Şimdi Ara

YILLARDIR CEVABINI BULAMADIGIM SORU

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
1
Favori
198
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Beyler kartuş doldurtuyoruz yada dolduruyoruz mesela bugun ben dolum seti aldim doldurdum mavi kirmizi sari renk var simdi 3 renk var ama butun renkler nasil cikiyor yazicidan hadi fizik bilgimle kirmizi yesil mavi olsa ara renkleri çıkartırız magenta cyan sari tarzi yoksa boyanin ana renkleri olarak mi dusunuyoruz kafam cok karıştı avil yardım

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Bir fizik öğretmeni olarak

Işık renkleri ve boya renkleri birbirinden farklıdır.

Boya renklerinde ana renkler sarı magenta ve cyan oldugu icin yazicilarda bunlar kullaniliyor.

Bundan sonrası alıntıdır

Boya ve Işık renkleri

Renk bilgisi çoğu kişi tarafından karıştırılmaktadır.

Renkler, boya renkleri ve ışık renkleri olmak üzere ikiye ayrılır.

a-Boya renkleri

Boya içinde bulunan pigmentler(renk veren madde) şeffaf değildir. Bu nedenle boyamada kullanılan renkler birbirini engellemektedir. Buna aynı zamanda çıkarımsal renk sistemi de denir.

1. Kırmızı-Yeşil-Sarı

Ressamlar kullanılır. Resim boyamasında, ana renk olarak kırmızı, sarı ve mavi renkleri kullanır. Bu ana renkler diğer renklerin karışımı ile elde edilemez. Kırmızı, sarı ve mavi renkler değişik oranlarda karıştırılarak diğer renkler elde edilir.

Boya renkleri

Boya renkleri

2. CMYK (Cyan-Magenta-Sarı-Siyah)

Matbaacılıkta ve yazıcılarda kullanılmaktadır. Siyah boya kırmızı, yeşil ve sarının karışımı ile elde edilmesi pahalıya mal olmaktadır. Bu nedenle bu renk sistemi oluşturulmuştur. Beyaz için boş kağıdın rengi kullanılır.

boya_renkleri

Boya renkleri

Ayrıca başka baskı renk sistemleri de vardır.

b-Işık renkleri RGB (Red-Green-Blue)

Ana renk olarak kırmızı, yeşil ve maviyi kullanır. Diğer renkler de bunların beraber göze gelmesi ile elde edilir. Gözümüz renkleri ayrı ayrı algılayamaz. Gözümüze kırmızı ve yeşil ışık beraber geldiğinde bunu sarı olarak algılarız. Buna aynı zamanda toplamsal renk sistemi de denir.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• admLive kullanıcısına yanıt
    Cok tesekkur ederum hocam

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.