Şimdi Ara

Yurtdışı Alışveriş Siteleri (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
888
Cevap
34
Favori
309.208
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar yurt dışından helipal.com dan rc araba almak istiyorum 180 dolar gibi bir fiyatı var, gümrüğe takılacağını düşünürsek Türkiye'ye geldikten sonra nereye gidip vergisini verdikten sonra aracı teslim alabilirim? Bu konuda prosedür nedir? İzlemem gereken adımları tecrübeli arkadaşlar yazabilir mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: seth86

Arkadaşlar yurt dışından helipal.com dan rc araba almak istiyorum 180 dolar gibi bir fiyatı var, gümrüğe takılacağını düşünürsek Türkiye'ye geldikten sonra nereye gidip vergisini verdikten sonra aracı teslim alabilirim? Bu konuda prosedür nedir? İzlemem gereken adımları tecrübeli arkadaşlar yazabilir mi?

hocam yurtdışından oldukça fazla alışverişim var, bir kere japonyadan aldığım ürün gümrüğe takıldı oda özelle (fedex) geldi, orada kasıt vardı, çünkü kargo elemanı açıktan para istedi halledeyim diye yukarıda genişce anlattım. alacağın siteye direkt yazı, fatua bedelini 100$ aşağı göstersinler ve ürünü siyah poşete koysunlar, resmi posta şirketiyle yollasınlar, büyük olasılıkla bunları yaparlarsa ürün adresinize kadar gelir. ürün gümrüğe takılacak olursa postacı, yada taşıyan kargo ihbar notu bırakır, (takip no alırsan online takipde de girişi görürsün, ülkeye girişden 10 gün sonra ürün gelmez ve ihbarda olmazsa sen gidip en yakın postane yada kargo temsilcilinden kontrol et) her ilde gümrük ofisleri mevcuttur, oraya gider sorarsın,%20 kadar ürün gümrüğü ve pul bedeli falan isterler, genel prosedürü böyledir.

• quote:

Orijinalden alıntı: buckfush

Estağfirullah, amacım meramını daha iyi anlatmanı sağlamaktı

Paypal beni ingiltereden arayıp ödeme teyidi yaptı ya 10 usd lık işlem için, laf söyletmem hocam kendilerine

artık türkiye temsilciliği de var, ingiltereden aramasına gerek yok, güvenirliği konusunda söz söylenemez ama bunu fazlaca kullanıyor, kurlarda fiyat farkı çok, türkiye bankalarıyle işlem yapıyorsa banka kurunu yada en azından serbest piyasa alış-satış kullanamsı lazım. yüklü alışverişlerde baya kazıklıyor o yolla, benim derdim o...
  • paypal şu sıralar doları 2.00dan hesaplıyor, hakkaten iyi giydiriyorlar.
  • Paypal sayesinde 4-5 alışverişimde kaziklanmaktan kurtuldum. Varsın biraz fazla hesaplasin, ben raziyim. Sonuçta kaçar dolarlık alışverişimiz oluyor ki? Paypal olmasa 10 dolarlık alışveriş bile yapmam.
  • Yurt dışından telefon kesinlikle gelmiyor anladığım kadarı ile arkadaşlar hep yazmışlar.Fakat birkaç forum sitesinde hatta bu sitenin başka konu başlıkları içinde de okuduğum kadarı ile spariş verip alanlar olduğunu gördüm.Hatta birkaç mesaj yukarıda bir arkadaş htc desire hd me aldığını yazmıştı yanlış anlamadıysam yada okumadıysam.BU ürünler nasıl geçti acaba gümrükten.Şanslarına o paketlere bakmadılar mı acaba yada paketlemede özel olarak dikkat edilen birşey mi yaptılar? Ebay dan 2. el bir telefon alsam ya da satıcı ile irtibat kurup telefonu kapak,kasa,batarya şeklinde parçalara ayırtıp yedek parça şeklinde kargolatsam gümrüğe yine de takılır mı acaba arkadaşlar.Kolay gelsin...
  • ben 6310i almıştım ebayden, gelmedi ben de üstüne soğuk su içtim.
  • quote:

ben 6310i almıştım ebayden, gelmedi ben de üstüne soğuk su içtim.

Ödemeyi nasıl yapmıştınız?
    Paypal'a kızıyorlar ama ödemeyi Paypal ile yapsaydınız paranızı geri alırdınız. Paypal'da risk % 0
  • quote:

Orijinalden alıntı: celebic

quote:

Paypal'a kızıyorlar ama ödemeyi Paypal ile yapsaydınız paranızı geri alırdınız. Paypal'da risk % 0

paypalla yaptım tabiki, ama 40 45 gün bekledik gelmedi, o saatten sonra da müdahale edemedik zaman aşımı gibi bir şey oldu tam hatırlamıyorum. Paypaldan nasıl alınıyor para?
  • quote:

quote:

quote:

paypalla yaptım tabiki, ama 40 45 gün bekledik gelmedi, o saatten sonra da müdahale edemedik zaman aşımı gibi bir şey oldu tam hatırlamıyorum. Paypaldan nasıl alınıyor para?

Hocam, öncelikle geçmiş olsun... Paypal para iadesi kısaca şu şekilde oluyor anlatayım;

Siparişi verdiğiniz irünün ortalama teslimat süresini bekliyorsunuz, diyelim ürün elinize gelmedi. Paypal'ın sitesinden şikayet dosyasını açıyorsunuz. Zor değil, site sizi yönlendiriyor. Açmış olduğunuz şikayet satıcıya iletiliyor, ona cevap verebilmesi için süre tanınıyor. Diyelim cevap vermedi ya doyurucu bilgi gelmedi. Bu durumda Paypal alıcının yanında hareket ediyor ve 1 hafta için söz konusu meblağı direk kredi kartınıza yada neyle ödeme yaptıysanız oraya iade ediyor.
    Paypal satıcılar için kötü alıcılar için mükemmel bir ödeme aracıdır.

Başımdan geçenleri buraya ayzsam sayfalar sürer ama kısaca yazayım

* 3 adet Converse ayakkabı sipariş vermiştim ebay'dan. 30 gün bekledim gelen giden bir şey yok. Baktım ki sitede adam için bir dolu suçlama yzılmış. Hemen şikayet dosyası açtım ve 10 gün içinde param geri yattı.

* Yine ebay'den Amerika'lı bir satıcıdan denge bilekliği siparişi vermiştim ve istediğim renkleri yazdım. Adam üçünüde aynı renk göndermiş. Niye böyle gönderdin diye mesaj attım. Adam bin kere özür diledi ve ben bir şey demeden hemen paranızı iade edeceğim ama şikayet dosyası açmayın dedi. Paypal hesabına baktım adam o gün ödediğim paranın tamamını iade etmiş. Şikayet dosyası açarsanız bu siciline işleniyor. Sonraki müşterilerde alış veriş yaparken satıcının sicilini kontrol ediyor.

* Çin'li bir satıcıdan projeksiyonlu saat siparişi vermiştim. Ürün 20 günde geldi. Ne yalan söyleyim pili taktığımda saat ve projeksiyonu çalışıyordu ama eve götürdüm oğlaun odasına koydum. Evde saat çalışıyordu ama projeksiyon çalışmıyordu. Mesaj attım durumu anlattım. Adam hemen size yenisini gönderiyorum dedi daha ben bir şey demeden. Dediği gibi 20 gün içinde ürün geri geldi.

* Yine bir başka Çin'li satıcıdan masa saati aldım. Bu tip ürünler çok ucuz oluyor. Nakliye dahil 3-5 dolara çok şık ürünler alabiliyorsunuz. Saatin dijitalinde arıza vardı. Bir kısım noktalarının lcd bölümü görüntü vermiyordu. Adama yazdım cevap gelmedi. Sonra Paypal'a şikayet dosyası açtırdım. Yine 10 gün içinde ödediğim tutar kartıma yatırılmıştı.

* Paypal'ı yurt içinde de kullanmaya gayret ediyorum. H2O MOP buharlı paspas almıştım. Taklit ürün gönderdiler. Bende ürünü taklit diye geri gönderdim ve iade talebinde bulundum. Bu konuyla ilgili bu forumda başlık açmıştım.
    İki kere mesaj attım cevap vermediler. Bende Paypal'a taklit ürün diye şikayet dosyası açtırdım. Satıcıyla temasa geçip size bilgi vereceğiz diye cevap aldım. Belirlenen süre içinde satıcı cevap vermeyince derhal paramı kartıma yatırdılar. Salak satıcı ( şehir fırsatı - tedariki.com ) bu arada bana orjinal diye aynı taklit ürünü geri gönderdi. Bu arada ben paramı geri almıştım. İstersem ürün bende kalabilirdi. Bir Allah'ın kulu gelse benden alamazdı ama ürünü denedim. Bir halta yaramadığını anlayınca geri gönderdim. Sonra bana telefon açmışlar bu ürün kullanılmış iade edemezsiniz paranızı geri ödemeyiz dediler. bende canınız sağolsun dedim. halbuki ben 1 hafta önce paramı almıştım. İade ettiklerinin bile farkında değiller. Bunu yapmazdım ama iki kere taklit ürün göndediler.

Bir kaç maceram daha olmuştu ama bunlar başıma daha vurucu olaylardı.

45 gün içinde müracaat edip paranızı iade alabiliyorsunuz. Paypal bunun için var. Genelde kuru yüksekten hesaplıyorlar ama olsun bana verdiği güvene değer. Sonuçta kaç dolarlık sipariş veriyorsunuz ki? 50 dolarda 2.TL yüksek kur hesaplamasının önemi yok yeterki alışverişiniz % 100 güvende olsun... Selamlar...

• quote:

quote:

quote:

quote:

Hocam, öncelikle geçmiş olsun... Paypal para iadesi kısaca şu şekilde oluyor anlatayım;

Siparişi verdiğiniz irünün ortalama teslimat süresini bekliyorsunuz, diyelim ürün elinize gelmedi. Paypal'ın sitesinden şikayet dosyasını açıyorsunuz. Zor değil, site sizi yönlendiriyor. Açmış olduğunuz şikayet satıcıya iletiliyor, ona cevap verebilmesi için süre tanınıyor. Diyelim cevap vermedi ya doyurucu bilgi gelmedi. Bu durumda Paypal alıcının yanında hareket ediyor ve 1 hafta için söz konusu meblağı direk kredi kartınıza yada neyle ödeme yaptıysanız oraya iade ediyor.
    Paypal satıcılar için kötü alıcılar için mükemmel bir ödeme aracıdır.

Başımdan geçenleri buraya ayzsam sayfalar sürer ama kısaca yazayım

* 3 adet Converse ayakkabı sipariş vermiştim ebay'dan. 30 gün bekledim gelen giden bir şey yok. Baktım ki sitede adam için bir dolu suçlama yzılmış. Hemen şikayet dosyası açtım ve 10 gün içinde param geri yattı.

* Yine ebay'den Amerika'lı bir satıcıdan denge bilekliği siparişi vermiştim ve istediğim renkleri yazdım. Adam üçünüde aynı renk göndermiş. Niye böyle gönderdin diye mesaj attım. Adam bin kere özür diledi ve ben bir şey demeden hemen paranızı iade edeceğim ama şikayet dosyası açmayın dedi. Paypal hesabına baktım adam o gün ödediğim paranın tamamını iade etmiş. Şikayet dosyası açarsanız bu siciline işleniyor. Sonraki müşterilerde alış veriş yaparken satıcının sicilini kontrol ediyor.

* Çin'li bir satıcıdan projeksiyonlu saat siparişi vermiştim. Ürün 20 günde geldi. Ne yalan söyleyim pili taktığımda saat ve projeksiyonu çalışıyordu ama eve götürdüm oğlaun odasına koydum. Evde saat çalışıyordu ama projeksiyon çalışmıyordu. Mesaj attım durumu anlattım. Adam hemen size yenisini gönderiyorum dedi daha ben bir şey demeden. Dediği gibi 20 gün içinde ürün geri geldi.

* Yine bir başka Çin'li satıcıdan masa saati aldım. Bu tip ürünler çok ucuz oluyor. Nakliye dahil 3-5 dolara çok şık ürünler alabiliyorsunuz. Saatin dijitalinde arıza vardı. Bir kısım noktalarının lcd bölümü görüntü vermiyordu. Adama yazdım cevap gelmedi. Sonra Paypal'a şikayet dosyası açtırdım. Yine 10 gün içinde ödediğim tutar kartıma yatırılmıştı.

* Paypal'ı yurt içinde de kullanmaya gayret ediyorum. H2O MOP buharlı paspas almıştım. Taklit ürün gönderdiler. Bende ürünü taklit diye geri gönderdim ve iade talebinde bulundum. Bu konuyla ilgili bu forumda başlık açmıştım.
    İki kere mesaj attım cevap vermediler. Bende Paypal'a taklit ürün diye şikayet dosyası açtırdım. Satıcıyla temasa geçip size bilgi vereceğiz diye cevap aldım. Belirlenen süre içinde satıcı cevap vermeyince derhal paramı kartıma yatırdılar. Salak satıcı ( şehir fırsatı - tedariki.com ) bu arada bana orjinal diye aynı taklit ürünü geri gönderdi. Bu arada ben paramı geri almıştım. İstersem ürün bende kalabilirdi. Bir Allah'ın kulu gelse benden alamazdı ama ürünü denedim. Bir halta yaramadığını anlayınca geri gönderdim. Sonra bana telefon açmışlar bu ürün kullanılmış iade edemezsiniz paranızı geri ödemeyiz dediler. bende canınız sağolsun dedim. halbuki ben 1 hafta önce paramı almıştım. İade ettiklerinin bile farkında değiller. Bunu yapmazdım ama iki kere taklit ürün göndediler.

Bir kaç maceram daha olmuştu ama bunlar başıma daha vurucu olaylardı.

45 gün içinde müracaat edip paranızı iade alabiliyorsunuz. Paypal bunun için var. Genelde kuru yüksekten hesaplıyorlar ama olsun bana verdiği güvene değer. Sonuçta kaç dolarlık sipariş veriyorsunuz ki? 50 dolarda 2.TL yüksek kur hesaplamasının önemi yok yeterki alışverişiniz % 100 güvende olsun... Selamlar...

verdiğiniz bilgilere çok teşekkür ederim, bundan sonra ben de siparişim gelmezse paramı bu yolla alırım :) her sipariş verdiğimde korkarak veriyordum acaba gelir mi diye. Artık korkmadan sipariş geçebilirim.

• Hocam, alış veriş artık intenete çok yayıldı. Haliyle insanlar çekiniyorlar. Arada böyle tampon olan güvenli firmalarda ilk olmanın kaymağını yiyorlar. Aslında yaptığı bir şey yok. Alıcı ile satıcının arasında yeddi emin görevi yapıyorlar. Sen ödemeyi ona yapıyorsun, o atıcıya hemen ödemiyor, bekletiyor. 45 günlük süre geçtiğinde bir problem çıkmadıysa satıcıya ödemeyi yapıyor. Satıcı malına güveniyorsa, dürüstse ve 45 gün vadeye dayanabiliyorsa ortada sorun kalmıyor. Bu işlemden dolayı arada Paypal satıcısan komisyonunu tahsil ediyor. Alan razı, satan razı olma durumu.
    Yeter ki sen para harcamak iste
  • http://www.bazaarstation.com bu siteın sahıbı TÜRK sahıbnden.com dan satısta yapıyor yukarda bu sıteyı oven kesın bu sıtenın sahıbı fıyattar asırı ucuk sıparısler honkonktan gelıyor cunku adam alıcıyı bulunca bı baska sıteden ıstenılen urunu adamın adına yolluyor dırek olarak sadece komısyonunu alıyor hıcbıseyle ugrasmıyor olay bu
  • quote:

Orijinalden alıntı: yesilll

Yurt dışından telefon kesinlikle gelmiyor anladığım kadarı ile arkadaşlar hep yazmışlar.Fakat birkaç forum sitesinde hatta bu sitenin başka konu başlıkları içinde de okuduğum kadarı ile spariş verip alanlar olduğunu gördüm.Hatta birkaç mesaj yukarıda bir arkadaş htc desire hd me aldığını yazmıştı yanlış anlamadıysam yada okumadıysam.BU ürünler nasıl geçti acaba gümrükten.Şanslarına o paketlere bakmadılar mı acaba yada paketlemede özel olarak dikkat edilen birşey mi yaptılar? Ebay dan 2. el bir telefon alsam ya da satıcı ile irtibat kurup telefonu kapak,kasa,batarya şeklinde parçalara ayırtıp yedek parça şeklinde kargolatsam gümrüğe yine de takılır mı acaba arkadaşlar.Kolay gelsin...

Arkadaşlar soruma tam bir cevap alamadım kusura bakmayın anlayamamış ta olabilirim.Yılda en fazla 5 kez alışveriş yapma şansımız var ve 2 ay da 1 olacak şekilde anladığım kadarı ile.
    Fatura bedeli 100 dolar altında olan bir ürün laptop, pc parçası,fotograf makinesi ya da video kamera vb elektronik aletler gümrüğe takılmıyor 100 dolar üzerinde olanlar ve gümrüğe takılanlar da vergisi ödenerek alınıyor diye anladım ben yanılıyor muyum? Birde bir koli-paket içinde aynı maldan 2-3 adetten fazla olmamak kaydı ile irili ufaklı 4-5 çeşit mal spariş etsek toplamı 100 doları geçmese sıkıntı olur mu acaba?
    Son olarak yedek parçada herhangi bir sınırlama var mı para sınırından başka ürün olarak.Örneğin cep telefonu yasak ama telefon parçası,kapak.tuş takımı ekran gibi sıfır veya kullanılmış parçalar sorun olur mu alan var mı hiç daha önceden?

• Yeni düzenlemeyle sınır 75 €uroya düşmüş bilginiz olsun...

Bu rakamın üzerindeki siparişleriniz için satıcı ile temasa geçip size gönderilen ürünün beyanını düşük göstertebilirseniz iyi olur. Ayrıca satıcının ürün için beyan edeceği GTİP ( HS Code ) numarasıda önemli. Çin'liler genelde bu tip taleplere olumlu yaklaşıyorlar ama Amerika'lılar hayatta buna yanaşmıyorlar...
  • quote:

Yeni düzenlemeyle sınır 75 €uroya düşmüş bilginiz olsun...

Bu rakamın üzerindeki siparişleriniz için satıcı ile temasa geçip size gönderilen ürünün beyanını düşük göstertebilirseniz iyi olur. Ayrıca satıcının ürün için beyan edeceği GTİP ( HS Code ) numarasıda önemli. Çin'liler genelde bu tip taleplere olumlu yaklaşıyorlar ama Amerika'lılar hayatta buna yanaşmıyorlar...

75 € ile 100 doların tl karşılığı hemen hemen aynı gibi.Uyarınız için teşekkür ederim.Peki diğer sorularım hakkında bir bilginiz yada tecrübeniz var mı?
  • quote:

quote:

75 € ile 100 doların tl karşılığı hemen hemen aynı gibi.Uyarınız için teşekkür ederim.Peki diğer sorularım hakkında bir bilginiz yada tecrübeniz var mı?

Hocam bende bu işin uzmanı değilim ama şimdiye kadar olan yurt dışı alışverişlerimdeki tecrübelerime göre cevaplayabilirim. Sizide yanıltmak istemem doğrusu.

* Daha önce dediğim gibi 100$ sınırını aşmamaya dikkat edin.

* Satıcının ürünü gönderirken gümrükte yaptığı beyan önemlidir. 70-80$'lık koku sipariş verdiğimde satıcıya ürünün fiyatını 20-30 $ göstermesini ve gümrükte problem olmayacak bir GTİP (HS Code ) numarasıyla göndermesini rica ediyorum.

* Gümrüğe takılmasından ziyade pasaporta işlenmesi gerektiğinden hiç telefon siparişi vermeyi düşünmedim. Kaçak cihaz kullanımından yakayı ele verirsiniz. Telefon gibi ürünler için devletin alacağı vergileri ödemeyeceğiniz sonradan size sıkıntı olur ama yedek parçadan dolayı bir sıkıntı çıkacağını anmıyorum.

* Traş makinesi, fotoğraf makinesi getirtenler duydum. Hatta gümrüğe takılsa bile vergilerini ödeyerek aldıklarını duydum.

* Kendi adıma söyleyebilirim; Çin'li satıcılardan usb bellek, kart okuyucu, hafıza kartları, özel ara bağlantı kabloları mouse-klavye gibi siparişlerim oldu ama bunlar ayrı zamanlarda ve toplam tutarı 50$'ı geçmeyen kişisel siparişlerimdi. Bugüne kadar hiç sorun yaşamadım.

* Araba parçası dahi getirttim ama satıcıdan rakamı düşük göstermesini ve hediye diye beyan etmesini istedim. Problem çıkmadı

* Kol saati siparişi verdim 150'dı ama satıcı 30$ beyan etmişti.

* Gümrüğe takılan siparişiniz için ödeyeceğiniz bedel öyle korkulduğu gibi yüksek olmayabilir. Bazıları ürünün kendisi kadar vergi ödrsin diyor ama bu yanlış. Gümrüğe takılan ürününüz için ödeyeceğiniz vergiler. başta %18 KDV. + % 5 civarı ürünün cinsine göre gümrük vergisi + oluşmuşsa ardiye bedeli + ufak tefek pul parası olabilir. Kabaca bu rakam ürünün % 25'i civarı bir rakama tekabül edebilir.

* Yıl içinde belli bir alış veriş sınırlaması yok, ben ilk defa sizden duydum. Benim ebay'den en kötü 15-20 arası siparişim olur. Traş bıçağını bile ebay'dan aldığım için alış veriş sayım fazla oluyor.

* Mutlaka sipariş vermeniz gereken ürünlerin gümrüğe takılması olasılığı fazla ise bunları yılbaşı, bayram gibi özel dönemlere denk getirtmeye bakın. Hediye olarak beyan edilirse daha hoşgörülü bakıyorlardı ama son düzenlemelerden sonra durum nedir bilemiyorum.

* Ufak tefek cep telefonu parçası getirtebilirsiniz ama bunun ticaretini yapacaksanız yani çok sayıda parça getirecekseniz bunu bir gümrük müşavirine yada dhl, fedex gibi kuryelerin ilgili bölümlerine sorup daha detaylı bilgi alabilirsiniz. En doğru bilgiyi buralardan alırsınız. Ben size edindiğim tecrübeleri ve kısıtlı bilgilerimi aktardım. Selamlar.

• quote:

quote:

quote:

Hocam bende bu işin uzmanı değilim ama şimdiye kadar olan yurt dışı alışverişlerimdeki tecrübelerime göre cevaplayabilirim. Sizide yanıltmak istemem doğrusu.

* Satıcının ürünü gönderirken gümrükte yaptığı beyan önemlidir. 70-80$'lık koku sipariş verdiğimde satıcıya ürünün fiyatını 20-30 $ göstermesini ve gümrükte problem olmayacak bir GTİP (HS Code ) numarasıyla göndermesini rica ediyorum.

* Gümrüğe takılmasından ziyade pasaporta işlenmesi gerektiğinden hiç telefon siparişi vermeyi düşünmedim. Kaçak cihaz kullanımından yakayı ele verirsiniz. Telefon gibi ürünler için devletin alacağı vergileri ödemeyeceğiniz sonradan size sıkıntı olur ama yedek parçadan dolayı bir sıkıntı çıkacağını anmıyorum.

* Traş makinesi, fotoğraf makinesi getirtenler duydum. Hatta gümrüğe takılsa bile vergilerini ödeyerek aldıklarını duydum.

* Kendi adıma söyleyebilirim; Çin'li satıcılardan usb bellek, kart okuyucu, hafıza kartları, özel ara bağlantı kabloları mouse-klavye gibi siparişlerim oldu ama bunlar ayrı zamanlarda ve toplam tutarı 50$'ı geçmeyen kişisel siparişlerimdi. Bugüne kadar hiç sorun yaşamadım.

* Araba parçası dahi getirttim ama satıcıdan rakamı düşük göstermesini ve hediye diye beyan etmesini istedim. Problem çıkmadı

* Gümrüğe takılan siparişiniz için ödeyeceğiniz bedel öyle korkulduğu gibi yüksek olmayabilir. Bazıları ürünün kendisi kadar vergi ödrsin diyor ama bu yanlış. Gümrüğe takılan ürününüz için ödeyeceğiniz vergiler. başta %18 KDV. + % 5 civarı ürünün cinsine göre gümrük vergisi + oluşmuşsa ardiye bedeli + ufak tefek pul parası olabilir. Kabaca bu rakam ürünün % 25'i civarı bir rakama tekabül edebilir.

* Yıl içinde belli bir alış veriş sınırlaması yok, ben ilk defa sizden duydum. Benim ebay'den en kötü 15-20 arası siparişim olur. Traş bıçağını bile ebay'dan aldığım için alış veriş sayım fazla oluyor.

* Mutlaka sipariş vermeniz gereken ürünlerin gümrüğe takılması olasılığı fazla ise bunları yılbaşı, bayram gibi özel dönemlere denk getirtmeye bakın. Hediye olarak beyan edilirse daha hoşgörülü bakıyorlardı ama son düzenlemelerden sonra durum nedir bilemiyorum.

* Ufak tefek cep telefonu parçası getirtebilirsiniz ama bunun ticaretini yapacaksanız yani çok sayıda parça getirecekseniz bunu bir gümrük müşavirine yada dhl, fedex gibi kuryelerin ilgili bölümlerine sorup daha detaylı bilgi alabilirsiniz. En doğru bilgiyi buralardan alırsınız. Ben size edindiğim tecrübeleri ve kısıtlı bilgilerimi aktardım. Selamlar.

Teşekkür ederim arkadaşım.Bir arkadaşım Türkiyede bulamadığı kablosuz mause-klavye alıcısını çinden spariş verince bende de bu merak başladı.Onun ürünü henüz gelmedi daha 10 gün oldu sanırım.Bende araştırmaya başladım gördüm ki yurtdışından alışveriş yapan çok insan var.Elektroniğe ilgim var fakat ne yazık ki ülkemizdde ürünler çok pahalı.Bu aralar cep telefonuna ihtiyacım var ve android bir telefon alayım diye düşünüyorum.Gel gör ki yurdışında 150-200 dolar olan telefonlar ülkemizde 1200-1500 tl.İnsan ister istemez yurtdışından almak istiyor.Bariz bir fark var çünkü.Yurt dışından bir şekilde telefon alabilsem kaçak kullanmayı düşünmüyorum.Bir pasaport üzerine kaydettirmeyi düşünüyorum.Bu arada babam önümüzdeki ay umreye gidecek inşallah.Arabistan da telefon fiyatları yarı yarıya diye duydum.Nette araştırdığımda 2 farklı görüş var.Fiyatlar yarı yarıya diyende var fiyatlar nerdeyse yakın ucuz olanlar çin malı çakma diyende var oradan alışveriş yaptınız mı hiç? Bir yıl için 5 defalık gümrüksüz alışveriş sınırlaması 75 euro limitine düşmesi kararı ile birlikte alınmış diye okudum.Çoğu forum sitelerinde böyle yazıyor da. Doğrusu şuanda alışveriş için aklımdan geçen ürünler fotoğraf makinesi,harici hdd, video kamera, küçük yeğenimin dilinden ve laptopumun üzerindeki kötü emellerinden kurtulmak için 2. el bir laptop.(9 Yaşındaki çocuğa yeter de artar bile 1
    -2 idare etsin yater) uydu alıcı, pc parça gibi.Birde enteresan elektronik aletler denk geliyor.Güneş enerjisi için solar panelde düşünüyorum doğrusu.Gümrük vergileri %18-20 sanırım.Ama vergilendirmeye esas fiyatı fatura üzerinden ödediğim para üzerinden yapsalar kolay tutupta ülkemizdeki fiyatlar üzerinden yaparlarsa o zaman fiyat yükselir diye çekiniyorum.Çinden yaptığınız alışverişler doğrusu benimde ilgi alanımda.GTİP (HS Code ) demişsiniz bu ne oluyor acaba?Henüz herhangi bir siteye üye değilim pek ingilizcemde yok.Gerçi Google sağolsun hemen Türkçeye çeviriyor. Her İlde Gümrük vardır deniliyor.Ben buradaki ptt de hiç rastlamadım doğrusu.Bir akrabam gümrükte memur.Ona sordum bu olayları onun hiçbirşeyden haberi yok doğrusu ben ondan iyi biliyorum. Dediği şu;bütün kargolar İstanbuldaki büyük PTT ye gelir.Orada gümrük memurları her koliyi acar yada X ray dan geçirir ve her ürün fiyatı ne olursa olsun vergilendirilir.Ama araştırdığım kadarı ile her ilde Ptt müdürlüklerinde bir gümrük var. Neyse çok teşekkür ederim arkadaşım ilgilendiğin ve bilgilendirdiğin için....

• quote:

quote:

quote:

Bu arada ben telefon olayına takmış durumdayım.Saplantı oldu bende yahu. Bu Çinli satıcı arkadaşlardan birine rica etsek.Telefonu makul ölçüler içinde parçalasa.Kapak,batarya,ekran,kılıf,kulaklık vs. kalabalık görünecek şekilde.Ücreti de makul seviye üzerinden belirlese.Sonra onu paketlese yedek parça diye gümrükçü arkadaşlar bu parça parça da olsa telefon deyip geri mi gönderirler acaba? Bu arada ticari olarak düşünmüyorum kesinlikle.Bu işlemi yapsam da 1-2 adet telefon için yapmayı düşünüyorum. Ticaret aklımdan geçmedi zaten teşebbüs etsem çabuk batarım ben.3'e aldığımı 5' satamıyorum en fazla 4 oda batırır beni ;)

• Bahsettiğiniz gibi ürünü parça parça gönderme fikri pek mantıklı gelmiyor, sonuçta bunları birleştirmekte bir mesele. Bozulma riskide var. İllaki olacak diye ısrar ederseniz. Satıcıyla temasa geçmeniz gerekir. Durumu ona izah edip nasıl bir yol izleyelim diye sorun belki sizi farklı bir şeye yönlendirebilir. Biraz afaki bir istek gibi geliyor. Dediğinize gelecek satıcılar ancak Çin'liler olabilir.
  • 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.