Şimdi Ara

Yorumlu (Ssli)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
138
Cevap
2
Favori
10.886
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
130 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ben şaşırmıyorum daha beterlerinide göreceğiz.Cumanin gelişi Perşembeden belliydi...

Yorumlu (Ssli)

Sanki 10K lik İphone da alarm takmışlar.Bir bebeğin tüketmesi için gerekli olan mama yahu bu temel ihtiyacı...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MaxPayne87 -- 26 Eylül 2020; 20:11:14 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• merhaba..

Dünyanin en acı yürek burkan fotorafı bu bence....

bir ülkede bebeklerin masum yavrularin gereken dogal ihtiyaclari bile calinmasin diye zabıt altına alinmasi...ülkedeki aci tablonun kendisidir..

Ondan sonra kalkipta birileri bu ulkede insanlarimiz degişti derken..neden degiştigini bir düsünsünler...

Arkadaş cevap vermeyeyim bu düşünce yapısındaki insanlara hem sinirime yazık hem zamanıma diyorum ama. Ey cehalet paçasından akan arkadaş, o zaman bu ülkenin yüzde 80 i çocuk yapmasın demek bu dediğin. Emekçinin büyük kısmının asgari cürete tabi olduğu ülkede 180 tl ye çocuk maması satılmasına sesin çıkmıyor da kimin çocuk yapıp yapamayacağına mı karar veriyorsun. Ne zaman bu kadar aklınızı ,vicdanınızı yitirdiniz.Geçtim hepsini Allah korkunuzdamı kalmadı.. Herkes üç çocuk yapacak diyende sizin zihniyetinizdi. Allah bu ülkede yaşayamak zorunda olan herkese sabır versin cidden zor iş bu cehaletle baş etmek..

• merhaba..

Dünyanin en acı yürek burkan fotorafı bu bence....

bir ülkede bebeklerin masum yavrularin gereken dogal ihtiyaclari bile calinmasin diye zabıt altına alinmasi...ülkedeki aci tablonun kendisidir..

Ondan sonra kalkipta birileri bu ulkede insanlarimiz degişti derken..neden degiştigini bir düsünsünler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Larry -- 26 Eylül 2020; 10:22:11 >
  • Parası olmayan çocuk yapmasın.

Çocuğu olup da mama alamıyorsa zaten haketmiştir

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Jeopol kullanıcısına yanıt

Biz mamayla büyümedik. Bu mama işi nerden çıktı anlamadım. Normalde kedi köpekler mamayla beslenir haksız mıyım. Ha belki prematüre olanlar ya da sütü olmayanlar 5-6 ay mama alıyor o kadar. Nereyi kaçırdım ben?

• Sen de mamayla büyüdün. Ama hazır mama değildi.

• 2001 den 10 kat daha kötü durumdayız şu an ama hala %35 oy alıyor. beter olsunlar açlıktan kıvransınlar inşallah. müstahak çünkü.

• quote:

Orijinalden alıntı: Jeopol

Sen de mamayla büyüdün. Ama hazır mama değildi.

Hocam bu konularda zamanında araştırma yaptım. okey hasta olanlar erken doğanlar sütü olmayanlar bir kenara ama ne kadar pediatrist ile konuştuysam ilk altı ay sadece anne sütü ondan sonra zamana yayılmış şekilde yumarta sarısından başlayıp evde ne yiyorsanız onu yedirin sofrada yemeyi pütürlü yiyecek yemeyi öğrensin dediler.

Ha çıkıp şunu diyen olursa anlarım evimde et yok yumurta yok balık yok süt yok vs vs ç

işte o zaman senin dediğini derim "paran yoksa çocuk ne ayak"

ama ben mama ile çocuk yetiştirmeyi bağdaştıramıyorum. Eninde sonunda paketli ambalajlı fabrikasyon bir ürün annelerin kolayına geliyor

• Düşünceniz yanlış bazı kadınların sütü olmuyor maalesef onlar ne yapabilir ? Mecburen mama takviyesi yapılıyor

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 40 liralik Kahvelere bile alarm takmışlar artık

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: emrahselin1803

Düşünceniz yanlış bazı kadınların sütü olmuyor maalesef onlar ne yapabilir ? Mecburen mama takviyesi yapılıyor

sütü olmayanlar diye belirtmişim onlar ayrı zaten. bu sonuçta bir tür hastalık bu mamalar da ilaç niyetini kullanılır. ama sağlıklı bir bebek için yeterli ve dengeli sofralar varsa mama yarardan çok zarar getirir

• Bu olaya "biz mama ile büyümedik" ya da "çocuk yapmasınlar" tarzında yaklaşan bir millet her şeyi hak ediyor demektir.

• iyide göstermelik gibi sadece birkaçında var sadece raftaki ortadaki ürünmü çalınıyorYorumlu (Ssli) 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kerimcem -- 26 Eylül 2020; 12:48:23 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jeopol

Parası olmayan çocuk yapmasın.

Çocuğu olup da mama alamıyorsa zaten haketmiştir

Arkadaş cevap vermeyeyim bu düşünce yapısındaki insanlara hem sinirime yazık hem zamanıma diyorum ama. Ey cehalet paçasından akan arkadaş, o zaman bu ülkenin yüzde 80 i çocuk yapmasın demek bu dediğin. Emekçinin büyük kısmının asgari cürete tabi olduğu ülkede 180 tl ye çocuk maması satılmasına sesin çıkmıyor da kimin çocuk yapıp yapamayacağına mı karar veriyorsun. Ne zaman bu kadar aklınızı ,vicdanınızı yitirdiniz.Geçtim hepsini Allah korkunuzdamı kalmadı.. Herkes üç çocuk yapacak diyende sizin zihniyetinizdi. Allah bu ülkede yaşayamak zorunda olan herkese sabır versin cidden zor iş bu cehaletle baş etmek..

• Donatn kullanıcısına yanıt

Cahil olan o değil. Adam doğru diyor paran yoksa çocuk yapma. Bu haldeki çocuk o asgari ücretin daha da düşmesine neden olan bir ameleden fazlası olmayacak.

• Şu donatnye cevap vereyim.

Yazıp kaçmış. Cevap yazıyorsan bloklamadan cevabı beklemeye cesaretin olmalı.

Eğer cehalet arıyorsan bana değil de halka bakacaksın.

Bu halk tercihleri ile bu hale düştü. Kendilerini uyaranlara terörist dediler. Tekme tokat dövdüler, bıçaklarla kovaladılar.

Bana düşen de kendini bu hale düşurenlere acımamak. Daha beter olsunlar diyorum. Gerekirse açlıktan da geberecekler.

Kendini düşünmeyeni niye ben düşüneyim. Büyük mutlulukla bir tekme de ben atarım.

Ek olarak madem blokluyorsun, ben de bloklayayim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-96DE7F07E

Cahil olan o değil. Adam doğru diyor paran yoksa çocuk yapma. Bu haldeki çocuk o asgari ücretin daha da düşmesine neden olan bir ameleden fazlası olmayacak.

Burada sorun hayat pahallığı ,görmediğiniz bu, paran yoksa çocuk yapma ,paran yoksa araba alma, ev alma. Bunları geçti insanlar bugün ebaya girecek çocuk için laptop alsan avrupada 300 birim paralık ürün burada 20 kat daha pahalı. E ozaman onuda alma. Özetle yaşama ..

Evet bu bakış açısıyla bu memleketin yarısı zaten yaşamayı haketmiyor. Harbi bir insanın bu ülkede çocuk sahibi olabilmesi için belirlediğiniz iş/ kazanç nedir arkadaş ? Yada kaç lirası olması lazım insanların yaşaması için..

Bu pahalılığa yeter artık diye ses çıkaracağınız yerde ses çıkaranlarada onu yapma bunu yapma... diyen tayfadan olmayın yazıktır.. Bakın benim yaşım 37. Gençliğime yazık oldu. Öyle az kazanıyorum canım yandığından eğil ben yine idare ediyorum, elektirk faturası olmuş ev kirası gibi. Bİze olan oldu bari ses etmeyin de çocuklarımız rahat etsin..

• Donatn kullanıcısına yanıt

Anlıyorum sizi ama burası Türkiye. Eğer atalarımız dedelerimiz 10 15 çocuk dogurmasaydi şimdi nüfus 40 50 milyonda kalsaydı daha idare edilebilir düzenlenebilir egitilebilir bir ülke olurduk.

Bugün İstanbul'u nüfusu ülkenin çeyreği kadar. Neden acaba istanbullu hızlı mı uruyor.

Yoksa zamanında düşünmeden 10 15 çocuk yapan iç Anadolu doğu Anadolu Karadeniz insanlarının oraya fakirlikten göç etmesi sebebi ile mi böyle

Önümüzde iki yol var Ya dediğin gibi "isyan" edeceğiz ya da bu olayı zamana yayıp medeni ülke olacağız.

Bizi yönetenler gökten inmedi içimizden çıktı. Bugün anne babaların eğitimine önem vermediği insanlar yüzünden bu haldeyiz. İlla siyaseti düşünme. Bir mevkide müdür başkan çalışan vs hepsi herkes hepimiz.

O halde çok basit olarak bu çarka çomak sokmak için nüfus azalmasına ihtiyacımız var. Nüfus azalınca bizde dahi okullar hastaneler emlak piyasası kendiliğinden rahatlayacak. Bu ortam içinde artı bir çaba göstermeden de kalitemiz mecburi artacak 10 15 sene için demiyorum 40 50 sene sonrası için diyorum.

Ha illa çocuk isteyen de 3 tane değil 1tane yapsın adam akıllı baksın. Çok zor değil.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-96DE7F07E

Anlıyorum sizi ama burası Türkiye. Eğer atalarımız dedelerimiz 10 15 çocuk dogurmasaydi şimdi nüfus 40 50 milyonda kalsaydı daha idare edilebilir düzenlenebilir egitilebilir bir ülke olurduk.

Bugün İstanbul'u nüfusu ülkenin çeyreği kadar. Neden acaba istanbullu hızlı mı uruyor.

Yoksa zamanında düşünmeden 10 15 çocuk yapan iç Anadolu doğu Anadolu Karadeniz insanlarının oraya fakirlikten göç etmesi sebebi ile mi böyle

Önümüzde iki yol var Ya dediğin gibi "isyan" edeceğiz ya da bu olayı zamana yayıp medeni ülke olacağız.

Bizi yönetenler gökten inmedi içimizden çıktı. Bugün anne babaların eğitimine önem vermediği insanlar yüzünden bu haldeyiz. İlla siyaseti düşünme. Bir mevkide müdür başkan çalışan vs hepsi herkes hepimiz.

O halde çok basit olarak bu çarka çomak sokmak için nüfus azalmasına ihtiyacımız var. Nüfus azalınca bizde dahi okullar hastaneler emlak piyasası kendiliğinden rahatlayacak. Bu ortam içinde artı bir çaba göstermeden de kalitemiz mecburi artacak 10 15 sene için demiyorum 40 50 sene sonrası için diyorum.

Ha illa çocuk isteyen de 3 tane değil 1tane yapsın adam akıllı baksın. Çok zor değil.

Örneklendirmeleriniz çok uç noktada. Konu 10- 15 çocuk falan da değil. Ben ortalamanın üstünde geliri olan biri olarak bir ikinci çocuğa cesaret edemedim. Bunun geçim kaygısından daha da ağır basan kısmı maalesef bu ülkede çocuk büyütecek ve aynı mutsuzlukları tadacak olmasından korkumdu. Şimdi ki aklım olsa, tek çocuğumu bile böyle bir ortama getirmek için iki kez düşünürdüm.

Beni anladığınızı yazmışsınız da yakınından bile geçmiyorsunuz bana göre. Bir çok ülkede asgari ücret kazanıyor da olsan gayet iyi yaşam standardında hayatın olabilir. Ama bizim insanımız bunu hep kendisine fazla görmüştür. Öbür dünyası için ,içten ,sefil bir içten pazarlıkla bu dünyasını hem kendine hem başkalarına zehir etmiştir, etmektedir. Azcık aklı fikri olan insanın, bir ülkenin %5 lik kısmının ülke zenginliğinin %95 ine sahip olmasının mantıklı olmadığın, marketteki bir çocuk mamasının 180 tl olmasının bununla ilişkisi olduğunu anlaması gerekir..

İşin en kötü tarafı da teknolojiyle birlikte artık her şeyin bu kadar göz ününde olduğu bir zamanda , hala böylesine acınası tartışmalara girip üstüne birde anlaşılamamak olmak olsa gerek..

• Millet kasiyersiz market yapıyor. Biz ürünlere kilit takıyoruz. Bu bizi kaçıncı dünya ülkesi yapar?

• quote:

Orijinalden alıntı: Donatn

Örneklendirmeleriniz çok uç noktada. Konu 10- 15 çocuk falan da değil. Ben ortalamanın üstünde geliri olan biri olarak bir ikinci çocuğa cesaret edemedim. Bunun geçim kaygısından daha da ağır basan kısmı maalesef bu ülkede çocuk büyütecek ve aynı mutsuzlukları tadacak olmasından korkumdu. Şimdi ki aklım olsa, tek çocuğumu bile böyle bir ortama getirmek için iki kez düşünürdüm.

Beni anladığınızı yazmışsınız da yakınından bile geçmiyorsunuz bana göre. Bir çok ülkede asgari ücret kazanıyor da olsan gayet iyi yaşam standardında hayatın olabilir. Ama bizim insanımız bunu hep kendisine fazla görmüştür. Öbür dünyası için ,içten ,sefil bir içten pazarlıkla bu dünyasını hem kendine hem başkalarına zehir etmiştir, etmektedir. Azcık aklı fikri olan insanın, bir ülkenin %5 lik kısmının ülke zenginliğinin %95 ine sahip olmasının mantıklı olmadığın, marketteki bir çocuk mamasının 180 tl olmasının bununla ilişkisi olduğunu anlaması gerekir..

İşin en kötü tarafı da teknolojiyle birlikte artık her şeyin bu kadar göz ününde olduğu bir zamanda , hala böylesine acınası tartışmalara girip üstüne birde anlaşılamamak olmak olsa gerek..

Alıntıları Göster

Bir şey derken sadece bir yere bir zamana odaklanmamak gerek. Evet dünyada kalite bakımından bizden çok daha iyi ülkeler var. avrupa en güzel örnek. ancak bizden daha beterleri de var dibimizdeki suriye ve belirli ortadoğu ülkeleri.

Peki açık konuşalım onlara bakıp şükredelim demiyorum Zaten şükür benim zihnimde olan bir şey değil bir kere müslüman değilim bunu belirteyim.

Konuya dönecek olursak bu ülke son 5 senedir 10 senedir 20 senedir 50 senedir 100 senedir değil belki 200 300 senedir fakir ve geçim olarak hep alt seviyede. Arada belki parlak yıllar olsa da netice bu.

O halde sorulusu padişahlar mı, cumhurbaşkanları mı, başbakanlar mı yoksa halkın kendisi mi?

Çok geriye gitmeyelim 1900 lerin başında bizle beraber müttefik olarak savaşa giren, sonra ayrıca 2. dünya savaşına giren almanya ile şimdiki türkiyeyi kıyaslayalım ne demek istediğim anlaşılır. Bizler kendimize iğne batırmıyoruz. Bir sorun olduğu zaman o yaptı, Ali yaptı, Veli yaptı, suçlusu Ayşe, müdür suçlu, vekil suçlu, başbakan suçlu diyoruz. Devlet olarak da reaksiyonumuz değişmiyor dış güçler, dış mihraklar, londra borsası, siber saldırı vs diyerek işin içinden çıkıyoruz.

Konuyu toparlarsak bizim derin bir ahlak problemimiz var öyle 20 30 senelik değil çok derin. Bunu aşmanın yolu da biraz geri çekilip dinlenmek ve eğitim. Bunun da azalmış nüfus biraz içe dönme ile sağlanacağını düşünüyorum.

Benden olmayanın canı çıksın felsefesi ve insana toplum olarak değer vermiyor oluşumuz da bunlarda etkili.

Bir örnek vereyim. Bundan önce Akp2nin geldiği milli görüş geleneği bir çok defa laikliğe aykırı eylemlerden dolayı kapatılan partilerle özdeşleşti ki en son 2007 de akp kapatılsın diye dava açıldı. Şimdi bakıyoruz bu geçmişten gelen insanlar hdp yi bölücülük ile suçluyor. Konumuz akp irticacı mıdır hdp bölücü müdür mevzusu değil. yani buradan bir tartışma çıkarma niyetim yok. Yani gücü eline geçenler diğerini eziyor. Yarın CHP iktidar olduğunda da çok farklı olmayacak

Sanki birbirinden kopuk şeyler gibi gelebilir yazılacak okadar çok şey var ki ben ülke ve millet olarak zihniyetimizin hatalı olduğunu göstermek için bunları yazıyorum. Bu dediğim şeyler de bir yerde geliyor ekonomiyi tıkıyor ekonomiyi işlemez hale getiriyor. Çünkü istiyoruz ki bu pastayı tek başına yiyelim. Akp li diyor ki bu devletin pastsı sadece benim. Chp li belediye başkanı oluyor o dyor ki bu pasta sadece benim .....

Bize bakan tarafında halk olarak biz de diyoruz ki adam hak etmiş yesin

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.