
    4-160 milyon Komisyon ücreti bize vericeksiniz.
    5-Büyük bir ihtimalle ürünle ilgili Türk telekomdannithal edebileceğime dair bir yazı-izin almam gerekecekmiş(Bunu kendileri 1 günde
    halledebilirlermiş)
    6-Hattaa ürünün garantisi ile ilgili Ankaradan yazı bile almam gerekebilirmiş.

Bütün bunları 20 gün içinde yapmazsam pakete devlet el koyuyormuş.

ŞOK oldum kaldım yaklaşık 500 milyon TL gibi bir masrafla paketimi alacağımı söylediler.

Aldığım ürünlerin toplamı zaten 276 Dolar.

Arkadaşlar neolur bilen varsa yardımcı olsunlar.Bu komisyoncu beyler olayı yokuşa sürmekle para koparma derdindelermi ?

Bu işin normal oluru nedir kendim komisyoncu ile uğraşmadan bu işi halledebilirimiyim. Gerçekten bukadar zormudur
    bu gümrük meselesi yaw.

Şaşırdım kaldım resmen. Lütfen bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursanız çok memnun olucam.

Yoksa gitti bizim 300 Dolar para çöpe.

Saygılar.

Ümit.

• kardes bende bi adet mpx220 alcam ama gelirmi gelmezmi diye korkuyorum nas1l getirte bilirim
  • gecmis olsun kardes.burasi türkiye..
  • arkadaş geçmiş olsun( getirdigin ilk ürün tesadüfen gümrüge takılmamıştır bence)
    gümrüge takılınca malesef komisyoncuların dedigi tüm masrafları ödeyerek ancak malı çekersin
    oda bi ihtimal malı çekerken gümrük önüne birsürü kanun çıkarır ve malı gümrükten çekmen neredeyse imkansızlaşır.
    zarf dahi gelse gümrüge takıldımı
    şu masrafları ödersin
    ordino parası(75 ila 175 ytl arası)
    antrepo parası(malın gümrükta kaldıgı süreyle kilosuyla alakalı degişir.ilk gün çekersen bazen öedemezsin ama min 30usd diyelim)
    komisyoncu parası(kendin gümrükte bu işi takip edemeyecegin için yardım alan gerekir min 100ytl)
    gümrük vergileri(ürüne ve ürünün gerçek degerine ve faturaya göre degişir)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hanci -- 31 Mart 2005, 0:25:00 >
  • arkadaşlar gümrükten bir şey alırken oncelikle kota ve ürünün cinsine göre nasıl ve nekadar gümrüklendiriliceğini bilmeniz gerekmektedir bunları tam bilmeden bu işlerle ugraşmak çok yanlış elektroniğin çoğu gümrüklü ve avrupa fiyatları TR ile aynı ABD den alırsanız bir şey ifade ediyor oda gümrükte takılıyor ben illaki alacam dersenizde PTT üzerinden alınki takılıncada ewe ihbar geliyor Ptt deki exper ile açıp anında gümrük odeyip malı cekersiniz yoksa extra paralar odemek zorundas kalırsınız ... ,

kolay gelsin
  • kucuk mallar da birsey olmaz ceptelefonu parcasi falan
  • Geçmiş olsun dostum,
    Aynen yazılan rakamlar vs.doğru.Ama sen bir gümrüğe git memurla konuş.TNT ile değil,gümrük memurları ile görüş,bu işi 100 kaata halledersin,Hani derler ya benim memurum işini bilir
  • bencede parayı gören düdüğü çalar önce oraya git ve at masasına bitane mavilik yüz ytl adam gör bak nasıl yumuşuyo
  • eğer firma adına getirmişsen hepsini ödeyeceksim ama şahıs namına gelmiş ise ve posta gümrüğündeyse çok az bi masresla halledersin. komisyoncuyla değil gümrükten bilgi al.
  • Posta gümrüğünde değildir.TNT ile geldiğine göre havaalanı gümrüğünde.
    Posta gümrüğü takılanı kurtarmak kolaydır ve daha az maliyetlidir.Ama çoğu gümrüğe takılır.
    TNT-DHL ile gümrüğe takılma oranı daha azdır ama takılırsa acaip öperler
  • Arkadaşlar cevaplarınız için herkese çok teşekkürler.

Vallaa çok umudum olmasada oradaki bir gümrük memuru ile yüzyüze görüşmeye bakıcam. umarım sonuç alabilirim.

Yanlız burada şöyle bir sorun var. TNT firmasından Ordine kağıdını almam gerekiyormuş mutlaka galiba. Oda 11o milton Tl.

Yanlız onla kalsa idi gene neyse. Aceba başka bir formülü varmıdır yani. Neticede TNT firması benim paketimi gümrüğe kaptırmış ve benden gümrükten çekebilmem için Ordine kağıdını almamı istiyorlar.

Birde mevzuatı tam bilmiyorum ama benim paket şuan TNT nin Antrepo sunda imiş,yani bu TNT nin emanetinde gibi bir olaymıdır.

Offfffff Offfff yaa bir işgüzar memurun yüzünden üçkuruşluk şey neredeyse ülkenin ithalat-ihracat meselesi oldu :-)

Buradaki asıl sorunlardan biride gelen cihaz bir GPS cihazı olduğu için Türk telekomdan onayı falan işleri olabileceğini söylemeleri,yada böyle göstermeleri

Ama bu işi halletsemde halledemesemda TNT firmasına karşı bir tepkim olacak. Uyuz oldum bu firmaya.

Saygılar.

• quote:

Arkadaşlar neolur bilen varsa yardımcı olsunlar.Bu komisyoncu beyler olayı yokuşa sürmekle para koparma derdindelermi ?

Tam olarak degil, yani illa kendi adamları vardır gumrukte, bi kolayını bulurlar belki.
    Son degisiklikten itibaren gumruklerde isler cok sıkılasmıs maalesef..

Hele bir de gumruge takılan malınız belli sartlara tabi ise,
    telsiz kanunu, radyo tv kanunu , cart curt karanamesi vs.. istenen belgelerin tumu gercektir, inanabilirsiniz.
    Ve bu uygulama 100 euro ustu faturalı mallar icin gecerlidir. Amacı da her onune gelenin dısarıdan mal ithal etmesini onlemektir, zira bu malların bir de son kullanıcıya satılması ihtimali var, mutlaka garanti sartı aranır.
    Velhasıl bu forumda yuzlerce kez tartısılıp konusuldugu gibi, dısarıdan mal getirtmek cok risklidir, ozellikle de
    kargo firmaları ile...

Buyuk ihtimalle malı gumruge bırakacaksınız. Umarım halledebilirsiniz...
    Yurtdısından kargo ile mal getirtmeyi dusunen nice arkadaslara taze bir ornek olması dilegiyle...

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.