Şimdi Ara

Yerli otomobilin fabrika inşaatı başladı: Üretimle birlikte yerli batarya devreye alınıyor!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
465
Cevap
0
Favori
12.226
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 3 ay
  • Cevaplayan Üyeler 193
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 1
  • Ortalama Mesaj Aralığı 1 saat 41 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • hollowman_ (23 mesaj) ykaya1983 (23 mesaj) Last Troll Bender (18 mesaj) Öner (17 mesaj) texjrwillerjr (14 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (184 mesaj) Mobil (123 mesaj) Mini (28 mesaj) (63 mesaj) (4 mesaj) Uygulama (63 mesaj)
  • @
11 oy
Öne Çıkar
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Anasayfa Haberleri >> Yerli otomobilin fabrika inşaatı başladı: Üretimle birlikte yerli batarya devreye alınıyor!
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    753 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: mokoko_TR

baba sen ne anlatıyosun   ömer celakıl gibi enteresan hesaplara girmişin.. paran vasa alırsın yoksa bakarsın benim gibi özel sektör asgari ücretliye karı yoksa neden araba yapsın hayır kurumumu ?

Alıntıları Göster

tesla hayır kurumu mu?

|
    |

----- Pi Network ref code: xpugur -----
    ***** TimeStope witness code: xpugur *****

~~~~~ Netspeed Ref No: 45HEHJ ~~~~~
  • Yüzbaşı
    285 Mesaj
    deji bayarya takin .onla daha cok yol gidiyomus :)

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    Bunca desteğe rağmen üretim verimliliği Tofaş, Renault, Toyota kadar olamayacak. Yazık günah sade vatandaşın vergilerine. 1 liralık projeyi 10 liraya yapanlara lanet olsun. Togg ile devrim arabasını bir tutanlara lanet olsun.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |

Her şeyini içerde üreteceksen yapalım tabi. Kamu firması olsun TOGG. İşçilerine iyi baksın, istihdam sağlasın ama özel şirket 3.500 liraya elektronik mühendisi çalıştıracak, ana parçaları dışardan alacaksak bomboş bir yatırım. Bakın bomboş diyorum. Kümülatif falan değil. Milyar harcanacak, asgari ücretlinin 3200 liraya denk gelen ücretinden 1000 lira düşeceksin ama adam hayatında araba alamayacak öyle mi ? :)

Tesla31'ciler rahatsız olacak ama özgün ve kaliteli bir şey yapmıyorsan bir anlamı yok.

|
    |
    mokoko_TR kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    Araba yap uçak yap bunlar tabii ki güzel şeyler fakat şu an araba yapma zamanı mı gerçekten?Bu kadar yatırımı yapıp üzerine çıkacak fiyatı kim karşılayıp alacak bu arabayı,alabilecek.hadi biz alamadık ihracatını yapabilecek miyiz?
    Hayırlı olsun diyelim ne diyelim.
    |
    |
  • Yarbay
    2122 Mesaj

Bu proje başlangıç olarak iç pazarı değil ihracatı hedefler zaten.

Dış pazarda kendine yer bulması önemli.

Sadece Türkiye'ye araba satarak ayakta durması imkansız.

|
    |
    [17 Şubat 2021 17:13:49 tarihine dek bölüme mesaj atamaz]
    quote:

Orijinalden alıntı: freudunpiposu

Her şeyini içerde üreteceksen yapalım tabi. Kamu firması olsun TOGG. İşçilerine iyi baksın, istihdam sağlasın ama özel şirket 3.500 liraya elektronik mühendisi çalıştıracak, ana parçaları dışardan alacaksak bomboş bir yatırım. Bakın bomboş diyorum. Kümülatif falan değil. Milyar harcanacak, asgari ücretlinin 3200 liraya denk gelen ücretinden 1000 lira düşeceksin ama adam hayatında araba alamayacak öyle mi ? :)

Tesla31'ciler rahatsız olacak ama özgün ve kaliteli bir şey yapmıyorsan bir anlamı yok.

dünya bile 7 günde yaratılmış sen herşeyi yeri olsun diyorsun.bu arabaının %51 yerli olacak kârın dan tut yan sanayisine kadar burada üretilecek ,yurtdışına satılırsa döviz girdisi iç piyasaya satılırsa döviz çıktısı olmayacak.. bunları düşünmek bu kadar zormu zorlama yazılar yazıyorsunuz ?

|
    |

• Yüzbaşı
    690 Mesaj

Düzeltilecek o kadar yanlış yapmışsınız ki..Hani tam bir neresini düzelteyim yazısı olmuş.
    1.Araba alman üretimi değil. EDAG denilen firma araç üretim hattı sizin anlayacağınız araba fabrikası kurma hususunda dünyaca ünlü bir mühendislik fabrikası.Yani aracı üreten hans değil.fabrikayı kurma işi EDAG'ta.Fabrikanın üretim hattındaki makineler ise Almanya'dan Çin'e ABD'den Türkiye'ye kadar bir çok ülkenin malı.

2:Tasarımı İtalyan'lara yaptırmakla Tasarımın italyanların olması çok çok farklı şeyler. İP hakları denilen bir şey var.Kaldı ki bu şekilde dünya da bir çok firma üretim için tasarımı bu tip firmalara yaptırıyor.Bunu öğrenmesi zor değil açın bakın bizim tasarımı yaptırdığımız firma hangi uluslar arası firmalarla çalışıyor.

3:İHA işinde kısmen haklısınız..Neticede FLIR kanada malı.Yerlileşir mi onu Baykar'a sormak lazım.Ama Aselsan bu konuda baya baya ileride ellerinde Aselfır 200-300 gibi üretilen modeller var.CATS üretime geçti.

4:MPT (Milli piyade tüfeği) için Alman malı diyen adam ne Heckler and Koch üretimi HK serisinden bir tüfek görmüştür ne de MPT-76'yı.Yahu madem bilmiyorsunuz hiç mi etrafınızda asker yok bir sorun bakalım ikisinin birbiri ile alakası var mı? O fuarda gösterilen ve HK serisinin amblemini taşıyan silah üretime hiç geçmedi.MPT ise tamamen Türkiye'de tasarlandı ve üretildi.üretildi.Hatta 5.56 lık versiyonu bile var.Biraz gündemi takip ederseniz bunu ne görürsünüz.

5:En çok buna güldüm yer diyebileceğim yer ise Agusta ile T-129 karşılaştırması.Kardeşim o helikopteriin erken duhul versiyonları bile agusta ile benzer değildi.İçindeki avionik Aselsan üretimi,muhimmatları Türk malı, sadece topu ve motoru Türk yapımı değil ki motoru İtalyan değil Amerikan zaten.(yani sizin mantıkla agusta'da İtalyan değil).Biz adamlardan dünya para vererek helikopter yapmayı öğrendik ki o burun topunun titreşimi ve üzerindeki Aselfır meselesini çözünceye kadar iflahımız kesildi.Atak II de bu yüzden çok önemli kompenentler ve mühimmatı hal ettiğimiz ilk versiyonun yanında motorunun da yerli yapılmasına çalışılıyor.

6:Hurkuş için 1950 yapımı ingiliz diyebilen adam bunu kasıtlı yapmıyorsa tam bir cahildir.Pistonlu motor nedir turboprop nedir bilmeyen adamlar tasarımı tamamen TAİ'ye ait olan bir aracı sadece pervaneli diye eleştiriyor.Yahu Murat Pala'nın videolarını izleyin hiç değilse (Test pilotudur kendisi..Bir zamanlar ise SoloTürk pilotu idi).

7:T 155 konusunda ise yine kısmen haklısın.Zira Almanlar kendi ürünlerini satabileceği bir ülkeye bizim silah satmamızı "motor" sayesinde rahatça engellediler.Aynı problem Altay'da da devam ediyor.Fırtınayı da yapsan Altayı da yapsan motor olmayınca elin kolun bağlanıyor.Lakin burada mesele senin dediğin gibi toptan bir satış engellemesi değil en önemli parçalarından biri sayılabilecek motoru yüzünden..Yoksa Namlu AKS falan bildiğin Türk malı.

Şimdilik bu kadar yanlışı düzeltmek yeter. Eğer yazılanlara inanmıyorsan hepsine sayfa sayfa kaynak gösteririm yada kaynak verebilirim.Yeter ki niyet iyi olsun.
    ebavamqko kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yarbay
    21059 Mesaj

Günümüz döviz kuru, günümüz ekonomisi ve günümüz ülkesinde çıkış fiyatı 11.000TL civarı olmalı.

100.000/200.000TL civarı paralara sadece gülünür.

Yerli üretim ise dediğim rakamlar olmak zorunda, ABD'de B segment sıfır araçlar 11.000$ civarından başlıyor, bunu 7 ile çarpan b12 eksikliği yaşayanları ayrı tutalım.

|
    |
    Copyright © 2011/2012/2013/2014/2015/2016/2017/2018/2019/2020 Burada yazdıklarımın tamamı hayal ürünüdür ve gerçek değildir, zotacing sorumlu tutulamaz...Yazdıklarıma inanmayın ve üzerinize almayın/alınmayın.
  • Uzaklaştırılmış 25 gün cezanın, 24 gün 17 saat 17 dakika kadarı kaldı.
    Bir otomobil vatandaşa bir otomobil devlete (en ucuz arabada bile) vergi dürten devletimiz bakalım Avrupa ve Amerika'daki vergi teşviği örneklerini alacak mı? Ha pardon 2019'da elektrikli arabalara mtv getiren bir zihniyetten bahsettiğimizi unutmuşum.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Yarbay
    7402 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: cenkee

daha dondurma çubuğu üretemeyen bir ülkenin 2 sene içinde üstelik tesla gibi elektrikli çalışan bir araç üretebileceğine ciddi ciddi inananların olması şaşırtıcı değil ama işte yine de insan üzülüyor.

Şimdi particilik filan yapmıyorum desteklemiyorumda. Dondurma çubuğu üreten bir fabrika biliyorum ben çerkezköyde? Yani dondurma çubuğu gibi sıradan birşeyi söylemeseydin hocam.

Ryzen 3600 / MSI x570 Gaming Plus / Gigabyte GTX1070ti Gaming O.C / Gskill 2x8GB DDR4 3200Mhz / Samsung 970 Evo Plus M2 250GB / Evga BQ 750W 80 / Xigmatek Windpower Pro / Sharkoon S25W / Seagate 1TB / Asus VG248QG 165HZ / Logitech G213 Prodigy / Zowie EC1-A / Creative S.B X-fi 5.1 Pro / Sennheiser PC310
  • Yüzbaşı
    506 Mesaj

İlk olarak yakıtlı ve ucuz bir araba olarak üretilse iyiydi ama bu haliyle PARASI OLANA GÜZEL bunlar.

300-500bin tl'ye satılacak arabalar ZENGİNLERE hayırlı uğurlu olsun.

|
    |

Memlekette yerli ve milli ne varsa özelleştirme adı altında, makina parkının hurda fiyatının, arsa değerinin altında yabancılara satıp yada yandaşlara peşkeş çekmeden yapılsaydı belki bir anlamı olurdu.

Araç yerli, fiyat yabancı olmaz umarım ...

|
    |

Merak ettigim bir konu var, şimdi bu arabanın platformu pininfarina'ya ait. Yani aslında Tofaş fabrikasinda üretilen Fiat gibi.

Fabrikayı kurduk tamam, bu fabrika bu arabayi kaç sene üretecek? 7 sene mi?

Sonra eskiyecek, peki yenisini kim tasarlayıp üretecek?

Biliyorsunuz Saab satıldıktan sonra General Motors platformlarını vermeyince batti, yeni araba üretemedi.Çünkü platform geliştirmek yıllar alan bir süreç...

Yani bu fabrika sirf bu modelleri üretecek ondan sonra muhtemelen , VW ile Peugeot ile anlaşma yapıp onların araçlarını üretrcek heralde...

|
    |
    İç talep karşılansa dahi yeterli... Bizim otomobil üretimi yerli kalifiye elemanımız mevcut.
  • Yüzbaşı
    309 Mesaj
    İlk yerli ve milli araba haberi sanırım bundan bir 10-12 sene önce bir seçim öncesi yapılmıştı..2023'teki seçimden biraz önce de ilk araba banttan indirilecektir..Bunu da yerli ve milli tank palet fabrikasını 50 milyon dolara araplara satanların yönettiği ülke yapacak, hadi hayırlı traşlar :)
    |
    |
  • Yarbay
    2411 Mesaj

Bu araç 7 büyük firmanın ortaklaşa kurduğu bir şirket tarafından üretilecek. Devlet desteğini alarak. O ayrı bir konu. Ama gelin görün ki konunun AKP'nin geçmişteki yerli araba yaptık yapıyoruz propagandası ile alakası tam olarak ne ? Biri bir partinin kendi çapında yaptığı propaganda diğeri devletin -haliyle- destek vererek kurduğu bir şirketin arabası.

|
    |

Error veriyor mavi ekran. Dikkat et.

Senin anlayacağın yok zaten de mesele okuyanların kafası karışmasın.

Tasarımın kimin yaptığının ne önemi var? Verirsin 3 5 10 milyon euro (artık fiyatı neyse ) yaptırır kullanırsın tasarımı yada kendi tasarım ekibini kurar parayı onlara yatırır kendine özge bir tasarım çıkartırsı. Bu 7 yıl da geçse 70 yılda geçse böyle olur.

Ha ilk başta bu işin dışarıda yapılmasının basit bir sebebi var. O da şirket yeni ve bu tasarımları yapacak ekipleri yok. Ayrıca zaman da az. Ileride kendi kararları ister ekip kurarlar ister yine dışarıdan tasarım yaptırırlar ne farkeder ?

Mesele zaten bu ya. Pislik atamadınız. Donup dönüp paninfarina da paninfarina diye zirliyirsunuz. Bir gidin artık işinize

https://www.otokokpit.com/pininfarina-elinden-cikan-araclari-biliyor-musunuz/

Bu işin ne içindeyim ne de önceden çok bilgim vardı. Ama azıcık okuyup araştırıp bu işlerin nasıl döndüğünü anlıyor insan.

Işte siz işi sadece pislik atmak olarak gördüğünüz için size bir şey anlatamıyoruz . Ne diyim. Sizi kendi halinize bırakmak en iyisi

• Yarbay
    2411 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: gently weeps

Daha öncede yazmıştım şimdi de yazıyorum ortada daha fabrika yok araba yok ama ceo vs vs herşey hazır bu adam şimdi bedavadan 3 sene ceo parası alacak yönetim kuruluna vs girmiyorum. Sen önce fabrikayı yaparsın sonra yönetim kuruludur ceodur vs alırsın en son işçi alır fabrikayı açarsın.

Eee özel şirket adam istediği gibi maaş alır sana ne ? Ortada fabrika yok diyor. Nerede görülmüş fabrika olup sonradan araba üreten şirket göstersene. Nasıl alacaksın ar-ge fon desteğini ? Aklı olan konuşuyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Atanamayan Dr. Strange -- 19 Temmuz 2020; 14:30:56 >
    |
    |

çok güzel açıklamışsınız. benim bile doğru bildiğim yanlışlara parmak basmışsınız. size sormak istediğim, ülke olarak düzgün bir diplomatik ilişkimiz olmayan mısırdan patates ithalatı hakkındaki düşüncenizi -o patates ki bıraksan bu ülkenin her yerinde yetişir- ve herhangi bir depremde vs devletin biz bize yeteriz diye halkın 10 tl bağış yapmasını istediği, yastık altındaki dövizin bozulmasını istediği bir ülkede suriyelilere harcanan para hakkındaki düşüncelerinizi de öğrenmek isterim.

|
    |
    AKTeknisyen kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
Ekonomi
SEO
kripto para haberleri
Radyo Dinle
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR2
1,172
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.