Şimdi Ara

Yüksek işlemci sıcaklığı ve kötü oyun performansı (phenom x6 1055t &hd 7870)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
366
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar başlıkta da belirttiğim gibi işlemci sıcaklığım boşta 90 ları bile görüyor.Termal macun yeni yenilendi.İşlemci sıcaklığımdan ziyade oyunlarda da sıkıntı var.Ekran kartım asus hd 7870 2gb daha önce kullandığım bir kart ve önce kesinlikle böyle değil idi.Eskiden kalma bu parçalarla pc'yi adam edebilir miyim diye anakart, ram, psu aldım.Onlarıda tek tek yazayım ki performans konusundada bir bilginiz olsun.
    4x2 gb 1600 mhz hi-level ram
    600 watt dark force psu
    M4n68t-m v2 anakart

İşlemci fanıda stok durumda bu arada ekstra fan almadım.Fifa 19 da grafikler kısık 30-40 fps'in üstüne çıkmıyor ve gpu kullanımı %30 larda.Sanırım gpu kullanımında da bir problem var.İlgili arkadaşlar yardımcı olabilirlerse sevinirim.

• eğer işlemci sıcaklığınız boşta 90 derece ise bir sıkıntı var. macun yenilendi dediniz. siz mi yenilediniz? veya fanlar dönüyor mu bunu sorayım başta. çünkü 90 derece boşta durması için çok yüksek. yükte bile bu sıcaklığa ulaşmaması gerekir.
  • oguz298 kullanıcısına yanıt
    ekran kartı ve işlemci fanları dönüyor onlarda bir problem yok gibi.80-90 dereceleri tamamen boştayken değilde download yaparken video izlerken vesaire yapıyor lakin yine çok yüksek.macunu ben yenilemedim ama yenilenirken yanındaydım hatta şöyle bir olay yaşandı.çocuk macunu işlemcinin komple üstüne yaymak yerine tam ortasına döktü sorduğumda ise fan yerleşirken zaten yayılacak dedi.aklımda soru işareti olarak sadece o kaldı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: symbiote

ekran kartı ve işlemci fanları dönüyor onlarda bir problem yok gibi.80-90 dereceleri tamamen boştayken değilde download yaparken video izlerken vesaire yapıyor lakin yine çok yüksek.macunu ben yenilemedim ama yenilenirken yanındaydım hatta şöyle bir olay yaşandı.çocuk macunu işlemcinin komple üstüne yaymak yerine tam ortasına döktü sorduğumda ise fan yerleşirken zaten yayılacak dedi.aklımda soru işareti olarak sadece o kaldı.
    yaptığı yöntem doğru. kullandığı markayı görebilmiş miydiniz? vazelinden veya diş macunundan farkı yoksa dediğiniz sorun ortaya çıkar çünkü.

sorunu toplayayım biraz. işlemci çok sıcak. ve kendini limitliyor sıcak olduğu için. cpu tam çalışmayınca gpu da tam çalışamıyor. o yüzden düşük fps ve gpu kullanımı görüyorsunuz.

Markaya dikkat etmedim maalesef.Yarın tekrar macun yenilemesi yaptırabilirim.Ama performans sorunu da endişelendiriyor. Msi afterburner programı ile baktığımda işlemcinin %100 ünü kulladığını gördüm.Hatta gerekliyse oyun içi ss de atabilirim.
  • quote:

Markaya dikkat etmedim maalesef.Yarın tekrar macun yenilemesi yaptırabilirim.Ama performans sorunu da endişelendiriyor. Msi afterburner programı ile baktığımda işlemcinin %100 ünü kulladığını gördüm.Hatta gerekliyse oyun içi ss de atabilirim.
    mümkünse başkasına yaptırmayın. güven olmuyor dışarda. kendiniz de yapabilirsiniz çok kolay bir işlem. para harcamadan önce şunu kontrol edelim

%100 kullanıyor dediniz ilgimi çekti. oyunları falan kapatın görev yöneticisinden bakın boşta da işlemci kullanımı hala 100 mü? veya 60-70 civarlarında mı
    Sorun yaşadığım pc şu an hali hazırda kullandığım pc.Boştayken %4-5 civarında
  • quote:

Sorun yaşadığım pc şu an hali hazırda kullandığım pc.Boştayken %4-5 civarında
    o zaman bios sıfırlamayı deneyebilir misiniz? belki overclock falan açık kalmıştır.

eğer hala düzelme yoksa kaliteli bir macun alıp onu uygulamayı deneyin. noctua nt-h1 tavsiyemdir. diğer sistemlerde de kullanabilirsiniz.
    Sorun biostan da değilmiş maalesef. Yarın ilk iş yeni bir macunla deneyip test etmek olacak. Buradan sonuçları paylaşırım. İlginiz için teşekkür ederim.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • ısınma sorununu çözmüş bulunmaktayım. Fan kirliliği hiç dikkatimi çekmemiş. Toz o kadar birikmişki soğutma işlemciye hiç ulaşamamış. Sıcaklık yükte 50-60 arası oldu. Lakin ekran kartı kullanımı halen %50 lerde seyrediyor. Ekran kartının tam verimli çalışıp çalışmadığını anlayabileceğimiz bir uygulama var mıdır ?

• Yeni makinalarda iki ekran karti var. Biri intel biri harici ve makinalarin çoğu dahili yani cpu icindeki ekran kartını seçiyor tüm uygulamalarda sen hariciyi özellikle secmez veya uygulama otomatik secmez ise.

Sen önce ekran karti denetim masasi var ya orayi uygulama tercihlerini aç bi bak misal fifa 19 da ne yazıyor. Dahili yaziyorsa onu harici grafik olarak degistir sorun çözülecek.

Cpu sıcaklığı sebebide dahili ekran karti ile çalışmasından kaynaklı olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi armyoflovers -- 31 Ocak 2019; 16:36:42 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.