Şimdi Ara

Yerli otomobili Koc Yapacakmis (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
224
Cevap
0
Favori
7.568
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Ülkemizde üretilen nispeten modern sayılabilecek Fiat markalı çeşitli araçlara Türk ismi verdirmeyi bile başaramamıştık.

Yeni üretilecek aracın diğer Fiat modellerinden tek farkı isminin Türkçe olacak olması gibime geliyor.

Batı Avrupada satılmayacak modeller olacaktır muhtemelen.

Bu da çarpışma testlerine sokulmayacağını düşündürttü bana.

İnşallah öngörülerimde yanılırım.

İnşallah yakın gelecekte daha fazla yerli oto alternatifi çıkar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: molarrr

quote:

Orijinalden alıntı: Zoom-Zoom

Her şeyi geçtim Allah aşkına söyleyin şu adamda yerli otomobil üretecek tip varmı?

Yerli otomobili Koc Yapacakmis

yaptığınız çok yanlış.

o resimde bulunan beyin şirketleri, ülkemizin borsada kote olan en dürüst şirketleri arasında yer alır.

yıllardır vatandaşı dolandırmadan dürüstçe kar paylarını dağıtır.

koç gurubu gibi 5-6 gurubumuz olsa türkiye daha ferah bir ülke olurdu.

koçla iş yapan, bankasında, şirketinde parası kalan, parası batmış, kolay kolay insan gösteremezsiniz.

işçilerinin parasını tıkır tıkır öder, sosyal haklarını aynen karşılar.

beğenmediğiniz doğan, şahin bugün üretilse müşterisi olur emin olun.

ürettiği otomobiller, beyaz eşyalar yıllardır kullanımda.

koçun haliç teki sanayi müzesini herkesin gezmesini tavsiye ederim.

bu arada koçla hiçbir organik, ekonomik bağım yoktur.

yıllardır takip ederim yaptıklarını o kadar.

Koç'la hiçbir ekonomik bağınız yok ama kurmayı düşünüyormuş gibi bir izlenim verdiniz.Koç-Sabancı farketmez,bunlar ticaret adamlarıdır.Hayatları paradır,ülkeye bir değer,buluş,gelişme katmak gayretinde değiller.Arçelik'in ürettiği bütün beyaz eşyaların içi başka başka firmaların üretimiydi,şimdi durum nedir bilmiyorum.Geçmişte ürettikleri araçlar deseniz keza öyle.Bu adamlar küresel oyuncular,milli bilinçleri olmasını düşünmek hatadır.Türkiye'yi ve Türk halkını sadece pazar olarak gördüklerini düşünüyorum.Şahin-Doğan-Anadol bunları bize yerli araç diye satmadılar mı?Bunlar yerli mi sizce?Ülkeye bu para babalarından bir hayır geleceğini düşünmüyorum,onların ellerindeki şirketlerin her biri başka başka kişilerde olsaydı çok daha hayırlı olurdu.

• quote:

Orijinalden alıntı: molarrr

yerli üretim yapmak için metod budur, bütün dünyada aynıdır.

başka bir firmanın platformunu kullanarak başlarsın,

hyundai de mitsubishi platformu kullanarak başlamış.

proton da yanılmıyorsam mitsubishi platformu ile başladı.

bizdeki esas problem bence:

1-kullandığımız platform fiat, yani dünyaca kalitesizliği ile ün salmış.

2-bizde gerçekten yarli oto üretme niyeti yok,

yoksa bu fiat paltformu ile doğan, şahin üretmiştik,yıllar önce.

gerçekten niyet olsaydı o zaman da bir şeyler olurdu.

yalnız fiat teknoloji transfer etmek için seçilecek en kötü şirketlerden biri bana göre.

bu işi toyota, honda ile falan yapmak lazım.

onu deneyinin de sonunun ne olduğunu gördük hep beraber.

Fiat'ta mi teknoloji yok?

Peki madem teknoloji yok bu adamlar, alfa romeoyu, jeepi, chrysleri, dodge'u, MASERATIYI, FERRARIYI nasil uretiyor diye sorar insanlar..

Fiat marka otomobilleri de eklerseniz her kesime gore uretim yaptiklarini gorursunuz.

Ayrica fiat kalitesizligiyle bilinen bir marka degil, neredeyse butun dunya Q7 ile pop500 un kafa kafaya carpisma testinden sonra fikirlerini degistirdi..

• Tam beklediğim gibi... Ne bir eksik ne bir fazla... Hükümet bunu icraatları arasında sayar, Güzel halkım da gider oyunu başbakana verir.

Burası ortadoğu arkadaşlar. Burada işler böyle yürür...
  • koç holding dürüst ve ilkelerine bağlı bir kurumdur. bunu bilirim ve söylerim. ama araba üretiminde fiat ile ortaklık beni memnun etmedi, ford olsaydı daha iyi olurdu gibi
  • quote:

Orijinalden alıntı: SSamet.

Bu işide kuş serisine çevirmesinlerde

çevirdiler bile. albea nedir arkadaş ya.

fiat zannedildiği gibi bir marka değil ama albea zannedildiği kadar dandik bir model. hiç olmazsa adam gibi bir model olsaydı.

doğan şahini geliştirip klimaymış güvenlik paketleriymiş yenileselerdi gider yine destek çıkardım. yazık oldu gibime geliyor bana ya hayırlısı bakalım.
  • Niye bu kadar karamsarsınız yahu?
    Fiat'ın bir tek Paliosı, Albeası mı var?
    Bravo'da fiat değil mi? Süper bir araba bence.
    Fiat motorları desen gayet güzel..

Herşey hemen olsun istiyorsunuz.
    Hyundai'ye bakın.10 sene de nerelere geldiler..
  • bundan 2 ay önce İstanbul vov otelde yapıldı yerli araba tanıtımı organizasyonu benim arkadaşım yaptı anketti yerli aracı fiat yapmıştı adıda FİAT MURATTI

b sınıfı bir araçtı hem sedan hemde hb di

aracı gördüm ama salona kesinlikle telefon camera sokmak yasak olduğu için fotoğraf çekemdim eğer o araçsa bir iki değişiklik sonucunda keisnlikle tutar diyorum

araç aynı fiat albea gibi uzunluk ve yükseklik iç genişlik olrak biraz daha genişti
  • 20-25 arası,

klimalı,

güvenli,

dizel, tutumlu bir araç üretseler,

fena mı olur şimdi?
  • Sunu kabul edelim yerli araba diyorsak bir devrimden bahsediyoruz demektir. Yoksa albea tarzı Haluk23ün şikayet ettiği gibi bir asya afrika otomobili değil sanırım. O zmn teknolojiden ve millilikten bahsetmek komik olur.

Şuna karar vermeliyiz. Biz herhalde Renault Symbole tarzı bir araç hedeflemiyoruz. Sanayi Bakanı biz SAAB'a kalmadık derken sanırım hedefi iyi bir şeydi. Ve ben eminim Fiat'in İtalyan Ceo sunun söylediklerine de gülmüştür. Atıyorum Bursa'dan yerli güncel Elantra kalitesinde bir araç çıksa ve heryere satılsa bundan Fiat zrr görür mü görmez mi?

Yani bu konu Fiatın uhdesinde değil. veya çıkarına da değil. Otomobil üretimi çok stratejik ve ülkeye inanılmaz katma değer katan bir sanayi. ÇOk önemli diyebilirimki Almanya'ya Almanya yapan budur. Mesela Demirin tonu 1200 USD, hammadesi 150 USD yani cevheri. Keza Alüminyumda 3000 USD. Bu rakamlar Kabaca. Diğer madenleride eklesiniz. 2000 USD maliyetli bir araç en az 10000 USD'ye satılıyor. Tabii bu hesabı anlamayıp karalamayın, bunun içinde birçok yatırım ve enerji gideri daha var. Ve bu katma değer bütün otomobil yan sanayileri tarafından paylaşılıyor. (Rakamı genel bilgi için makro tarzda hesapladım mikro olarak değil) Bu kanımca milli davadır. Kurulacak bir konsorsiyum tarzı bir yapılanmayla çözülebileceğine inanıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wagnerx -- 16 Ocak 2012; 11:31:16 >

• Yerli otomobil uretene devlet subvansiyon verecek. Bu parayi devlet kimden cikaracak. Yine bizden. Yerli otoya pazarda yer acmak icin ithal oto vergileri arttirilacak. Yine olan vatandasa olacak.
    Yok arkadas yerli oto istemezuk.
  • Modası geçen Palio araçları bir de devlet desteğiyle satmaksa olmadı, zaman umarım bizi yanıltır.
  • Hangi üretici olursa olsun bazı parçaları tek markadan, tek ülkeden alıyor. O konuya itirazım yok. Çok saçma kalemler için lisans ödenecekse yerli otomobil konusu soru işareti olur. Yine de somut birşeyler oluşmadan keskin laflardan kaçınmak lazım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: aoe_

quote:

Orijinalden alıntı: SSamet.

Bu işide kuş serisine çevirmesinlerde

çevirdiler bile. albea nedir arkadaş ya.

fiat zannedildiği gibi bir marka değil ama albea zannedildiği kadar dandik bir model. hiç olmazsa adam gibi bir model olsaydı.

doğan şahini geliştirip klimaymış güvenlik paketleriymiş yenileselerdi gider yine destek çıkardım. yazık oldu gibime geliyor bana ya hayırlısı bakalım.

ama albea palıo da olmak zorunda. Bravo punto doblo bence basarılı modeller.

Ama lıneada gerektıgı kadar kalıtelı degıl. Fıatın c sınıfı kalıtelı bır dızelı olsa epey satacagını dusunuyorum.

Zamanında kus serısını kakaladılar ama artık bunu yapamazlar yaparlarsada ellerınde patlar.

• Böyle bişey varsa hiç üretmesinler yani
  • albela slx mülticet geliyo demek
  • Şimdi yerli diye teşvik alıp makyajlı Albea'ları, hatta 2012 model Siena'ları avantajlı fiyatlarla sunacaklar.

Hyundai'nin yerinde olsam Era'yı Eray yapar fiyatını da 5 milyar aşağı çekerdim.
  • Bunlar Tofaş-Fiat Grubunun kendi düşünceleri. Hükümet bu işi herhangi birine ihale etmedi daha. Benim düşüncem tek bir firmaya verilmeyecek bu iş.
  • İşin içine koç, sabancı, vb. gibi şirketler girecekse günahımı vermem tek ürününüde almam çevremede aldırmam. 50 yıllık şirket daha çamaşır makinesi, buzdolabı, bulaşık makinesi vb..... yapamıyor yazık diyorum yazık.
  • motor 1.3 mjet olur. kaporta ve metal aksamlar koltuk falan türkiyede üretilir. elektronik kısmını fiat halleder.

araç albea ve palio platformunda yapılacak. b ve c sınıfı iki ayrı araç üretilecek. dizaynı italyan işi yapıp esp 6 hava yastığı v.b standart olursa 25.000 gibi bir fiyata satarlarsa piyasayı darmadağın ederler ki ben şahsen çok mutlu olurum diğerleri batsınlar anasını satiiim bu distrübütörler resmen zam konusunda saçmalamak için yarışıyorlar.
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.