Şimdi Ara

Yerli otomobile yeni transfer: Üretimden sorumlu isim belli oldu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
71
Cevap
1
Favori
3.417
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 5 ay
  • Cevaplayan Üyeler 38
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 1
  • Ortalama Mesaj Aralığı 43 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
  • Favoriye Eklediklerim 1
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • mokoko_TR (10 mesaj) Emre Tuna Mirliva (6 mesaj) Hemican (4 mesaj) kediterbiyecisi (4 mesaj) yakupyasar1 (4 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (24 mesaj) Mobil (12 mesaj) Mini (3 mesaj) (18 mesaj) (2 mesaj) Uygulama (11 mesaj)
  • @
0 oy
Öne Çıkar
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Anasayfa Haberleri >> Yerli otomobile yeni transfer: Üretimden sorumlu isim belli oldu
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    184 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: mokoko_TR

orda bir fiyat yok okumanızdamı yok ? hadi diyelim tahmini bir fiyat olsun daha ucuzunumu buldunuz da eleştiriyorsunuz hadi bulduun alabilecekmisin ?

Alıntıları Göster

alabilirim alamam bu da benim sorunum sanane bundan. Yerli araba madem tahminen bile bu fiyat yüksek

|
    |
  • Teğmen
    143 Mesaj

Kararnameyi incelerseniz otomobilin üretimi için yurtdışından gelen parçalara gümrük ve vergi muafiyeti verilmiş, işçiler için prim desteği stopaj vs vs için de muafiyetler var. Bu durum otomobili biraz daha ucuz olmasını sağlayacak en önemli faktör bence.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    |
    |
    mokinto kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Teğmen
    143 Mesaj
    Şirket tarafından araçların resmi satış fiyatı açıklanmamıştır. Şu fiyat bu fiyat diyenlerin tamamı yalandır. Fiyat eksenli yapılan eleştiri yada övgülerin tamamı şimdilik anlamsızdır.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Teğmen
    207 Mesaj

Dünyada en çok satılan elektrikli aracı baz alarak düşünmek caizdir belki hocam .d

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Emre Tuna Mirliva -- 21 Eylül 2020; 14:48:57 >
    |
    |
    R0llingMan kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yüzbaşı
    286 Mesaj

Şimdi yükünü 83 milyon vatandaş çekiyorsa toplanan vergi yabancı menşeli arabalara mı gitsin yerli arabaya mı gitsin?
    |
    |
    Cosmos2999 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yüzbaşı
    286 Mesaj

quote:

TOGG'da tüm üretim süreçlerinin yönetiminde yer alacak Murat Akdaş inşaat proje yönetimi, üretim operasyonları, üretim mühendisliği, üretim kalitesi, malzeme yönetimi ve çalışma ilişkilerinden sorumlu olacak.

Başlığı görüp yorum yapanlar hemen belli oluyor :D
    |
    |
    bulentcandan kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yüzbaşı
    286 Mesaj

Öyle olacak olsa bile iyi bence. Marka algısı süper olur sonra ucuzunu da yaparlar isterlerse. Bence önemli olan sağlam markanın oluşması ;)
    |
    |
    Emre Tuna Mirliva kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yarbay
    2174 Mesaj

Fiyatı makul olacaksa Devlet Yükümlülüğü sorun değil. Zaten eğer devlet garanti vermezse kimse yapmazdı diye yazmışım. Önemli olan devlet garantisi var diye aşırı fiyat ile yatırımın bütün maliyetini devlete yükleme niyeti olur mu olmaz mı. Yani TOGG nasıl olsa devlet alacak diye uçuk fiyat belirlememeli. Sonuçta dediğim gibi vergilerden karşılanacak ilk maliyetler. Ama sanırım makul fiyatlı çıkacak. Çünkü Türkiyede iş gücü ucuz ve yerli parçaların maliyeti Avrupaya daha uygun.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    kediterbiyecisi kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yarbay
    2174 Mesaj

Kamu aracı olarak kullanılacağını bende düşünüyorum. Eğer Uygun fiyatlı olacaksa Ülke için daha iyi. Ama Suv ve 500km menzilli bir araç. Devlet normal memuruna 20 bin dolarlık clio yerine 50 bin dolarlık TOGG alırsa vergileri düştüğünüzde bile karlı çıkar mı? Dediğim gibi Alim garantisi olmaz ise olmazdı. Ama TOGG un nasıl olsa Devlet alacak diye uçuk fiyat vermemesi temenni.

|
    |
    R0llingMan kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Onbaşı
    38 Mesaj

hayırlı uğurlu olsun o zaman

|
    |
  • Yarbay
    7904 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Cosmos2999

Fiyatı makul olacaksa Devlet Yükümlülüğü sorun değil. Zaten eğer devlet garanti vermezse kimse yapmazdı diye yazmışım. Önemli olan devlet garantisi var diye aşırı fiyat ile yatırımın bütün maliyetini devlete yükleme niyeti olur mu olmaz mı. Yani TOGG nasıl olsa devlet alacak diye uçuk fiyat belirlememeli. Sonuçta dediğim gibi vergilerden karşılanacak ilk maliyetler. Ama sanırım makul fiyatlı çıkacak. Çünkü Türkiyede iş gücü ucuz ve yerli parçaların maliyeti Avrupaya daha uygun.

Makulden beklentinin ne olduguna bagli.

Bugun Tesla model Y 52 bin dolar vergisiz, vergi ile 500 bin TL ediyor (hani hic ulasim vs koymadan.)

Simdi yerli arac 400-450 bine cikarsa elektrikli bir araca ya da rakiplerine gore ucuz veya makul denebilir.

Ama yerli uretim Egea mesela 110dan basliyor 200 e gidiyor. Hadi ortalama 150 diyelim. Bu sekilde bakinca makul demek zor olacaktir.

Yani kisaca ozelliklerine gore fiyati makul olabilir ama ucuz arabaya binmek isteyen biri icin makul olmayacaktir.

Ayni dediginiz gibi devlet acaba benzinli bir yerli araba alinca mi daha karli olacak yoksa TOGG mu?

150 bin TLlik EGEA aldiginda zaten bunun 3te biri vergi, devletin cebinden 100 bin TL cikmis oluyor. Yerlilik oranida yuzde 50 desen sadece 50 bin TLsi yurtdisina gidiyor.

Ama 450 bin TLlik TOGG aldiginda vergisiz hali ile devletin cebinden 300 bin cikacak, bununda gene yarisi yurtdisina gitse 150 bin TL de yurtdisina gitmis olacak.

Ama ne olacak benzin yakmayacak elektrik kullanacak buradan da bir kar edilecek. Ama iste o kar bastan verilen parayi karsilayacak mi?

Ha derlerse ki biz Mercedes makam arabalarini TOGG ile degistirecegiz mesela o zaman karli olabilir (ki sanmiyorum)

Dediginiz gibi fiyat belli degil ama elektrikli bir aracin maliyetleri belli.

• Yarbay
    3323 Mesaj
    Daha fabrika yapılıyor üretim yok bir şey yok..

Boşu boşuna birbirlnizi nasıl yiyorsunuz tamamen enerji israfı..

Durun bir fabrika bitsin ilk araçlar banttan insin sonra yiyin birbirinizi..

• Yarbay
    7904 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: darkmoon34

Daha fabrika yapılıyor üretim yok bir şey yok..

Boşu boşuna birbirlnizi nasıl yiyorsunuz tamamen enerji israfı..

Durun bir fabrika bitsin ilk araçlar banttan insin sonra yiyin birbirinizi..

O zaman keyifli olmaz, keyifli olan boylesi 

|
    |
  • Yarbay
    13735 Mesaj
    [01 Haziran 2021 18:26:29 tarihine dek bölüme mesaj atamaz]

Arkadaş 2022 sonu ilk araba çıkacak deniyor. o tarih bir gelse de araba çıkmasa şu "ortada bir şey yok" demeniz için. Neyin kafasını yaşıyorsunuz anlamadım ki? Nvidia 5000 serisi kartları da şu an ortada yok bu olmayacak mı demek? Anladığınız dilden konuşalım dicem ama öyle bir şeyin var olduğunu sanmıyorum.

|
    |
  • Yüzbaşı
    860 Mesaj
    Devlet eliyle üretim olsaydı niye binlerce fabrikalar kapatıldı. Babacan bu konuda 1000 kere açıklama yaptı. Verimlilik.

Ama şöyle bir olay var. Misal doğunun bağrında ayakkabı fabrikası, yem fabrikası, şeker fabrikası vardı. Millet az çok maaş alıp evine ekmek götürüp mutlu yaşıyordu. Biz bu fabrikadan zarar edecez tabiiki. Çünkü sosyal denge için lazım. Akp geldi tüm fabrikalar özelleştirildi, kapandı. O illerde inanılmaz höç oldu. Özellikle İstanbul nüfusu 20m geldi. Düşünün ülkenin nüfusunun 4 te 1 i minicik topraklarda. Doğu için konuşayım köyünü kasabasını terk edenlerin yerini pkk lılar alıyor. 20 sene önce hdp nin h si geçse olay olan memlekette oyların çoğunlukla hdp ye gittiği yerler var. Kısaca ülkenin doğusu özellikle boşaltıldı.

Şimdi binlerce fabrika kapanmış verimlilik sebebiyle ama ne olmuşta kafalarına taş mı düşmüş bir anda devletçi olmuşlar. Sorsan özel sektöre yaptıracaz derler. Önceden aklınız nerdeydi.

Yahu karlı olsa maliyeti düşük olsa verimliliği yüksek olsa kimse dururmuydu hemen yapardı.

Siyaset için fabrika yapın siz. Bime yarı fiyatına gelen reklam kokan çoğunu çalışanların satın aldığı termostan gram farkı yok. Yılda 20 bin üretir. Marketlere pardon bayilere dağıttık derler. Bime pardon bayiye gittiğimizde taze bitti derler. Çok güzel reklam ve siyaset yaparlar. Bir güzelde devlet araçlarını yenilerler. Ha buarada tanzim satışı ne oldu.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |

• Yarbay
    2239 Mesaj
    2023’de makarna ve kömürün hediyesi olarak her eve bir togg verecekmiş hükümet

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yarbay
    6354 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: khytr89

Honda kapatacak fabrikayı, keşke orayı alasalarmış yenisine bir ton para dökmek yerine

Hazırı alırsan sadece halk kazanır. Ama kendin yaparsan öyle mi :) Cengiz İnşaat vb firmalar taş mı yesin?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MMistanbul -- 23 Eylül 2020; 10:5:7 >
  • Yarbay
    6618 Mesaj
    dışarda ithal etmek kafasıyla 20 sene tüm üretimleri durdurup dışa bağımlılık yaratan bu hükümen şimdi inadına neden araba üretme arzusu içinde bilemedim.... aslında tamamen siyaset başka bişi değil aynı kafa arabayıda ithal etsek daha ucuza gelir kafası var ama önümüzdeki seçim için para çöpte olsa kimin umrunda yapın üretin gitsin.
  • Yarbay
    7904 Mesaj

Evet hocam araba nedense milletin cok onemsedigi bir sey ve bu politika malzemesi yapiliyor. Zarar da etsek uretelim kotu de olsa uretelim. Tek maksat uretip urettik diyebilmek. Hatta uretecegiz diyebilmek.

|
    |
    cem650 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Radyo Dinle
Masal Oku
Pubg mobile uc
konkasör
En ucuz kedi maması fiyatları
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR4
0,891
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.