Şimdi Ara

Yeşilay'ın Espor Tanımlaması

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
344
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  
          Yeşilay, resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşım ile elektronik sporun "teknoloji bağımlılığını tetiklediğini" ve "kumar bağımlılığına giden bir yol olduğunu" söyledi.

Paylaşımına devam eden Yeşilay; "Çok uzun saatler bilgisayar başında kalınması sonucu obezite ve kas iskelet sistem bozuklukları riskini artırıyor. Akademik başarısızlıklara sebep oluyor. Dijitali değil, yaşamayı hayatınızın merkezine alın. Teknoloji bağımlılığının karşısında durun." açıklamasında bulundu.

Yeşilay'ın paylaşımına Türkiye'deki espor takımları, oyuncuları ve içerik üreticileri karşı çıkarak tepkilerini sürdürdü. 

Türkiye E-Spor Federasyonu (TESFED), resmi Twitter hesabı üzerinden Yeşilay'ın espor ile ilgili olumsuz paylaşımına cevap verdi. TESFED, "Olimpiyatlara kabul edilme safhasına gelmiş, dünyanın her yerinde federasyonlaşmış ve spor olarak kabul edilmiş espor ile ilgili 
    Yeşilay'ın yaptığı yorumlara katılmıyoruz. Arzu ederlerse esporun neden spor olduğunu anlatmak, kişisel gelişime ve gençlerimize katkıları hakkında bilgilendirmek ve bu sayede konuyla ilgili daha sağlıklı bir görüş kazanmalarına yardımcı olmak isteriz." açıklamasında bulundu.

1920 yılında kurulan Yeşilay, sigara, alkollü içki ve diğer uyuşturucu gibi alışkanlıklar ile mücadele eden ve bütün zararlı alışkanlıklardan halkın ve bilhassa gençlerin korunması için yaptığı çalışmalarla kamuya hizmet veren cemiyet sınıfında yer alıyor.

Yazar Yorumu 

Yeşilay'ın yapmış olduğu yoruma katılmamakla beraber teknoloji bağımlılığına, kumar bağımlılığına ve akademik başarısızlığa giden tek yolun elektronik spora indirgenmesi ve bu sebeple elektronik sporun kötü bir şeymiş gibi lanse edilmesi kesinlikle çağ dışıdır. Ve bu açıdan baktığımızda satranç sporu da bu kategoriye uygundur. Elektronik spor şüphesiz gün geçtikçe federasyonlaşan ve global olarak yaygınlaşan gelişmekte olan bir spor türüdür.   

• Tam bir saçmalık. O zaman satranç dama falan da spor sayılmasın. Kaç tane bilgisayar oyunları oynayan insan gördüm. Kaç tane esporcu ve yayıncı gördüm. Maşallah çoğu sağlıklı ve fit görünüyor. Benim 12 yaşındaki kardeşim bilgisayarda vakit geçirmeyi seviyor. Ama bağımlı mı? Değil. Yeri geliyor ev işlerine yardım ediyor, yeri geliyor derslerine sıkıca çalışıyor. Bağımlı olan insan, ebeveynlerin ihmali yüzünden bağımlı olmuştur. Genç kesimden bahsetmiyorum bile. Belli bir yaştan sonra bilgisayar bağımlısı olmazsın. Ha, bazı insanlar deli gibi telefon bağımlısı. O genel bir konu. Fakat Espor'u hedef gösteren kişi muhtemelen cahil. Federasyon bile ağzının payını verdi Yeşilay'a. Zaten bu kurumlar gün geçtikçe hangi amaca hizmet ettiği iyice belirsizleşti. Tamamen torpilli insanları çalıştırıp para yedirme kurumuna döndüler.
  • Tam bir saçmalık. O zaman satranç dama falan da spor sayılmasın. Kaç tane bilgisayar oyunları oynayan insan gördüm. Kaç tane esporcu ve yayıncı gördüm. Maşallah çoğu sağlıklı ve fit görünüyor. Benim 12 yaşındaki kardeşim bilgisayarda vakit geçirmeyi seviyor. Ama bağımlı mı? Değil. Yeri geliyor ev işlerine yardım ediyor, yeri geliyor derslerine sıkıca çalışıyor. Bağımlı olan insan, ebeveynlerin ihmali yüzünden bağımlı olmuştur. Genç kesimden bahsetmiyorum bile. Belli bir yaştan sonra bilgisayar bağımlısı olmazsın. Ha, bazı insanlar deli gibi telefon bağımlısı. O genel bir konu. Fakat Espor'u hedef gösteren kişi muhtemelen cahil. Federasyon bile ağzının payını verdi Yeşilay'a. Zaten bu kurumlar gün geçtikçe hangi amaca hizmet ettiği iyice belirsizleşti. Tamamen torpilli insanları çalıştırıp para yedirme kurumuna döndüler.

< Bu ileti BölümSonuCanavarı sitesinden atıldı >
  • Oyun oynamanın zihinsel açıdan faydalarını yaz desek yazmazlar.
  • 30 yıl öncesinin mantalitesiyle günümüzü ve geleceği yakalayamayan bir arpalık olmuş kurum!
    Yazık.

• Türkiye Cumhuriyeti Yeşilay Vakfı, şimdilerde olmuş Türkiye Yeşilay Cemiyeti bu zaten herşeyi anlatıyor.Herşeyin başı eğitim başka birşey değil....
  • Yeşilay'ın Espor Tanımlaması

https://www.gamblingcommission.gov.uk/PDF/survey-data/Gambling-participation-in-2018-behaviour-awareness-and-attitudes.pdf

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi keremec -- 9 Eylül 2020; 11:27:39 >

• 15 yaşından beri bilgisayar başındayım, şu anda 33 yaşındayım, olsa bana olurdu,fit vücudum var,beynim makine gibi çalışıyor, İngilizceyi oyunlar sayesinde çözmüş biriyim, az çok Rusça biliyorum.bunlar boş reklamlar

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • hehehe yeşilay önce gerçekten zarar veren maddelere karşı adam akıllı birşeyler yapsın da ondan sonra kafasından bağımlılık uydursun.

• 7/24 satranç oynayan mı var da satrançla bu espor zımbırtısını kıyaslıyorsunuz? Fayda açısından bi faydası yok, spor demek başlı başına saçmalık. Zararı da kişinin kendi iradesine bağlı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • BSC Misafiri B kullanıcısına yanıt
    Gayet yazılabilir hatta güncel bilimsel makalelerini göndereyim ben size :) (en sonda attığım makale de şiddet ilişkisi ile ilgili.) araştıran gayet faydalarını bulabilir.
    https://www.pnas.org/content/111/47/16961 https://www.eurekalert.org/pub_releases/2014-11/uor-pav111014.php
    - https://royalsocietypublishing.org/doi/10.1098/rsos.171474?cookieSet=1

• Sonic.Storm kullanıcısına yanıt
    7/24 satranç oynayan bir bireyin olmadığı sonucuna nasıl ulaştınız? Fayda açısından bir faydasının olmamasına gelecek olursak da;https://twitter.com/koraynaru/status/1303385624863559681 eski bir esporcunun yapmış olduğu yorumu bırakıyorum öte yandan bilimsel makalelerini yukarıda bir yoruma bıraktım, okuyabilirsiniz.
  • Esporcu olmak yerine inşaatta amelelik yaparak bel fıtığı olabilirsiniz. Berber olup hastalık kapabilirsiniz. Kasap olup kendinizi kesebilirsiniz. Elektrikçi olup kaçak elektrikten ölebilirsiniz. Doktor olup dayak yiyebilirsiniz. Öğretmen olup atanamayip intihar edebilirsiniz. Asker, polis olup niyazi olabilirsiniz.

< Bu ileti m.bolumsonucanavari.com kullanılarak atıldı >
  • hamitcansayilgan kullanıcısına yanıt
    Adının spor olmasını gerektirecek fiziksel bir faydası yok demek istiyorum. Yeşilay da bu açıdan değerlendiriyor konuyu, kurumun amacı bu zaten. İngilizce öğrenmek, yeni arkadaşlar edinmek Yeşilay'ın değerlendireceği bir alan değil, konuyla da ilgisi yok.
    Ayrıca hergün pavyona giderek de arkadaş edinebilirsin. Uyuşturu ticareti yapan adamda da dil gelişir. Bunlar yapılan işin faydalı olduğunu gösterecek kriterler değil. Bu faaliyetin sporluk bi yanı yok kim ne derse desin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Umarım aynı paylaşımları en büyük kumara teşvik eden futbol ve insanları silah kullandırmaya özendiren aptal dizileri yayınlayanlara da yapabilirsiniz. Oyunları ve oyuncuları rahat bırakın.
  • Hahahahahaha. Bunları adam yerine koyup cevap vermeye değmez “cemiyet” miş lol. Kuş beyinli diyemiyorum artık kuşa hakaret oluyor
  • quote:

Orjinalden alıntı: Sonic.Storm

7/24 satranç oynayan mı var da satrançla bu espor zımbırtısını kıyaslıyorsunuz? Fayda açısından bi faydası yok, spor demek başlı başına saçmalık. Zararı da kişinin kendi iradesine bağlı.

Grandmaster seviyesindeki santranç oyuncuları günde 7 saatten fazla pratik yapıyorlar

• quote:

Orjinalden alıntı: Yanfo

30 yıl öncesinin mantalitesiyle günümüzü ve geleceği yakalayamayan bir arpalık olmuş kurum!
    Yazık.

30 yıl olsa ben ona razıyım be hocam. Arada yüzyıllar var gibi..
  • Teknoloji bağımlılığı ve kumar... Hmmm bunu yazan yazarın kafası pırıl pırılmış güle güle kullansın
  • Adamlar haklı, 7/24 oyun oynamak insanda olumsuz etkilere yol açıyor, daha bir yıl önce loot box kumar mı muhabbetleri dönerken çocuklara iyi örnek olmadığı bir konu olduğunu herkes biliyorken, ortada çok fazla vücut sağlığı için olumsuz etkisi ölçmüşken, oyun oynuyoruz diye iyi demek kadar abes bir şey olamaz, her gün birkaç saat oynamak ile her gün saatlerce durmaksızın oynamak arasındaki farkı anlamayanlar da olmuş, arkadaşlar yorumda demişki hem sağlıklıyım hem oyun oynuyorum diye, o kadar istisna bir durum bu hal, küçük yaştaki çocuklar dışarıda futbol oynamak, koşu, aktivite katılımı yerine sanal ortamda sağa sola küfür eden bir nesil oluşuyor, sadece tek taraflı, bir şekilde düşünmek, araştırmaları gözden geçirmemek başka bir holiganlık, birkaç arkadaş olumlu etkileri demiş, uzun süreli oynamaktan sonra o olumlu etkileri olumsuz hale dönüştüğünü herkes biliyor, yemek yemek gibi, sürekli ağır beslenmek, kilo ve obeziteye yol açması gibi, olumlu diye verilenler de çoğu kez ağır tempolu strateji oyunları, gidip GTA'da adam ezmek değil...

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.