Şimdi Ara

yılda 7-8 bin km yapıyorum. dizel mi benzinli mi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
1.485
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • dizel clio 4 icon alma aşamasındaydım beğendiğim araçta söylenen dışında şeyler olduğu için vazgectim,kafam karıştı max 55 bin bütçe var 1 kuruş geçemeyiz,clio 4 icon 2014 40-80bin arası kmde araçlar alınabiliyor aynı şekilde 2013-2014 polo 1,4 comfortline benzinli alınabiliyor 47-50 arasınada senede max 7-8 bin km gidiyoruz hepside şehir içi

• Benzin.
  • Hybrid+lpg veya %100 elektrikli alın 7-8 bin km için dizel ocağına incir ağacı diker

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam nasıl kullanacağınıza ve araçtan ne beklediğinize göre değişir. 7-8 bin diyorsanız benzinli hem sürüş zevki verecektir hem de yetecektir.15 bine kadar dizele gerek yok bence. Polo clio4 e göre malzeme kalitesi iç mekan kalitesi olarak ön planda. Daha konforlu ve benzinli sürüş zevki vermektedir. Seçim size kalmış tabiki
  • Bence bu 2 araç arasında kaldıysan dizel. aralarında konfor ve kalite olarak ne kadar fark olabilir. Dizelde yılda 1500 liraya yakın yakıttan karınız olur ki psikolojik olarak dizelin rahatlığı ve gaza rahat basmak paha biçilemez
  • Dizeli pahalı alacaksınız ama satarken de pahalı satacaksınız ve kolay alıcı bulacaksınız, aradaki amorti rakamı cebinize kalacak

Dizel der geçerim
  • benzinli araçla senede 9500 km ( ayda 790 km ) yapmanın ve benzine hiç ama hiç para harcamamanın
    formülünü yazıyorum...

liste fiyatları
    astra 1,6 benzinli manuel 115 hp liste fiyatı 72,900 / yakıt benzin 8,7 lt/100 km
    astra 1,6 dizel manuel 110 bg / liste fiyatı 112,000 tl / yakıt mazot 4,2lt /100 km (bunun önemi yok )

fiyatlar arasındaki fark : 39,100 lt

alırsın 1,6 benzinli
    39,100 tl doğru bankaya
    sana aylık 390,- kar payı getirir yada ne dersen
    benzinin litresi 5,66
    yani ayda 69,- litre benzin parası yani ayda 790 km bedava dolaş dur senede 9500 km yapar .

benzinin rahatlığını sorunsuzluğu sürer aracın keyfini çıkarırsın

5 sene sonra 50,000 km deki aracı lpg görememiştir diye piyasasının üstüne rahatça satarsın . sonrada bankaya
    gider 39,000 tl ni çekersin.... elinde hem aracın 2, el parası hem 39,000 tl olur

mutlaka ya benzine zam gelirse diyen çıkacaktır ..... o zamanda biraz az dolaşırsın....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi beyazakbil -- 13 Şubat 2018; 6:50:28 >

• quote:

Orijinalden alıntı: beyazakbil

benzinli araçla senede 9500 km ( ayda 790 km ) yapmanın ve benzine hiç ama hiç para harcamamanın
    formülünü yazıyorum...

liste fiyatları
    astra 1,6 benzinli manuel 115 hp liste fiyatı 72,900 / yakıt benzin 8,7 lt/100 km
    astra 1,6 dizel manuel 110 bg / liste fiyatı 112,000 tl / yakıt mazot 4,2lt /100 km (bunun önemi yok )

alırsın 1,6 benzinli
    39,100 tl doğru bankaya
    benzinin litresi 5,66
    yani ayda 69,- litre benzin parası yani ayda 790 km bedava dolaş dur senede 9500 km yapar .

5 sene sonra 50,000 km deki aracı lpg görememiştir diye piyasasının üstüne rahatça satarsın . sonrada bankaya
    gider 30,000 tl ni çekersin.... elinde hem aracın 2, el parası hem 30,000 tl olur

mutlaka ya benzine zam gelirse diyen çıkacaktır ..... o zamanda biraz az dolaşırsın....

Elinde 112.000TL var ise, dediğin hesap doğru.

Benzer durumu bende yaptım; Peşin param olmasına rağmen 40.000TL 0 faiz kullandım, ödemediğim parayı faize attım ve aylık takside ekledim, araç alım maliyeti düştü.

• merhaba arkadaşlar,

ben ikinci el araç almayı düşünüyorum, dizel ve benzinli kıyaslamasında aşağıdaki gibi bir değerlendirme yaptım, yanlışım varsa düzeltin lütfen;

baz aldığım araç 2011 fluence, yakıt tüketim değerleri aşağıdaki gibi;
    1.5dci 5,3lt/100 km
    1.6benzin 8,8lt/100 km
    (değerler malum satış sitesinden alındı, illaki gerçek değerler daha yüksek çıkacaktır ama aynı oranda artacağını baz alırsak sonuca etkisi olmayacak)

dizel 100km yakıt tutarı = 5,3 lt x 5,13 tl = 27,19 tl
    benzin 100km yakıt tutarı = 8,8 lt x 5,66 tl = 49,81 tl

100 km de aradaki fark = 22,62tl

yılda 9000 km yapan birisi için fark = 22,62 x 9 x 10 = 2035,8tl

bugün ikinci el alırken dizel araç, aynı donanımda benzinliden 2000tl daha pahalı olsa da, 1 yılda bu fark kendini amorti ediyor, sonraki yıllarda da kara geçiriyor.

yüksek km olmadıktan sonra, dizel aracı da benzinli gibi, aldığınız fiyata yakın satarsanız zarar etmemiş oluyorsunuz.

bu kriterlerin haricinde, benim atladığım, aracın yürütülmesi, bakımı vs gibi durumlarda dizelin benzine göre daha fazla masraf çıkaracağı durumlar var mıdır?

• Yılda 15000 km civarı yapmayanlar için benzin daha mantıklıdır. (Bu yorum 2-3 yıl öncesi içindir)

Dizel ve benzin fiyatlarının birbirine bu kadar yaklaştığı günümüz için ise benzin daha daha mantıklıdır.
  • Almak istediğiniz dizel aracı , demode 1.6 atmosferik eski benzinli araçlarla kıyaslarsanız işin içerisinden çıkamazsiniz. Yılda 8000-9000 km için dizel araç almak hovardalıkdan başka bişey değildir. Tabi alacağınız araç 1.6 atmosferik de olmamalı. LPG işine zaten hiç girmek istemiyorum. Tercih edenlere saygım var elbet. 55.000 TL iyi bir bütçe ve dizelin önümüzdeki 3- 5 yıl içerisinde piyasalarda populeritesini kaybedeceğini düşünürsek( bu fiyat farkları ile buna mahkum ve emisyon politikası) bu parayı 2013 -14 70000 yada 100000 e yakın dizellere vermek bence israftir. En iyi seçenek turbo beslemeli düşük hacimli benzinlilerdir. Bu paraya alabildiğince yüksek modelli ve düşük kmli benzinli araç alın derim. Clio 0.9 ( piyasada tutulmadı) ya da Ibiza , Fabia 1.2 tsi. 2015 -2016 modellerde ve düşük km'de bu fiyata kesinlikle Fabia 1.2 ambition öneririm. Dizel ile arasında yakıt ekonomisi olarak atmosferiklere göre en fazla .%20 -30 arası fazla yakıt masrafiniz olur ama arabaya bindim zevkini yaşarsınız. Performans olarak 1.3 CDTI yada 1.5 DCI (75hp) den ne kadar üstün olduğunu görürsünüz.

• quote:

Orijinalden alıntı: beyazakbil

benzinli araçla senede 9500 km ( ayda 790 km ) yapmanın ve benzine hiç ama hiç para harcamamanın
    formülünü yazıyorum...

liste fiyatları

alırsın 1,6 benzinli
    39,100 tl doğru bankaya
    benzinin litresi 5,66

gider 30,000 tl ni çekersin.... elinde hem aracın 2, el parası hem 30,000 tl olur

Hocam o paralarda dedigin mantıklı ama burda 6 bin civarı fark var

• Şu benzinin sorunsuzluğu lafına da bitiyorum

Ekonomi ve performansı doğru orantılı almak isteyen herkes dizel almalı.

• Benzinli atmosferik alıp geçin, performans aramıyorsanız 1.2 olsun hatta. Geçen sene corsa 1.2 vardı bende. Araba şehiriçi, şehirdışı, klima açık-kapalı, yokuş, iniş, soğuk-sıcak hep 6 litre yakıyordu Benzinli olduğu için daha yeni model/düşük km olacak, hatta zorlansa symbol, corsa vs. filoya fazladan alınmış/bayinin kendisine faturaladığı sıfır km bile bulunabilir sahibindende. Turbo yok, dpf yok, dizel enjeksiyon sistemi yok, haliyle potansiyel masraf minimum.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.