Şimdi Ara

Yerli Üretim Beko Buzdolabı Almanya'da 299 Euro, Türkiye'de 3500 TL (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
307
Cevap
9
Favori
26.123
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
486 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Herkes bir yorum yapmış ama çoğunluğu efsane bilgiler veya tahmin ve malesef yanlış tahmin.

Konudaki sorunun cevabina gelirsek.

Sorun yok olması gereken bu.

Detay vermeyeyim ama sektörün tam içinden mutfağından geçtiğim için bilgilendirelim..

Türkiye deki beyaz eşya firmaları 2001 krizine kadar üretimin çoğunluğunu yerli piyasa için yapıyordu. Fakat kriz ciddi vurunca satışlar bıçak gibi kesildi ve bahsettiğin marka özellikle bir anda %86 ihracat oranına çıkacak bir sürece girdi. Malum yerli rakip firmalarda benzer stratejiti uyguladı.

Fakat sorun şuydu, tr de bir markasınız ve anneannanizde bu markayı kullandığı için satış derdiniz yoktu. Fakat yurtdışında drzavatnajiniz çok.
    1. Türk malı, kalitesizdir algısı (özellikle elektronik üründe)
    2. Markanizin bilinmiyor olması
    3. Avrupa da çok güçlü bosh, Miele, hotpoint, ariston, hoover gibi markaların olması (son ikisi şu an o kadar güçlü değil)

Bu dezavantajı kırmak için iki seçeneğiz olur
    1. Rakiplerin yapmadığı bir teknolojik yenilik ile çıkmak (böyle bir ilkimiz yoktu hala yok)
    2. Düşük fiyat, lojistik avantajı, gümrük birliği avantajı (gümrük vergisi olmadan Avrupa in TR mallarını ithal etmesi (karşılıklı)

Hal böyle olunca seçenek 2 den başka çare olmadığından bu şekilde başlandı. Zamanla kalitenin kötü olmadığı anlaşılmaya başlandı. UK de (son dönem bakmadım, ama) Beko markasi pazar lideri oldu.. Almanya için pek tabi mümkün değil zira lokal marka Bosch Miele çok çok güçlü..

Fiyat avantajı ile markayı güçlendirene kadar devam etmek zorundasınız ve hala bu strateji devam ediyor.

E peki şirket nasıl kar edecek. 299 eur dediğiniz ürünün fabrika çıkış maliyeti yaklaşık 150 eur. E aradaki masrafları(nakliye ihracat bayi karı vs) da düşünürseniz nihai kar çok çok düşük.

Beyaz eşyada kar etmek istiyorsaniz kabaca maliyet x3 fiyata satmalisiniz. Altin oran diyelim.
    Bu da 450 eur eder.. Bunu da kurla çarparsaniz 3375 TL eder.. Yani hesap doğru tr satış fiyatı için.

Konunun özeti, TR pazarı beyaz eşya ureticisinin kar ettiği pazardir, Avrupa ve diğer pazarlar da ciro yaptıkları üretim hacmi kazandıkları ve şirketin büyümesine katkı veren pazarlardir..

Hayırlı günler dilerim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi acquiles -- 28 Mayıs 2020; 21:31:53 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Fiyat promosyonlu fiyat. Abartıyorsunuz. Kahve muhabbetine çevirdiniz iyice.

• sorun bekoda degıl vergıler yuksek
  • adam döviz getiriyor ama
  • Vergi sismemimiz müthiş özelikle darphane gibi para basan akaryakıt tekel vede alkol varken sırtları yere gelmez
  • Herşeyi anladım da mevcut kurla bile çarpınca 2250 yapıyor. Bizdekine yakın KDV Almanya'da da var. Üstelik bu Türkiye'de üretilen ürün. 3 yıl önce 500 liraya Beko bulaşık makinesi almıştım. Kafayı yiyecem.
  • Gerçekten ilginç Türkiye'de üretiliyor ama Türkiye'de pahalı
  • Bu terslikte bir iş var

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • yurt dışında otururken hep beko aldım. Zira oradaki en ucuz marka. Türkiye de beko alamıyorum çok pahalı. Vestel alıyorum. Bozulduğu zaman atarım diyorum ama bozulmuyorlar.
    Tahminime göre koç tr de pahalı satıyor. Fazla kar ediyor.
    Bankalarıda aynı. Kredisi pahalı, her şeyi pahalı.
    Halbuki koç gurubunu hep takdir etmişimdir. Vestel in patronunuda hiç sevmem.
  • quote:

Orijinalden alıntı: aksinaletinsan

Fiyat promosyonlu fiyat. Abartıyorsunuz. Kahve muhabbetine çevirdiniz iyice.
    eee? promosyonsuz fiyat da ucuz ki
  • Onların parası para , bizimki lahana yaprağı.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Bu millet yağmurlu günde su içemez İnşallah beter olsun herkes, kendi ürettiğimiz gavuristanda daha ucuz

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yahu sen amerikadan ürünü alırken ordaki birimle mi alıyorsun..Mantıklı düşün..Ürün 3binlira oda burda satış ve bayi karı çıkarsan 2bin lira yapar oda karla marla 300 euro yapar yani o fiyat olması normal zaten.Sen birim hesabını yanlış yapmışsın.. Orda üretilmiş olsa parçalarda ordan olsa ozaman ddiğin hesap doğru ama almanya ürünü senden 2bin birime değil 200 birime alıyor
  • O buzdolabı içindeki kritik parçalar ithal.

Almanya zaten refah ve kazanç ülkesi.

• quote:

Orijinalden alıntı: BlackGhost12

O buzdolabı içindeki kritik parçalar ithal.

Almanya zaten refah ve kazanç ülkesi.
    Bizi kıskanıyorlar en azından

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • söylenecek söz yok
  • Ticari sir olabilir :(

• Hani Afrikada elmas çıkaran işçileri karın tokluğuna çalıştırıp elmasa dokundurmazlar..Bizim durum bunun hallicesi..
    Ürettiğimiz şeyi istersek alabiliyoruz ama normalden çok daha pahallı, zaten maaşlarda kölelik kıvamında..
    Gelişmiş ülkelerin bizim gibi ülkelere biçtiği rol bu, üstüne üstlük her fırsatta birbirimizi yiyoruz..Afrikalı kabileler de aynı, çok farkımız yok..
  • TL BİR İLİZYONDUR !

• Öylede olsa böylede olsa hamdolsun çok şükür . Vatanmı önemli dolapmı .

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.