Şimdi Ara

Yurt Dışına Çıkmak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
101
Cevap
7
Favori
4.735
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 7 ay
  • Cevaplayan Üyeler 39
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 17
  • Ortalama Mesaj Aralığı 1 saat 12 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
  • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 10
  • Favoriye Eklediklerim 7
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • Ankaratıplı (19 mesaj) bysinavci (17 mesaj) Emre Tuna Mirliva (8 mesaj) unforgiven1127 (6 mesaj) The Killing Road (5 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (51 mesaj) Mobil (22 mesaj) Mini (2 mesaj) (26 mesaj)
  • @
4 oy
Öne Çıkar
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    6 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    Arkadaslar sizce 20 30k civarında mühendislik kazanıp yurt dısına cikmaya calismak mi mantıklı
    Doktor olup Turkiyede rahat yaşamak mı ?

Ailenizin Tr de olduğunu düşünün
    Birde yurt dışı garanti değil

Not. Can sıkıntısı

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

|
    |
  • bu yazdıklarınızı ss alın, 10 sene sonra bakıp gülersiniz
    Ha deyince yurt dışına çıkılmıyor. Okulun ve bölümün niteliği de önemli değil. İstersen Koç'ta oku... Şu an böyle bir karar alamazsınız. (Zenginseniz alabilirsiniz tabii)

2) Doktorlar Türkiye'de rahat yaşamıyor.

Akademik icin konusuyorum, gözümde en kestirme yol olduğu icin. Sektor icin isler cok karisik zaten.

Ama okul ve bolumun 0 etkisi olduguna katilmiyorum, iyi okullarda dogrudan iyi global sirketlerde staj yapma imkaniniz ve bu sayede oralarda çalışmaya baslama imkaniniz var (ayni sirket olmaz baskasi olur)

Hatta iyi ulkeler/unilerle olan degisim programlari da sizi orada kalmak icin/okurken oradan is bulmak icin one gecirebilecek bir detay, simdi aklima geldi

1 yil 1 aydir Almanya´ya master egitimi icin gelmis biri olarak tecrübelerimi aktarmak isterim belki birilerine faydasi olur. Atatürk Universitesi Insaat Muh. bolumunden 3.49 agno ile mezun oldum. Oyle cok takintili bir insan degilimdir hangi is olsa yaparim kafasindayim. Ama arastirma yapip yeni bir seyler ogrenmekten cok fazla keyif aliyorum. Bunun neticesinde yüksek lisans yapmak ilk baslarda daha iyi olur diye dusunup belli basli unileri arastirmaya basladim , ODTU,ITU falan. Bu noktada asil sorun su idi bu sehirlere gelir isem nasil kendimi idare ettirecegim, is olmadan Ankara veya Istanbulda yasamak imkansiz benim icin , is icinde cok iyi tanidiklar veya torpil lazim onlarda bende yok. Diger yandan bu unilerde yüksek lisans bitirsem ne olacak ? Yine kadro bulamayacagim yine is bulamayacagim.

Ikinci bir secenek Almanya´da iyi bir yüksek lisans egitimi.

Her ne ise. Orta seviyede ingilizcem olmasina ragmen , sifirdan 3. sinifin sonundan itibaren Almanca ögrenmeye basladim. Erzurum´da almanca kursu falan yok. bir tane hoca buldum, kendiside tecrubesiz 16 yil almanya´da yasamis ama ogretme isi cok farkli. A1-A2 yi bundan alayim dedim. O zamanin parasi 1600 Tl haftada 8 saat icin verdim.Bu parayi KYK kredisi ile odedim. Degdimi derseniz eh iste.

Baktim bu is hoca ile olmayacak kendim ekstra calismaya basladim tek basima. Staj da falan almanca calisiyorum. A2 seviyesine kadar geldim bir sekilde. Bir sefer Ankarada sinava girdim gecemedim maliyeti bana 1000 tl oldu. Ikinci sefer daha iyi yaparim dedim bu sefer Izmir´de sinava girdim 1000 likte orada oldum. Allah´tan ikinci sefer bu sinavi gectim ama is daha yeni basliyor. Simdi Almanya´dan unilerden kabul almak lazim yoksa vize falan hikaye bu sekilde. Sürekli arastiriyorum 7 8 tane gozume uni kestirdim bunlarin hepsine basvuru gonderiyorum. Bazilarinin basvuru ucretleri var, bir de bu tenekelerde Online basvuru yok , posta ile belgeleri gonderiyorsunuz. Bir sekilde 7 8 uniye basvurdum sadece bir tanesinden kabul alabildim. Dil kursu kabulu degil direk uniye sartli kabul. Eger Almanca´mi C1 seviyesine getirirsem Uniye kayit olabilecegim.

Universitenin adi Dortmund Teknik universitesi. Ilk sartli kabul geldi ben bir seviniyorum falan evdeki herkes seviniyor sanki yarin hemen her sey duzelecek gibi.

Neyse basladik vize basvurusuna hazirlanmaya. Buraya gelmek icin ya garantor belgesi sart ya da 1 yillik 10 bin euroyu bankaya yatirmak gerekiyor. Almanya´da 2. dereceden akrabalarim var dedik belki yardim ederler. Garantor belgesinin hic bir ucreti yok sadece tek bir soz ile veriliyor cok basit bir belge ama cok guclu.

Bu muhtesem akrabalarin hic biri kabul etmedi. Hatta biz dedik masraflar falan her sey bize ait sizden bir sey cikmayacak ama nafile. Ilk kaziklardan biri budur.

Sonra evdekiler kredi mi cekelim falan filan hesaplari dusunuyoruz evi ipotek ettirirz yaklasik 90 bin civari bu arada babam emekli :D insan bu sartlarda ulan bu kadar seye degecek mi diye ayri stress oluyor zaten. Allah´tan ayni donemde abim arabasini degistirecek diye satti parayi dedi bloke hesap icin kullanin euro olarak zaten hesapta kalacak bir sey olmaz.

Allah´tan bu sorunu da hallettik. Vize´ye basvurdum tum evraklar tamam 1 ay sonra 6 aylik vizeyi verdiler. Okul donemimde kredi parasi ile altin aliyordum biriktirdigim tum altinlari bozdurdum euro yaptim dedim kurs masraflarini bununla karsilarim falan.

Asil Macera buradan sonra basliyor. Bakin acik ve net soyluyorum ki Vize almak en basit olaylardan biri eger gerekli belgeleri saglarsaniz Vizeniz geliyor. Asil sorun geldikten sonra.

Her neyse 7 ay dil kursuna gittim coronadan dolayi rezil bir kurs donemi gecti yarisi online yarisi yuz yuze falan. C1.1 kursunu aldim resmen rezil bir egitim. Basladim tek basima calismaya evde oturuyorum her gun 6 7 saat bazen sabahtan aksama kadar Almanca gazete mazete kitap Allah ne verdiyse yardiriyorum. Ama olacak gibi degil yani. Yaklasik 3 4 ay daha tek basima calistim kursa gitmeden internetten falan. 11. Ayin Sonunda Telc C1 Hochschule sinavini verdim. Verdim ama hayatimda ben böyle bir stress yasamadim. Ömrümden ömür gitmistir yani. Ve 2. denememde verdim. Kurslar ve Sinavlar icin harcadigim para yaklasik olarak 3000 euro.

Bu duzen mafia duzeni arkadaslar lanet olsun ki boyle yani. Bir sinav fiyati 200 euro. Ticaret bu is.

Sinavi gectikten sonra Hannover Leibniz Universitesin´den Yapi muhendisligi bolumunden kabul aldim. Makine ve Mekanik uzerinde Dunyanin en iyi unilerinden birisi. Continental firmasi adamlarin direk sponsoru asiri koklu bir universite ve kaliteli. Neyse bu donem kayidimi oldum simdi 1 hafta sonra dersler basliyor bakalim bundan sonraki kisim nasil olacak.

Deginmek istedigim diger nokta nasil 1 yildir geciniyorum. Ekonomik sartlar nedeniyle bloke yaptigim 10 bin euroyu hic yemeden tekrar gostermem gerekiyor yoksa oturum vermiyorlar. 6-7 ay boyunca burada akrabamin döner dükkanin´da yardim ettim, aksam dukkan temizligi falan filan. Yedigim mobbing´in haddi vardir hesabi yoktur genel olarak Türklerden. Niye okuyormusum da okumak bostur da oyle de boyle. Bir yandan susuyorum bir yandan yapacak bir sey yok diyip yine devam ediyorum en azindan diyorum sinavi halledene kadar dayanayim. Bu sirada tabi calisma izni yok dil kursu ogrencilerine. ben her gun 3 4 saat yardim ediyorum. sadece 400 euro kira ve yemek aliyorum baska ekstra bir ucret yok.Cepte para yok her seyi hesapli aliyorum . Zaten Almanya´da Türk zihniyeti diye bir sey var , bunlarin eline duserseniz baba ogluna kazigin kazigini atar o derece , lanet bir toplum olmus Türkler. Bom bos hic bir vizyonu misyonu olmayan asalaklar. Tek dertleri para kazanayim da nasil kazandigimin onemi yok. Is verenler her insana saatligi 5 euro luk insan olarak bakiyorlar baska bir sey degil. Ben aksamlari dukkan kapandiktan sonra 2 temizlikciye yardim ediyordum hem onlarin isi goruluyordu hem de yükleri hafifliyordu.

Son olarak arkadaslar yurt disinda okumak eger paraniz yok ise stress sikinti rezillikten baska bir sey degil. Is bulurum oyle ederim boyle ederim muhabbetleri cok zor. Bazen sansinizin olmasi gerekiyor ciddi anlamda.Benim bu konuda sansim vardi ama stresi ve yükü de vardi. Bir cok kisiye gore avantajli durumdaydim yani. Yani youtube da denk geliyorum salak salak insanlar cikiyor yok Almanya´ya geldim ogrenciyim araba aldim , tatile ciktim fransa yaptim, falan filan bu tarz bir hayat yok. Ne var burada sadece bir umut var. Türkiye´de umut yok. Is sureci burada da ayni. kimse size hemen gel sana is verelim demiyor. Bu tarz seyleri cok cok iyi dusunmek gerekiyor. Ben diyordum zorluk cekerim falan hallederim ama 5 kurusluk insanlarla muhattap olmaniz gerekecek yine.

Ben hala calisma izni ile ugrasiyorum eger is bulamazsam falan nanayi yiyecegim 9. ayda oturumum bitiyor. Tekrardan bloke hesap gostermem gerekecek. getirdigim paranin bir kismini da mecburen yedim bir kismini geri gonderdim. Allah sonumuzu hayir etsin  

Cok uzun oldu , genel sureci biraz ayrintili anlatmak istedim. Yazim hatalari icin ozur dilerim klavyem türkce degil surekli duzeltemedim. Sormak istediginiz sorular olursa sorabilirsiniz.

2 ay Alman Mimari ofisinde stajerlik yaptim baska bir zamanda da onu anlatabilirim  

20 30k dan kastin siralama ise oradaki muhendisliklerden yurt disina cikman icin gostermen gereken caba cok cok cok fazla zaten, cikma ihtimalin cok dusuk. Bir ihtimal olarak görülmemeli bence bu

Sıralama ile ilgisi yok bunun. Akademik anlamda diyorsanız ok ama çalışma anlamında hiçbir okulun ve bölümün önemi yok.

İş teklifi alarak yurtdışına çıkmak kolay değil. Hele yeni mezun için imkansız gibi birşey. Yurtdışında Yeni mezun alan bir tek amazon microsoft gibi firmalar var onlar içinde çok şey bilmen, mülakatlardan geçebilmen lazım. Bu şirketlere bilkent mezunları zar zor giriyor. Senede 2 kişi falan anca girebiliyor.

5-10sene tr tecrübesinden sonra ingilizce bilen yazılımcı yurtdışında çok rahat çıkar.

Avustralya subclass 476 new graduate visa araştır.
    Mudek veya abet sertifikalı okuldan mühendislikten mezun olursan Avustralya 18ay yaşama ve çalışma izni veriyor. En kolay yurtdışına çıkma ihtimali bu.
  • bu yazdıklarınızı ss alın, 10 sene sonra bakıp gülersiniz
    Ha deyince yurt dışına çıkılmıyor. Okulun ve bölümün niteliği de önemli değil. İstersen Koç'ta oku... Şu an böyle bir karar alamazsınız. (Zenginseniz alabilirsiniz tabii)

2) Doktorlar Türkiye'de rahat yaşamıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi okeanospetrichor -- 6 Nisan 2021; 12:22:42 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yüzbaşı
    288 Mesaj
    20 30k dan kastin siralama ise oradaki muhendisliklerden yurt disina cikman icin gostermen gereken caba cok cok cok fazla zaten, cikma ihtimalin cok dusuk. Bir ihtimal olarak görülmemeli bence bu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi The Killing Road -- 6 Nisan 2021; 11:12:49 >

• Sıralama ile ilgisi yok bunun. Akademik anlamda diyorsanız ok ama çalışma anlamında hiçbir okulun ve bölümün önemi yok.

|
    |
    The Killing Road kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Teğmen
    147 Mesaj
    20K yapana Beverly Hills’ten malikane veriyorlar diye biliyorum.
  • Yüzbaşı
    288 Mesaj

Akademik icin konusuyorum, gözümde en kestirme yol olduğu icin. Sektor icin isler cok karisik zaten.

Ama okul ve bolumun 0 etkisi olduguna katilmiyorum, iyi okullarda dogrudan iyi global sirketlerde staj yapma imkaniniz ve bu sayede oralarda çalışmaya baslama imkaniniz var (ayni sirket olmaz baskasi olur)

Hatta iyi ulkeler/unilerle olan degisim programlari da sizi orada kalmak icin/okurken oradan is bulmak icin one gecirebilecek bir detay, simdi aklima geldi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi The Killing Road -- 6 Nisan 2021; 11:19:1 >
    |
    |
    okeanospetrichor kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Er
    6 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

Ha deyince çikilmadigini biliyorum
    Zaten 'garanti değil' yazmıştım konuya

Bu arada okulun hiç onemi yok demek yanlıs olur bence the killing hocama katiliyorum

|
    |
    okeanospetrichor kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Teğmen
    131 Mesaj

Ilk 20ye girip muhendis olup yurtdisina cikmis ve cifte vatandas olan bir abin olarak onerim, yurtdisina cikmaya motive eden bircok neden var ama para bunlardan sadece bir tanesi. Ben CEO olsam da cok uluslu bir firmada gene de yurtdisi hayalimden vazgecmezdim, bu tamamen senin hayattan ne beklediginle alakali bir durum. Ama muhendis olma doktor ol diyebilirim ister yurtici ister yurtdisinda olsun, Turkiye'de oyle kotulendigi kadar bir ulke degil burada da iyi bir isle gayet guzel bir yasantin olabilir, tamamen hayattan beklentilerinle ilgili bir durum bu, yani son karar senin olmali.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yaneolacaagdi -- 6 Nisan 2021; 12:28:59 >
    |
    |
    bysinavci kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Onbaşı
    25 Mesaj

Bu yurtdışına çıkmayı bakkaldan ekmek almak gibi bir şey mi zannediyorsunuz?

• Er
    6 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

Kanka nerden bildin

|
    |
    safaxcl kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Er
    6 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

Hocam yurt dışi merakım son zamanlarda ortaya çıktı normalde düşünmüyodum ailem dostlarim vs burda sonuçta

Konuyu acma amacim insanlar ne dusunuyo merak ettim
    Bu arada cevap icin tesekurler

|
    |
    yaneolacaagdi kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Er
    12 Mesaj
    Doktorlar Türkiye'de rahat yaşamıyor belki Avrupa'da kasiyer daha rahat yaşam sürer en azından stresi olmaz

|
    |
  • Yarbay
    2123 Mesaj

Paran varsa yurt dışında özel üniversiteye yazılırsın, oturum işlemleriyle ilgilenecek firma bulup onlara da para verirsin, okulunu bitirip işine başlarsın, her 1.5 yılda 1 kez oturuma başvurursun, aylarca/yıllarca oturum beklersin, red alırsın, tekrar başvurursun, bir noktada her şey yolunda gitmeye başlarsa, düzenin oturursa vatandaşlık için adım atmaya başlarsın.

Paran yoksa da sürekli yabancı okullarda burs kovalaman lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Royer -- 6 Nisan 2021; 12:52:11 >
    |
    |
  • Er
    6 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    Refah seviyesi yuksek kesim olarak gosterildikleri icin doktorlar dedim

|
    |
  • Teğmen
    237 Mesaj

bir youtuber selçuk üni işletmeden mezun olup direkt Amerikaya gitmişti. orada iş bulma kurumları oluyor bizdeki iş kurun özel versiyonu gibi bir şey herhalde o kurumlardan birine başvurmuş. Onlarda ona iş bulmuş. tabi kaç lira verdiğini falan bilmiyorum masraflı olabilir

|
    |
  • Türkiye’de en iyi üniversitelerin bile ciddi sorunları var. Bu yurtdışı olayını çoğumuz çok geç ayıkıyoruz gibi geliyor bana. Türkiye’den çok farklı dinamikleri var, forumda konuşulduğu gibi kolay değil oraları kazanmak da. Keşke liseye girer girmez yurtdışına yönelik araştırma ve çalışmaya başlasaydım diyorum bazen. Şuan ilk bahsettiğin durumdayım

|
    |
  • Er
    11 Mesaj

Arkadaşlar milletin yurt dışına çıkma isteğiyle niye dalga geçiyorsunuz?Adamın hayali var o bilmiyor mu düşük ihtimal olduğunu?Mühendislik yazar sağlam okur şansıda olursa çıkabilir neden çıkamasın?50k-100klık bölümlerden var yurt dışına giden çabalarsa neden olmasın?

• Herkes istiyor çünkü ve herkes kolay olduğunu zannediyor. Turkiye'nin en iyi okulunda da okusan çabalaman gerekiyor.

Buradaki çoğu insan çalışmak için gidildiğini zannediyor ama genelde yüksek lisans için gidiyorsunuz. Bunun için de ya para ya da nitelik gerekiyor.

|
    |
    ryanbabel8 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
vp satın al
pubg mobile uc
bankacılar
Webtures SEO;SEO Nedir?
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR1
1,422
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.