Şimdi Ara

Yıl içinde birden fazla otomobil veya cip alıp satanlar; AMAN DİKKAT!..

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
1
Favori
912
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • http://www.sozcu.com.tr/mobil/home/detay?post_id=864221&cat_id=6&loadMore=true.

Taşıt alıp-satarken vergi bombasına dikkat

Yılda birden fazla taşıt alıp-satmak, “ticari faaliyet” sayılıyor.
    Ondan sonra da olanlar oluyor!..

HEM GELİR VERGİSİ HEM KDV
    Maliyeciler durumu tespit ederse yandınız.
    Yıl içinde birden fazla otomobil veya cip alıp satmak “devamlı olarak” bu faaliyetin yapıldığının karinesi olarak kabul ediliyor.
    Alım-satım faaliyetinin devamlı olarak yapılması da “ticari faaliyet” olarak nitelendirip, “ticari kazanç” hükümlerine göre vergilendirme yoluna gidiliyor.
    Taşıt alıp satan kişiden “hem gelir vergisi hem de KDV” isteniyor.

KAZANÇ TAKDİRİ
    Maliye, taşıt alım-satımı yapan kişiye;
    “Senin bu yaptığın ticari faaliyettir. Defter tutup, vergi dairesine kaydolman gerekiyordu. Her ay ‘KDV beyannamesi’, üç ayda bir ‘Geçici vergi beyannamesi’, Mart ayında da ‘Yıllık gelir vergisi beyannamesi’ verecektin, vermemişsin. Şimdi biz vergi dairesi olarak, bu vergiler için matrah takdir edip, cezalı vergi isteyeceğiz” diyor. Ondan sonrası da takdir komisyonunun insafına kalmış.
    Aman dikkat!..
    Canınız sıkıldıkça altınızdaki arabayı satıp başka bir otomobil almayın. Yıl içinde iki ya da daha fazla araç satarsanız, “çıra gibi” yanarsınız

Kaynak:sozcu

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Ne kadar ceza geliyor bilen varmı

• Devletin daha fazla para kazanmasından başka gerçekten bi mantığı var mı bunun? Hadi vergi ödemeden galericilik yapmayı engellemek için desen yılda 3 kere falan yaparsın ama yok. Biz bunun altına sığınarak vatandaştan nasıl daha fazla para koparırız derdindeler.

• Peki şirket sahipleri icin durum ne

• Devlet sahibinden.com u örnek alıyor

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Güncel..
  • YILDA kac tane arac hakkımız varsa sonra vergi dilimine giriyor'
  • arkadaşlar kuzenim vergi dairesinde müdür ayrıca gelir uzmanı. Bu durumu sordum , evet var böyle bi durum. Her il için farklı değerler varmış, mesala istanbulda alım satım hakkı 5 imiş, 5 ten sonra sisteme düşüyormuşsun. Tabi araştırıp araştırmamak onların insafına kalmış. Daha küçük şehirlerde atıyorum bayburtta 2 den sonrası, antalyada 3 ten sonra gibi...
    Buraya kadar herşey normal, size işin tüyosunu veriyorum ( gelsin + lar )
    Eğer aranızda böyle bi durumla karşılaşan olursa sizden ifade isteyecekler, siz de ifadenize '' Alım-satım işi ile uğraşmıyorum, alıp sattıklarımdan da kar etmiyorum, aldığım araçlar hep sorunlu çıkıyor o yüzden satıyorum '' Çünkü vergi hukukunda müşterinin beyanı esastır. mecburen senin beyanını esas alacaklar, aksi takdirde her aracın alım satımını hesaplamaları lazım, kaça aldığımı kaça sattıgımı nerden bılecekler ? noterde sadece kasko deger fiyatını yazıyor satış değerine. Kormayın alım satıma devammmm

• Normalde yılda 3 diye biliyordum. Erkmenson son un dediği de mantıklı ayrıca.

• erkmenson_son E kullanıcısına yanıt
    Hocam kesin bilgi değil mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: gfbilker58

Hocam kesin bilgi değil mi?

Bak resimdeki araçların hepsi benim. plakaları ile belli. bu araçlar son 1.5 yılda alınıp satılan araçlar. Haaa ben kar amaçlı satmıyorum, kar da etmiyorum, ben bir-iki ay takılır satarım aracı. birşey olduğu yok. Olursa diye kuzene sordum istanbul için sınır 5 antalya için 3 ten sonrası dedi. Kendisinin beyanına göre vergi dairesinin senin kar amaçlı yapıp yapmadığını hesaplayacak bir sistemi yok. ama yine de fazla abartmamak lazım dedi. Beyan örneğini de verdim yukarda. Kar etmediğinizi beyan ediniz.

• Devlet bu işten bir Kuruş kazanacağını anlarsa ne yapar yapar bunun yolunu bulur.evlerdede öyleydi şimdi bak 1 tek evi bile sattınızmı alım satım Arasında fark varsa Söke Söke vergisini alıyor.dikkatli olmakta fayda var.

• Devlet vergisini alır. Bu en temel hak. Siz kaçak köçek iş yapmayın. Zaten yapamayacağınız işlerden iyi vergi alır. Araba mesela ev mesela devletle haşır neşir olmadan satamayacağın için devlet inceler bakar ki çakallık yapıyor alır parasını.

Hee doğuda neleri görmezden geliyor, kendileri neler yapıyor o konu bizi aşar.

• Bu işe birileri dur demeli havadan para kazanıp milletin sırtından geçinenlere okkalı para cezası vereceksin ki bir daha yapabiliyor mu bakalım.
  • Kayda geçmeden para kazanılan bir Sürü iş var.seyyar satıcılar,boya fayans ev tamir işleri yapanlar,ben ürettim diye halden Alıp köylü pazarında satış yapan köylüler.kendi üretse bile devlette kaydı olmayan köylüler her köşe başındaki karpuz kavun satıcıları,seyyar Sütçüler ,hurdacılar ,doblosuyla her çeşıt ıvır zıvır satanlar ve aklıma gelmeyen Daha bir sürüsü.emlak ve araç satıcılarının Peşine Düşen yüce devletimiz bunlar içinde bir ıyılik düşünüyorumu acaba.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.