Şimdi Ara

Yerli otomobilin marka ismi belli oldu (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
233
Cevap
0
Favori
11.160
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Ak Kurt

Bizim ülkede ciddi bir isim bulma sorunu var. En kısa sürede bu karardan dönülmesini ve yerine daha anlamlı mitolojik ya da gerçek tarihimizden alınan Tulpar gibi Doru gibi binek isimleri koyulmasını temenni ediyorum...

bmw, alfa, seat, fiat bu markaların isimleri gayet güzel gelir biz yapınca aman efendim isim bulamıyoruz. gayet global bir isim işte hem dünyada da togg olarak bilindi hep akıllara yerleşti.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ak Kurt

Bence bir orijinalliği yok hocam...uydurma bir isim...köken olarak ne tarihi ne kültürel bir şeye dayanmıyor...kısaltmanın da bir anlamı yok...ama fikrine saygı duyarım...

bunu ingilizler yapıyor...kısır dandik uyduruk bi dilleri olduğu için kelime üretme becerisi çok çok düşük ingilizcenin...bir dilin güçlü olması kelime türetme becerisinden anlaşılır diye ben demiyorum dil bilimciler diyor.

bu ingiliz napıyor yeni bir kavram buluyor...kelime türetemiyor alıyor 5-6 tane kelimenin baş harfini ortaya abidik gubidik bişey çıkıyor. ve o kavramı sadece teknik alanda çalışanlar ile kısaltmanın açılımını bilenler bilebiliyor...

(amerikalıları katmıyorum işin içine onlar zaten millet değil dilleri tarihleri falan yok o yüzden ingiliz olarak kabul etmekte sıkıntı yok... :D )

kafada bir yargı oluşmuyor söylediğinde boş bir kısaltma çünkü...ezberlemen lazım önce...

eeeh bizde özenti bir toplumuz ...kendi dilimizin kelime türetme yeteneğinden bir haber olup aynı taktiği uyguluyoruz.sonuç buYerli otomobilin marka ismi belli oldu 

bir zamanlar Türkçe sevdalısı bir adam vardı da Türkçe'nin gücünün farkında idi de o abidik gubidik kelimeyi aldı da bilgisayar diye çevirdi bugün hala kullanıyoruz

hayatında hiç bilgisayar görmemiş birine bu kelimeyi söylesen neyden bahsettiğini az çok anlar mesela...aynı şey Türkçeleştirilmiş başka teknik terimler için de geçerli..

Türkçe'nin gözünü seveyim..ama neyin farkında ki millet kendi konuştuğu dilin farkında olsun özelliklerini bilsin.

ingilizce de kelime sayısı Türkçe'den fazla olduğu için ingilizce zengin bir dil diyen, eşanlamlı sözcük Türkçe'de fazla diye Türkçe'yi yermeye çalışan ingilizce hocaları yetiştirmiş bir eğitim sisteminden bunu bekleyebilir miyizYerli otomobilin marka ismi belli oldu  veya türkçe de 3.tekil kişi cinsiyet belirtmiyor ama ingilizcede belirtiyor diyen çakma solcuların bu ince cinsiyet eşitliğini kasten görmediğine inanabilir miyiz akılları sıra dili yermeye çalıştıklarını anlamıyoruz sanki :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lazer__ -- 7 Ağustos 2020; 17:7:19 >

• Yiyorsa 6 aylık maaşımızla alabileceğimiz bir araba yapın Almanya'daki gibi.

300 bin tllik arabayı gene alamayacağız. Gerçi üretemeyecekleri kesin de neyse.

• Ak Kurt kullanıcısına yanıt

Orijinal işte başka neye benzetiyorsunuz TOGG ismini? Kurulan şirket olsun marka olsun %90 şirketlerin isimlerinin baş harfleri birleştirilerek oluşturuluyor benim için öncelik budur ikinci önceliğim de eğer bu araç dış piyasaya çıkacaksa tanınırlığın artması için söyleniş olsun yazılış olsun yabancılar için kolay bir isim olması evin bahçesinde sürmek için oyuncak araba üretmeyeceğiz sonuçta.

• 2 yılda fabrika inşaatı bitecek ve otomobil banttan inecek heYerli otomobilin marka ismi belli oldu 

hangi şehre kaç tane servis / bayi açılacak, oralarda çalışacak olanlara ne zaman eğitim verilecek, arabanın kullanım kılavuzu ne ara yazılacak? onları da bi öğrenseydik keşke.

• JanKlod kullanıcısına yanıt
    Alttaki yorumlarımı okumadan yorum yapıyorsun hocam...tekrar edeyim yine de...kısaltma olan ve okunduğu zaman bir anlam ifade etmeyen isimler BMW de olsa kötü TOGG da olsa kötü bana göre...Doru gibi Tulpar gibi şahane ve fantasik binek isimleri varken bu kısır ismin konulması tamamen işin kolayına kaçmak...böyle isimler olmasa kültürümüzde eyvallah ama var ve kullanılmıyor...

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • lazer__ kullanıcısına yanıt
    Aynen hocam...tamamen katılıyorum...

• Dört kelimenin baş harflerini yan yana koyunca isim olmuyor hocam...dilimizde togg diye bir kelime ya da anlam yok...tıpkı Almanya'da Bmw kelimesi olmadigi gibi...ben diyorum ki bir anlamı olan ve kökü geçmişe dayanan bir çok binek isminden biri koyulsun...hem ismiyle hem cismiyle dört dörtlük bir araba olsun...bilmiyorum anlatabildim mi?

• lazer__ kullanıcısına yanıt

jaguar aston martin lotus mclaren land rover. bizim marka bu ingiliz markalarına hiç benzememiş nedense. mesaj baştan faul..

• Neogenesis35 N kullanıcısına yanıt

E tabi 2-3 kademe ilerisi ile ilgili ALGI KARALAMA İTİBARSIZLAŞTIRMA mesajları standart hale geldi.

Neydi?

Nerede bu arabanın yapılacağı fabrika?

Neydi?

Daha fabrika yok araba yapacaklar?

Neydi?

Fabrika olmadan üretilen araba yapmışlar

Fabrika temeli atılınca, e onlarda bu seviyesiz yorumlarının daha ilerisi için yapacaklardı.

Muhtemelen arkadaş bu tarz uluslararası bir marka yönetimi yapmış CEO seviyesinde bulunmuş ve bu tarz bir yorum yapabilecek İŞKEMBE seviyesine sahip.

Saygı duyarım Yerli otomobilin marka ismi belli oldu 

Hemen Karakuş, Varank, Hükümet ve babayiğitler bilgilendirilsin. TOGG başarısız olacakmış. Medyumdan değil CEOdan kesin bilgi yayalım.

Savunma sanayi ürünlerimizde bol bol var bu isimlerimiz canınız öyle isim görmek istiyorsa o ürünlerimize bakın. benim mesajım da çok açık ama anlamaya niyetiniz yok onun için sormayacağım 'anlatabiliyormuyum' diye.

• kadalt kullanıcısına yanıt

Yerli Otomobil'i karala

Euro-Altın-Dolar dalgalanması ile bağdaştır

Ejder Meyvesi'ni yiyen devlet başkanına oro""u iması yap

görev tamamlandı )

He bu arada savunma sanayi alanında yapılan işlerin hepsi hayal ürünü )

Türkiye değil Papua Yeni Gine yanlış anlaşılmasınYerli otomobilin marka ismi belli oldu 

• Hocam tank alıp tanka mı binelim ne diyorsunuz dalga mı geçiyorsunuz Allah aşkına ya🙂Arabayı alıp kullanıcaz herhalde ama bu guzel arabanın ismi Togg diye garip isimli bir araba olsun istemiyorum...araba çok güzel ve bu ismi yakıştıramadım arabaya...siz benim yazdıklarımı anlamayıp muhalif biri veya arabaya çamur atmaya çalışan biri zannediyorsunuz ama öyle değilim...yalnızca daha güzel ve anlamlı bir isim koyulmasını istiyorum o kadar...hala da anlamadıysanız başka sözüm yok...saygılar...

• Bilgi yok ama zikri çok Yerli otomobilin marka ismi belli oldu  (parantez içi doğru bilgi içerir)

Sozde Yerli arac diye cikan arac (%51 yerlilik oranı ile başlanacak olup, yıldan yıla bu oran artırılacak. Plan bu şekildedir)

2022 de 600 bin tl den asagi satisa cikmazsa ben bisey bilmiyorum (piyasadaki içten yanmalı C segment SUV'larla rekabet edebilir ve sürümden kazanılacağı için düşük kar marjı uygulanacak.)

Sözde yerli ama (İlk sözde yerli kelimesiden sonra ikinci sözde yerli ama gelirse arada yerlilik ile ilgili ters bilgi vermesi gerekirdi fakar fiyat öngörüsü var sadece. Ağır anlatım bozukluğu)

Ha ayrica 2022 de arac banttan inerse..bu sartlarda cok zor ya (Evet plan bu. Ama inanmamak sizin tercihiniz)

Hadi indi diyelim sarj istasyonu 81 ilde kurulumu zaten hayal.. (Yıl 2020 ve mevcut şarj istasyonları haritalarına bakabilirsiniz.2022 yılında 81 ilde 8 milyon araç tak diye trafiğe çıkmayacağı için o zamana kadar şarj istasyonları yeterli oalcaktır)

Sozde yerli ama.. (3. defa yazılmış ama yerli olmadığı ile ilgili done yok)

Size önerim

Forumda bilgi kirliliği yapmamanız için bir konu, ürün, kişi hakkında karalama yapmadan önce iyice bir araştırın. Yerli otomobilin marka ismi belli oldu 

• venomboy_85 kullanıcısına yanıt
    Medyum olmaya gerek yok sadece biraz düşünmek lazım güzel kardeşim

• alexander vasilievich A kullanıcısına yanıt

Hey Saşha,

Ülkede üretilen herşey ve yerlilik oranı ne kadar yüksek ise ülkeye katma değer sağlar.

EK BİLGİ

Türk Lirasının değeri ile Papua Yeni Gine'nin yapraklı halkının kullandığı para değerini karşılaştırabilen kişiler beyinlerinden yaprakları kaldırsın önce. Yada bilenlerden bilgi alsın.

Ayrıca Türk Lirası Japon Yeni gibi birçok bilinen para biriminden daha değerlidir. Bu bizim onlardan, Papua Yeni Gine'nin bizden iyi olduğu anlamına gelmez.

Çok ağır demagoji yapmışsın.

Yerli araba ile bahsettiğin konular alakasız.

• hamza5806 kullanıcısına yanıt

Aferin kanka.

İlgi çektin.

Muhteşem bilgi verdin.

Görevini yaptın.

Şimdi gidebilirsin.

• < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hitokiri_johndoesai -- 7 Ağustos 2020; 17:35:6 >

SAAB Svenska Aeroplan Aktie Bolage (İsveç Uçak Anonim Şirketi)

A.L.F.A. (Anonima Lombarda Fabbrica Automobili) Lombardiya Otomobil Fabrikası Şirketi

FIAT Fabbrica Italiana Automobili Torino (Torino İtalyan Otomobil Fabrikası)

SEAT Sociedad Española de Automóviles de Turismo (İspanyol Tur Otomobili Şirketi)

Diğer isimlerde soyisimlerdir.

Mercedes Benz, Maserati, Suzuki, Ferrari, Lancia, Bugatti, Lamborghini, Renault, Peugeot vs.

Cahillik zor zanaatYerli otomobilin marka ismi belli oldu 

• Hadi ordan akp li yalaka trol seni..Bi cuval dolusu ağdalı sözler yazarak bos bos konusmusun..
    2022 de 600 bin tl den yukari satilirsa her satilan sehirde yeterli sarj istasyonunu kurulmazsa burda essek gibi anırmaya varmisin?
    Ulke batmis kerkenez herif.. honda Tr den gidiyor ww fabrikadan vazgecti 2022 de ki yerli fabrika acilmasi cok zorken sen neyin usakligini savunmasini yapiyorsun?

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.