Şimdi Ara

Ygs hayatımızda kimyada bir soru..

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
205
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Soru derken test sorusu değil benim kafama takılan bir nokta diyelim.

Şimdi yaygın malzemelerde kirecin 3 türlü hali karşımıza çıkıyor:kireçtaşı->ısıtılınca sönmemiş kireç->su ile etkileştirince de sönmüş kireç..

Sorum şu:testlerde tek başına kireç diyebiliyor.Bu durumda sönmüşü mü sönmemişi mi kabul edeceğiz?simetri başka türlü söylüyor güvender başka türlü..

Düşüncelerinizi bekliyorum.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• bence sönmemiş

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kiraç taşı anla kades. CaCo3 yanlıs hatırlamıyosam . Kireçtası zaten kireç demek diye biliyorum
  • Sadece kireç derse sönmemiş kireçten bahsediyordur yani CaO.

Fakat ÖSYM'nin bu tip kelime oyunu yapacağını sanmıyorum ne soruyorsa adam gibi sorar
  • Teşekkürler cevaplara göre CaO alacağız.Ayrıca sokollunun dediği de mantıklı ösym açıkça belirtir muhtemelen böyle bir durumda..

• bu porselen falan filandan gelebilirmi sence
  • quote:

Orijinalden alıntı: waleur5

bu porselen falan filandan gelebilirmi sence

Hocam 2 yıldır temizlik malzemeleri çıkıyor,yani çıkması muhtemel dediğiniz yerlerden beton kireç alçı vsvs..

• sönmüş kireç falanmı diyorsun tm saol
  • CaO'nun sönmüş veya sönmemiş olması Kireç olduğu gerçeğini pek değiştirmiyor aslında.

Ama Simetri'deki soruda direk "Kireç şeklinde adlandırılır" diyordu, cevap başka bir şıkta bariz belli olmasaydı ben de bunu işaretleyecektim ama alenen yanlış olan bir şık vardı onu işaretledim.

Velhasıl kelam ben pek doğru olduğunu düşünmüyorum şıklara böyle bir madde eklenmesinin ama sonuçta "Kireç Taşı" ya da "Kalker" dememiş, sadece Kireç demiş. Pek bir hata yok gibi... Şaşırtmaca sanki.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.