Şimdi Ara

Yurt dışından siparişlere kişi başı limit geldi! (17. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
381
Cevap
2
Favori
25.441
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
103 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1516171819
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Alakaya maydonoz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Redeemertr kullanıcısına yanıt
    Avrupada hala Türkiye denilince bilmiyor çoğu insan yıl 2019 hala Türkiyenin tanınmaması üzücü,birde Türkiyede üniversite okuyanlar kendilerini bişey sanarak buraya fransaya geliyor fakat diplomalarının avrupada geçerliliğini olmadığını öğrenince köyüne dönüyor cenk diye odtü mezunu mühendis gelmişti bizim şirkete iş görüşmesine diplomasının AB'de geçerli olmafığını öğrendiğinde ağlamıştı

• quote:

Orijinalden alıntı: Mustafafranc

Avrupada hala Türkiye denilince bilmiyor çoğu insan yıl 2019 hala Türkiyenin tanınmaması üzücü,birde Türkiyede üniversite okuyanlar kendilerini bişey sanarak buraya fransaya geliyor fakat diplomalarının avrupada geçerliliğini olmadığını öğrenince köyüne dönüyor cenk diye odtü mezunu mühendis gelmişti bizim şirkete iş görüşmesine diplomasının AB'de geçerli olmafığını öğrendiğinde ağlamıştı
    Türkiye' de şöyle bir kanı var; tüm dünyadaki ülkeler işi gücü bırakmış gece gündüz Türkiye ile uğraşıyor, başka hiç bir şey ile ilgilenmiyorlar. Tüm evrenin merkezi Türkiye ve kendileri, herkes devamlı bizi düşünüyor arkamızdan kumpas kuruyorlar. Malum kesim de buna inanıyor

• ama artik bunlarin ve bunlari sevenlerin defolup gitme zamani geldi.. sulari kaynadi
    bu nedir ya? ulan heryerde devlet halktan korkar, bizde halk devletten korkuyor
    akp ve akpli insanlara katlanilmiyor artik moruk

• Mustafafranc M kullanıcısına yanıt
    diploma'nın avrupada geçerli olması gibi bir durum var mı hocam?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: alimmm78

diploma'nın avrupada geçerli olması gibi bir durum var mı hocam?
    En yakın arkadaşlarımın hepsi ODTÜ 'nün en iyi mühendislik bölümlerinden mezunlar. Şu anda ABD'deki en ünlü şirketlerde gayet güzel pozisyonlardalar. Diplomasının geçmemesi diye birşey hiç duymadım. Doktoralarını en iyi üniverstielerde yaptılar.Hatta biri Penn'de akademisyen kaldı. Birkaç ay önce biri Harvard'da önemli bir ödül aldı, benden 3 sınıf üstteydi. Zaten şu anda ünlü Massachusetts Institute of Technology'nin "Electrical Engineering and Computer Science" bölüm başkanı da ODTÜ mezunu, Asuman Özdağlar.
    https://asu.mit.edu

YUrtdışında önemli akademik pozisyonda bir Türk gördüğünüzde nerden mezun olduğuna bakın. Büyük olasılıkla Odtü'dür. Değilse Boğaziçi'dir. Odtü'nün diplamasının geçmediğini nerde yazıyor?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HSeldon -- 11 Temmuz 2019; 18:33:55 >

• küçük insanlar küçük işlerle uğraşır adamların uğraşacakları memlekette başka iş kalmadı
  • Sanıyorlar ki sınırlama koydukça vatandaş daha çok vergi verecek...

Hayır öküz herif, vergiyi artıracağına denetlemeyi artırsan zaten kapatacaksın o açığı... Yok. Kim uğraşacak değil mi?

Bunlara vergi yedireceğime ülkeden giderim.
  • Arka arkaya gelecek kararnameler ile 1 e kadar düşer alışveriş sayısı. Yazın bunu kenara.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Reyisin sözü üstüne söz olur mu?

• Super hareket
    Komple yasaklarsak dolar 1 TL olur yakında. Mis...

• HSeldon H kullanıcısına yanıt
    Üniversite bazında bir durum sozkonusu. Tanımamak değil denklik olma ya da olma durumu söz konusu.
    Sadece ODTÜ veya Boğaziçi yok yi lkemizde haliyle. Bazı univlerin bazı bölümlerinden mezun kişiler denklik yoksa fark dersleri alarak öncelikle denkliği alıyor.
    Örneğin burda x unibden makine mühendisliği diploması aldınız almanyada master yapacaksınız. Denklik tam değilse fark dersleri alıp orada esitliyorsunuz sonra master a başlıyorsunuz.
    Diplomanizi sallamiyoruz geri gidin durumu değil yani.

Ki böyle olması da gayet doğal bazı univler maselef kantinde çay içerek diploma almanız gayet mümkün

• quote:

Orijinalden alıntı: acquiles

Üniversite bazında bir durum sozkonusu. Tanımamak değil denklik olma ya da olma durumu söz konusu.
    Sadece ODTÜ veya Boğaziçi yok yi lkemizde haliyle. Bazı univlerin bazı bölümlerinden mezun kişiler denklik yoksa fark dersleri alarak öncelikle denkliği alıyor.
    Örneğin burda x unibden makine mühendisliği diploması aldınız almanyada master yapacaksınız. Denklik tam değilse fark dersleri alıp orada esitliyorsunuz sonra master a başlıyorsunuz.
    Diplomanizi sallamiyoruz geri gidin durumu değil yani.

Ki böyle olması da gayet doğal bazı univler maselef kantinde çay içerek diploma almanız gayet mümkün
    Odtü'nün adı geçti. Onu konuşuyoruz, başka üniversitelere benzemez Odtü. Odtü ile Boğaziçi'ni ben her zaman ayrı yere koyarım.

Belli bölümler arasında ders farkı vermek gerekiyordur belki ,şimdi bütün bölümleri ezbere bilmiyorum. Ama kendi arkadaşlarımdan okulu bitirir bitirmez Stanford , M.I.T, Penn gibi yerlere gidip doktoraya başlayan da var. Microsoft'ta, Cisco'da ,AMD'de çalışmaya başlayan da var. Makina mühendisliğinin adı geçtiği için söylüyorum. Odtü makinadan mezun yakın arkadaşım Penn'de mesela, diğeri Oxford'daydı. Ders farkı vermesi gereken olmadı. Ordan çıkıp yurtdışında ezilen görmedim, en iyi yerlere kabul edilmekle kalmadılar, orda bile en üste çıktılar.Dünya en iyilerinin toplandığı üniversitelerde en üstte çıkmak kolay iş değil. Helal olsun demek gerek.

Bugün Ankara'da Hacettepe veya Ankara Tıp 'ta okuyanlara sorun (benim gibi) içlerinde gene de bir uktedir ODTÜ. Tıp orda olsa daha bi kafamız rahat yazardık :) Odtü'de tıp olsa ilk binden tıp seçenlerin sayısı iki katına çıkar en az. :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HSeldon -- 11 Temmuz 2019; 19:5:17 >

• HSeldon H kullanıcısına yanıt
    Bir işveren olarak ben unive değil şahsa bakarım. Onu öğrendim hayatta.
    Saydığınız univler OK, ama. Bu univler den mezun ne kişiler ile tanıştım pek univleri nin ünü ile uymuyor.
    Ya da tam tersi adını duyunca aman canım o da univmi diye burun kiviracaginiz yerlerde okuyup mezun olan ama piyasada ciddi yerlere gelen, yön veren kişiler ile tanıştım..
    O nedenle univ ayırmam. Hele ki bizim ülkemizde sınav ve eğitim sistemi ile hakkaniyetli bir eliminasyon yapılmıyor.
    Ezberi kuvvetli olanin daha yüksek puan alarak en yüksek dilimden öğrenci alan univleri kazanması sistemiyuzrrine kurulu bir yapıda herşey çıkabiliyor malesef

Hepsini geçtim, ilk is yerimdeb sonra bana hiç bir firma nereden mezunsunuz diye sormadı, ve hatta diplomamı dahi istemedi.

Tecrübe ve fiilyatta yaptığınız işler > mezun olduğunuz okul

• quote:

Orijinalden alıntı: DJWORD

yakında kore gibi olursak şaşmam
    hangisi hocam, kuzeyi mi güneyi mi

bulgaristan kadar olalım yeter valla, avrupa birliği'ndeki en kötü ülke ama, bazı konularda bize on basar.

• quote:

Orijinalden alıntı: acquiles

Bir işveren olarak ben unive değil şahsa bakarım. Onu öğrendim hayatta.
    Saydığınız univler OK, ama. Bu univler den mezun ne kişiler ile tanıştım pek univleri nin ünü ile uymuyor.
    Ya da tam tersi adını duyunca aman canım o da univmi diye burun kiviracaginiz yerlerde okuyup mezun olan ama piyasada ciddi yerlere gelen, yön veren kişiler ile tanıştım..
    O nedenle univ ayırmam. Hele ki bizim ülkemizde sınav ve eğitim sistemi ile hakkaniyetli bir eliminasyon yapılmıyor.
    Ezberi kuvvetli olanin daha yüksek puan alarak en yüksek dilimden öğrenci alan univleri kazanması sistemiyuzrrine kurulu bir yapıda herşey çıkabiliyor malesef

Hepsini geçtim, ilk is yerimdeb sonra bana hiç bir firma nereden mezunsunuz diye sormadı, ve hatta diplomamı dahi istemedi.

Tecrübe ve fiilyatta yaptığınız işler > mezun olduğunuz okul
    iş verensiniz ama nerenin iş verenisiniz? şirketiniz imkb 100 'de mi? onlar belli yerlerden alırlar mühendislerini ,doktorlarını.Misal Aselsan Odtü ,Boğaziçi,Bilkent burslu dışında almıyordu eskiden. Yani siz bakmayabilirsiniz ama Aselsan bakıyor.
    Daha küçük işyerleri zaten odtü'den , Boğaziçi'nden mühdensis alamaz , onların işe başlama maaşları yüksek, oranın sahibi kendi kazanmıyor o kadar. Ayrıca zaten bu okulların mezunları çalışacakları yerleri iyi seçiyorlar. Kariyer şansı veren genelde uluslarası şirketlerde başlıyorlar. Küçük şirketler çok yüksek maaş teklif etse bile bu bulamıyorlar bunları.Körelirsin orda. Tıpta da böyle. Başka yerlerde yüksek maaş şansı alternatifi olduğu halde üniversiteyi tercih eden çok. Diğer tarafta köreliyorsun çünkü.Uzun vadede zaten yine kazanır derdi paraysa.

Dünyanın her yerinde büyük ciddi mühendislik yapan şirketler mühendislerini belli okullardan alırlar.ABD'de ciddi ekonomik sorun varken , Bill Gates ,Ivy Leage üniversiteleri dolaşıp son sınıf öğrencilerini Microsoft'ta gelmeleri için ikna etmeye çalışıyordu.
    Tıpta da böyle , çünkü o düzeynde kritik tedavilerin yürütüldüğü yerlerde oraya gelen doktorun çok küçük yaşta ciddi eğitime girmiş olması gerekiyor. Zaten adamla iki dakika konuştun mu hemen anlıyorsun oralardan gelip gelmediğini. Biraz konuştuktan sonra hemen sorarlar nerden mezun olduğunu, hatta coğu zaman tahmin yoluyla mezun olduğun liseyi bile tutturuyorlar.Misal AFL'den ,Robert'ten gelen adamın oturuşuna yansımış oluyor o . Üniversite sınavı da ezbere dayalı bir sınav değil kaldı ki.

Yine en büyük şirketlerin CEO larına bakın ağırlıklı olarak ODTÜ,Boğaziçi'dir. Bunlar genel tabii. Bireysele indirirseniz , her yerden ciddi insanlar gelebiliyor. Bugün bilgisayar dünyasında büyük değişikmler yapan isimlerin bazıları üniversite mezunu bile değil. Bireysel değerlendirme ayrı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HSeldon -- 11 Temmuz 2019; 20:30:36 >

• DH Misafiri D kullanıcısına yanıt
    Yoruma bak çay demle. Türkiyede üretiliyo ama biz gerizekalı olduğumuz için aylarca bekleyip elin çininden sipariş veriyoruz. Çünkü tek akıllı sensin. Aradığım ürün yok burada kardeşim, satılmıyo bile. Altı üstü plastik bi malzeme, ederi 50 cent, ama yok. Nerden alacam ben bu malzemeyi? Evde 3 boyutlu yazıcıda mı imal edicem? Laf olsun diye konuşuyosunuz ve de bom boş konuşuyosunuz. Yazdığın yorumda bi tane elle tutulur cümlen yok. Anca sallıyosun. Yok vergiymiş de yerli malıymış. Peh

• Ülke resmen Kuzey Kore oldu bir kere gümrük vergisi nedir lan

Yarı gurcuyum , ulan Gürcistan'da adamın arabaya ihtiyacı olduğunda Almanya'ya gidiyor arabayı alıyor biniyor Gürcistan'a geri dönüyor sınırdan geçip evine gidiyor park ediyor kapıya çünkü gümrük vergisi yok , en son 11bin euro 2013 BMW 5.30i XDrive aldı tanıdık

Çomarların BMW yada araba ile ve bir çok ürün ile işleri olmadığı için akşam reisin verdiği beleş makarnayi yediklerinde çok zengin olduklarını sandıkları için bu haldeyiz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Brother ToLGa -- 11 Temmuz 2019; 20:29:9 >
  • Bütün suç %52 nin başkanlık gelecek türkiye şaha kalkacakk.kalktımı şaha kuzey koreyi gördün.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Brother ToLGa

Ülke resmen Kuzey Kore oldu bir kere gümrük vergisi nedir lan

Yarı gurcuyum , ulan Gürcistan'da adamın arabaya ihtiyacı olduğunda Almanya'ya gidiyor arabayı alıyor biniyor Gürcistan'a geri dönüyor sınırdan geçip evine gidiyor park ediyor kapıya çünkü gümrük vergisi yok , en son 11bin euro 2013 BMW 5.30i XDrive aldı tanıdık

Çomarların BMW yada araba ile ve bir çok ürün ile işleri olmadığı için akşam reisin verdiği beleş makarnayi yediklerinde çok zengin olduklarını sandıkları için bu haldeyiz

Gürcistan vatandaşlık kabul ediyor mu hocam

• 
Sayfa: önceki 1516171819
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.