Şimdi Ara

Yerli yazılım Ahtapot, kuvvet komutanlığına siber saldırıyı engelledi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
48
Cevap
1
Favori
2.312
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde TÜBİTAK ve TÜBA Ödülleri Töreni’nde konuştu. Konuşma esnasında pek çok farklı konuya değinen Erdoğan, Türkiye’nin sanayi, ulaşım ve teknolojide çok büyük mesafe kat ettiğini belirtti. Erdoğan ayrıca Ahtapot adı verilen yerli yazılımdan da bahsetti.

Beştepe’deki konuşmasında “Hedefimiz Türkiye’yi dünyadaki tüm bilim insanları için bir çekim merkezi haline getirmektir” diyen Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye'nin hemen hemen her yerinde kurulan ar-ge ve tasarım merkezleri bu çabanın somut örneğidir. Hudutlarımızın korunmasına gösterdiğimiz hassasiyetleri verilerimizi korumak için de göstermek zorundayız. Geliştirdiğimiz Ahtapot yazılımı bir kuvvet komutanlığına yapılan saldırıyı başarıyla engelledi ve NATO tatbikatına dahil edildi.”

Ahtapot nedir?

Derinlemesine savunma için ihtiyaç duyulan siber güvenlik bileşenlerinin entegre edildiği bir sistem olarak tanımlanan Ahtapot, Pardus işletim sistemi üzerinde çalışıyor. Bu sayede siber güvenlik bileşenlerinde de açık kaynak kodlu milli işletim sistemi dağıtımı kullanılıyor. Ahtapot; kurulumların, yapılandırmaların ve güncellemelerin kolaylaştırılması için bir merkezi yönetim sistemi barındırıyor. Ahtapot’un başta kamu kurumları olmak üzere orta ve büyük ölçekli bilgi sistemlerine sahip tüm yerli kurum ve kuruluşlarda kullanılması hedefleniyor.

Ahtapot’un açık kaynak kodlu bileşenleri şunlar;

• Siber olay, açıklık, risk izleme ve yönetim sistemi
    • Saldırı tespit sistemi
    • Ağ erişim kontrol sistemi (NAC)
    • Siber saldırı erken uyarı sistemi (Honeypot)
    • Güvenlik duvarı yönetim sistemi
    • E-posta güvenlik sistemi
    • Sanal özel ağ (VPN) sistemi
    • Örün (Web) uygulama güvenlik duvarı (WAF)
    • Güvenli internet erişim sistemi
    • Merkezi yönetim sistemi
    • Ağ trafiği yakalama, izleme ve inceleme çözümü
    • Ağ cihazları, sunucu ve istemci bilgi sistemleri izleme çözümü

• 100'lerde Linux sürümünden biri olan Pardus'a 100% yerli diyen, buna da yerli der. Dün marketten Unilever'in sabununu aldım, ambalajında Made in Egypt diyor fakat raftaki fiyat etiketinde Yerli Üretim ve logosu vardı! Bu yerli propagandası iyice kontrolden cıktı. Olaya bu sekilde yaklaşınca "ne o yerli üretime karşı mısın" "akp'ye muhalefet mi yapıyon" şeklinde tepki gösteren oluyor, fakat konu o değil, konu doğru olmak. Türkiyemiz yazılım alanında cok geri. Yazılım calışanlarının maaşlar asgari maaşla karşılaştırılabilir düzeyde. Bunu deyince de devlet destekli Pardus ekibinin maaşlarını, bakanlıkta çalışan memur bilgisayar mühendislerinin maaşlarını getirip önümüze koyuyorlar. Türkiyemiz kronik şekilde yazılım alanında geridir. Özal, Demirel, Ecevit döneminde de geriydi, AKP döneminde de geri. Kronik sorun. Böyle yerli yazılım haberleri, reklamları da bu kronik sorunu düzeltmez.
    Yerli yazılım reklamı yapmak için kendi kendilerine bir siber saldırı yapmış olmaları oldukça yüksek ihtimal.

Bu arada yerli veya yabancı olsun, tek başına bir yazılım siber saldırılara karşı duramaz, o yazılımı kullanan yöneten eleman asıl önemlidir. 2010'da TC nüfus ve ikamet bilgileri veritabanı basit bir siber saldırı sonucu ele geçirildiğini unutmayalım. Siber koruma sadece yazılım ile olmaz işe uygun eleman ile olur.
    Ben seninle tartışmadım ki? Sadece sen Pardus "millileştirilmiş" Linux çekirdeği kullanır dedin ben de aşağıda gördüğün analiz ile dediğin şeyin külliyen yanlış olduğunu ispatladım.

Linux çekirdeği geliştirme sayfasıhttps://github.com/torvalds/linux/raw/master/CREDITS 'da Linux çekirdeği geliştiren her yazılımcının isim ve ülke bilgilerini bir Perl betiği ile çekerek, örneğin

N: Dragos Acostachioaie
    E: dragos @ iname.com
    W: http: / / www . arbornet . org/~dragos
    D: /proc/sysvipc
    S: C. Negri 6, bl. D3
    S: Iasi 6600
    S: Romania

daki Romanya gibi,Linux cekirdeğini geliştiren kişilerin ülke bilgilerini ileterek Linux cekirdek geliştirmesinde Türkiye'mizden maalesef hiçbir kimse olmadığını belirterek forumu bilgilendirdim, ortada herhangi bir tartışma yok, veriler var.

bunun üzerine sen bir GNU/Linux Debian sürümü olan Pardus için "eğitim, kurulum,tanıtım gibi iş gücünün yerli imkanlarla sağlandığını vurgulayan slogan nasıl olmalı" diye sordun ben de slogan ile yazılım sektörümüzdeki vahim sorunlar çözülmez dedim.

Tartışma yok, cunku sıfır katkımız olan Linux cekirdeğini ısrarla yerli milli göstermeye çabalayan biri ile cok tartışılacak birşey yok. Orada destek almaya çalıştığın Laxsor da hayal görüyor sen de nitekim o yüzden onu siper aldın. Fakat sizin gibi 1000 kişi gelse yine de yabancı bir yazılımı yerli ve milli yapamaz. Yerli teknoloji, yerli yazılım böyle olmaz. Ülkedeki yazılım sektörünün vahim sorunlarını böyle hareketler çözmez.
  • Hocam ikilik sayı sisteminde arada kalan zaman boşluklarıyla ilgili bir makale veya bilgi var mı?
  • ahtopot degil kaskersky engellemistir .iyi bakin
  • İsmi çok manidar.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • shegenli chingen kullanıcısına yanıt
    Bir kere de deyin ki yapmışlar... İğrenç muhalefet anlayışınız kurusun.

• mikropsoft server ları azaltıldı ise tabiki daha kolay saldırılar bloke edilir

TSK çok eski dönemlerde yani W3.1 in kullanıldığı zamanlarda Unix server lar ile iletişim sağlıyor ve db leri barındıryor idi.. zamanla bu işlemden vaz geçildi mikropsft a geçildi.. öğrenilmesi ve kullanması kolay diye.. karşılığında birçok açıkları bırakarak.

milli işletim sistemi ne olur bilmem ama ben *nix çözümleri ve bu konudaki coder ların arttırılması - yatırım yapılması sonucunda bu tür sorunların daha kolay çözüleceğine inanıyorum

macos bile mikrospft dan daha iyi bir os... ikisinin de patronu aynı bile olsa.
  • Böyle birşeyi niye açık ederiz anlamam, bi de nato ya verin rahat rahat incelesinler açıklarını bulsunlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: Kayrabey

Bir kere de deyin ki yapmışlar... İğrenç muhalefet anlayışınız kurusun.
    Bir kere de deyin ki yanlış yapmışlar... İğrenç iktidar anlayışınız kurusun.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-08210B126

Hocam ikilik sayı sisteminde arada kalan zaman boşluklarıyla ilgili bir makale veya bilgi var mı?
    Saçmalıyor bu arkadaş. Hele son yazdığına koptum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-E41A5AE05

Bir kere de deyin ki yanlış yapmışlar... İğrenç iktidar anlayışınız kurusun.

Alıntıları Göster
    Ben diyorum zaten merak etme. Yerli yazılım diyor adam sen gelmiş kasper olmasın iyi bakın diyorsun. Adamlar kendi mobil işlemcimizi ürettik dese iyi bakın mtk'dır o dersiniz. Sizin kapasite buna çalışıyor zaten fazlasını beklememek lazım.
  • Rouvax kullanıcısına yanıt
    Cevap çok basit, şov ve reklam yani burada iş güvenlik değil zaten güvende olduklarını düşünen kendi dünyalarında yaşamaya devam etsinler.

• yeni nesil SSD ler ve usb'lerde ;
    ,0,1, yerine zaman boşluğu oluşturacak şekilde ;
    daha hassas zaman içinde geçikmeli veri yazma ve okuma yapıyor.
    bu sayede zaman geçilmesini veri aktarım hızıyla dengeliyorlar.
    özetle bu donanımsal veri transferi ;
    sesi okumak yerine sessizliği dinliyor gibi.

https://en.wikipedia.org/wiki/Multi-level_cell
    https://translate.google.com/translate?hl=tr&sl=auto&tl=tr&u=https%3A%2F%2Fen.wikipedia.org%2Fwiki%2FMulti-level_cell

https://www.intel.com.tr/content/www/tr/tr/architecture-and-technology/3d-nand-technology.html

• 100'lerde Linux sürümünden biri olan Pardus'a 100% yerli diyen, buna da yerli der. Dün marketten Unilever'in sabununu aldım, ambalajında Made in Egypt diyor fakat raftaki fiyat etiketinde Yerli Üretim ve logosu vardı! Bu yerli propagandası iyice kontrolden cıktı. Olaya bu sekilde yaklaşınca "ne o yerli üretime karşı mısın" "akp'ye muhalefet mi yapıyon" şeklinde tepki gösteren oluyor, fakat konu o değil, konu doğru olmak. Türkiyemiz yazılım alanında cok geri. Yazılım calışanlarının maaşlar asgari maaşla karşılaştırılabilir düzeyde. Bunu deyince de devlet destekli Pardus ekibinin maaşlarını, bakanlıkta çalışan memur bilgisayar mühendislerinin maaşlarını getirip önümüze koyuyorlar. Türkiyemiz kronik şekilde yazılım alanında geridir. Özal, Demirel, Ecevit döneminde de geriydi, AKP döneminde de geri. Kronik sorun. Böyle yerli yazılım haberleri, reklamları da bu kronik sorunu düzeltmez.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Muhtemelen başarısının devamı için bu sistemin adı dışında hiçbir şeyinin bilinmemesi gerekir ama her şey seçim yatırımıdır!

Ben 'Kozmik Oda'dan bir icraatın içinden programı bekliyorum reyizden!
  • Birileri ya vatan hainligini muhaliflik ile gizlemeye calisiyor ya da muhaliflik vatan haini olmalarini saglamis farkinda degiller.

Allah ins bu iki kesime de firsat vermerz , RTE yi 1 byte kadar sevmeyen birisi olarak aciklamam bu yonde.

• quote:

Orijinalden alıntı: tosuntosun

mikropsoft server ları azaltıldı ise tabiki daha kolay saldırılar bloke edilir

TSK çok eski dönemlerde yani W3.1 in kullanıldığı zamanlarda Unix server lar ile iletişim sağlıyor ve db leri barındıryor idi.. zamanla bu işlemden vaz geçildi mikropsft a geçildi.. öğrenilmesi ve kullanması kolay diye.. karşılığında birçok açıkları bırakarak.

milli işletim sistemi ne olur bilmem ama ben *nix çözümleri ve bu konudaki coder ların arttırılması - yatırım yapılması sonucunda bu tür sorunların daha kolay çözüleceğine inanıyorum

macos bile mikrospft dan daha iyi bir os... ikisinin de patronu aynı bile olsa.
    Ikisinin patronu aynı derken?

• Kac tane saldiri engellemis, hangi tip saldirilari engellemis onu da yazsinlar.

Bilesenlere bakiyorum da zaten cogu disarida bulunan yazilimlar. Hangisi 'yerli ve milli'? Disaridan paketleri toplayip Ahtapot diye tek paket yapmak ne yazikki yerli kavramiyla ortusmuyor.
  • Sayın Cumhurbaşkanının yazılım dünyasıyla ilgili bilinçlendirilmesi güzel. Kendisi artık teknolojinin vazgeçilmez bir hizmet olduğunu anlamıştır umuyorum. Dolayısıyla artık devletimizin yazılım dünyasına daha fazla yatırım yapması gerek. Ve bilişim alanından yeni mezunların (burada parantez açmam gerekirse işi bilen yeni mezun) istihdam edilmesine önem verilmesi gerek. Yazılım treninin bir kısmını kaçırdık ama bir kısmının kuyruğundan tuttuk gibi(yapay zeka, blok zincir).

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.