Şimdi Ara

YOKSULLUK SINIRI 5000 TL Yİ AŞTI

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
366
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Eylül ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 544, yoksulluk sınırı 5 bin 30 lira olarak hesaplandı.Türk-İş tarafından, çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay yapılan 'açlık ve yoksulluk sınırı araştırması'nın eyim ayı sonuçları açıklandı.Araştırmaya göre, eylülde 4 kişilik ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarını ifade eden 'açlık sınırı' bin 544 lira olarak belirlendi.Gıda ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarına denk gelen 'yoksulluk sınırı' ise 5 bin 30 lira oldu.Bekar bir çalışanın yaşama maliyetinin bin 927 lira 10 kuruş hesaplandığı eylülde, Ankara'da yaşayan 4 kişilik ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı, bir önceki aya göre yüzde 1,43 arttı.ET FİYATI GENELDE DEĞİŞMEDİSüt, yoğurt, peynir grubunda bu ay bütün ürünlerde artış görüldü. Günlük tüketimi fazla olan bu ürünlerdeki —düşük tutarlarda da olsa- gerçekleşen fiyat artışı mutfak harcaması artışını artıran önemli faktör oldu.Et, tavuk, balık, sakatat, bakliyat ürünlerinin bulunduğu grupta yapılacak ithalatla 'terbiye' edilmesi beklenen et fiyatı genelde değişmedi.Geçen aya göre kıyma et kilogram fiyatı biraz arttı ve fakat kuşbaşı fiyatı biraz ucuzladı.Bu ay tavuk fiyatı ile sakatat ürünleri (dana ciğer, yürek, böbrek) fiyatlarında-satışı düşük olan böbrek fiyatında biraz gerileme dışında- bir değişiklik tespit edilmedi. Balık fiyatı da genelde aynı kaldı. Yumurtanın tane fiyatı da düşmedi. Bakliyat ürünlerinden (kuru fasulye, kırmızı-yeşil mercimek, nohut, barbunya vb.) nohutun fiyatı bu ay yine artış gösterdi, diğerleri aynı kaldı.Yaş sebze-meyve fiyatları mevsim ürünlerinin ağırlıklı olarak pazarda yer almasıyla nispi olarak bu ay azaldı ve mutfak harcamasını az da olsa rahatlattı. Ortalama sebze-meyve fiyatı bu ay gerileyerek 3.65 TL oldu (geçtiğimiz ay 3,75 TL). Geçtiğimiz ay 3.68 TL olarak hesaplanan sebze ortalama kilogram fiyatı bu ay 3.61 TL oldu. Meyve ortalama kilogram fiyatı ise 3.86 TL'den 3.70 TL'ye geriledi.Kaynak: Yoksulluk sınırı ilk kez 5 bin TL'yi aştı!

YENİŞAFAK

• Kişi başı milli gelirim yılda 25 bin 780 $ olduğundan ve şuan ki dolar kurunun 3.81 olmasına binaen yıllık toplam 98 bin 221 gelirim var.

Yoksulluk sınırı aylık 5000₺ ise yıllık toplam 60 bin ₺ yapar.

Sonuç; yılda 38 bin 221₺ birikim olduğuna göre yoksul değilim.

Nam-ı diğer bir ifadeyle;

Ben hep 38 bin 221₺ biriktirdiğim için beni ilgilendirmeyen durum.

https://m.haberler.com/kisi-basi-milli-gelirde-turkiye-13-buyuk-9984748-haberi/

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • hacı ahmet'ten bu tür haberler bekliyoruz aslında. Bu ülkenin gerçek meselelerini yaz hacı ahmet. gerçi bu ay çıkıyor diye açtığın yerli araba konusu ne oldu ? hiç uğramıyorsun hacı ?
  • bu konulara neden gelmiyor malum kişiler
  • Yav kardeşim 4 kişinin açlık sınırı nasıl 1544 lira olur ben ev kirasını 500 liradan hesaplıyorum gıdayı orta seviye hesaplıyorum araba yok ulaşım otobüsle diyorum otobüs 2.5 dolmuş 2.75 yav bir baba bir anne bir de çocuk ki çocuğunda üni okuma şansı olmayan en dar bütçe ile 2000 liraya maledebiliyorum.

Gidadaki düşük orta ve yüksek tanımlamada haftada 4 5 gün makarna yemek düşük seviye gıda harcaması demek nohut kuru fasulye ve barbunya gibi yemekleri ayın belirli günlerine yerleştirmek bazı günlerine sebze yemeği koymak ve bazı günlerine de et koyabilmek orta seviye bir gıda harcaması oluyor akşam yemeklerinde dışarı çıkıp lokantalarda ailecek yemek yemek yada et tüketiminin alkol tüketiminin yüksek olduğu bir gıda harcaması dan bahsetmiyorum arkadaşlar kaldiki hesabını yaptığım bütçe müslüman bir ailenin butcesi alkol ve israftan kacilmis bir harcama planı ona rağmen ben 2000 liranın altına inemedim arkadaşlar 3 kişilik bir aile için inemedim bunlar 4 kişilik aile 1545 lira kazansa açlıktan ölmez diyor neyden ölecek bu adamlar bı izah edin beyler !

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: The SATANİST

bu konulara neden gelmiyor malum kişiler

Gelemezler zaten birazdan şikayet edip kapattırırlar

• quote:

Orijinalden alıntı: Fiat S.p.A.

quote:

Çöpten ekmek yiyen garibanlar hakkında söylediğin söz gerçekten çok çirkin karakterini göstermiş bende akp ye lanet okuyorum ama sen çizgiyi gerçekten aşmışsın senin derdin akp değil islam. O çöpten ekmek yiyenler nasıl sistemin tokadını yemişse sende sistemin tokadını yiyosun kader ortağısınız laf söyleyeceğin en son insanlar onlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sehzade23

quote:

Orijinalden alıntı: Fiat S.p.A.

quote:

Çöpten ekmek yiyen garibanlar hakkında söylediğin söz gerçekten çok çirkin karakterini göstermiş bende akp ye lanet okuyorum ama sen çizgiyi gerçekten aşmışsın senin derdin akp değil islam. O çöpten ekmek yiyenler nasıl sistemin tokadını yemişse sende sistemin tokadını yiyosun kader ortağısınız laf söyleyeceğin en son insanlar onlar.

Yok benim derdim İslam değil dinimi seviyorum, benim derdim akp’de değil, benim derdim solcu isyankar olması gerekirken sağcı olan sisteme boyun eğen şükreden halk.

Akp’de gram suç bulmuyorum millet izin vermese akp ne yapabilir ki?

Bu boyun eğen şükürcü %50 yüzünden araba ve iş sahibi olamıyorum, ne yapayım ne akıllısınız iyiki şükrediyorsunuz mu diyim?

Ben hep söylüyorum herkes bir semavi din mensubu olmasın herkes içki içmesin, çünkü insanlar ayarını tutturamıyor ve sapıtıyor

Son olarak söyleyeceğim “üzülerek söylüyorum” o ekmeği toplayanlara iyi oluyor beter olsunlar hakkediyorlar, adam akıllı birine oy vereydilerde o hükümet paraları köprüye havalimanına betona gömmek yerine üretim yapaydı fabrika kuraydı yandaşların vergilerini silmeyeydi herkes eşit refah içinde olaydı.

Bak hocam bir insan bir hata yapar iki hata yapar hadi Allah’ın hakkı üç olsun, zarardan ders almayıp hala devam ederse mütehaktır, bu millet daha kötü olacak üzülüyor muyum hayır, bana üzülecek fırsat bırakmadılar.

o yüzden boşver hatayı tekrarlayana ne üzülürüm ne acırım

Hala beni cani kinci olarak görme, dinimi seven biriyim benide tanımadan yorum yapma

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.