Şimdi Ara

Yüksek performanslı Mini ITX sistem topluyoruz (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
49
Cevap
0
Favori
2.062
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Mini ıtxe 800liralık anakart 1500 liralık işlemci?
    Biraz beklersek ryzenin hepsi birarada çözümü çıkacaktır. Sinema / tv izlemek arada pc oyunu oynamak için 65 " televizyondan pahalı mini ıtx çok saçma.

• sky__walker kullanıcısına yanıt
    Ben 15 yıldır sadece mini-itx toplayan birisiyim ve yüzlerce mini-itx sistem toplayıp dağıttım, anlattıklarımın hepsi tecrübe.
    Sen bu gün birisine küp kasa büyüklüğünde mini-itx sistem topladığında o kişi bu gün sana "küp kasa olacaktı madem micro-ATX toplasaydık" demese bile 1 yıl sonra der, eninde sonunda diyorlar bunu. İçine micro-ATX anakart takılabilen küp kasa varken takılamayanı almak durumu değiştirmiyor.
    Sanayi olayına gülmen boşuna, hiç kasa kesmeden 5 tane mini-itx sistem kurmuş olman iyi bir gelişmedir, küçüklüğün tadını almışsın, gelecekte de mini-itx sistemlerden şaşmamanı dilerim. Senden isteğim eline metreyi al kasanı bir ölç ve sanayiden çıkan kasaların ölçüleriyle karşılaştır ve buraya yaz. Sanayiden genelde 2 tip çıkıyor, biri (33)x(17,5)x(9) cm. Diğeri 33x20x10 cm. Küçük olana isteğe bağlı optik okuyucu dışına takılabiliyor. İnsanlar bunları televizyonun altına uydu alıcının yanına koyuyorlar ve görenler uydu alıcı zannediyor.
    5 yıl önce bunların tamamında FM2-A75IA-E53 anakart vardı, o dönem için canavar gibi oyun sistemiydi, anakart o sıra 190 liraydı. Şimdi millet yeni APU'ların duyurulmasını bekliyor, APU kullandığın zaman ayreten ekran kartı takmana gerek kalmıyor ve bu kasanın daha küçük olmasının ana sebeplerinden biri.

Kendi kasasını kendi çizmek isteyen varsa 2 haftalık AutoCAD dersiyle bile bunu yapabiliyor. Kendi çiziminizi sanayiden herhangi bir Punch makinası olana götürürseniz size bunu 10 liraya da çıkartıp verecektir. Orada çizdirmeniz halinde işten anlayanı bulun, anakart vidalama noktaları hata kabul etmez.

• quote:

Orijinalden alıntı: hacı.basat

Ben 15 yıldır sadece mini-itx toplayan birisiyim ve yüzlerce mini-itx sistem toplayıp dağıttım, anlattıklarımın hepsi tecrübe.
    Sen bu gün birisine küp kasa büyüklüğünde mini-itx sistem topladığında o kişi bu gün sana "küp kasa olacaktı madem micro-ATX toplasaydık" demese bile 1 yıl sonra der, eninde sonunda diyorlar bunu. İçine micro-ATX anakart takılabilen küp kasa varken takılamayanı almak durumu değiştirmiyor.
    Sanayi olayına gülmen boşuna, hiç kasa kesmeden 5 tane mini-itx sistem kurmuş olman iyi bir gelişmedir, küçüklüğün tadını almışsın, gelecekte de mini-itx sistemlerden şaşmamanı dilerim. Senden isteğim eline metreyi al kasanı bir ölç ve sanayiden çıkan kasaların ölçüleriyle karşılaştır ve buraya yaz. Sanayiden genelde 2 tip çıkıyor, biri (33)x(17,5)x(9) cm. Diğeri 33x20x10 cm. Küçük olana isteğe bağlı optik okuyucu dışına takılabiliyor. İnsanlar bunları televizyonun altına uydu alıcının yanına koyuyorlar ve görenler uydu alıcı zannediyor.
    5 yıl önce bunların tamamında FM2-A75IA-E53 anakart vardı, o dönem için canavar gibi oyun sistemiydi, anakart o sıra 190 liraydı. Şimdi millet yeni APU'ların duyurulmasını bekliyor, APU kullandığın zaman ayreten ekran kartı takmana gerek kalmıyor ve bu kasanın daha küçük olmasının ana sebeplerinden biri.

Kendi kasasını kendi çizmek isteyen varsa 2 haftalık AutoCAD dersiyle bile bunu yapabiliyor. Kendi çiziminizi sanayiden herhangi bir Punch makinası olana götürürseniz size bunu 10 liraya da çıkartıp verecektir. Orada çizdirmeniz halinde işten anlayanı bulun, anakart vidalama noktaları hata kabul etmez.

Bak hocam sen sanırım anlamak istemiyorsun. Kaç yıldır bu işi yapmışsın ama underground yapıyorsun sanırım, sanayide kasa yapım olayını ben senden duydum. Hadi onu geçtim 15 yıldır topladığını söylüyorsun, daha hangi kasaya hangi psu takılır, piyasada hangi psu lar var, bunları bilmiyorsun. Sen çevrendeki gelişmeleri göremiyorsan benim yapabileceğim birşey yok. Küp kasa olacaktı madem micro atx toplasaydık diyorsa biri zaten işi bilmiyordur, başta anlatılması gerekir. Zira micro atx takılan bir küp kasa ile, mini itx takılabilen küp kasa bambaşka boyutlardadır.

https://forum.donanimhaber.com/1800-tl-butceyle-htpc-projesi-sistem-kuruldu-resimli--80969224

Konuyu okuyup, resimleri incelemeni öneririm.

O yatay olan kasalara htpc kasa deniyor ve bunların fabrika çıkışlı dünya kıyamet ürünü var. Diğer bir konu htpc, mini itx sistemde boy boy olur. Hepsi aynı boyutta olmaz. HTPC ye ekran kartı takılmasına gerek yok diye birşey yok, bilhassa madvr tarzı programlar kullanan için ekran kartı şart. 4k izlemek isteyen için kesin şart. Dolayısıyla artık trend içine olabildiğince parça takılabilen en kompakt kasada.

• sky__walker şu yazışmalarımız okuyan senle beni tanışıyoruz zanneder, o havayla yazıyorsun. :) Bunları okuyanlara arkadaşı bu başlıktaki yazıları haricinde tanımadığımı belirtmek zorundayım.
    Önceki mesajımda senden bir ricam olmuştu, en sevdiğin kasan hangisiyse ölçülerini sanayiden çıkanlarla karşılaştıralım demiştim ama üşeniyorsun, biraz zahmet olacağının farkındayım ama rica ediyorum, o ölçüler yıllardır mini-itx müşterilerinin neden sanayiden kasa yaptırmaya başladıklarını ortaya koyacak.
    Piyasadaki kasaların,psu'ların neden ilgimizi çekmediğini de açıklayacaktır.
    Ayrıca sanayiden başkası için kasa yaptırmadım, kasasını getirene toplarım sadece.
  • 3000 veririm ustu kalsin :)

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Mail atmayın arkadaşlar, burada yazdığım bilgiler mahrem değildir, sanayi ülkesiyiz, buraya konudışı cevaplayacağım.

İstediğiniz her türde kasaların hepsi sanayide pazarlığa açık olarak punch makinelerinde yapılabiliyor, toplu siparişte alıyorlar.

PSU üreten yerli bir firma zaten var, ismini veremem.
    Sanayide halihazırda işlemci fanı ve soğutucusu da üretiliyor. İsteyen firmalara firmanın markasını da üstüne basarak veriyorlar. Kendi tasarımınız soğutucularınız varsa da bunları da döktürebiliyorlar. Marka bile yapabilirsiniz kendinize.

Sadece kasa çıkarmak için 150 binliralık bir Punch makinası iş görür ve bunu da Türkiye'den alabilmek mümkün. Bükme makinasının fiyatını bilmiyorum.

Benim sanayilerdeki hiç bir firmayla ilişiğim yoktur, bir sürü havalandırmacı,punch makinası,bükücüsü,autoCAD kullanıcısı olan firma vardır, hiç birini de işaret etmedim. Aracıya da gerek yoktur, ne yapmak istiyorsanız birini bulun, pazarlığınızı yapın.

• Öncelikle Mini ATX diye bir format yok ITX var...

Madem yüksek performansli o zaman anakartin Z270 olmasi gerekir, örnek olarak bu segmentteki en basarili kartlardan biri Asrock Z270 Fata1ity ITX.

Konu performanssa SSD degil PCIe disk kullanmak gerekir.

Ya adam gibi konu acip icerigini yazin yada direkt bu parcalarin reklami yapiyoruz deyin durustce...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: DarthLuca

Öncelikle Mini ATX diye bir format yok ITX var...

Madem yüksek performansli o zaman anakartin Z270 olmasi gerekir, örnek olarak bu segmentteki en basarili kartlardan biri Asrock Z270 Fata1ity ITX.

Konu performanssa SSD degil PCIe disk kullanmak gerekir.

Ya adam gibi konu acip icerigini yazin yada direkt bu parcalarin reklami yapiyoruz deyin durustce...

PCIe disk tercih meselesi, onun yerine SSD taktığımızda kasan biraz daha küçük olabilir demektir, mini-ITX'de o biraz küçülme çok şey farkediyor, ben APU sistem ve SSD tercih ederim. Kasanın içinde anakart, APU, Ram ve PSU'dan başka bir şey olmayacak, başka bir şey takacak yer de olmayacak. Miniminicik derler ya işte ondan.

• Buradaki PCIe den kastim NWMe M.2 disklerdi Samsung 960 Pro vb... Çogu anakartta artik bunlar anakartin altindaki slota takilabiliyor ve hic yer isgal etmiyor gergi anakartin ustunde de pek yer kapladigi soylenemez

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.