Şimdi Ara

YÜKSEK LİSANS İLE ASKERLİĞİ UZUN SÜRE ERTELEME YÖNTEMLERİ (EN AZ 5 YIL TECİL)) (13. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
280
Cevap
23
Favori
122.700
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba. Yardımcı olursanız cok sevinirim.
    1)Bir üniversitede tezli yüksek lisans yaparken kaydını sildirip tekrar aynı üniversitede farklı bir bölümde tezli yüksek lisans yapabilirmiyim??

2)Bir üniversitede uzaktan eğitim yl yapmaktayım. Aynı üniversitede tezli yüksek lisansa başlamak istediğimde tezli yüksek lisansın askerlik tecilini kullanmam için ne yapmam gerekiyor? Kesin kayıt listesinde bulundugum zaman uzak eğitim ylden kayıt sildirsem olurmu yoksa tezli yüksek lisansa basvurmadan once uzaktan eğitimden kayıt sildirmem mi gerekiyor?

Şimdiden çok teşekkür ederim.
  • yardımcı olur musunuz ??
  • Arkadaşlar yardımcı olursanız cok seivinirim??
  • tom_u kullanıcısına yanıt
    Farklı bölüme yeniden kaydolunca tekrardan tecilin uzaması gerekiyor diye biliyorum hocam ben.

Hangi üni de uzaktan yl yapıyorsunuz bu arada? Ücretleri neler biraz bilgi alabilir miyim? Ben de bu ay başvuracağım.

Kayıt olduğunuz üniversiteden ilk başta kayıt sildirip yeni üniversiteye kayıt olmanız gerek. Bu aradaki süre zarfında askerlik şubesine yeni bölümün iletmesi gerekiyor öğrenci olduğunuzu. Kesin kayıt hakkı kazandıktan sonra uzaktan yl programından kayıt sildirin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: BoccAcio

Farklı bölüme yeniden kaydolunca tekrardan tecilin uzaması gerekiyor diye biliyorum hocam ben.

Hangi üni de uzaktan yl yapıyorsunuz bu arada? Ücretleri neler biraz bilgi alabilir miyim? Ben de bu ay başvuracağım.

Kayıt olduğunuz üniversiteden ilk başta kayıt sildirip yeni üniversiteye kayıt olmanız gerek. Bu aradaki süre zarfında askerlik şubesine yeni bölümün iletmesi gerekiyor öğrenci olduğunuzu. Kesin kayıt hakkı kazandıktan sonra uzaktan yl programından kayıt sildirin.

Cevabınız için teşekkürler. Peki bir üniversitede tezli yl yaparken bu yl den kayıt sildirip aynı universitede tekrar tezli yl yapabilirmiyim farklı bolumde ???
  • Onlarca soru olmuş , üniversitelerin yüksek lisans askerlik erteleme işlemlerini okudum , fazlaca forum dolaştım , öğrendiğim bilgileri buraya toplayayım.

Kendi açımdan lisanstan mezun olduktan sonra 2 sene tecil hakkımın 1.5 yılını doldurdum ve bu eylül ayında derslere gitmek istemediğim için uzaktan yüksek lisansa kaydolacağım. Hedefim 1.5 yıl olan eğitim süresinin 1.senesi dolarken yani 2018 yazında başka bir üniversiteye tezli-tezsiz olarak kaydolmak ve tecili yeniletmek.

Birçok arkadaş sormuş , kayıt silme - yeniden kaydolma işini... Araştırmama göre halihazırda bir yüksek lisans programına devam ederken diğerine geçmek istediğinizde ilk olarak direkt gidip kaydoluyorsunuz ve 1. üniversitenin tecili devam ediyor. 2.üniversite sizin kaydınızı alıyor , sonra gidip 1. üniversiteden kayıt silip tecilinizi iptal etmeniz gerek. Bu işlem olduktan sonra direkt 2.üniversiteye gidip tecil için başvuruyorsunuz. Bu iptal ve yeniden tecil hakkı arasındaki süreyi tam olarak hiç bi yerde bulamadım fakat garanti olsun diye celp dönem başvurularına göre yapacağım.

Demek istediğim ağustos için mayıs ayının sonuna kadar askerlik başvuru hakkımız var , ondan sonra kasım için eylülü beklemek gerek. Eylüle kadar 2.üniversitedeki tecih işlerini halletmek gerek.

Araştırdığım linkler burada , merak eden arkadaşlarla fikir alışverişi yapalım isterim.

http://www.fbe.itu.edu.tr/Pages.aspx?app=1&pID=185&

" Yeni kayıt yaptıran öğrencilerin daha önce başka bir kurum(MEB, Bakanlıklar vb.) veya başka üniversitelerden yapılmış tecilleri varsa mevcut tecil iptal edilmeden FBE tarafından tekrar tecil yapılması mümkün değildir. Dolayısıyla öğrencilerin eski tecillerini iptal ettirip, iptal işleminin gerçekleştiğini gösterir bir askerlik durum belgesi ile Enstitüye müracaat etmeleri gerekir.

Yeni kayıt yaptıran öğrenciler kayıt için aldıkları askerlik durum belgelerinde başka kurumdan yapılmış tecilleri görünüyor ise tecilli göründükleri belge ile Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı'nda sorunsuz bir şekilde kayıt yaptırabilirler ancak FBE tarafından tecil yapılabilmesi için eski tecilin iptalinin akabinde yeni bir askerlik durum belgesi temin edip Enstitüyü başvurmaları gerekir. İşlemin bu aşaması kayıtlardan sonraki herhangi bir tarihte gerçekleştirilebilir."

http://www.ybu.edu.tr/ogrenciisleri/content_detail-320-582-askerlik-islemleri.html?src=0

Kayıt yenilemeyen, kayıt sildiren erkek öğrencilerin yapması gereken işlemler:

*Öğrenciler tabi olacakları celp dönemi içerisinde askerlik şubelerine giderek yoklamalarını yaptırmak zorundadır. Bu işlemi yaptırmayanlar hakkında askerlik şubelerince kanuni işlem yapılır.

Yeni kayıt yaptıran öğrencilerin daha önce başka bir kurum veya üniversiteden yapılmış tecilleri varsa mevcut tecil iptal edilmeden tekrar tecil yapılması mümkün değildir. Dolayısıyla öğrencilerin eski t

ecillerini iptal ettirip, iptal işleminin gerçekleştiğini gösterir bir askerlik durum belgesi ile askerlik ofisine müracaat etmeleri gerekir.

http://w3.bilecik.edu.tr/sosyalbilimler/ogrenci/askerlik-islemleri/

https://www.ozyegin.edu.tr/tr/ogrenci-hizmetleri/ogrenci-bilgi-ve-belgeleri/askerlik-islemleri

Yeni kayıt yaptıran öğrencilerin daha önce başka bir kurum veya üniversiteden yapılmış sevk tehirleri varsa, mevcut sevk tehir iptal edilmeden tekrar sevk tehir yazısı yazılamaz. Öğrencilerin eski sevk tehirlerini iptal ettirip, iptal işleminin gerçekleştiğini gösterir bir askerlik durum belgesi ile Öğrenci Hizmetleri’ne başvurmaları gerekir.

Askerlik sevk tehiri yapılacak öğrencilerin işlemleri öğrencinin üniversiteye kaydını takriben en geç 2 ay içinde yapılır. Sevk tehiri için “EK-6 Lisansüstü Eğitim Yapanlar İçin Sevk Tehiri Teklif Formu” hazırlanarak öğrencilerin bağlı olduğu şubeye gönderilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: tom_u

quote:

Cevabınız için teşekkürler. Peki bir üniversitede tezli yl yaparken bu yl den kayıt sildirip aynı universitede tekrar tezli yl yapabilirmiyim farklı bolumde ???

Ben bu konuyu arkadaşıma sormuştum o ytü de aynı olayı yaptı. Oluyor diye biliyorum fakat öğrenci işleriyle konuşmak en sağlıklısı... Öğrenci işlerinde de kim ne biliyor o ayrı da...

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: tom_u

quote:

Ben bu konuyu arkadaşıma sormuştum o ytü de aynı olayı yaptı. Oluyor diye biliyorum fakat öğrenci işleriyle konuşmak en sağlıklısı... Öğrenci işlerinde de kim ne biliyor o ayrı da...

Cevabınız için teşekkürler. Aynen :D kosturcaz artık :D

• Merhaba benim kafama takılan şöyle bir soru var. Bildiğiniz üzere Tezsiz yüksek lisans yeni değişen karara göre 3 dönem ( 1,5 sene) tecil vermekte ve bunun son dönemi kaydınızı sildirip başka bir üniversitenin tezsiz yüksek lisansına kaydolduğunuzda tekrardan 3 dönem teciliniz olmakta. Asıl soru bunu biz kaç defa yapabiliyoruz?

Bir arkadaşımın söylediğine göre bu işlemi sadece 2 kere yapabiliyoruz . Yani ilk üniversitenize kaydınızdan sonra 2 . üniversitenizde bu işlem son buluyor ve 3. üniversiteye kayıt olsanız bile tezsiz yüksek lisanstan tecil alamıyorsunuz diye duydum.

Bilgisi olan var mıdır?
  • Merhaba arkadaşlar ben tezli yüksek lisansı yeni kazandım kaydımı da yaptırdım ve kasım ayin da askere gideceğim tecilimi bozdurdum.ben hangi şekilde okulu dondurabilirim yardımcı olur musunuz?okul bana diyor ki bir dönem okumam lazım yönetmelikte buna benzer birşey yok.desteklerinizk rica ediyorum.tesekkurler simdiden

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • goblin1993 G kullanıcısına yanıt
    Dostum bu okul ile alakalı askerlik şube yada askerlik ile alakalı değil...
  • Okul ve askerlik ile ilgili o yüzden danıştım zaten.belki bilgisi olan vardır diye

• goblin1993 G kullanıcısına yanıt
    Normalde bildiğim kadarıyla okula kayıt olduktan sonra dondurma hakkına sahipsin. Bu şekilde ilk senesinde dondurup yurt dışına giden vs tanıdıklarım var. Bence daha detaylı bilgi almak için okula git. Bazen telefonda görüştüğün kişininde yeterli bilgisi olmayabiliyor.
  • Doğru diyorsun hocam.okuldaki öğrenci işlerindeki memurda bir dönem okuman lazım diyor.bu da bana saçma geliyor.belgekendirilen bjr durumum var sonucta.tekrardan okulla görüşeceğim zaten.belki aynı durumla karşılaşan birisi vardır diye de buraya yazmak istedim.olmadi bimere şikayet edecegim

• merhaba arkadaşlar şu anda mesleğimin 3. yılına giriyorum . normalde kasımda askerlik var ama gelecek yaz ağustosa kadar öğretmenlere 1 sene daha hak tanıyorlar.

yüksek lisans başvuruları ne zaman gerçekleşiyor? doğu görevini tamamlayıp öyle askere gideyim diyorum daha önce bunun gibi bir durum yaşayan arkadaşlar varmı

• Merhabalar. Bu yaz eski üniversitemden kaydımı sildirip tecilimi iptal ettirdim. Edevletten de teyit ettim. Sonra başka üni farklı bölüm bir yüksek lisans (ikisi de tezsiz) kaydoldum. Eski okulum tecili iptal ettiğinden sınıf ve tertibat bekliyor durumdaydım. Bu durumda aldığım edevlet askerlik belgesini yeni okuluma götürerek tekrar onların tecil yapmasını istedim. Onlar da gerekli belgeleri yolladılar. Fakat bugün kontrol ettiğimde sınıf ve tertibat bekliyor değil de yüksek lisans erteli olarak görüyorum ama tarih eski okulun yaptığı tecil 19.03.2018 tarihi. Yani yeni kaydolduğum okulun değil.

Böyle bir olay başına gelen var mı?
  • mrblithe kullanıcısına yanıt
    ASkerlik şubesine tecil yapıp şu tarihe kadar tecillisin denilip kağıt verildiyse e devlet bakma.
  • eski okuldan kayıt sildirip, askeriyeye gitmeden yeni okulunuzdan aldığınız belge ile askerlik şubesine başvursanız daha iyi olmaz mıydı?
  • Arkadaşlar merhaba,

Sıkıntıdayım bilenlerden acil bilgi almam lazım. Fazla zamanım yok çünkü.

28.06.1989 yani 27 yaşımı doldurdum 28 yaşındayım. 2 yıllık üniversiteyi 2011 yılında bitirdim. Dikey geçiş yapıp 2013 temmuz ayında da 4 yıllık üniversiteyi bitirdim. Bu zamana kadar askerlik şubesine hiç gitmedim. Yoklama kaçağıydım ve uzun kaçışlar sonucu yakaladılar ve askerlik şubesine gittim muayene oldum. 30.09.2017 tarihine kadar askerlik yönünden sakıncası yoktur tarzında bir kağıt aldım. Bu tarihe kadar erteleme yapmam lazım. Aklımda iki seçenek var.

1 - Yüksek lisansa kayıt olmak.
    Burada aklıma takılan soru. Yaş sınırı ne kadar. Şimdi kayıt olsam 30.09'a kadar gerekli evrağı teslim etsem ne kadar tecil ettirmiş olurum.

2 - Yurtdışına gidip bir firmada çalışmak.
    30.09 tarihine kadar yurtdışında bir firmada (kıbrıs dahilmidir bilmiyorum)resmi olarak çalışmaya başlamak. Bu sadece tecil hakkı veriyor. Dövizli askerlik hakkı kazandırmıyor diye biliyorum. Tecil süresi de resmi olarak çalıştığım süre. Yanlız ben evrak üstünde yurtdışında çalışıyor gözükeceğim. Bu sırada türkiye'de çalışacağım.

Bu konular hakkında bilgi sahibi olan varsa acil bilgi verirse sevinirim.

• mrblithe kullanıcısına yanıt
    Hocam celp dönemi son başvuru tarihi geçtikten sonra mı yaptınız bu işi ? Ben de seneye bunu yapacağım. Bildiğim kadarıyla yeni okul 1-2 hafta içersinde tecil ettiriyor , ya da siz belge alıp gidiyorsunuz. Bence e devlet değil direkt askerlik şubesine gidip sormak lazım.

Siz kaydınızı sildirdikten ne kadar sonra tecil iptal oldu? Siz mi yaptırdınız yoksa okul mu? Kaç hafta sürdü? Ben de aynı şeylerden geçeceğim için bilgilendirme yapabilirseniz çok memnun olurum.
  • 
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.