Şimdi Ara

Yüksek performanslı Mini ITX sistem topluyoruz (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
50
Cevap
0
Favori
2.062
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Mini ATX link vererek toplanmaz. Kasayı gerçekten toplayıp videosunu yayınlayacaksınız ki mini kasa toplamanın zorluğu, dikkat edilmesi gereken noktalar görülebilsin.

Allah'tan herkes bu şekilde kasa toplamıyor. Merak edenler teknoseyir'e bakabilir, 1 ay kadar önce Levent abi kendine mini atx pc topladı.

• Mini ITX ile Micro ATX'i karıştırıp Mini ATX sistem mi kurdunuz.

• Ama reklam olarak belirtilmemis, 'Gunluk Haber' kategorisinde, yoksa sitede reklam olacak tabi ki

• Kasa küp kasaysa Micro-ATX sistem topladınız, mini-itx olması için kasanın mini-itx olması lazım. Mini-itx kasalarda da sistemin tutarlı çalışmasını istiyorsanız en az 200-230 watt power olması lazım kasada, bu power'ın olduğu mini-itx kasaları da malesef yurtiçinde getiren yok. 150-180 watt power'ın olduğu kasaya güçlü sistem topladığınızda VGA sürücüsü yüklendiği anda sistem elektriği kesilir.

Edit: Piyasada bir çok firmanın Micro-ATX ve Mid-Tower kasaları da Mini-ITX adıyla satmaya çalıştıklarını göz önüne alın, bu piyasayı batıran ana sebep olmuştur, yıllardır önüne geçilemedi, şu başlıkta Mini-ITX'in ölçülerinin ne olduğunu, standartları, yardımcı bilgileri bulabilirsiniz.https://forum.donanimhaber.com/mini-itx-kasa-ve-sistem-kullananlar-buraya--84593118

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hacı.basat -- 9 Mayıs 2017; 20:16:1 >

• Chris Brown lazım bu konuya ,

Bir müdahele eder miyiz acaba ,editör arkadaş mini-itx donanımı ile ,full towerı sentezlemeye çalışmış ,iyi niyetle tabi ki ,
    ancak karışmış ,
    C.Brown edisyonu lazım habere , iyi forumlar.
  • Kasa mini-itx olacaksa 30-40 liraya sanayide bu kasayı kesip yapanlar var, gerçek mini-itx kasaya sadece mini-itx anakart sığıyor (Micro-ATX ve daha büyük anakartlar mini-itx kasaya sığmıyor) Toplayacağınız sisteme göre misal 2.5" SSD, 2.5" Optik okuyucunuz var, bunları kestirdiğiniz kasaya yerleştirebilmenize göre ATX-Power'a yer açabiliyorsunuz, Optik okuyucu takmayacaksanız SSD 3.5" bile olsa kasayı kestirirken ATX-Power için rahatlıkla yer oluyor. Hazır Mini-itx kasa alırsanız powerları özel tasarım olduğundan Power'ı arızalandığında tamirden başka çözümü olmaz, power'ı bulmayı başarsanız bile 400 liradan başlar.
    Mini-itx toplayabilmek için doğru zamanı yakalamak lazım, sisteminiz APU değilse mini-itx kullanmanız işkenceye dönebilir. Yeni APU'lar ise henüz piyasaya gelmedi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: symbiat

quote:

Orijinalden alıntı: yucelugr

Bir gün de bir HTPC üzerine toplayın şu sistemleri ne var.. Girdim baktım.. Tam bir gaming.. Film izleyip depolayan bir zaata özel şeyler önerseniz ?

celeron j1900 cpu'lu mini itx bir sistem ben kendim topladım. içine 120gb m2 ssd ve 4gb ram taktım. 7/24 açık. üstünde windows 8.1 yüklü multimedya konusunda muazzam iyi. üstünde virtualbox ile 3 adette linux server çalıştırıyorum. usb gbit lan wifi bluetooth çift hdmi çıkış ve sata3 portu da var. ilgilenirseniz detaylarını anlatırım.

Yüksek performanslı Mini ITX sistem topluyoruz

Tabiki..
    Fakat benim HTPC den demek istediğim Bir bilgisayar ve içinde bir adet işletim sistemi ki hiç farketmez bir adet KODİ yazılımı ve 4 5 TB hdd ile ki hddler benim. Sadece bir sistem istiyorum söylediğiniz şeylere biraz yabancıyım server vs. Evimde 4k bir tv var yanına koyayım çalışsın istiyorum anakartta 4k desteklemeli ya da en azından 1080de en iyi kaliteyi almalıyım. bla bla yeniyim bu işlerden pek anlamam buyrun.

• Katılıyorum.

• Bir tanede az maliyetli mini Atx kasalı oyun bilgisayarı toplasanız..

• quote:

Orijinalden alıntı: onkuba

quote:

Orijinalden alıntı: eAkman

HB reklamı.

Cok zekisiniz. Belirtmeseniz kimse anlamayacakti.

Sizin mantiginiza gore dh nereden para kazanmali? Editorlerin vs. maasi nasil odenmeli?

Haber diye konuya dalıp da clickbait e kanmasınlar, herkes sizin gibi çok zeki olmayabilir. Malum, bu işten pek anlamayıp da hevesi olan insanlar bu insanlara güvenip de doğrudan bu önerilen sistemleri toplayabiliyor.
    Para kazanmasınlar demiyorum -ki reklamla geçinen her siteye reklam izinlerim açıktır- ama dürüst olsunlar, siz de bu kandırma yöntemlerine çanak tutmayın, sayın çok zeki insan.
  • Şu konuların direk canlı videolarını ve performans testlerini koysanız hem dh için hem kullanıcılar için kazanım olur.
  • Pırıl pırıl kafalar yaşıyorsunuz.

Oğlum altı üstü 1 linke tıklayacaksınız.
    Abuk subuk yorumlar yapıyorsunuz. Yok reklammış
    Yok bilmem neymiş :D

Açık ve net söylüyorum. Link vermeseler ve sadece
    ürünlerin isimlerini yazsalar.

" Bir link vermek bu kadar zor mu?" diye
    çemkiriceksiniz :D

Ulan alayımız Adblock kullanıyor. Bari bu tarz linkleri tıklayın. :D

He illa bir şeyler için zorla da olsa çemkirmek istiyorsanız;

"Aga bu başlık hatalı, bu sistem toplama değil, sistem tavsiyesidir."

Diye çemkirin.

Yok hepsiburada reklamı, yok bizi salak yerine koyuyorlar bilmem ne :D

Nasıl kafalar bunlar anlamak mümkün değil.. Link lan Link, altı üstü bir link.

• böyle konu çok faydasız.
    birileri pamuk ellerini cebe atmalı.
    birileride kurulum ve test yapmalı.

• yucelugr kullanıcısına yanıt
    Belirttiğim gibi bir sisteme ister sata ister usb3 istersenizde gbit ethernet ile dilediğiniz diskleri bağlayabilir, üzerine kuracağınız windows yada linux bir işletim sistemi ve üstüne gelecek kodi torrent jdownloader vs gibi yazılımlarla dosya transferi ve multimedya ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. j1900 işlemcisi ile h265-h264 fullhd filmler dahil tüm içerikleri rahatça seyredebiliyorum. hdmi ile ister fulld ister 4k çıkış alabiliyorum. Optik ses çıkışı ile 7+1 5+1 v ses sistemlerine doğrudan bağlantı yapabiliyorum. Ve tüm bunları toplasanız 5-10w elktrik harcayan bir mini pc ile yapmış oluyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hacı.basat

Kasa küp kasaysa Micro-ATX sistem topladınız, mini-itx olması için kasanın mini-itx olması lazım. Mini-itx kasalarda da sistemin tutarlı çalışmasını istiyorsanız en az 200-230 watt power olması lazım kasada, bu power'ın olduğu mini-itx kasaları da malesef yurtiçinde getiren yok. 150-180 watt power'ın olduğu kasaya güçlü sistem topladığınızda VGA sürücüsü yüklendiği anda sistem elektriği kesilir.

Edit: Piyasada bir çok firmanın Micro-ATX ve Mid-Tower kasaları da Mini-ITX adıyla satmaya çalıştıklarını göz önüne alın, bu piyasayı batıran ana sebep olmuştur, yıllardır önüne geçilemedi, şu başlıkta Mini-ITX'in ölçülerinin ne olduğunu, standartları, yardımcı bilgileri bulabilirsiniz.https://forum.donanimhaber.com/mini-itx-kasa-ve-sistem-kullananlar-buraya--84593118

quote:

Mini-itx kasalarda da sistemin tutarlı çalışmasını istiyorsanız en az 200-230 watt power olması lazım kasada, bu power'ın olduğu mini-itx kasaları da malesef yurtiçinde getiren yok.

Yanlış. 3 tip Psu var

1. Atx
    2. Sfx-L
    3. Sfx

Bunlardan sfx en küçüğü, sfx-l bir tık daha büyük, atx ise bildiğimiz standart psu, standart diyorum ama bunlarında elbette W değerine göre boyutu değişiyor.

Normalde sfx psu lar, mini itx sistemler için üretildi ancak her Mini itx kasaya Sfx psu gerekir demek doğru değil. Artık çoğu mini itx kasa Atx psu destekliyor. Ha elbette sfx boyut itibarı ile dar alan olduğu için daha faydalı ama bu ayrıntıya dikkat etmek gerekir. Yurtiçinde de bu tip kasada, bu tip power da bulmak mümkün.

Burda bahsi geçen sistemde sistemde Silverstone Sugo SG013 tercih edilmiş, bu küp şeklinde ama Mini Itx bir kasadır, boyutları da birçok mini Itx kasaya göre çok küçüktür, ve 150mm e kadar Atx güç kaynağınıda destekler.

quote:

Piyasada bir çok firmanın Micro-ATX ve Mid-Tower kasaları da Mini-ITX adıyla satmaya çalıştıklarını göz önüne alın, bu piyasayı batıran ana sebep olmuştur, yıllardır önüne geçilemedi,

Enteresan bir tespit, kaynağınız nedir? Var mı bununla ilgili bir araştırma, bir sonuç? Lütfen bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi olmayalım.

• quote:

Orijinalden alıntı: sky__walker

quote:

Kasa küp kasaysa Micro-ATX sistem topladınız, mini-itx olması için kasanın mini-itx olması lazım. Mini-itx kasalarda da sistemin tutarlı çalışmasını istiyorsanız en az 200-230 watt power olması lazım kasada, bu power'ın olduğu mini-itx kasaları da malesef yurtiçinde getiren yok. 150-180 watt power'ın olduğu kasaya güçlü sistem topladığınızda VGA sürücüsü yüklendiği anda sistem elektriği kesilir.

quote:

Mini-itx kasalarda da sistemin tutarlı çalışmasını istiyorsanız en az 200-230 watt power olması lazım kasada, bu power'ın olduğu mini-itx kasaları da malesef yurtiçinde getiren yok.

Yanlış. 3 tip Psu var

1. Atx
    2. Sfx-L
    3. Sfx

Bunlardan sfx en küçüğü, sfx-l bir tık daha büyük, atx ise bildiğimiz standart psu, standart diyorum ama bunlarında elbette W değerine göre boyutu değişiyor.

Normalde sfx psu lar, mini itx sistemler için üretildi ancak her Mini itx kasaya Sfx psu gerekir demek doğru değil. Artık çoğu mini itx kasa Atx psu destekliyor. Ha elbette sfx boyut itibarı ile dar alan olduğu için daha faydalı ama bu ayrıntıya dikkat etmek gerekir. Yurtiçinde de bu tip kasada, bu tip power da bulmak mümkün.

Burda bahsi geçen sistemde sistemde Silverstone Sugo SG013 tercih edilmiş, bu küp şeklinde ama Mini Itx bir kasadır, boyutları da birçok mini Itx kasaya göre çok küçüktür, ve 150mm e kadar Atx güç kaynağınıda destekler.

quote:

Piyasada bir çok firmanın Micro-ATX ve Mid-Tower kasaları da Mini-ITX adıyla satmaya çalıştıklarını göz önüne alın, bu piyasayı batıran ana sebep olmuştur, yıllardır önüne geçilemedi,

Enteresan bir tespit, kaynağınız nedir? Var mı bununla ilgili bir araştırma, bir sonuç? Lütfen bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi olmayalım.

Mini-itx adıyla aldığınız kasaya kesme işlemi yapmadan değil Micro-ATX, Flex-ATX anakart bile sığdığı anda tüketici mahkemesine gittiğinde iade olur. Kasanın boyutu içine sığan en büyük anakartın boyutuyla isimlenir, örnek olarak ATX anakart sığarsa bu ATX kasa olur.
    ATX kasaya isterseniz Pico-ITX anakart takarak ta sistem toplayabilirsiniz ama buna Pico-itx sistem topladık demeniz yanlış olur.
    PSU yorumunuzu da aynı mantıkla yazmışsınız. Halbuki verdiğim forum konusunda bu iki sorunuzun da cevabı verilmiş, konuyu özetleyen iki resim vereceğim.
    />

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: sky__walker

quote:

quote:

Yanlış. 3 tip Psu var

1. Atx
    2. Sfx-L
    3. Sfx

quote:

Mini-itx adıyla aldığınız kasaya kesme işlemi yapmadan değil Micro-ATX, Flex-ATX anakart bile sığdığı anda tüketici mahkemesine gittiğinde iade olur. Kasanın boyutu içine sığan en büyük anakartın boyutuyla isimlenir, örnek olarak ATX anakart sığarsa bu ATX kasa olur.
    ATX kasaya isterseniz Pico-ITX anakart takarak ta sistem toplayabilirsiniz ama buna Pico-itx sistem topladık demeniz yanlış olur.
    PSU yorumunuzu da aynı mantıkla yazmışsınız. Halbuki verdiğim forum konusunda bu iki sorunuzun da cevabı verilmiş, konuyu özetleyen iki resim vereceğim.
    />

Anakart demedim. Mini Itx kasaya sadece mini itx board sığar. Micro atx kasaya hem mini hem micro atx board sığar. Atx e hepsi olur.

Psu için tekrar ediyorum, mini itx kasaya illa sfx psu gerekmez, mini itx kasayada pekala atx psu takılır. Yukarıda yazdığınız şey baştan sona hatalı.

• quote:

Kasa mini-itx olacaksa 30-40 liraya sanayide bu kasayı kesip yapanlar var, gerçek mini-itx kasaya sadece mini-itx anakart sığıyor (Micro-ATX ve daha büyük anakartlar mini-itx kasaya sığmıyor) Toplayacağınız sisteme göre misal 2.5" SSD, 2.5" Optik okuyucunuz var, bunları kestirdiğiniz kasaya yerleştirebilmenize göre ATX-Power'a yer açabiliyorsunuz, Optik okuyucu takmayacaksanız SSD 3.5" bile olsa kasayı kestirirken ATX-Power için rahatlıkla yer oluyor. Hazır Mini-itx kasa alırsanız powerları özel tasarım olduğundan Power'ı arızalandığında tamirden başka çözümü olmaz, power'ı bulmayı başarsanız bile 400 liradan başlar.
    Mini-itx toplayabilmek için doğru zamanı yakalamak lazım, sisteminiz APU değilse mini-itx kullanmanız işkenceye dönebilir. Yeni APU'lar ise henüz piyasaya gelmedi.

O zaman sorun yoktur, PSU ile ilgili söylediğiniz kısmı aynı mesajımın altındaki ikinci mesajda vurgulamıştım, sanırım tek mesaj zannıyla cevap yazmışsınız. Mini-itx için PSU bulabildiğimiz zamanlarda da 400 liradan başladığını yazdım oraya.
    ATX PSU takılan mini-itx kasa bulabiliyorsanız en iyisi budur, bu konuda sıkıntı yok demişsiniz ama sanayide Punch makinalarında plaklardan kesilip, bükme cihazlarıyla 10 dk da hazırlanıp verilen "ATX PSU takılan mini-itx kasalar" türemesi sebepsiz değildir, çevremde sanayi çıkışlı olmayan ATX PSU'lu mini-itx kasa görmedim, bu kasaları vida takımları ve PSU olmadan 30-40 liraya yapıyorlar, size sadece bir ATX PSU alıp takarak sisteminizi toplamak kalır, tavsiye ederim, alacağınız en uçuk fiyatlı kasadan daha memnun kalırsınız.

• dostum bende yaklaşık 1 senedir silverstone rvz02b kasa, h110i, gtx1060, 6500, silverstone 450+80, deppcool htpc200 soğutmayla mükemmel sessizlik ve etkili soğutma tam yükte cpu 60 gpu ise 70 dereceyi geçmiyor. kesinlikle bu kasayı tavsiye ederim daha geçen gün arkadaşım gelmişti bu nasıl bir kasa ekranda görüntü olmasa çalıştığını anlamam demişti...

sadece bir iki mudahale yapmak lazım psu fanını 3.2v ye bağlayıp kasanın toz filtresini sökmek gerekiyor. bu şekilde tozlanma dahi olmadı gayet başarılı.
  • quote:

quote:

Kasa mini-itx olacaksa 30-40 liraya sanayide bu kasayı kesip yapanlar var, gerçek mini-itx kasaya sadece mini-itx anakart sığıyor (Micro-ATX ve daha büyük anakartlar mini-itx kasaya sığmıyor) Toplayacağınız sisteme göre misal 2.5" SSD, 2.5" Optik okuyucunuz var, bunları kestirdiğiniz kasaya yerleştirebilmenize göre ATX-Power'a yer açabiliyorsunuz, Optik okuyucu takmayacaksanız SSD 3.5" bile olsa kasayı kestirirken ATX-Power için rahatlıkla yer oluyor. Hazır Mini-itx kasa alırsanız powerları özel tasarım olduğundan Power'ı arızalandığında tamirden başka çözümü olmaz, power'ı bulmayı başarsanız bile 400 liradan başlar.

O zaman sorun yoktur, PSU ile ilgili söylediğiniz kısmı aynı mesajımın altındaki ikinci mesajda vurgulamıştım, sanırım tek mesaj zannıyla cevap yazmışsınız. Mini-itx için PSU bulabildiğimiz zamanlarda da 400 liradan başladığını yazdım oraya.
    ATX PSU takılan mini-itx kasa bulabiliyorsanız en iyisi budur, bu konuda sıkıntı yok demişsiniz ama sanayide Punch makinalarında plaklardan kesilip, bükme cihazlarıyla 10 dk da hazırlanıp verilen "ATX PSU takılan mini-itx kasalar" türemesi sebepsiz değildir, çevremde sanayi çıkışlı olmayan ATX PSU'lu mini-itx kasa görmedim, bu kasaları vida takımları ve PSU olmadan 30-40 liraya yapıyorlar, size sadece bir ATX PSU alıp takarak sisteminizi toplamak kalır, tavsiye ederim, alacağınız en uçuk fiyatlı kasadan daha memnun kalırsınız.

quote:

sanayide Punch makinalarında plaklardan kesilip, bükme cihazlarıyla 10 dk da hazırlanıp verilen "ATX PSU takılan mini-itx kasalar" türemesi sebepsiz değildir, çevremde sanayi çıkışlı olmayan ATX PSU'lu mini-itx kasa görmedim

İşte sizin çevrenizde olmaması genel bir yargı oluşturmaz, bu anlattığınız sanayi muhabbetinide açıkçası komik buldum. Bununla birlikte hala daha mini itx kasa için bulunacak psu ların 400 tl den başladığını yazmışsınız, böyle bir şey yok. Her mini itx kasa aynı değildir.

Piyasada fabrikasyon çıkışlı, atx psu destekli bir çok mini itx kasa var. Kendimde bu kasalardan birini kullanıyorum. 4-5 farklı mini itx sistem kurdum bugüne kadar, hali hazırda 2 adet mini itx kasalı sistemim var.

Neyse size biraz araştırmanızı ve bilinçlenmenizi öneririm bu konuyla ilgili, burda insanlara yanlış bilgi vermeyin lütfen.

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.