Şimdi Ara

Yükseltme mi yeni dizüstü mü?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
868
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Elimde 2012 nisanında aldığım Samsung marka bir dizüstü bilgisayarım var. Modeli NP530U4B-S02TR, bu ürün hafif dizüstü (ultrabook) eğiliminde çıkmış ilk bilgisayarlardan.

İçinde i5 2467m, 4 gb ram, hd 3000 + radeon 7550m ekran kartları var. Hibrit bir model anlayacağınız üzere. Şimdi bu bilgisayar serviste. Menteşe sistemi bozuldu, ekran kapağı ayakta duramıyordu. Bu ve başka bir diğer parça için benden 620 TL gibi bir masraf çıkardı yetkili servisi. Dışarıda yaptırsam yetkili servis kadar verimli sonuç alabileceğimi düşünmediğimden servisin tamir etmesini onaylayacağım. Benim aklımda düşük bir fiyat vardı, hem tamir ettirir, evde sürekli olarak kullanabileceğim cihaz olarak bırakırım diye düşünüp yeni bilgisayar almaya karar vermiştim. Ancak keseyi bu kadar açınca acaba bir iki ufak yükseltme yaparak bu bilgisayarla biraz daha idare edebilir miyim diye düşünmeye başladım.

Yani önünde sonunda bu 620 tlyi vereceğim. Ram ve ssd takviyesi ile bu bilgisayardan ne kadar daha verim alabilirim yoksa yeni bilgisayar mı alayım?

Kurların da artmasıyla adam akıllı dizüstü bilgisayarlar 3000lerden başlıyor. Dell 7559 düşünüyordum.

20-25 sekmeyle çalıştığım oluyor bilgisayarda, bu takviye ile daha rahat çalışma verimi alınır mı? Genelde bellek ve işlemci üzerine yük bindiren bir senaryo bu ama bu yükseltmeler ile bu verimi artırabilirsem bilgisayar almayı erteleyebilirim diye düşünüyorum.

Düşüncelerinizi sormak istiyorum, sizce ne yapayım?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ohan -- 12 Temmuz 2016; 21:45:09 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Ohan kullanıcısına yanıt
    Bilgisayarı ne için kullandığınızı yazmamışsınız ama genel kullanım diye izlenim edindim bu yüzden ona göre yazacağım.

İşlemciniz hatta RAm miktarı günlük kullanım için yeterli.Eğer oyun oynamıyorsanız Ekran kartıda bir çok işinizi görür.Arkadaşımda da benzer bir bilgisayar vardı ve HDD aşırı ısınıyordu. (muhtemel ömrü dolmaya başlamıştı) Hatta Linux kurmayı denemiş ve biosunda bir takım problemler çıkmıştı. Tavsiyem üzerinde ısınan HDD yerine 120 gb bir SSD aldı ve monte ettik.Daha sonra söylediği yeni bir bilgisayar almış gibi oldum.SSD performansını gördükten sonra çevredeki bir kaç bilgisayarada SSD takviyesi yapmıştı.

Sadede geölecek olursak har halukarda iyi bir SSD alın. ve monte edin. Temiz kurulum yaptıktan sonra ki performansı sizi tatmin ederse ne ala.Birde Ram eklersiniz sizi uzun süre götürür.Olurda beğenmezseniz aldığınız SSD ziyan olmaz.Alacağınız bilgisayara takar bu sefer ondan yüksek performans alırsınız.Yani iki durumdada bir kaybınız olmaz ama ilk yaptığınızda sonucu beğenirseniz yeni bir bilgisayar parası vermekten kurtulursunuz ki dediğiniz gibi İ5 işlemcili bir bilgisayar 2500 Tl civarı bu gün.

• AKTeknisyen A kullanıcısına yanıt
    Arada bir render programları kullanıyorum. Hafızanın yavaş olmasından dolayı bazı düzenlemeler uzun sürüyor gereksiz. Sanırım ssd ile bu biraz hızlanır. Arada oyun da oynarım sıkılınca, o da güç istemeyen oyunlar genelde. Ama son zamanlarda sorun yaşıyordu billgisayar, eskiden yapabildiği şeyleri yapamamaya başlamıştı. Bu oynadıgım basit oyunlar için de geçerliydi. Sanırım fanlar, macunlar eskimiş ve bilgisayar daha hızlı ısınıp bunu düzeltmeye çalışırken zorlanıyor. Hal böyle olunca bilgisayar frekans düşürüyor sanırım.

20-25 sekme açınca bilgisayarın bellek kullanımı 3 gb'a yaklaşıyor ki o sırada word, acroba reader ya da spotify gibi bir program açık oluyor. Öyle olunca daha da daralıyor bence bilgisayar..

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ohan

Arada bir render programları kullanıyorum. Hafızanın yavaş olmasından dolayı bazı düzenlemeler uzun sürüyor gereksiz. Sanırım ssd ile bu biraz hızlanır. Arada oyun da oynarım sıkılınca, o da güç istemeyen oyunlar genelde. Ama son zamanlarda sorun yaşıyordu billgisayar, eskiden yapabildiği şeyleri yapamamaya başlamıştı. Bu oynadıgım basit oyunlar için de geçerliydi. Sanırım fanlar, macunlar eskimiş ve bilgisayar daha hızlı ısınıp bunu düzeltmeye çalışırken zorlanıyor. Hal böyle olunca bilgisayar frekans düşürüyor sanırım.

20-25 sekme açınca bilgisayarın bellek kullanımı 3 gb'a yaklaşıyor ki o sırada word, acroba reader ya da spotify gibi bir program açık oluyor. Öyle olunca daha da daralıyor bence bilgisayar..

Eski hali işinizi görüyorsa SSD ve RAm takviyesi ile çok uzun süre götürür zaten. Ama dediğiniz gibi Fam temizliği ve macun değişimi önemli.El atmışken onlarıda yapın her şey bitince sıfır bilgisayar almış gibi olursunuz.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.