Şimdi Ara

YUNAN PAPAZ: Türkler Olmasaydı Ayasofya Düşerdi (12. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
258
Cevap
1
Favori
7.373
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
52 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: MRTFR

Söylediğin yenilikler ıslahat fermanı ile başlamıştı hatırladığım kadarıyla.

Alıntıları Göster

Öncesinde devşirme var. Gayrimüslüm olarak doğdukları gerçeğini değiştirmiyor. Osmanlı'da Türksüzleşme çalışmaları çok açıktır.

• MRTFR kullanıcısına yanıt

Bak bu Agop Paşa'nın hayatını araştır. Ahlakın ne demek olduğunu öğrenirsin belki. Bi iki isim daha ekliyorum, utanman varsa gerisini sen araştır. Hayatınız yalan, iftira... İşin komik tarafı hepsi de "kızıl sultan" iftirası attığınız Abdülhamid'in görevlendirdiği isimler.

https://www.gzt.com/derin-tarih/abdulhamidin-servetini-yoneten-ermeni-agop-pasa-2587147

https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Marko_Paşa

https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Spiridon_Mavroyeni

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Avrupanın sistemini niye getiriyoruz diyenler buraya avrupanın bilgisayar ve telefonlarından mesaj yazıyorlar. İşlerine avrupanın ürettiği arabalarıyla ve otobüsleriyle gidiyorlar. Araba ve otobüsleri yerli üretim bile olsa, o arabayı tasarlayan bilgisayardan çivisini çakan çekice ve sacına delik açan matkabına kadar birçok şey avrupanın üretimi.
    Ama maksat eleştiri olsun nefret kusup insanları kutuplaştırmak olsun deyip ağızlarına gelen her altı boş eleştiriyi yapıyorlar.

• Başlığı değiştir yunan papaz Türklere hakaret etti yaz. En çok öne çıkarılan konu ödülünü versin sana DH :D

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sonic.Storm

Bak bu Agop Paşa'nın hayatını araştır. Ahlakın ne demek olduğunu öğrenirsin belki. Bi iki isim daha ekliyorum, utanman varsa gerisini sen araştır. Hayatınız yalan, iftira... İşin komik tarafı hepsi de "kızıl sultan" iftirası attığınız Abdülhamid'in görevlendirdiği isimler.

https://www.gzt.com/derin-tarih/abdulhamidin-servetini-yoneten-ermeni-agop-pasa-2587147

https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Marko_Paşa

https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Spiridon_Mavroyeni

E tamam işte. Tanzimat ve ıslahat yani Osmanlı'nın batılılaşmasının ve modernleşmesinin eseri bu adamlar.

Çizilmilsin bu arada geçmiş olsun.

• quote:

Orijinalden alıntı: myfranco

Öncesinde devşirme var. Gayrimüslüm olarak doğdukları gerçeğini değiştirmiyor. Osmanlı'da Türksüzleşme çalışmaları çok açıktır.

Alıntıları Göster

Fransız İhtilali'ne kadar millet kavramının pek bir önemi yoktu. Din kavramı daha önemliydi. Gayrimüslim kökenli olsalar bile İslam dinine geçtikten sonra devlet kademesinde yükselmen konusunda pek bir engel kalmıyordu. Islahat ve tanzimat fermanlarıyla gayrimüslimlerin gayrimüslim kalarak da memur olmalarının yolu açıldı.

• quote:

Fransız İhtilali'ne kadar millet kavramının pek bir önemi yoktu. Din kavramı daha önemliydi. Gayrimüslim kökenli olsalar bile İslam dinine geçtikten sonra devlet kademesinde yükselmen konusunda pek bir engel kalmıyordu. Islahat ve tanzimat fermanlarıyla gayrimüslimlerin gayrimüslim kalarak da memur olmalarının yolu açıldı.

Alıntıları Göster

Yönetimde gayrimüslüm yok demek olmuyor işte o. Bir zaman devşirmeleri yaptılar, sonra onu da kaldırdılar.

Evet ehl i kitap ayrımı vardır.

Avrupalıların kafayı dinle bozduğu, kilisenin güçlü dönemlerinde yüzbinlerce insan yakıldı. Avrupa'da pagan kültür bırakmadı herifler.

Karşılaştırmalı bakarsak çok sayıda yardımını görürüz Osmanlı'nın. Endonezya'yı bile düşündüğünü görürüz.

Konu ziyadesiyle ayrıntılı. Benim genel eğilimim Osmanlı'nın hoşgörüsü ve yardımseverliğine saygı duyma yönünde. Alevi konusuna katılıyorum. Anca o kadar olabilmiş diyelim.

• quote:

Alıntıları Göster

Evet hatta buna daha da ilginç bir bilgi ekleyelim. Mübadele bile ırk-milliyet değil din esasına göre yapılmıştır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cemsinan -- 30 Temmuz 2020; 16:43:13 >

• Long Nightt kullanıcısına yanıt

Vaktim yok detaylı yazacak kadar, ama bu ülkede atesit deistlik için örnek vereyim. Birkaç konuda daha verdim.

Adam odtü makine mühendisi 75-80 yaşlarında lafta ateistim deişstim diyor, ama bendne çok inşeALLAH kelimesini kullanıyor. ve 10 kasımda tören düzenliyorlar ruhu şad olsun diyor. Daha çok şey yazarımda vaktim yok.

Adamın ünvanını belirtmemin sebebi de, belirtmeden yazsam bilmiyor cahil vs diye yaftalarsınız diye söyledim. Bu ülkede 90 larda ateistlik modaydı vejetaryanlık gibi bakıldı ölümden kurtuluş yok öyle yada böyle gidilecek, bari deist olalım da oradan yırtarız modu gelişti :) yani herşey can ile orantılı gidiyor.

Ben daha öncede dedim. Ölümsüzlüğü bulamıyorsanız ALLAH ın varlığını inkâr etmenin hiçbir anlamı yoktur.

Dediğim gibi bayram öncesi vaktim yok. Olsa da bu zihniyetlere harcamaya değmez.

Milli Mücadelede o kadar şehid verip savaştığın ülkelerin sistemini getiriyorsan burada bir yanlış vardır. Adı Milli Mücadele olan bir şeye sen Milli olmayan bir sistem dayatırsan bunun sonuçları ortada, bak olmuyor yamalı bohça gibi sırıtıyor duruyor. Hiç bir yerden de düzelmiyor.

Laiklik getiriyorsun diyanet diye bir kurum kurmak zorunda kalıyorsun.

• quote:

Orijinalden alıntı: cemsinan

Evet ehl i kitap ayrımı vardır.

Avrupalıların kafayı dinle bozduğu, kilisenin güçlü dönemlerinde yüzbinlerce insan yakıldı. Avrupa'da pagan kültür bırakmadı herifler.

Karşılaştırmalı bakarsak çok sayıda yardımını görürüz Osmanlı'nın. Endonezya'yı bile düşündüğünü görürüz.

Konu ziyadesiyle ayrıntılı. Benim genel eğilimim Osmanlı'nın hoşgörüsü ve yardımseverliğine saygı duyma yönünde. Alevi konusuna katılıyorum. Anca o kadar olabilmiş diyelim.

Yani evet. Yahudiler'e karşı Avrupalılara göre genel olarak daha hoşgörülüydü Osmanlı. Ama günümüze kıyasla daha geride elbette.

Öz eleştiri ayrı bir durum. Kötülemek ayrı bir durum

• Sonic.Storm kullanıcısına yanıt

İçini dışını bilmem ama kendinin farkında değilsin. Aşırı derecede kin ve nefret dolusun, insanlara her fırsatta laf atıyorsun, çeşitli yalanlar ve iftiralar ile saldırıyorsun ama çok masummuş gibi davranıyorsun. Sen de bu şekilde yetiştirilmişsin ama içinde olduğun için bunun da farkında değilsin.

Bana laf ettiğin şeylerin daha fazlasını kendin yaparken sorun olmuyor değil mi? Burada bana ve konudaki diğer üyelere etmediğin itham, demediğin laf kalmadı. Sen beni ya da onları tanıyor musun peki?

Sen kendince kafanda bir kemalizm düşmanı yaratmışsın ve hayatın buna nefret etmekle geçiyor. Yapacak bir şey yok ama en azından durumunu kabullen ki rahatlayasın.

• reguse kullanıcısına yanıt

Bu üye zaten forumun en koyu Atatürk düşmanlarından birisi, Atatürkle ilgili her konuda kendisini laf atarken görebilirsin.

Ben kurtuluş savaşı dedim çünkü bu savaş olmasaydı ayasofya bize ait olmayacaktı. Bu üye olayı kemalizme bağlayıp beni provokatör ilan edip kendini masum yerine koydu. Ben değil de başkası başka bir mesaj yazsaydı onu da kemalizme bağlardı herhalde. Kendince benim mesajımda başka şeyler uydurup suçu bana atmaya çalışıyor.

Zaten konu içinde de görmüşsün aslında kimin provokatör olduğunu. İnsanlara laf edip, saçma saçma mesajlar yazıp sonra "ben öyle değilim, böyle yazmıyorum" tarzı inkarı nasıl yapabiliyor anlamıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi captain_turkiye -- 30 Temmuz 2020; 17:50:30 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ŞAKACI

Vaktim yok detaylı yazacak kadar, ama bu ülkede atesit deistlik için örnek vereyim. Birkaç konuda daha verdim.

Adam odtü makine mühendisi 75-80 yaşlarında lafta ateistim deişstim diyor, ama bendne çok inşeALLAH kelimesini kullanıyor. ve 10 kasımda tören düzenliyorlar ruhu şad olsun diyor. Daha çok şey yazarımda vaktim yok.

Adamın ünvanını belirtmemin sebebi de, belirtmeden yazsam bilmiyor cahil vs diye yaftalarsınız diye söyledim. Bu ülkede 90 larda ateistlik modaydı vejetaryanlık gibi bakıldı ölümden kurtuluş yok öyle yada böyle gidilecek, bari deist olalım da oradan yırtarız modu gelişti :) yani herşey can ile orantılı gidiyor.

Ben daha öncede dedim. Ölümsüzlüğü bulamıyorsanız ALLAH ın varlığını inkâr etmenin hiçbir anlamı yoktur.

Dediğim gibi bayram öncesi vaktim yok. Olsa da bu zihniyetlere harcamaya değmez.

Milli Mücadelede o kadar şehid verip savaştığın ülkelerin sistemini getiriyorsan burada bir yanlış vardır. Adı Milli Mücadele olan bir şeye sen Milli olmayan bir sistem dayatırsan bunun sonuçları ortada, bak olmuyor yamalı bohça gibi sırıtıyor duruyor. Hiç bir yerden de düzelmiyor.

Laiklik getiriyorsun diyanet diye bir kurum kurmak zorunda kalıyorsun.

O mantıkla bakılırsa Türklerin Müslüman olması da hatalı. Sen Müslüman olmadan önce o kadar savaşmışsın adamlarla. Gidip onların dinine geçmek hiç oluyor mu? Sen onların dinine inan diye mi öldü o kadar Türk?

https://tr.wikipedia.org/wiki/M%C3%BCsl%C3%BCmanlar%C4%B1n_Mavera%C3%BCnnehir%27i_fethi

• Konu sahibi arkadaşı sabrindan dolayı kutluyorum ve onun mesajlarına cevap vermek yerine hazmedemeyip şikayet eden, uzaklaştırma almasını sağlayan guruhu da kınıyorum.

Hazmedemiyorsan cevap yazma, otur çalış.

Papaz kadar dürüst olamayan sözde "Türk ve Osmanlı" güruh , yazık size. Dediği gibi bu videonun nesi zorunuza gitti?

• ŞAKACI kullanıcısına yanıt

Gerçekten saçmalıyorsunuz. Savaştığımız ülkelerin sistemi bizim sistemimizden daha iyiyse neden getirmeyelim? Bu mantıkla nasıl gelişeceğiz?

Savaştığımız ülkeden matbaayı getirip Kur'an-ı Kerim'i de çoğalttık sana göre bu da yanlış o zaman. Sırf eleştiri yapmış olmak için eleştiriyorsunuz. Senin kullandığından daha iyi bir şey varsa neden onu kullanmak varken eski ve kötüsünü kullanalım?

Neden işe savaştığımız ülkenin arabasıyla gitmek varken Anadolunun atıyla gidelim?

• Hakiki Osmanlı Torunu kullanıcısına yanıt

Arap Kulturune bu kadar karsi olan ama profiline latincesini dahi koyamayan biri nasil oluyormus hayret harbiden.

Dediklerinde dogru ifadeler var ama yanlis kisimlari da kaynatmissin araya ...

Osmanli amaci ulus bilinci veya etnik Turk bilinci uzerine kurulu degildi . Emperyalizm yani imparatorluklarda din tarih boyunca onemli bir arguman olmustur . Roma Imparatorlugu baslarda eski caglardaki gibi farkli coklu tanrili iken Hz. Isa dan baya sonrasi Hristiyanligi Imparatorluk Dini olarak ilan edilmesindeki etmen neyse aynisini Osmanli da gorduk..

Deginmedigin Araplar kendisi dahil Osmanli dahil Islamiyet i oyle ya da boyle degistirdiler cesitlendirdiler! ....

Gecmisteki hatalari o zamanin gercekleriyle ele almak sagliklica olacaktir. Bugunun gercekleri/ dogrulari ile gecmisi yargilamak abestir ...

Ummet anlayisi, Baharat Yollarinin ele gecirilmesi ile vergiler, istila edilen ulkelerden vergiler, GayriMuslimlerden alinan vergilerin agir olusu vs ile cok ta ovulecek bir gecmis degildir...

Matbaa yi da yaklasik 300 yil gec getiren de ama GayriMuslumlere izin veren zihniyet ayni sorunlulardir. Seytan Icadi denildi ... Burada o donemin Osmanli Ummetinden Muslumanlardan Zanaatcilerin para kaygisi icin Imamlara Seytan Icadi diye vaazler verdirtenlere OSmanli PAdisahlari sessiz olmasi ULUS DEVLET hak vs cehalet gidecek olmasindan oturu istemedi! OSmanli da zaten toprak kayiplarinin bir diger etmenlerindne biri de aydinlanan Osmanli Tebaasindakilerr olmustur. Bu surecte tarafli bakilip harici gucler vs denilmistir... GErci dahili gucler cehaleti desteklemistir inkar edilemez bir tarihtir... Reform ve sonrasi Ronesans ile Sanayilesme ye uzanan surecleri kaciran bir duzenin torunlari Turkiye ne kadar yakalabilir yeni devlet ile ? Goruyoruz, ortlama her 10-20 yilda bir ic dinamiklerinden yoksun ulkede yasalar uyum filan adiyla degistiriliyor guncelleniyor...

Turkmenler gocebiligi her daim kullanilmistir.. Turkmenler cografi jeostratejik noktalatra Osmanli emri ile goc ettirilmekteydi ... Gocebilgi artik gerek kalinmayinca da Turkmenlerin fisi cekildi! ...

Osmanli Padisahlarinda yabanci es sevdasi o kadar cok ki birkac tanesi Turk kokenli olsa ama Padisahin kendi annesi yine yabanci olmustur. Yani Osmanli pratikte Turk degildi melezdi ...

OSmanlica diye yapay bir dil turetilmistir karma bir dil . Bir donem anlasilmama edebiyat sanati olarak savunuluyordu Saray Edebiyatcilarinca ... Varin o kadar vahim bir haldelermis ...

Turk Dili gercekten de malesef KIT gelismemistir... Ataturk Donemindeki Dilde Sadelesme AKIMI esasli son noktayi koymustur : Hayal kirikligi ile Turkce in Anadolu dahil bir eki ile arastirilmasinin sonucunda ozgun Turkce kelimelerin cok yetersiz az olmasi Ataturk'u hayal kirikligina ugratmistir ve gerekli gercekci adimlari da atmistir : TDK kurulup mevcut kelimelere alterrnatif yeni kelimeler turetme vs uzerine odaklanilmistir. Ek olarak, Turkce bilinen nice Arapca kelimelerin de cikartilamayacak kadar ozumsenmis olmasi da ayri bir gercektir. Nokta kelimesi Arapca olmasi gibi ... Buyuk Sesli Uyumu bile var yani ... Nice ornekler vardir. Hatta Fransizca Ibranice Ermenice Rumca Farsca vs bircok dilden kelimeler alinmistir gunumuz Turkcesinde .. Sebat Ibranice Subat demek gibi ..

Gercekler ACIDIR ..

• sorceress kullanıcısına yanıt
  • Birincisi Türkler Müslüman olması ile ilgili laf söyleyenler asırlar sonra bile bunu hazmedemeyen laf söyleyen siz değil misiniz? Türkler Müslümanlığı seçti diye yaygara kopartan? işinize gelince kabul işinize gelmeyince itiraz et.

Ve savaşta yenilen Türkler Müslümanlığı seçiyor. Ama biz Milli mücadelede galip gelmişiz. Ayrıca başka bir kişinin yazısına itfhafen

Sen savaşalı savaştan çıkalı yüz yıllar olduğunda almıyorsun bu sistemi, savaş bitiyor Şehidlerin var gazilerin var hayatta olup o savaştan çıkanlar var ve sen onalra diyorsunki, siz dün bunlarla savaştınız galip geldiniz yendiniz ama biz bugün onların sistemini size getiriyoruz.

Yani orada kanlı canlı bu mücadeleyi yapan insanlara diyorsun sen bunu çocuklarına torunlarına birkaç kuşak ötesine vs değil

Siz asırlar geçmesine rağmen hazmedemiyorsunuz Türklerin Müslüman olmasını gelmiş şimdi bana o savaşan kişiler niye bu sistemi kabul etmiyor diyorsunuz. Varsa empati yeteneğiniz bi kendinizi onların yerine koyun bakalım ama onun için bile bir vicdan ve insaniyet lazım.

ekleme : ayrıca bir akıllıda, matbaa araba yada başka birşey getirmek ile, bir ülke yönetimi sistemi düzeni getirmeyi bir tutmuş daha ne diyeyim :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ŞAKACI -- 30 Temmuz 2020; 21:51:40 >

• 
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.