Şimdi Ara

Amper ve voltaj ayar.... (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
98
Cevap
4
Favori
22.082
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Ayarlı seri regüle devrelerinin en kralı en kötü ayarlı smps devrenin verimine hiç bir zaman ulaşamaz.Hadi verimi geçelim,çıkışı düşük voltaj yüksek akım regülasyonlarında transistörleri soba gibi çalıştıırırsınız.Büyük boyutlu soğutucular gerekir.
    İşte kullandığım güç kaynağı dün bozulunca bende yeni,farklı bir dizayn ile 12-36V-6A max. akım sınırlı kısa devre korumalı,hassas voltaj ayarlı bir güç kaynağı yaptım.Evet PC PSU'yu modifiye ettim.Kendi kutusu içine, yaptığım step-up devresini montajlayarak orjinal kutusu ile yukarda saydığım özelliklerde ayarlı güç kaynağı yapmış oldum.
    Devrede UC3843 kullandım.UC3843 gerçekten mükemmel bir entegre,,,sabit RT-CT ile FB gerilimine binaen 5-500 KHz aralıklarında frekansı değişiyor.Bunun anlamı;bobinin UH değerine uygun frekans ve akımda anahtarlama yapıyor.Farklı bir entegrede 1,2 Mhz.de bobin sürsemde pek verim alamadığımı söyleyeceğim.Sebebi gayet basit;bakır iletkenin frekans yükseldikçe deri etkisi olayı.

Sırası geldi galiba;önceden söylemiştim,izoleli converter devreleri üzerine yoğunlaşmıştım.Gerçekten iyi yönde ilerlemelerim oldu.Ayrı bir konu açıncaya kadar ilk tespitimi paylaşmak isterim.

***Sepic yada cuk devrelerinde her önümüze gelen pwm entegrelerini kullanamıyoruz****

Hele UC3843,SG3525 gibi entegreleri hiç kullanamıyoruz.Haa evet sonuç alınıyor ama aşırı kayıplı çalışıyor.Sebebi;arada kullandığımız kondansatörler....
    Bahsettiğim gibi,özellikle UC3843 FB gerilimine binaen frekansı değiştirdiği için düşük frekansda kondansatör arada yük gibi çalışıyor hatda daha da düşerse kısa devre gibi sonuç veriyor.
    Sepic çalışmalarıma devam edeceğim inş.
    Amper ve voltaj ayar....Amper ve voltaj ayar....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi malisert32 -- 10 Eylül 2015; 17:23:42 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: malisert32

Nereden nereye....
    Ayarlı seri regüle devrelerinin en kralı en kötü ayarlı smps devrenin verimine hiç bir zaman ulaşamaz.Hadi verimi geçelim,çıkışı düşük voltaj yüksek akım regülasyonlarında transistörleri soba gibi çalıştıırırsınız.Büyük boyutlu soğutucular gerekir.
    İşte kullandığım güç kaynağı dün bozulunca bende yeni,farklı bir dizayn ile 12-36V-6A max. akım sınırlı kısa devre korumalı,hassas voltaj ayarlı bir güç kaynağı yaptım.Evet PC PSU'yu modifiye ettim.Kendi kutusu içine, yaptığım step-up devresini montajlayarak orjinal kutusu ile yukarda saydığım özelliklerde ayarlı güç kaynağı yapmış oldum.
    Devrede UC3843 kullandım.UC3843 gerçekten mükemmel bir entegre,,,sabit RT-CT ile FB gerilimine binaen 5-500 KHz aralıklarında frekansı değişiyor.Bunun anlamı;bobinin UH değerine uygun frekans ve akımda anahtarlama yapıyor.Farklı bir entegrede 1,2 Mhz.de bobin sürsemde pek verim alamadığımı söyleyeceğim.Sebebi gayet basit;bakır iletkenin frekans yükseldikçe deri etkisi olayı.

Sırası geldi galiba;önceden söylemiştim,izoleli converter devreleri üzerine yoğunlaşmıştım.Gerçekten iyi yönde ilerlemelerim oldu.Ayrı bir konu açıncaya kadar ilk tespitimi paylaşmak isterim.

***Sepic yada cuk devrelerinde her önümüze gelen pwm entegrelerini kullanamıyoruz****

Hele UC3843,SG3525 gibi entegreleri hiç kullanamıyoruz.Haa evet sonuç alınıyor ama aşırı kayıplı çalışıyor.Sebebi;arada kullandığımız kondansatörler....
    Bahsettiğim gibi,özellikle UC3843 FB gerilimine binaen frekansı değiştirdiği için düşük frekansda kondansatör arada yük gibi çalışıyor hatda daha da düşerse kısa devre gibi sonuç veriyor.
    Sepic çalışmalarıma devam edeceğim inş.
    Amper ve voltaj ayar....Amper ve voltaj ayar....

Malisert 32 hocam yine döktürmüşsünüz valla tebrik ederim sizi

Dolar fırlayınca malum bu aralar işlerde sıkı elektroniğe son 4 aydır hiç vakit ayıramıyorum vallahi transistörleri dirençleri rüyamda görmeye başladım

En son bir abimin bana getirdiği alman malı tam sinüs 1250 Watt DC 24 Volt inverter ile uğraştım sürücü entegrelerden birini dip soketten söküp kaybetmiş şimdi bana nasıl buluruz nasıl çalıştırırız diyor bende diyorum bırak bana naapcaksın inverteri birazda biz kurcalayalım diye ama pek yanaşmıyor

işte inverterin resimleri hocam yorumlarınızı bekliyorum !!
    Amper ve voltaj ayar....Amper ve voltaj ayar....Amper ve voltaj ayar....Amper ve voltaj ayar....Amper ve voltaj ayar....Amper ve voltaj ayar....Amper ve voltaj ayar....Amper ve voltaj ayar....Amper ve voltaj ayar....
  • Teşekkür ederim Ömer bey,eyvallah.
    kaybolan entegre yerini göremedim.Özellikle kaybolan boş soketli yerin etrafını da gösteren bir resim paylaşırsanız belki fikir yürütebiliriz.En azından PİC değilse işlem daha kolay olur.
  • quote:

Teşekkür ederim Ömer bey,eyvallah.
    kaybolan entegre yerini göremedim.Özellikle kaybolan boş soketli yerin etrafını da gösteren bir resim paylaşırsanız belki fikir yürütebiliriz.En azından PİC değilse işlem daha kolay olur.

Evet hocam o resmi atmayı unutmuşum pic olmadığı kesin eprom bildiğim kadarıyla çünkü üstünde cam pencere vs var diyordu entegrenin getiren abi

Bu arada abi nasıl güzel bir invertermi sence bu ??

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: tda 1562q

Evet hocam o resmi atmayı unutmuşum pic olmadığı kesin eprom bildiğim kadarıyla çünkü üstünde cam pencere vs var diyordu entegrenin getiren abi

Ömer bey;o entegrenin bağlantı uçlarını iyi tespit etmeliyiz.Bir pwm entegresinin çeşidini,adını tespit etmenin en kestirme yolu;VCC,,,GND,,,,RT,,,,CT,,,Out pinlerini tespit etmekten geçer.İşte resimden öte bir multimetre ile bu uçları da tespit ederseniz işlem gayet basitleşir.Ör;VCC=15 no,,,CT=5 no,,RT=6 no'da bağlı ise demek ki bu entegre SG3525'miş deriz.Elime geçen ve devresnin kopyasını çıkarmaya çalıştığım entegresinin üzeri kazınmış silinmiş devreleri ben böyle tespit ederim,tavsiye de ederim.Yine ör;bendeki 1000W mod. sinüs invwerter'in entegrelerinin üzeri kazınarak silinmişti.Ben hem PWM hemde full bridge kıyıcı katı entegresinin TL494 olduğunu çok rahat tespit etmiştim.
    İşte sizde uçların bağlantı şekillerini bana buradan yazarsanız ben hangi entegre kullanıldığını kısa zamanda tespit ederim inş.

Evet bu inverter saç trafolu olduğu için üstün verimlidir.Kesinlikle full bridge tipi tam sinüsden daha üstün verimlidir.Benim şu anda geldiğim nokta;Tam sinüs inverter verimli olsun isteniyorsa saç trafolu olmalı. Yoksa köşeleri kırmak için kullanılan kapasitörlerin çektiği akım akünün belini kırıyor.APC online 3 kw. UPS'de 20 uF kapasitör kullanılmış aynen 300 watt kapasitörde heba oluyor.Ama saç trafolu da bu kap. oranı en az 10-15 kat az olduğundan otomatik verim üstünlüğü elde etmiş oluyoruz.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: tda 1562q

Ömer bey;o entegrenin bağlantı uçlarını iyi tespit etmeliyiz.Bir pwm entegresinin çeşidini,adını tespit etmenin en kestirme yolu;VCC,,,GND,,,,RT,,,,CT,,,Out pinlerini tespit etmekten geçer.İşte resimden öte bir multimetre ile bu uçları da tespit ederseniz işlem gayet basitleşir.Ör;VCC=15 no,,,CT=5 no,,RT=6 no'da bağlı ise demek ki bu entegre SG3525'miş deriz.Elime geçen ve devresnin kopyasını çıkarmaya çalıştığım entegresinin üzeri kazınmış silinmiş devreleri ben böyle tespit ederim,tavsiye de ederim.Yine ör;bendeki 1000W mod. sinüs invwerter'in entegrelerinin üzeri kazınarak silinmişti.Ben hem PWM hemde full bridge kıyıcı katı entegresinin TL494 olduğunu çok rahat tespit etmiştim.
    İşte sizde uçların bağlantı şekillerini bana buradan yazarsanız ben hangi entegre kullanıldığını kısa zamanda tespit ederim inş.

Evet bu inverter saç trafolu olduğu için üstün verimlidir.Kesinlikle full bridge tipi tam sinüsden daha üstün verimlidir.Benim şu anda geldiğim nokta;Tam sinüs inverter verimli olsun isteniyorsa saç trafolu olmalı. Yoksa köşeleri kırmak için kullanılan kapasitörlerin çektiği akım akünün belini kırıyor.APC online 3 kw. UPS'de 20 uF kapasitör kullanılmış aynen 300 watt kapasitörde heba oluyor.Ama saç trafolu da bu kap. oranı en az 10-15 kat az olduğundan otomatik verim üstünlüğü elde etmiş oluyoruz.

hocam entegre hatırladığım kadarıyla 40 pinli olması lazım büyük entegre yani

uçları tespit etme yöntemi güzel başka türlü bulmak zor olurdu zaten hocam yarın tatildi ama son anda iş çıktı yoksa bakıp size atacaktım resimleri

Salı günü izin kullanacağım o zaman bakar yazarım size hocam
  • selamun aleykum ben serkan elektrik elektronik mühendisliği 2 sınıf ogrencısıyım çok sevdiğimiz bi hocamız bizden bir devre yapmamızı istedi devre bu 72V 20A regülatör devresi voltajını potansiyometrele ayarlanabilecek bi devre bu devreyi nasıl yaparız ? malzemeleri nereden temin edebiliriz giresun gibi bi nerde hiç bişey yok yardımcı olabilirmisiniz ????

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serkan0441 -- 31 Mart 2016; 4:32:52 >
  • Serkan Kardeşim Ekteki devre Çalışmaktadır Yapabilirsin... Sistem PWM olarak çalışmaktadır ve yüksek Akımda Kararlılık sağlamaktadır... Baskı Devresinide Artık sen Çıkartırsın...Kolay gelsin..
    Bu mesaja eklenen görseller:

Amper ve voltaj ayar....
  • malisert32 kullanıcısına yanıt
    Merhaba elimde resimde gordugunuz gibi bir trafo var fakat bunun dc akımda kaç amoer verebildigini bulamadim normal halinda yani Ac voltunu olctugumde 15-16 arasi volt gosteriyor fakat 8 amperlik bir kopru diyotu bagladigimda hem diyot isiniyor hemde multimetre ile amper kademesine getirip kısa devre yaptigimda 11 amper ile 15 amper arasi degerler gosteriyor sizce dogrumudur (ampermetre max10a olcebiliyor bu arada ilginç). lutfen cevaplayin bu devreyi yapmayi dusunuyordum trafo resimler buyrun.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: hasan ablak

Merhaba elimde resimde gordugunuz gibi bir trafo var fakat bunun dc akımda kaç amoer verebildigini bulamadim normal halinda yani Ac voltunu olctugumde 15-16 arasi volt gosteriyor fakat 8 amperlik bir kopru diyotu bagladigimda hem diyot isiniyor hemde multimetre ile amper kademesine getirip kısa devre yaptigimda 11 amper ile 15 amper arasi degerler gosteriyor sizce dogrumudur (ampermetre max10a olcebiliyor bu arada ilginç). lutfen cevaplayin bu devreyi yapmayi dusunuyordum trafo resimler buyrun.

Merhaba,maalesef resimler görünmüyor,yeniden yükleyin.
    Boşta 15-16V veren bir trafo çıkışı kısa devre ile ölçüm yapılmaz.15-16V voltajlı iç omajı değişik yüklerle test yapın.En ideali 12V far ampülleridir.Kısa devre testi hem trafoyu hem diyot grubunu zorlar.
    Trafo daha küçük ise 12V-21W sinyal ampülleri test için daha uygun olur.
  • abi çok güzel olmuş eline sağlık benmde yapmam lazım bundan ıspartadayım bende yardımcı olabilirmisin bana
  • quote:

Orijinalden alıntı: onur_010

abi çok güzel olmuş eline sağlık benmde yapmam lazım bundan ıspartadayım bende yardımcı olabilirmisin bana

Elbette yardımcı olurum.Özelden te.no'mu gönderiyorum..
  • bu ayar devrsini mutlaka yapmam lazım haftalardır nette ayarlı güç kaynağı devresi arıyorum.en son sabit güç kaynağına ayar devresi ekleyip ayarlı güç kaynağı elde etmeye karar verdim. baya incelidim ama elektronikçi olmadığım için hesap işlerinde iyi değilim sormam lazım .

0-15v 0-(maksimum devre kaç amper desteklerse ) şeklinde kullanıcam 15v çıkış almak için kaç volt ac ve devre kaç amper destekliyo onu anlamadım. yani: (kaç volt ac ve kaç amper transformatör) ve en başta bahsetmişsiniz bu transformatöre göre nasıl kondansatör kullanmam lazım.

abi hayat memat meselesi gibi oldu geceleri gözüme uyku girmiyo şu ayarlı güç kaynağını bi an önce yapiyimde ayarlıyim duriyim. :D rahata eriyim .cvp verir seniz şimdiden teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 41ahmet41 -- 7 Şubat 2018; 0:23:2 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: 41ahmet41

bu ayar devrsini mutlaka yapmam lazım haftalardır nette ayarlı güç kaynağı devresi arıyorum.en son sabit güç kaynağına ayar devresi ekleyip ayarlı güç kaynağı elde etmeye karar verdim. baya incelidim ama elektronikçi olmadığım için hesap işlerinde iyi değilim sormam lazım .

0-15v 0-(maksimum devre kaç amper desteklerse ) şeklinde kullanıcam 15v çıkış almak için kaç volt ac ve devre kaç amper destekliyo onu anlamadım. yani: (kaç volt ac ve kaç amper transformatör) ve en başta bahsetmişsiniz bu transformatöre göre nasıl kondansatör kullanmam lazım.

abi hayat memat meselesi gibi oldu geceleri gözüme uyku girmiyo şu ayarlı güç kaynağını bi an önce yapiyimde ayarlıyim duriyim. :D rahata eriyim .cvp verir seniz şimdiden teşekkürler

Sizi çok iyi anlıyorum.Demek ki idealist-hedefine varmaya çalışan azimli birisiniz.Yapamadığımda gece rüyalarımda devre tasarımı yapardım ondan biliyorum.

Taa başta ki trafolu güç kaynağını unutun,yerine bütün voltaj çıkışlarında(0-15 volt aralıklarında)devamlı % 90-95 üstü verimle çalışan SMPS bir güç kaynağını yapmanızı tavsiye ediyorum.Size bu tavsiye yi yenilenebilir enerjiye,yüksek verimliliğe gönlünü vermiş biri olarak yapıyorum.Böyle verimli bir G.kaynağı yaparsanız;Vatana,Millete,Devlete faydalı olduğunuz gibi kendi cebinize de faydanız olacaktır.Enerji-verimlilik çok önemli hocam.

Hem öyle uygun maliyet,öyle kolay,öyle sağlam,öyle hafif bir G.Kaynağından bahsediyorum.Bırakın max.15V'u 30V olsun.Bırakın 3-4 amperi max. 10A olsun.Biiznillah ömürlük bir SMPS G.Kaynağından bahsediyorum.Tamam derseniz ayrıntıya girerim.Çok anlamıyorum,belki yapamam derseniz,ben size yaparım, elimdeki malzemelerle yardımcı olmaya çalışırım.Yok illa trafolu olsun diyorsanız onun da bir hal çaresine bakarız evelAllah.
  • https://forum.donanimhaber.com//mesaj/yonlen/126085895
    Linkini verdiğim bölümdeki G. kaynakları gibi tavsiye ediyorum.Orada 0-24V,,0-5A ayarlı ve 0-30V 0-10A G.Kaynağı resimleri var.Aynen bunlar gibi bir G.Kaynağı tavsiye ediyorum.
    Sayın malisert, bu anlattığınız güç kaynağını en basit şekilde nasıl yapabilirim. Yardımcı olursanız sevinirim.

Saygılar

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ebarbak

Sayın malisert, bu anlattığınız güç kaynağını en basit şekilde nasıl yapabilirim. Yardımcı olursanız sevinirim.

Saygılar

Merhaba,elbette yardımcı olurum.Yalnız bahsettiğim G.kaynağını yapmak için iyi bir ustalık gerektirir.Gerçekten her elektronikçinin harcı değil.Bunu gözünüzü korkutmak yönünden söylemiyorum,alacağınız power supply'yi modifiye etmeye çalışırken bozar daha çok zarar edersiniz,paranıza,emeğinize yazık olur.
    Neyse ben kıvırıp bükmeden yine de bahsedeyim;
    24V-10A bir metal kasa led driver bu iş için biçilmiş kaftan.Elbette sıfırdan bir devre de yapabilir ve sonuç alırız.Ama Şerefsiz Coni memleketini(USA)yeniden keşfetmenin alemi yok.Bu sebeple hazırını tercih ediyoruz.Hem daha uygun maliyetli oluyor.

İşte bu güç kaynağının voltaj ve akım geri bildirimlerini ayarlı hale getirip amper kontrolu yaptığı yüksek watt değerli teli değiştiriyoruz.Orjinalinde iç omajı 0,01 ohm gibi olduğundan ancak max. akım koruması-sınırlaması yapıyor.Daha güçlü ama daha yüksek omajlı tel ile değiştirip daha düşük amperajı kontrol edebiliyoruz.
    Yanlış direnç sökersiniz,bilmeden yüksek voltaj kısmına dokunursunuz çok tehlikeli olabilir.Yani yeni aldığınız bir güç kaynağını bozma riski olduğu gibi elektriğe çarpılma riski dahi var.Bu sebeple;bu modifiyeyi ancak gerçekten usta olanlara tavsiye ediyorum.

Daha kolayı ise bahsettiğim güç kaynağını(power supply)ben size amper ve volt ayarı yapılabilir modifiye edilmiş şekilde,pot.ları takılı olarak gönderebilirim.Sizde bir G.kaynağı kutusu,bir dijital volt-ampermetre alıp montajını yaparsınız.Hatda amper volt takibine gerek yok diyorsanız göndereceğim modifiyeli G.kaynağını aynen direk kullanabilirsiniz.Seçim sizin...
    hocam size tanışmak istediğim bir konu var. 24V 10A güç kaynakları 45-50 lira. tabi bunların gerilimi sabit. yan taraflarındaki pot ile az çok ayarlanıyor ama azaltma ve yükseltme olarak değerler 3-5 volt tan fazla değil(bendekinde denedim öyleydi). Biliyorsunuz ki lm2576 max 3A saplayabilen bir switch mode regülatör. 5 pininden biri olan output çıkışını(anahtarlamalı şekilde çıkış veren uç) direk bağlamak yerine alıp bir veya paralel bağlı iki adet p kanal mosfete girip devrenin gerisine (diyot,bobin ve kapasitor kısmına) mosfetin çıkışını bağlarsak mevcut internal switching yapan regulator external switching hale gelmiş olmaz mı ? bu şekilde sanıyorum ki(HV modeli seçilirse) 0-50 V ve akım olarak da en az 10-15 A bir ayarlı güç kaynağı elde edilmiş olmaz mı ? buna ek olarak birkaç opamp ve shunt direnci ile kısa devre koruması ve akım sınırlama yapılamaz mı ? fiyat olarak bakılınca ayarlı güç kaynakları hele ki 20A olanlar 500-700 tl arası iken bu devre çok çok daha ucuza gelir diye düşüüyorum. hani kasası, voltmetre ve ampermetre modulleri filan da çok tutmaz gibime geliyor.regulator ve mosfetler de toplamda 30-40 tl tutar. hem ısınma olayı da sadece mosfette olur diye düşünüyorum. o da her türlü halledilir bir soğutucu ile. daha önce yaptınız bu tür devreleri acaba ?
  • quote:

Sizi çok iyi anlıyorum.Demek ki idealist-hedefine varmaya çalışan azimli birisiniz.Yapamadığımda gece rüyalarımda devre tasarımı yapardım ondan biliyorum.

Taa başta ki trafolu güç kaynağını unutun,yerine bütün voltaj çıkışlarında(0-15 volt aralıklarında)devamlı % 90-95 üstü verimle çalışan SMPS bir güç kaynağını yapmanızı tavsiye ediyorum.Size bu tavsiye yi yenilenebilir enerjiye,yüksek verimliliğe gönlünü vermiş biri olarak yapıyorum.Böyle verimli bir G.kaynağı yaparsanız;Vatana,Millete,Devlete faydalı olduğunuz gibi kendi cebinize de faydanız olacaktır.Enerji-verimlilik çok önemli hocam.

Hem öyle uygun maliyet,öyle kolay,öyle sağlam,öyle hafif bir G.Kaynağından bahsediyorum.Bırakın max.15V'u 30V olsun.Bırakın 3-4 amperi max. 10A olsun.Biiznillah ömürlük bir SMPS G.Kaynağından bahsediyorum.Tamam derseniz ayrıntıya girerim.Çok anlamıyorum,belki yapamam derseniz,ben size yaparım, elimdeki malzemelerle yardımcı olmaya çalışırım.Yok illa trafolu olsun diyorsanız onun da bir hal çaresine bakarız evelAllah.

ozaman smps yapmak en iyi fikir.0-30v olsun zararı olmaz fakat bana yüksek amper lazım.50a hiç olmadı 40a.bu yüzden amper çok yüksek olduğu için bari voltaj düşük olsun dedim 15v yeterli olur.ama ilerde 30v a kadar lazım olabilir tabi ki.yüksek amperli g.kaynaklarında ayrlı sını en azından amper ayarlısını bulmak zor galiba.ben tabi kendi çapımda internetin altını üstüne getirdim bulamadım.
    sabit 30v 40a 50a civarı smps yapıp yada daha uygunsa satın alıp sonra çıkışına volt amper ayar devresi ekleyebilirmiyiz.
    iki yada üç smps yi paralel bağlıyim dedim smpsler paralel bağlanmıyomuş diye öğrendim.
    bi problem daha var problemmi bilmiyorum.smps lerin çıkışları tam temiz dc deilmiş önemsenmiyicek kadar azda olsa kare dalga gibiymiş.bana sutun gibi dc lazım.çünkü allah nasip ederde istediğim amper lerde ayarlı hayırlı bi güç kaynağı sahibi olabilirsem çıkışa genlik ve frekans ayarlı kare dalga üreten bi kartı bağamak istiyorum.hem dc hem ayarlı kare dalga alabiliceğim g.kaynağım olucak işallah.daha başını çok ağrıtcam yani abibunun için tam dc olması lazım heralde.ayrıca bahsettiğim gibi freakns ayarlı v a ayarlı güç kaynağı yaptırsam dedim 2600tl istediler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 41ahmet41 -- 8 Şubat 2018; 0:44:19 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ghostmanzero

hocam size tanışmak istediğim bir konu var. 24V 10A güç kaynakları 45-50 lira. tabi bunların gerilimi sabit. yan taraflarındaki pot ile az çok ayarlanıyor ama azaltma ve yükseltme olarak değerler 3-5 volt tan fazla değil(bendekinde denedim öyleydi). Biliyorsunuz ki lm2576 max 3A saplayabilen bir switch mode regülatör. 5 pininden biri olan output çıkışını(anahtarlamalı şekilde çıkış veren uç) direk bağlamak yerine alıp bir veya paralel bağlı iki adet p kanal mosfete girip devrenin gerisine (diyot,bobin ve kapasitor kısmına) mosfetin çıkışını bağlarsak mevcut internal switching yapan regulator external switching hale gelmiş olmaz mı ? bu şekilde sanıyorum ki(HV modeli seçilirse) 0-50 V ve akım olarak da en az 10-15 A bir ayarlı güç kaynağı elde edilmiş olmaz mı ? buna ek olarak birkaç opamp ve shunt direnci ile kısa devre koruması ve akım sınırlama yapılamaz mı ? fiyat olarak bakılınca ayarlı güç kaynakları hele ki 20A olanlar 500-700 tl arası iken bu devre çok çok daha ucuza gelir diye düşüüyorum. hani kasası, voltmetre ve ampermetre modulleri filan da çok tutmaz gibime geliyor.regulator ve mosfetler de toplamda 30-40 tl tutar. hem ısınma olayı da sadece mosfette olur diye düşünüyorum. o da her türlü halledilir bir soğutucu ile. daha önce yaptınız bu tür devreleri acaba ?

Merhaba;kısaca evet olur.Hatda bahsettiğiniz teknikde bir devre resmi ekliyorum.Resimde IRF9540 kullanılmış.Daha güçlü ve 3-4 adet paralel fet kullanıldığında net sonuç alınır.
    Ben bunun yerine o güç kaynağını kendi kartı üzerinde volt-amper ayarlı hale getiriyorum,bu şekilde tavsiye ederim.Çünkü 2.bir regülasyon ile en az % 10 kayıp söz konusu olacağı gibi,extra devre maliyeti,iş yükü olmaz.Amper ve voltaj ayar....
    Amper ayarına gelince zaten bilinen en yaygın ve olması gereken teknik yüksek güç düşük omaj direnç giriş-çıkış voltajının karşılaştırılması olan tekniktir.Gayet basit,kararlı bir teknikdir.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.