Şimdi Ara

Yolda giderken bir araç neden stop eder? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
87
Cevap
4
Favori
300.619
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • O kadar yorum okudum ama kimse V kayışını yazmamış. Bazı arabalarda en azından bizim focusta tahriği v kayışından alıyor bazı aksamlar. Kayış da iyice eskidi ve bu yüzden bazen stop ediyor araba
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jason Becker

vitesteki araba yürürken stop etmez. Arkadaşınız boşa attıysa veya debriyaja bastıysa stop etmiştir.

O yüzden forumda bas bas bağırıyorlar vitesi boşa almayın diye.

Sayın Jason Becker
    Bu mesajınızın üstünden ortalama 3 yıl geçmiş. 3 yıl içerisinde boşa atılan ya da debriyaja basılan aracın stop etmek gibi bir olayı olmadığını, hatta böyle bir şeyin söz konusu bile olmadığını öğrendiniz mi acaba?
    Nereden duyuyorsunuz böyle saçma sapan şeyleri ya?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Burhan

quote:

vitesteki araba yürürken stop etmez. Arkadaşınız boşa attıysa veya debriyaja bastıysa stop etmiştir.

Sayın Jason Becker
    Bu mesajınızın üstünden ortalama 3 yıl geçmiş. 3 yıl içerisinde boşa atılan ya da debriyaja basılan aracın stop etmek gibi bir olayı olmadığını, hatta böyle bir şeyin söz konusu bile olmadığını öğrendiniz mi acaba?

Motoru sağlıksız bir araç kullanıyorsanız gayette debriyaja basınca motor stop eder. İşkembeden sallamıyorum, başıma gelen birşey.

• quote:

quote:

quote:

Sayın Jason Becker

Motoru sağlıksız bir araç kullanıyorsanız gayette debriyaja basınca motor stop eder. İşkembeden sallamıyorum, başıma gelen birşey.

İşkembeden sallıyorsun. Senin başına gelen, kendi aracınla ilgili bir problem.
    Rölanti motoru 100 yıllık bir otomobil parçasıdır. Vites boşa çıktığında / debriyaja basıldığında devreye girer. Sağlıklı çalışan hiç bir dört zamanlı motor bu denklemde stop etmez.

• Bizim arabanın motorda kendi kendine 2 kere stop etti. 1. Si 100 km lik yola giderken yolun üzerinde köyler var. Birinde ışıklar var 100 ile giderken frene bastım 60-70 arasında debriyaja basıp boşa aldım ışıklarda bekliyorum. Yeşil yandı gaza basiyom basiyom gitmiyor araba noldu falan derken araba stop etmiş.

2. De de yine ayni yoldayiz. Ayni ışıkları gectik. Yaklaşık 10 km sonra 70-80 le giderken araba birden stop etti. Yol düzdü allahtan çalıştırıp devam ettim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Sayın Jason Becker

Rölanti motoru 100 yıllık bir otomobil parçasıdır. Vites boşa çıktığında / debriyaja basıldığında devreye girer. Sağlıklı çalışan hiç bir dört zamanlı motor bu denklemde stop etmez.

Her araçta rolanti motoru olmaz. Araç manuel jikleli ise motoru sağlıklı olsa bile durduk yere stop edebilir. Zaten jikleyide araçlara bu yüzden koyarlar.

Hatta manuel jikleli, karbüratörlü ve klimalı araçlarda klima açıldığında motor stop etmesin diye karbüratörde vakumla gaz telini çekerek motorun stop etmesini engelleyecek düzenekler mevcut.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Sayın Jason Becker

Her araçta rolanti motoru olmaz. Araç manuel jikleli ise motoru sağlıklı olsa bile durduk yere stop edebilir. Zaten jikleyide araçlara bu yüzden koyarlar.

Hatta manuel jikleli, karbüratörlü ve klimalı araçlarda klima açıldığında motor stop etmesin diye karbüratörde vakumla gaz telini çekerek motorun stop etmesini engelleyecek düzenekler mevcut.

Hayatında hiç karbüratörlü araca bindin mi?
    Zira ben yıllarca bindim.
    Rölanti motoru olmayan arabayı çok merak ettim. Kendisini nasıl "rölantiye" ayarlayabiliyormuş?
    Rölanti motoru, rölanti valfi vs. bir çok isimle anılan bu parçanın içerisinde step motor vardır. Bu motor hava akışını kontrol eder. Mantığı elektronik jikleye benzer, ama görevi rölantiyi sabit devirde tutmaktır.
    Jikle ise havayı kısarak, motora daha fazla yakıt gönderilmesine ve bu şekilde soğuk motorun daha kolay çalışmasına yarar. Yani zengin karışım sağlar.
    Rölanti motoru karbüratörlü araçlarda da bulunur bknz: şahin, doğan, kartal

Sana bu bildiklerini kim öğretti bilmiyorum ama, lütfen biraz teknik bilgi edin. Yanlış bilgi vermekle kalmıyorsun, yanlış bilgilerinle kendini savunmaya çalışıyorsun.

• Burhan kullanıcısına yanıt
    Yillarca 95 model R9 kullandim. Rolanti motoru yoktu. Gaz kelebeginin rolanti konumu sabitti ve sadece karburator ustundeki bir vidadan ayarlaniyordu.

Bence sen soylediklerinin dogru olduguna koru korune inanmadan internetten bir bak rolabti motoru nedir ve ne ise yarar diye.

• Distribütörde sorun varsa viteste bile stop edebilir. Arkadaşım, E5 te giderken başına geldi, çok şükür hızlı olmadığı için sıkıntı olmadı.

• astra f 98 otom.
    benim araçta stop ediyor giderken.
    2 defa EGR değişti.
    ne tavsiye edersiniz.
    not:hemen basinca yine çalışıyor.
  • quote:

Yillarca 95 model R9 kullandim. Rolanti motoru yoktu. Gaz kelebeginin rolanti konumu sabitti ve sadece karburator ustundeki bir vidadan ayarlaniyordu.

Bence sen soylediklerinin dogru olduguna koru korune inanmadan internetten bir bak rolabti motoru nedir ve ne ise yarar diye.

Arabadan sizin kadar anlamam da debrdebriyaja basınca bir araba nasıl stop eder,boşa alınca nasıl stop eder. Hareket halinde boşta iken debriyaja basınca mi stop eder yoksa normal şekilde debriyaj basınca stop ederse nasıl vites değiştiriyorsunuz

Cidden merak ettim

• quote:

Orijinalden alıntı: Pabliato

quote:

Arabadan sizin kadar anlamam da debrdebriyaja basınca bir araba nasıl stop eder,boşa alınca nasıl stop eder. Hareket halinde boşta iken debriyaja basınca mi stop eder yoksa normal şekilde debriyaj basınca stop ederse nasıl vites değiştiriyorsunuz

Cidden merak ettim

Stop etme motorun herhangi bir sebepten dolayı çevrimini tamamlayamamasıdır.

Motorda herhangi bir problem çıktı diyelim ve çevrimini tamamlayamıyor ancak araç yürür vaziyette ve viteste. Bu durumda motor çevrimini tekerleklerden aldığı güç ile sağlar ancak devirlenmez ve hızlanamassınız. Hatta sürtünme kuvvetlerinden dolayı gittikçe yavaşlarsınız (motor freni denilen olay.)

Debriyaja bastığınızda veya vitesi boşa aldığınızda motorun çevrimini tamamlamasını sağlayan tekerleklerden aldığı güç de kesildiği için motor stop eder.

Bu kadar basit. Sağlıklı motor boştayken ve rolantideyken stop etmez. Arabanız rolantideyken farları, silecekleri, klimayı, cam resistanslarını vs hepsini açık kontrol edin. Motor stop ediyorsa bir problem var demektir.

Stop etme olayı da genellikle eski karbüratörlü araçlarda olur. Yeni araçlarda rolantiyi otomatik düzenleyen sistemler mevcut. Mesela klimayı açtığınızda rolantinin yükselmesi gibi.

• Jason Becker kullanıcısına yanıt
    Genel olarak anladım,anlamadığım terimleri de internetten araştırayim(rölantiye almak gibi,motor freni vs) . sizi yormuyayim. Eyvallah

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Pabliato -- 9 Ağustos 2015; 21:21:07 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mechultipo

astra f 98 otom.
    benim araçta stop ediyor giderken.
    2 defa EGR değişti.
    ne tavsiye edersiniz.
    not:hemen basinca yine çalışıyor.

up...:)
  • Canım fena sıkkın...
    2003 model scenic 1 (otoamatik) arabamla yolda kaldım bu akşam çoluk çocuk.
    Araba önce gaz yemedi. Hararet ortanın biraz üstündeydi sağa çekeyim dedim. Boşa alınca stop etti. Sonra tekrar çalışmadı. Marş alıyor, motor dönüyor ama çalışmıyor. Sanki yakıt gelmiyor gibi idi.

Bu arada arabanın su pompası arızası vardı bir haftadır. Sürekli su kaybediyordu şakır şakır alttan akıyordu. Hararet yapmamasına dikkat ederek ve mücbir durumlarda su ekleyerek kullanıyordum birkaç gündür. Araba bu kez yolda kalınca bundan diye düşündüm. Usta hararetten durmuştur dedi ama soğuyunca da çalışmadu motor.

Sonuçta sizce;
    1. Motoru yakmış olabilir miyim? Motor durduğunda hararet yoktu. Suyunda köpüklenme renk değişme yoktu, egzostan duman atma vs ds olmadı. Su pompadan akıyor ama çok akıyor...

2. Hararet yükselince araba kendisi mi kapattı acaba? Daha önce bir kez hararet yapmıştı ama stop etme olmamıştı.

3. Yakıtla ilgili birşey olabilir mi? Yani motora yakıt gitmediği için olabilir mi?

4. Yağa su karışıp yatak sarma vs olmuş olabilir mi? Motor dönüyor marşa basınca...

5. Çözüm ne olabilir? Arabayı olduğu yerde bıraktım çekici çağrıcam yarın...

• hortingen:

benim de giderken stop etme sorunum vardı krank sensörünün değişmesiyle olay bitti. geniş açıklama için şuradan:
    http://forum.donanimhaber.com/m_113745646/tm.htm
  • Selamın Aleykum İyi Forumlar . Bundan yaklaşık 1 yıl Önce fiat uno 60s Aldım ve Hala kullanmaktayım.Aracım Sabahları Gaz Almıyor veyada bellı bı sure durduktan sonra yaklasık 5 6 7 saat aralıgında aynı sorunu tekrarlıyor Oto sanayıye gıttım Böyle böyle bi durum var Sabahları Kontagı çeviriyorum Marş Sesi geliyor ama araba gazda calısmıyor 2 3 deneme yapıyorum olmuyor Benzıne geçiyorum direk araba Tak diye çalısıyor Usta dedi Gaz Rölesi takalım aracına duzelır dedı gaz rölesi taktırdım 1 gun gecti aradan yine aynı Dedimki birde gaz ayarlarına baktırayım goturdum Adamlar baktılar ölctüler felan bogulma felan yapıomu sabah dedı usta eve dedım ayarladı bısıler tamamdır dedı neyse ordan cıktım eve gelıyorum Gelirken araba yolda 2.viteste stop ettı kontagı ceviriyorum marşa basıyorum marş motoru çalısıyor ama gaz almıyor gibime gelıyor Bunun sebebını bılen varmı neden kaynaklanır. Benım Aklıma Akunun ömrü bittigi gelıyor yada elektırıksel bi nedenden dolayımı oluyor çözemedım yardımcı olursanız sevinirim iyi forumla herkese.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hyperx2011 -- 11 Ekim 2016; 20:08:35 >

• Muhtemelen pompa durmuştur onun sebebide elektronik bi arizadir..

• karburatoru yeni bakım görmüş bir skoda favoritle 110 km hız ile eski pozantı yolunda sollama esnasında arac stop etti.... ölümden dönmüştük. bir çok sebebi olabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: linqs

Muhtemelen pompa durmuştur onun sebebide elektronik bi arizadir..

Usta valla yenı gırdım eve gelırken bu seferde 3.viteste stop etti bu nedır yahu aklım ermıyor dogrusu cok tehlıkelı bırsey pompadan süphelenmedımde degıl yanı
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.