Şimdi Ara

Yoksulluk Sınırı 20.818 Lira Oldu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
468
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Türk-İş'in Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması'nın 2022 Haziran ayı sonucuna göre; gıda enflasyonu yüzde 117'yi aştı. Dört kişilik bir ailenin aylık gıda harcaması tutarı yani açlık sınırı 6 bin 319 liraya, yoksulluk sınırı da 20 bin 818 liraya çıktı. Bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 8 bin 313 liraya yükseldi.

Türk-İş Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması 2022 Haziran ayı sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, mutfak enflasyonundaki artış aylık yüzde 6,2; son 12 aylık artış da yüzde 117,3 oldu.

Bekar bir çalışanın aylık yaşam maliyeti 8 bin 313 liraya ulaştı. Açıklamada, "Bir kişiye neredeyse iki asgari ücret gerekiyor" ifadesi yer aldı.

Açlık sınırı 6 bin 891 lira ile mevcut asgari ücretin 2 bin 137 lira üzerine çıktı.

Yoksulluk Sınırı 20.818 Lira Oldu

Araştırmaya göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 6 bin 391 liraya, gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı (yoksulluk sınırı) 20 bin 818 liraya ve bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 8 bin 313 liraya yükseldi.

Mutfak enflasyonu aylık 6,2 oranında arttı

Türk-İş’in verileri temel alındığında “mutfak enflasyonu”ndaki değişim Haziran 2022 itibariyle şu şekilde gerçekleşti:

Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin “gıda için” yapması gereken asgari harcama tutarındaki artış bir önceki aya göre yüzde 6,2 oranında gerçekleşti.

Son on iki ay itibariyle artış oranı yüzde 117,29 olarak hesaplandı.

Altı aylık değişim oranı yüzde 55,96 oranında oldu.

https://www.bloomberght.com/yoksulluk-siniri-20-bin-lirayi-asti-2309707

• vay be nerdeyse bütün meslekler yoksulluk sınırının altın da maaş alacak

• Reis zamanında en az 3 çocuk derken niyetini anlamamışız.

Anne + Baba + 3 Çocuk x Asgari ücret'le çalışıp yoksulluk sınırı kılı kılına aşılacakmış....

• tek kişiysen yeterli, çocuğu herkes yapmayacak kanunda yasaklama getirilmesi gerekli

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kabakara61 -- 29 Haziran 2022; 14:21:27 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • kabakara61 kullanıcısına yanıt
    Yasak getirsen ne olacak toplumun yüzde 80i daha prezervatif nedir bilmiyor

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Maşallah faiz sebep enflasyon sonuç tezi meyvelerini veriyor, teşekkürler Reis.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bazılarında şükürsüzlük görüyorum

• Limonen kullanıcısına yanıt

müstehak o zaman

• Ve fakir olmamızın sebebi tek bir kişi.....

biliyorsunuz değil mi?

(KK tabiisi)

• Bu olay, alım gücünün çok daha ötesindeki bir durumu ifade ediyor bana göre. Öyle ya da böyle, bu ülkede ücretle ya da maaşla çalışan herkesin fakirleştirilmesi gibi bir politika güdüyorlar.

• Doktor olsan bile yoksul olacağın bir ülke. Okumanın hiç bir anlamı kalmamış bu ülkede.

• Limonen kullanıcısına yanıt

yapsınlar babamın fabrikasına köle lazım sorun yok

• Son 2-3 aydır harcamalarımda hiçbir değişiklik olmamasına rağmen harcama miktarım acayip arttı. Hiçbir hesabım tutmuyor. "Her ay nereye gidiyor bu 15.000 lira?" diye düşünüyorum. Sonra bir bakıyorum, tek seferde 400 lira LPG tutmuş, abuk subuk alışverişin biri(yağ, un, şeker vs büyük hiçbir kalem yok) 400 lira tutmuş, LC den hanımla 5 parça tişört almışız 500 lira tutmuş, dışarda yemek yiyelim diyoruz (2kisi) 300 lira tutuyor... Dışarı kıyafet almaya çıkıp, çıkmışken yemek yiyip, eve dönerken markete uğrayıp, petrol ofisine de girersem sadece o gün 1600 liralık oluyorum yani... Nereye gidiyoruz böyle bilmiyorum ki? Sonra Mayıs enflasyonu %2 diyorlar bir de

Ekleme: Az önce kahvaltılık yemek istedim. Kurduğum sofrada;
    150 gram kadar kaşar= 15 lira
    50 gram kadar fıstıklı helva= 5 lira
    1 ekmek= 3.5 lira
    50 gram kadar çikolata= 6 lira
    Toplam=29.5 lira

Demek ki benim bebeler büyümüş olsa 1 kahvaltı bile 100 liradan aşağı tutmayacak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi brktmr -- 29 Haziran 2022; 23:12:12 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.