Şimdi Ara

YURT DIŞINDA LİSE OKUMAK

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
3
Cevap
0
Favori
338
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Lise 3 ve 4'ü veya sadece 4'ü Kanada, Amerika veya İngiltere'de okumak istiyorum. Bu sayede bildiğim kadarıyla elimde diplomayla döndüğüm zaman sınavsız istediğim üniversiteye girebiliyor olacağım ya da yurt dışında üniversiteyle devam etmem kolaylaşacak. Fakat bir problem var o da bu işin maliyeti. YES bu konuda en iyi seçenek şüphesiz. Para da istemiyor fakat ben koşullarına uymuyorum. AFS gibi programların istedikleri fiyatlar ise çok yüksek. Bu işi en düşük maliyetle çözümlemenin yolunu arıyorum. Bu konu hakkında sponsorlu, burslu ya da diğer seçeneklerle, maliyeti bana pahalıya patlamayacak önerileri olan biri bana yazabilir mi?

• Sınavlara girmeden üniversitelere alınmanın tek yolu türk vatandaşlığının olmaması diye biliyorum. Eğer ABD, Kanada, İngiltere-Avrupa vatandaşı değilsen, bence türkiye'de AP sınavlarına ya da A LEVEL lara girip İyi puanlar al. Bu sayede yurtdısındaki ünilere daha kolay alınırsın. Hani o ülkelerin vatandaşlıklarına sahip değilsen üniversiteye gitmek için yine kat kat para ödeyeceksin ( bir de yurtdışındaki liseler için de ekstradan para ödeyeceksin)

Bak yönetmelikte şu yazıyor:

a) Lise son sınıfta olmaları ya da mezun durumda bulunmaları koşuluyla;
    1) Yabancı uyruklu olanların,
    2) Doğumla Türk vatandaşı olup da İçişleri Bakanlığı’ndan Türk vatandaşlığından çıkma izni
    alanlar ve bunların Türk vatandaşlığından çıkma belgesinde kayıtlı reşit olmayan çocuklarının Türk
    Vatandaşlığı Kanunu uyarınca aldığı Tanınan Hakların Kullanılmasına İlişkin Belge sahibi olduklarını
    belgeleyenlerin, (5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 7. Maddesinde “(1) Türkiye içinde veya
    dışında Türk vatandaşı ana veya babadan evlilik birliği içinde doğan çocuk Türk vatandaşıdır.” hükmü
    bulunmakta olup, yurt dışından kabul kontenjanlarına başvuracak adayların Türk Vatandaşlığı Kanunu
    incelemelerinde yarar bulunmaktadır.)
    3) Yabancı uyruklu iken sonradan kazanılan vatandaşlık ile TC vatandaşlığına geçenlerin / bu
    durumdaki çift uyrukluların
    4) TC uyruklu olup ortaöğretiminin tamamını KKTC hariç yabancı bir ülkede tamamlayanların
    (ortaöğretiminin tamamını KKTC dışında yabancı bir ülkedeki Türk okullarında tamamlayanlar dahil)
    5) KKTC uyruklu olup; KKTC’de ikamet eden ve KKTC’de ortaöğrenimini tamamlayan GCE
    AL sınav sonuçlarına sahip olanlar ile 2005-2010 tarihleri arasında diğer ülkelerdeki kolej ve liselere
    kayıt yaptırıp eğitim alarak GCE AL sınav sonuçlarına sahip olan veya sahip olacakların,
    başvurularının kabul edilmesi,

yani anlayacağın bütün ortaöğretiminin tamamını yurtdısında tamamlaman lazım. yoksa olmaz.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.