Şimdi Ara

Yılın en kötü şifreleri listelendi: İlk sırada '123456' yer alıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
1
Favori
285
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    SplashData, 2017 yılına kadar bilgisayar korsanlarının sızdırdığı beş milyonun üzerinde şifreyi analiz ederek yılın en kötü şifreler listesini yayınladı.

2016 ve 2017 yıllarında büyük miktarda veri sızıntısı yaşanmasına rağmen, birçok kişi kolaylıkla tahmin edilebilecek zayıf şifreleri kullanmaya devam ediyor. Örneğin, "123456" ve "Password" birkaç yıldır SplashData tarafından yayınlanan listede zirveden düşmedi. 

Uzmanlar Uyarıyor!

Tek bir sözcükten veya ardışık sayı dizesinden oluşan parolalar, tahmin edilmesi çok kolay şifreler olduğundan tehlikelidir.  Güvenlik uygulamaları ve hizmetleri sağlayıcısı SplashData CEO'su Morgan Slain, "Hackerlar kullanıcıların hesaplarına erişmek için popüler kültür ve spor alanındaki yaygın terimleri kullanıyor çünkü çoğu insan şifrelerini bu kolay hatırlanabilir sözcüklerden oluşturuyor." dedi.

Uzmanlar parola oluştururken dikkat edilmesi gereken birkaç hususa dikkat çekiyor bunlar:
    • Şifreniz en az 8 karakterden meydana gelmeli.
    • Harflerin yanı sıra, rakam ve "?, @, !, #, %, +, -, *, %" gibi özel karakterler mutlaka yer almalı.
    • Büyük ve küçük harfler bir arada kullanılmalı.
    • Kişisel bilgiler gibi kolay tahmin edilebilecek bilgiler kesinlikle parola olarak kullanılmamalıdır.
      (Örneğin doğum tarihiniz, çocuğunuzun adı, soyadınız, .... gibi) 
    • Aynı şifre yalnızca bir hesap için kullanılmalı. Her bir hesap için yukarıdaki maddeleri dikkate alarak yeni bir parola oluşturulmalı.

Siber saldırıların giderek arttığı bu dönemde parola seçimi ciddi önem arz etmekte. Kişisel şifrenizi oluştururken yukarıdaki kriterleri dikkate almanızda fayda var. 

• kadir meydan boş ve senin !

• Firmalarda çok kullanıyor kullanılma sebebi çok basit ve kalıcı olması ama güvenlik sıfıra iniyor

• arel.gr kullanıcısına yanıt
    Hayret beni etiketlememişsin bu sefer,tesadüfen gördüm.

• kadirirdem kullanıcısına yanıt
    Boşluğuna gelmiştir. Es geçmez yoksa hocam.

konuyla ilgili olarak,

Bu liste her sene aynı şekilde verilmeye devam ediyor. insanların umursamazlığı da aynı şekilde.

Bırakın kolay şifre vermeyi, çoğu kurumsal adı altında geçen firmalarda herkes birbirinin şifresini biliyor, hatta bazıları kağıda yazıp monitöre falan yapıştırıyor. Bu tarz sorunlar birileri paralarını kaptırmadığı sürece hep göz ardı edilen şeyler.

En nihayetinde benim bilgisayarımı açsa ne olacak ki değil mi?
  • iyi 0123456789 yok :D

• benim şifremi kim teşhir etti burdan :D

• En güvenlisi; 34şifremi?unuttum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tobepeople -- 20 Aralık 2017; 16:31:54 >
  • Guclu ve akilda kalir sifre icin bir yakininizin adini ilk harfi buyuk olarak yazin. Devaminda nokta ve dogum yili, tekrar nokta ve dogdugu ay olarak kaydedin. Hem hatirlamasi cok kolay, hem de oldukca guclu bir sifreleme. Tabii ana babaniz gibi cabuk tahmin edilecek kisiler degil,

• Hepsinin sonuna bir tane özel karakter koymak çok zor sanırım.
  • trustno1
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.