Şimdi Ara

YÖK ve ÖSYM'den SAVUNMA

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
54
Cevap
2
Favori
3.855
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri
 • Son Yorum geçen yıl
 • Cevaplayan Üyeler 39
 • Konu Sahibinin Yazdıkları 2
 • Ortalama Mesaj Aralığı 5 dakika
 • Son 1 Saatteki Mesajlar 4
 • Favoriye Eklediklerim 2
 • Konuya En Çok Yazanlar
 • Tellooozs (5 mesaj) halaycibasi (4 mesaj) Venuuex (3 mesaj) calmdownbro (2 mesaj) diretiyorum (2 mesaj)
 • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
 • Masaüstü (20 mesaj) Mobil (21 mesaj) Uygulama (13 mesaj)
 • @
9 oy
Öne Çıkar
Tüm Forumlar >> Eğitim ve Sınavlar >> TYT / AYT >> TYT/AYT Genel Sohbet >> YÖK ve ÖSYM'den SAVUNMA
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
 • Çavuş
  77 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  Bildiğiniz gibi YKS tarihi ile ilgili yürütmenin durdurulması için danıştay da dava sürmekte. İlgili kurumlar savunmalarını yaptı.

  YÖK:
  * Salgın dolayısıyla YKS’yi her ne kadar sınavı Hazirandan Temmuz’a alsak da, salgın kontrol altına alındığı için önceki doğal zamanında sınavın yapılması zorunluluğu ortaya çıktı.

  * Öğrencilerin sınav çalışmalarına odaklanma ve motivasyonları yaz aylarında düştüğü için Temmuz sonuna kadar uzatılmış bir sınav takviminin, bu anlamda öğrenciler üzerinde olumsuz bir etki yaratacağı açıktır.

  * YKS tüm ülkede gerçekleştiriliyor. Güney illerinde 50 dereceyi bulan sıcaklıkta sınava giren öğrencilerin önemli bir güçlükle karşılaşacağı aşikar.

  * Ülkemizin başta yasama ve yargı olmak üktere, bir çok alanda faaliyet gösteren kurumu çalışmalarını doğal alarak mevsim koşullarının dikkate alarak düzenliyor. Eğitim sistemi de bunlardan biridir. Ancak içtimai hayatta en etkili olanı kuşkusuz eğitimdeki tatil zamanı tespitidir.

  * İlk, ortaöğretim ve yükseköğretimde ara verme zamanı ülkemizin en sıcak olduğu aylar esas alınarak yapılır. Bu durum sıcağın öğrencilerin öğrenme sürecine olumsuz etkisiyle açıklanabilir.

  *Salgının Haziran’daki durumu öngörülebilir olarak değerlendirilirken sonraki bir tarih olan Temmuz ayında salgının ne şekilde seyredeği hususu Haziran’a oranla daha belirsiz bir zaman dilimine işaret etmektedir. Temmuz ayının Haziran ayına göre salgın bakımından daha güvenli bir zaman dilimi olduğunu söyleme imkanı yoktur.

  *Bu yıl ki sınav, geçtiğimiz yıla ve gelecek yıllara oranla avantajlı bir sınav olarak formüle edilmiş, Sağlık bakanlığı ve Bilim Kurulu görüşleriyle koruyucu önlemler alınarak ÖSYM tarafından ve uygun şartlarda ÖSYM tarafından gerçekleştirilmesi planlanmıştır.

  *YKS’de Türkiye’nin mevsimsel koşulları göz önünde bulundurularak, MEB’in eğitim öğretim dönümüne tamamlamasından sonra ancak mümkün olan en erken tarihlerde sıcak aylar başlamadan gerçekleştirilebilmektedir.

  *Sınavın gerçekleştirilmesi, sonuçlarının açıklanması, öğrencilerin tercihleri, yerleştirme, kayıt, boş kontenjanların belirlenmesi, ek yerleştirme ve kayıt süreçlerinde ilk ve ek yerleştirmede öğrencilerin aynı anda eğitime başlamaları esas alındığında Haziran ayı sınavın yapılması ideal eğitim hedefinin getirdiği bir zorunluluktur.

  *Salgın nedeniyle olumsuz şartların da göz önünde bulundurularak, adaylara TYT de verilen 135 dakikalık sürenin 30 dakika ilaveli 165 dakikaya çıkarıldı.

  *AYT’de 180 olan barajın 170’e düşürüldü. Hatta bu kararla geçen yıla göre 112 bin ile 195 bin fazladan öğrencinin lisans programlarına yerleşmesini bekleniyor.

  * Öğrencilerin ve ailelerinin durumları öncelikle göz önünde bulundurulmuş, hukuki güvenlik ve belirlilik ilkelerine uygun uygulamalar derhal yürürlüğü konulmuştur.

  ÖSYM:
  * Sınav tarihini Hazirandan Temmuz’a YÖK aldı. Sorumluluğumuz tedbir almakla sınırlıdır. Sınav takvimiyle ilgili, ‘Emredici’ kurum YÖK’tür. ÖSYM’nin bildirilen tarihte sınav ve yerleştirme işlemini yapmaktan sorumludur, davalı olmaktan çıkarılmalıdır.

  * Cumhurbaşkanlığı Kabinesinin Covid 19 küresel salgın önlemleri ve normalleşme süreçleriyle ilgili kararları ve YÖK’ün 4-5 Mayıs tarihli açıklamaları ve 6 Mayıs tarihli kararıyla sınavın 27-28 Haziran’da yapılması kararı alındı. ÖSYM’nin 14 Mayıs’ta 2020 YKS Kılavuzunu buna uygun güncelledi.

  * Sınavla ilgili okul bahçelerine adaylar dışında kimse alınmayarak sosyal mesafenin korunacak. Sınav salonları havalandırılacak, medikal maske ve dezenfektan dağıtılacak. Sınav görevlilerine eldiven verilecek ve isteyen adaylar yanlarında dezenfektan da getirebilir.

  Öte yandan ÖSYM, sınav tarihlerini değişterebileceklerine dair kılavuzda bilgi verdiğini üzerine savunmasını kursa da, sınav tarihinin ileri alınmasını mümkün kılan kılavuz, sınav tarihinin ilan edilmeden geri bir tarihe çekilmesine dair bir düzenleme içermiyor. Davacılar da bu savunmaya itiraz etti.

  Davacı Dervişoğlu'nun Savunması:
  * YKS sınavı milyonların katılım sağladığı ülkemiz gençlerinin geleceği açısından en belirleyici sınav olup, bu bakımdan kendileri ve aileleri yıllar boyu maddi manevi çaba sarf etmektedir.

  * YKS sınavına hazırlanan gençler aylar boyunca ölüm, vefat, vaka sayısı haberlerini okuyarak ve bu korku altında evlerinden çıkmayarak çalışma yapmaya gayret etmiştir. Dershane ve benzeri birebir-yüz yüze hazırlık imkanlarından da yoksun kalmışlardır.

  * İdari işlemlerde belirlilik ve öngörülebilirlik esastır. Bu kişilerin davranışlarının hukuki sonuçlarını önceden bilmeyi sağlar. YKS sınavı haklı olarak covid19 nedeni ile 1 ay ertelendiğinde, öğrenciler de hazırlık ve planlamalarını buna göre yaptı.

  * Ertelemeye ilişkin kararnamede, salgının durumuna göre sınavın erkene çekilmesine dair bir bildirim de yapılmadı. İşlem bu açıdan da hukuka aykırıdır.

  * Her ne kadar gerekli önlemlerin alındığı ifade edilse de bu kişilerdeki korku ve kaygıyı azaltmadığı gibi aksine benzer önlemler altında yapılan MSÜ ve benzeri sınavlarda sakıncaların önüne geçilmediği görülmüştür.

  * Hâlihazırda normalleşme süreci ile birlikte her gün artan vaka sayıları da göz önünde bulundurulduğunda yapılan işlemin haklılığının ileri sürülebileceği bir boyutu kalmamıştır

  MSÜ sınavına giren 430 bin adaya karşılık, YKS’ye 2.6 milyon yani 5 katından daha fazla aday girecek olması nedeniyle YKS’de sosyal mesafe kurallarına uyulmasının imkansızlığı sıralanarak, yürütmenin durdurulması talebi yenilendi.


  Kaynak: Sözcü Gazetesi.

  Danıştayda kararın yarın çıkması bekleniyor.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi calmdownbro -- 16 Haziran 2020; 17:40:9 >  |
  |
 • İyi parti tek atmış yalnız yök'ün savunması çok etkisiz. Objektif bir ortam varsa kesinlikle iyi parti haklı çıkacaktır ama nerde yaşadığımız belli
  YÖK ÇIKARTIP MASAYA VURMUŞ YAVRUM VURMUŞŞ OFFF

  YÖK'ün savunmasına hiçbir şekilde karşılık veremezsiniz, hele virüs yüzünden ertelenmesini isteyenler şu maddeye laf atarsa ağızlarına çarpın:

  Salgının Haziran’daki durumu öngörülebilir olarak değerlendirilirken sonraki bir tarih olan Temmuz ayında salgının ne şekilde seyredeği hususu Haziran’a oranla daha belirsiz bir zaman dilimine işaret etmektedir. Temmuz ayının Haziran ayına göre salgın bakımından daha güvenli bir zaman dilimi olduğunu söyleme imkanı yoktur.

  YÖK bu savunmasıyla konuyu kilitlemiştir,sınav 27 Haziran.
  Buradan sormak lazım bu kurumlara neden KPSS'den tutunda kalfalık sınavları eylüle ertelendi? Eylül'de virüsün yayılım hızını ön görmek "imkansız"mış ya?
  mart ayında vakalar çok çok düşükken apar topar sınavı temmuza erteleyenler mi bunu söylüyor? temmuz ayındaki salgının durumunu nasıl öngörmüşler de hazirandaki sınavı daha güvenli diyerek temmuza ertelemişler? baya baya kendileri ile çelişiyorlar. dilerim sınav ertelenir ve sen de ağlaya ağlaya iki buçuk senenin üstüne bir iki ay daha çalışırsın bu b*ktan sınava
  İşlem bu açıdan da hukuka aykırıdır.
  yav hiç güleceğim yoktu hukuk falan yani komik şeyler bunlar bizim ülkemizde
  Memleketteki tüm saygın bilim adamları nadir yaşanacak bir şekilde ortak bir fikre sahip şu an, o da sınavın haziranda yapılmaması gerektiği. YÖK' un bu konuda pek bilgi sahibi olduğu söylenemez. Gelecek belirsiz diye insanları şimdi mağdur etmek yanlıştır.
  Yökü haklı bulanlar = kendi fikri olmayip okudugu her guzel yazilmis metine inanan saga sola cok rahat cekebilceginiz sosyal medyada herhangi birini lincletip herhangi birini yuceltebilceginiz fikirsiz kisiler
 • Onbaşı
  21 Mesaj
  Konu kilit , sınav ertelenmez bu saatten sonra.

  < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
 • İyi parti tek atmış yalnız yök'ün savunması çok etkisiz. Objektif bir ortam varsa kesinlikle iyi parti haklı çıkacaktır ama nerde yaşadığımız belli  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PhenomenalOne -- 16 Haziran 2020; 17:46:2 >
  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  quote:

  Orijinalden alıntı: Guest-4EC4C0E38

  Konu kilit , sınav ertelenmez bu saatten sonra.
  her şey erdoğan'a bağlı bunlar kumda oynuyo
  |
  |
 • Er
  7 Mesaj
  YÖK ÇIKARTIP MASAYA VURMUŞ YAVRUM VURMUŞŞ OFFF

  YÖK'ün savunmasına hiçbir şekilde karşılık veremezsiniz, hele virüs yüzünden ertelenmesini isteyenler şu maddeye laf atarsa ağızlarına çarpın:

  Salgının Haziran’daki durumu öngörülebilir olarak değerlendirilirken sonraki bir tarih olan Temmuz ayında salgının ne şekilde seyredeği hususu Haziran’a oranla daha belirsiz bir zaman dilimine işaret etmektedir. Temmuz ayının Haziran ayına göre salgın bakımından daha güvenli bir zaman dilimi olduğunu söyleme imkanı yoktur.

  YÖK bu savunmasıyla konuyu kilitlemiştir,sınav 27 Haziran.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tellooozs -- 16 Haziran 2020; 17:52:55 >
  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Er
  1 Mesaj
  "Bu yıl ki sınav..."
  sözcü'nün editörünü #@!$
  |
  |
 • Er
  0 Mesaj
  bunu okuyana kadar paragraf çözün
  |
  |
 • Yüzbaşı
  302 Mesaj
  Karar yine YÖK’e bağlı istedikleri kadar savunma versinler yine bir şey değişmeyecek :(

  < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  |
  |
 • Yüzbaşı
  302 Mesaj

  Tabiki yök haklı çıkacak malesef

  < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  |
  |
  PhenomenalOne kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
 • Amk aytden 170 alan adam üniversiteye yerleşse kime ne yararı olur baya avantajlı durumdayız

  < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
 • Çavuş
  77 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  Buradan sormak lazım bu kurumlara neden KPSS'den tutunda kalfalık sınavları eylüle ertelendi? Eylül'de virüsün yayılım hızını ön görmek "imkansız"mış ya?
 • Er
  7 Mesaj

  twitterda ağlayan kitlenin büyük kısmı o puanlarda olduğu için, onlara yönelik bir değişiklik bu.

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  seykitupsekerim kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
 • Teğmen
  105 Mesaj
  İşlem bu açıdan da hukuka aykırıdır.
  yav hiç güleceğim yoktu hukuk falan yani komik şeyler bunlar bizim ülkemizde
 • Onbaşı
  31 Mesaj
  YÖK'ün savunmasının 1, 2 ve 6. maddeleri işi bitirmiş. YÖK'ün haklı olduğunu düşünüyorum.

  < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
 • Onbaşı
  31 Mesaj

  Bence tam tersi YÖK'ün savunması çok güçlü

  < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  |
  |
  PhenomenalOne kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
 • Er
  1 Mesaj
  1 ay sonrasını öngöremiyorsunuz da Mart Ayındayken Temmuz ayındaki virüs durumunu nasıl gördünüz de sınav tarihini temmuza ertelediniz? Temmuz ayının sıcak olduğu siz sınavı Temmuza ertelerken belli değil miydi? Temmuz çok sıcak da haziranın sonunda kar mi yağıyor?

  < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  |
  |
 • Teğmen
  152 Mesaj
  Sanki sınav temmuza alınsa virüs bitmiş olacak ozaman

  Dikkat edin bu tarz sınavın ertelenmesini düşünen ogrencer tüm sene yatmış adeta bir pskilojik suclulukla kahrolmaktadirlar.

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Onbaşı
  17 Mesaj
  danıştayın değil siyasetin vereceği karar ile belli olur. büyük ihtimalle ertelenmez.
  |
  |
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
vp satın al;valorant vp satın al;Valorant VP Fiyat
Instagram takipçi satın al
Radyo Dinle
En ucuz kedi maması fiyatları
kripto para haberleri
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR2
0,500
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.