Şimdi Ara

Yerli Otomobil Tanıtımı 27 Aralıkta Edit: Sanırım sedan araçta var (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
137
Cevap
2
Favori
8.147
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • x2yk X kullanıcısına yanıt
    Eleştirmenin hele de eleştirirken yerine daha iyisini önererek yapıcı eleştiri yapmanın saldırı olmadığını anladığımız gün ülkece çağ atlarız sanırım.

Ülkeye yapılan her yatırım iyidir ancak ülkede bu denli likidite sıkıntısı olduğu bir dönemde senede 20 bin araç üretmek için 3 milyar euroyu aşan yatırım yapmak çılgınlık. Babayiğit olarak gördüklerimizde bu parayı bir şekilde devletten alacak, şirket sürekli zarar yazacak.

Tesla evet zarar yazıyor ancak yatırımcısı bir devlet ya da halkın vergileri değil dünyanın dört bir yanından yatırımcılar gelecek gördükleri firmayı fonluyor.

Her söylediğimin yanlış çıkmasını o kadar isterim ki, arkadaşlarım orada, bu ülkenin yüzlerce mühendisi, binlerce işçisi çalışır, şu parçayı yerlileştirmek istiyoruz dediğinizde Fransa merkezden, Japonya merkezden red gelen yönetim yapısı olmadan keşke yüzbinlerce üretebilsek. Ama bu yapıyla olacak iş değil maalesef inşallah ben yanılırım.

Son olarak gerilere gittim aradım bulsaydım bunu çarşaf çarşaf sallayıp özür istemeyecektim diyorsun yani. Peki öyle olsun.

Sorun kafanızda bir sanal düşman kodlamışsınız ve sizi en küçük tenkit eden herkesi o torbaya dolduruyorsunuz. Ya benim projeye saldırdığımı, yapılmasını istemediğimi falan yazıyorsun neden eleştirdim hatalı gördüğüm yerleri söyledim diye. Bu anlayışla deyiminle her yapılanla dalga geçenlerden bir farkın kalmıyor önce bunu anlaman ve ben de mi birşeyleri yanlış yapıyorum acaba demen gerekir bana göre.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi edgar1899 -- 21 Aralık 2019; 10:24:38 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• ben bu arada yerli ve milli değil.

türk malı araba çıkarsa alırım.

bu arabalarda arap kanı yunan kanı var gibi hissediyorum
  • 200 bine adam akıllı araba yok arkadaşlar kusura bakmasın kimse. Araba alanlarda yıllarca vadeye girip alıyorlar. Kimse 10 k maaşa çalışmıyor yani

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: edgar1899

Eleştirmenin hele de eleştirirken yerine daha iyisini önererek yapıcı eleştiri yapmanın saldırı olmadığını anladığımız gün ülkece çağ atlarız sanırım.

Ülkeye yapılan her yatırım iyidir ancak ülkede bu denli likidite sıkıntısı olduğu bir dönemde senede 20 bin araç üretmek için 3 milyar euroyu aşan yatırım yapmak çılgınlık. Babayiğit olarak gördüklerimizde bu parayı bir şekilde devletten alacak, şirket sürekli zarar yazacak.

Tesla evet zarar yazıyor ancak yatırımcısı bir devlet ya da halkın vergileri değil dünyanın dört bir yanından yatırımcılar gelecek gördükleri firmayı fonluyor.

Her söylediğimin yanlış çıkmasını o kadar isterim ki, arkadaşlarım orada, bu ülkenin yüzlerce mühendisi, binlerce işçisi çalışır, şu parçayı yerlileştirmek istiyoruz dediğinizde Fransa merkezden, Japonya merkezden red gelen yönetim yapısı olmadan keşke yüzbinlerce üretebilsek. Ama bu yapıyla olacak iş değil maalesef inşallah ben yanılırım.

Son olarak gerilere gittim aradım bulsaydım bunu çarşaf çarşaf sallayıp özür istemeyecektim diyorsun yani. Peki öyle olsun.

Sorun kafanızda bir sanal düşman kodlamışsınız ve sizi en küçük tenkit eden herkesi o torbaya dolduruyorsunuz. Ya benim projeye saldırdığımı, yapılmasını istemediğimi falan yazıyorsun neden eleştirdim hatalı gördüğüm yerleri söyledim diye. Bu anlayışla deyiminle her yapılanla dalga geçenlerden bir farkın kalmıyor önce bunu anlaman ve ben de mi birşeyleri yanlış yapıyorum acaba demen gerekir bana göre.
    Ben dediğim gibi iddia etmedim bu şekilde yazanlar gibi yazıyorsun dedim çünkü senin kelimesi kelimesine ne yazdığını aklımda tutan kafayı yiyenlerden değilim, bu forumda istemükcüler var mı var ha bunu biliyoruz senle yazıştığım zaman olan konu da bana 3 5 kişi yazıp durmuş sayısı saymadım belki daha fazla yazanda var ben çetelenizi tutmuyorum bu forumda bu araç yapılsın kendimi çizerim diyende var o yüzden seninde eleştirilerini onlar gibi düşünüyordum ha şunu da her zaman yazdım bu forumda eleştireceksek tutarlı olabildiğimiz sürece bu en doğal hakkımız ama adam daha erdoğan ismini duyuyor hatta erdoğan bile yazamıyor erdo diyor neyse işte bu düşüncelilerin çoğu istemezükçü ise ve eleştiriyorum ayağına yatıyorsa ne derdi olduğu belli oluyor seninde ucundan da olsa gördüm bu düşünceni ama dediğin gibi de elinde güzel mantıklı eleştirilerin varsa aşa saygım sonsuz olur çünkü kimse kusursuz değildir kimse eleştirilemez değildir bu başta erdoğan da olsa bende olsam iktidar kanadı da olsa muhalefet kanadı da olsa herkes eleştirilebilir yeter ki hakaret tutarsızlık olmasın, ha seninde kendine göre fikrin bilgin var ve buna bakara eleştiriyorum diyorsun ama yine inşallah yanılırım diyorsun yani seninde kesinliğin yok tutarsa dediklerin boşa çıkmış olacak tutmazsa dediğin gibi olursa boşa giden yatırım olacak biz bunu çok gördük çiller 'in 1 tl ye mi 1 dolar 'a mı kardemir 'i özellşetirme Türk Telekom 'da adının geçmesi ve bir dünya siyasi başarısızlık bu da öyle olursa tarihe adını yazdırır en azından biri bir şeyler denedi denir ama bu iş başladı bir şekilde de gidiyor ve ben gideceğine inanıyorum aynı filmi Microsoft 'un ceo 'ları amazon mu ne onunda ceo su da Tesla için neler demişlerdi Elon tam bir uçuk böyle giderse batırır çok boşa para harcıyor şöyle böyle dedi ama adam space 'den tesla 'ya cybertruck 'tan hyperloop 'a güneş panellerinden elektrik üretme sistemlerine sınırsız internetten daha nicelerine yardırıyor, yani elon içinde dendi bunlar hem de onun gücünde onun zekasında olan ceo 'lar tarafından öyle sıradan vatandaşlar tarafından değil.

Ben baktığım mesajlarda net yapamayız yapamayacağız dediğin kelimen olsa idi bile koymazdım git kendin bak derdim, çünkü benim derdim değil ha dediğim mesajları iddiaları net olarak yazdın mı diye emin olmak için baktım ve dedimde o şekilde ithamın yok ama olumsuz düşüncelerin var. Bu işte şöyle bir elektrikli araç olarak çıkacak diye dolaylama var öylesi böylesi yok apaçık elektrikli bir aracı 27 aralıkta adamlar millete sunacak işte dolayı mı var bunun.

• x2yk X kullanıcısına yanıt
    27 Aralıkta olacak şey işin en kolayı en basiti, bunu Gürcistanda yaptı, Vietnamda yaptı hatta Gana bile yaptı. Pininfarina ya gidip araç istiyorsun yapıyor zaten kendi platformunda asıl iş şimdi başlıyor. Aracın motorunu, şarj ünitesini, bataryasını, sensörlerini nasıl yerli hale getireceğiz ne zaman getireceğiz, kaç tane satacağız, Avrupaya satabilecekmiyiz,

Asıl iş şimdi başlıyor, zor olan burası zaten. Bir proje var ortada tüm kalbimle başarılı olmasını istiyorum ancak mevcut üretim kabiliyeti, pazar yapısı, ülkenin yapısı bana bunun tersini söylüyor. Ben özel sektör açısından yaklaşıyorum konuya böyle bir şirket yaşayamaz ülkemizde ancak devlet her sene zararını sübvanse eder bütçeden bu holdinglere para aktararak yaşatır o ayrı bir konu. Ancak bu da sürdürülebilir olmaz.

• quote:

Orijinalden alıntı: Adorer

Bu başlık istemezukcu tayfaya gelsin. Kudurun..!!
    İstemezukcu tayfa genelde muhaliflerdir. Tas geldi yanittlayayim sayin degnegin öbür ucu.

Yapilirsa gurur duyarim.
    Gidip yabanci bir firma ile ortak uretseler yine gurur duyarim (atak helikopteri)
    Ama gelipde yuzde yuz yerli yazarsaniz oyle lanse ederseniz o zaman kudururum neden mi? Benim saf akrabalarimin akliyla dalga gectigi için. Anlamiyor olabilirler ama bunu kullanmak ... Degil midir.

Biz bunu elestirince kelime oyunu yapmayada basladilar. Hizlandirilmis tren geliyor ustunde kocaman yazi YUZDE YUZ YERLİ TASARİM.

Bende leptop yaptim o zaman yizde yuz yerli tasarim (uzerini boyadim)
    Hatta gecen bir cocuk kendi basina radyo yapmis helal olsun.
    Haa mesele baska yerede gitmesin bugün herseyi uretebileecek teknolojiye sahibiz (mikrocip haric) ama otomaston ve seri uretim kısmı yok.
    Yapilsin para icerde kalsin. Yoksa oyle TURK MALİ yazisini kaldirip, gavur malina YERLİ ÜRETİM yazmakla olmuyor.
    Yerli uretim bilmeyenler icin: toyota chr turkiyede uretilir sen alinca kar japonyaya gider. Yerli uretimdir. Tek kazancin orada senin işçin calisir. Tm olsaydi parada icerde kalir demektir.

• quote:

27 Aralıkta olacak şey işin en kolayı en basiti, bunu Gürcistanda yaptı, Vietnamda yaptı hatta Gana bile yaptı. Pininfarina ya gidip araç istiyorsun yapıyor zaten kendi platformunda asıl iş şimdi başlıyor. Aracın motorunu, şarj ünitesini, bataryasını, sensörlerini nasıl yerli hale getireceğiz ne zaman getireceğiz, kaç tane satacağız, Avrupaya satabilecekmiyiz,

Asıl iş şimdi başlıyor, zor olan burası zaten. Bir proje var ortada tüm kalbimle başarılı olmasını istiyorum ancak mevcut üretim kabiliyeti, pazar yapısı, ülkenin yapısı bana bunun tersini söylüyor. Ben özel sektör açısından yaklaşıyorum konuya böyle bir şirket yaşayamaz ülkemizde ancak devlet her sene zararını sübvanse eder bütçeden bu holdinglere para aktararak yaşatır o ayrı bir konu. Ancak bu da sürdürülebilir olmaz.
    Mantıklı diyorsun da, 5 babayiğit dediğimiz firmalar bugünlere nasıl geldiler ise Vestel 'in ilk zamanlarını bilirsin tarihi ortada ama bugün Türkiye 'de beyaz eşya da bir söz sahibi iyi kötü ülkemiz açısından bakarsak artı iha 'da yaptılar oraya atıldılar ama son hali nedir haber olarak okumuyoruz artı pil yatırımı ve holdingleşme firma günden güne iyi kötü büyüyor ha telefon işine de bir ara girdiler ama orada daha çok emekleyecekler belli oluyor neyse Turkcell 'i de bilirsin Türkiye 'de en çok söz sahibi olan firmalardan ve BMC iyi kötü devletinde desteği ile nerelerden nerelere geldi bu kadar firma ve bunlar özel sektör öyle devletin memuru gibi 8 17 çalışan kurumlar değil bugün Vestel 'e girmek için bile odtü itü boun 'dan adamı bile eleyip alan bir firma ise bir zahmet başarı da gelsin isterim. Ki örnekleri de çok Dünya 'da Tesla 'ya kimse inanmıyordu Facebook nereden nereye uçtu gitti adamlar araba bile yapalım diyorlar Apple araba yapmak istiyor başka maceralar yaşamak istiyorlar artık Dünya farklı ülkelere kayıyor ilk 5 te olan ülkeler değil diğer öne çıkan ülkeler söz sahibi olmak için savaşıyorlar o yüzden bu insanlarda ve ülkemizin neferleri de istiyorsa yani genç mühendislerimiz başarılı işletmecilerimiz ve herkes, misal aselsan havelsan tusaş kısa sürede buralara geleceğini kim bilebilirdi bir emek var bir çaba var ilk 100 savunma sanayiinde ilk 100 'e girdiğimizi görüyorsak bugün demek ki artık ismini söylediğin ülkeler gibi biz de bir şeyler yapmak istiyoruz demek ki, ki yapmazsak zaten eski Türkiye gibi kalırız olduğumuz yer de. Devir ne yaparsan yap devri yoksa sürünürsün. Dolar ile terbiye ederler.

Bundan sonra evet çok zor, tanıtmak ile oldu bitti dememeliyim aynen.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi x2yk -- 21 Aralık 2019; 11:0:36 >

• Ortada ürün olmadan gelişim yapamazsınız. Ürün gelsin zamanla zaten gelişir. Bir geely kadar olsa başta yeter. Tofaş marka mıydı sanki zamanında ama binlerce sattı. Normal bir araca göre %10 daha fazla parayı Türkiyeye kalacaksa tercih sebebidir.

Fiyatını felan bilmem, ama zamanı gelince nispeten uygun ve kredi oranları ile kesinlikle almak isteyeceğim araç olacak yerli oto.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • yerli malı yurdum malı tüm araplar onu kullanmalı

gerçekten yerli ve TÜRK malı bir ürün bulabilirsem şu ülkede onu kullanırım.. ha bide cebime bakarım
  • quote:

Tutarsa beğenirse uygun olursa tr de sadece 1 milyon adet satar uygun vadeli 100 bin olsa ben alırım şahsen

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• seçim masalı volume 2...
  • Satışa çıksın kesinlikle alıcam

• bu araba gündemi bile değiştirir
  • inşallah araba elektriklidir. almanlar bile tiril tiril nasıl elektriğe geçeceğiz diye strese girmiş durumda otomobil pazarında liderlerliklerini kaybetmekten korkuyorlar. 100 senedir araç yapıyoruz kimse bizle yarışamaz derlerken araçların artık elektrikliye döndüğünü ve tüm ülkelerin başlangıç çizgisinde olduğunu kendilerinin bir avantajı olmadığından dolayı pazarın büyük bir kısmını kaybedeceklerini düşünüyorlar durum böyleyken 2 gıdım çaba varsa hiç olmazsa onu elektrikliye harcamak gerek pazar büyük. yanmalı motorlu araçta 1000 küsür hareketli parça varken elektriklide bu rakam 200 yani yapımıda nispeten daha kolay.
  • pininfarina nın demo aracını getirip alın işte yaptık falan diyecekler seri üretime falan geçmeyecek anca laf bak görürsünüz herşey ŞOV ....
  • quote:

Orijinalden alıntı: orhanyor

inşallah araba elektriklidir. almanlar bile tiril tiril nasıl elektriğe geçeceğiz diye strese girmiş durumda otomobil pazarında liderlerliklerini kaybetmekten korkuyorlar. 100 senedir araç yapıyoruz kimse bizle yarışamaz derlerken araçların artık elektrikliye döndüğünü ve tüm ülkelerin başlangıç çizgisinde olduğunu kendilerinin bir avantajı olmadığından dolayı pazarın büyük bir kısmını kaybedeceklerini düşünüyorlar durum böyleyken 2 gıdım çaba varsa hiç olmazsa onu elektrikliye harcamak gerek pazar büyük. yanmalı motorlu araçta 1000 küsür hareketli parça varken elektriklide bu rakam 200 yani yapımıda nispeten daha kolay.
    . Araç iyi gibi görünüyor ,ekip sağlam , iot fikri güzel ,otonom vaad etmesi süper , biryerlerden başlansın da gerisi gelecek İHA SİHA TİHA MİLGEM Bozdoğan Gökdoğan Hisar ...

Bu sefer bu iş olacak

Teslayıda herkes küçümsedi almanya ya fabrika açıyor , zor bir sektör duygulara hitap ediyor bugün iyiysen varsın yoksa opel volvo oluyorsun ,yada jaguar land gibi hintlilerin eline düşüyorsun

Bence piyasaya sağlam giriş yapacak ayakları yere basan proje .

• Bugün otomotiv sektörünün en büyük belirleyeni motor. Şanzumanı, elektronik parçaları vb... işin kompedanı markalardan alabilirsiniz. Otomotiv ve ağır vasıta firmaları da bunu yapıyor zaten. Fakat motorlar hem kendi imalatları veya grup markalarından alınma. Ama elektrikli, akülü vb... bir araç düşündüğünüzde bir elektrik motoru atla deve birşey değil içten yanmalı motora göre. Bence olabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: alfa-x

. Araç iyi gibi görünüyor ,ekip sağlam , iot fikri güzel ,otonom vaad etmesi süper , biryerlerden başlansın da gerisi gelecek İHA SİHA TİHA MİLGEM Bozdoğan Gökdoğan Hisar ...

Bu sefer bu iş olacak

Teslayıda herkes küçümsedi almanya ya fabrika açıyor , zor bir sektör duygulara hitap ediyor bugün iyiysen varsın yoksa opel volvo oluyorsun ,yada jaguar land gibi hintlilerin eline düşüyorsun

Bence piyasaya sağlam giriş yapacak ayakları yere basan proje .

Alıntıları Göster
    tesla şuan ipi göğüslüyor millet gülüyordu kredi vermiyordu şuan tüm firmalar elektrikli araba derdinde. dünyanın en büyük otomobil pazarı olan çin kendi elektrikli arabasını kendi yapmaya başlıyor milyarlarca dolarlık bir yatırım var ve bu almanların gözünü korkutuyor. şuan norveç gibi tüm ekonomisi petrol üzerine kurulu olan bir ülke 6 sene mühlet verdi tüm içten yanmalı motorlu araçlara yasak geliyor zaten şuanda bile satılan her 10 araçtan 7si ya hybrid ya elektrikli. motorlu araçlar çok değil önümüzdeki yıllarda tarih oluyor o yüzden daha tesla hariç adam gibi bu işi yapan yokken full güç türkiye elektrikliye asılsa almanları bile geçebilir neden olmasın gerçi onlarda harekete geçti.

konuyla ilgili şöyle bir video var izlemek isteyen için

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi orhanyor -- 21 Aralık 2019; 23:28:31 >

• quote:

Orijinalden alıntı: orhanyor

tesla şuan ipi göğüslüyor millet gülüyordu kredi vermiyordu şuan tüm firmalar elektrikli araba derdinde. dünyanın en büyük otomobil pazarı olan çin kendi elektrikli arabasını kendi yapmaya başlıyor milyarlarca dolarlık bir yatırım var ve bu almanların gözünü korkutuyor. şuan norveç gibi tüm ekonomisi petrol üzerine kurulu olan bir ülke 6 sene mühlet verdi tüm içten yanmalı motorlu araçlara yasak geliyor zaten şuanda bile satılan her 10 araçtan 7si ya hybrid ya elektrikli. motorlu araçlar çok değil önümüzdeki yıllarda tarih oluyor o yüzden daha tesla hariç adam gibi bu işi yapan yokken full güç türkiye elektrikliye asılsa almanları bile geçebilir neden olmasın gerçi onlarda harekete geçti.

konuyla ilgili şöyle bir video var izlemek isteyen için

Alıntıları Göster
    güzel video herşeyi özetliyor.

Bundan 5-6 sene önce almanyada bmw de çalışan bir tanıdığa sormuştum daha i3 bile tam olarak ortada yokken ,renault ZOE ,Fluence ZE ,Kangoo ZE gibi elektrikli geliştirirken neden bmw de yok diye.Cevap olarak

BMW önce bekler piyasayı görür ,iş olgunlaşır ondan sonra girer demişti, bu sefer baya geç kaldılar :) Tabii 100 yıldır araç üretenler yine avantajlı sadece motoru elektrikliye çevirecek birde otonomu halledecek diğer konulara çalışması gerekmeyecek.

Mesela porshe daha ilk ürününde TAYCAN tesladan çok daha üstün araç yaptı yol tutuş frenleme verimlilik ,ama OTONOM sürüş ??? Şu an sırf otonom yetenekleri nedeniyle teslayı tercih ederdim ki tesla da kusur çok .Model 3 iyi gibi.

Yakalamak kolay olmayacak ama eskisi kadar da zor olmayacak dediğin gibi elektrikli de parça sayısı daha az ve çok daha basit ,

Ayrıca konuyu takip ediyorum ama sayfaya google da 2-3 arama sonrası ulaşabildim,konuya google dan ulaştım ilginç ???? ,konu sayfada nasılsa görünmüyordu ,defalarca kontrol ettim ctrl-f ile 18 aralık yorumlu konulara kadar gidip arattırdım yoktu ????

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.