Şimdi Ara

Yoğurt siyah mı, beyaz mı münazarası.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
25.314
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Dil ve Anlatım dersinde hocamız demişti. Yoğurt siyah mı, beyaz mı münazarası yapılmış. Siyah diyenler kazanmış . Bu münazaradan haberi olan varsa münazarayı da biliyorsa, konuşmaları buraya yazabilir mi?

• Yoğurdu siyaha boyamadığın sürece markette satılan haliyle aklımıza geliyorsa ki bununda beyaz olduğu bir gerçekse, bunu değiştiremeyeceğimize göre böyle birşeyin münazarası hangi mantıkla yapılabilir diye düşündüm bir anda. Ben sanırım iyi bir tartışmacı olmadığım için yapamazdım.
  • ışık ve renklendirme olayı insan beyninin bir yorumudur. yani herşey insan beyni içerisinde üç boyutlu halde yaşanırken,
    insan beyninin dışarısındaki herşey karanlıktır. sanırım hocanız dersinizde size maddenin yapısıyla ilgili bilgiler aktarmaya çalışırken
    yoğurt ve rengini örnekleme yapmış. herşey dalga halindedir. mesela güneşin ışınları aydınlık verir. ama gerçekte güneş de kapkaranlıktır.

forumda fizikçi var mı; davet edelim de bilgilendirsin bizi.
  • Ya ışığın kırılımı ve yansıması gibi optikle ilgili bir durum, ya da yine algılama ile ilgili bir mevzu olsa gerek. Forumdaki fizikçi arkadaşlar yardımcı olabilirler
  • quote:

Orijinalden alıntı: PeterPetrelli

Yoğurdu siyaha boyamadığın sürece markette satılan haliyle aklımıza geliyorsa ki bununda beyaz olduğu bir gerçekse, bunu değiştiremeyeceğimize göre böyle birşeyin münazarası hangi mantıkla yapılabilir diye düşündüm bir anda. Ben sanırım iyi bir tartışmacı olmadığım için yapamazdım.

Münazarada önemli olan doğru ya da mantıklı olan şeyi savunmak değil. Münazarada iki taraf vardır. Biri tez, diğeri anti tezdir. Yani birisi ortaya bir görüş atar, diğeri de o görüşü çürütmeye çalışır. Münazarada önemli olan doğruluk değil, inandırıcılıktır.
  • renk dediğimiz şey ışığın cisim üzerinde yaptığı etki ise ve bir cisim için hangi renk diye soruyorsak yoğurdun beyaz renk olması gerekir.başka alengirli katakulli soru soruyorsak her renk diyebiliriz...
  • quote:

Orijinalden alıntı: ilkerinanç

renk dediğimiz şey ışığın cisim üzerinde yaptığı etki ise ve bir cisim için hangi renk diye soruyorsak yoğurdun beyaz renk olması gerekir.başka alengirli katakulli soru soruyorsak her renk diyebiliriz...

Doğru olan beyazdır zaten. Adlara takılmayın. İsteyen mor diyebilir. Ama bu, yoğurdun beyaz olduğu gerçeğini değiştirmez. Orada gördüğümüz renk, insanlar tarafından kabul görmüş olan beyaz rengidir.
  • Dünya üzerinde medeniyet kurmuş ve bilimi geliştiren canlı türü insan olduğundan ve insan gözü+beyni koordine çalışmasıyla bugün beyaz adını verdiğimiz rengi gördüğünden yoğurdun rengi beyazdır. Bir köpeğin veya meyve sineğinin ne gördüğü beni ilgilendirmez.

Dil anlatım hocası böyle bir örnek veriyorsa münazaranın etkisini ortaya koyan çarpıcı bir örnek vermeye çalışmıştır. Yani bilimsel olarak düşündüğünü sanmıyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: faruk

Dünya üzerinde medeniyet kurmuş ve bilimi geliştiren canlı türü insan olduğundan ve insan gözü+beyni koordine çalışmasıyla bugün beyaz adını verdiğimiz rengi gördüğünden yoğurdun rengi beyazdır. Bir köpeğin veya meyve sineğinin ne gördüğü beni ilgilendirmez.

Dil anlatım hocası böyle bir örnek veriyorsa münazaranın etkisini ortaya koyan çarpıcı bir örnek vermeye çalışmıştır. Yani bilimsel olarak düşündüğünü sanmıyorum.

münazarayı görmek lazım önce. ayrıca köpek ve meyve sineğinin ne gördüğünü soran yok konuda.
    bilimsel olarak kelebeğin kanatlarındaki renklere bakan da insan ama gözleri ona bir oyun oynuyor.
    bunu farketmeyen ve bilimsel olarak ispatlandığını da henüz öğrenmemiş milyonlarca insan var muhakkak.
    dolayısıyla kimin ne gördüğü ve ne renk gördüğü, dediğin gibi insan beyninin gözü ile koordineli olarak çalışmasına bağlı.

bir de " bakar kör " deriz ya işte yoğurdun rengi için beyaz mı siyah mı dediğinde hemen beyaz denmesi ve konunun kapanması da var.
    dil anlatım hocası acaba bu münazara konusunun etkili olabilmesi için nedne yoğurtdan bahsetmiş ki.
    çünkü meyveli yoğurt da var. rengi de beyaz değil. yani ahmet dese ki hangi yoğurt, mehmet de dese çilekli olanı. konu etkisini kaybeder.

• Meselenin hiçbir bilimsel derinliği yok. Örnek tamamen münazaranın önemine dikkat çekmek için verilmiş.
    "Adamı ipten alan" avukatlar yoğurdun siyah olduğunu da ispatlayabilir herhalde.

Konuya fizikçi davet etmeye gerek yok. Kasma bu kadar.
  • quote:

Dünya üzerinde medeniyet kurmuş ve bilimi geliştiren canlı türü insan olduğundan ve insan gözü+beyni koordine çalışmasıyla bugün beyaz adını verdiğimiz rengi gördüğünden yoğurdun rengi beyazdır. Bir köpeğin veya meyve sineğinin ne gördüğü beni ilgilendirmez.

Bilimsellik yok zaten. Sizin de dediğiniz gibi, münazaranın etkisini ortaya koyması için bu tür bir örnek verdi.

quote:

Orijinalden alıntı: speakerphone2010

quote:

münazarayı görmek lazım önce. ayrıca köpek ve meyve sineğinin ne gördüğünü soran yok konuda.
    bilimsel olarak kelebeğin kanatlarındaki renklere bakan da insan ama gözleri ona bir oyun oynuyor.
    bunu farketmeyen ve bilimsel olarak ispatlandığını da henüz öğrenmemiş milyonlarca insan var muhakkak.
    dolayısıyla kimin ne gördüğü ve ne renk gördüğü, dediğin gibi insan beyninin gözü ile koordineli olarak çalışmasına bağlı.

bir de " bakar kör " deriz ya işte yoğurdun rengi için beyaz mı siyah mı dediğinde hemen beyaz denmesi ve konunun kapanması da var.
    dil anlatım hocası acaba bu münazara konusunun etkili olabilmesi için nedne yoğurtdan bahsetmiş ki.
    çünkü meyveli yoğurt da var. rengi de beyaz değil. yani ahmet dese ki hangi yoğurt, mehmet de dese çilekli olanı. konu etkisini kaybeder.

Tamam da, yoğurdun yanına, özelliğini belirten bir ek getirilmediği sürece, yoğurt, yoğurttur. Eğer yoğurt, meyveli olsaydı, meyveli yoğurt denirdi. Bu kadar da takılmamak gerek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Doppelgangbanger -- 16 Mayıs 2010; 23:48:35 >

• ben sonradan kırmızı dedim seneye yeni bir münazara yapılacak
  • quote:

Orijinalden alıntı: mertblade

ben sonradan kırmızı dedim seneye yeni bir münazara yapılacak

Kırmızı yoğurt var (Kırmızı olmasa bile ona yakın pembe var ).
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.