Şimdi Ara

Yerli otomobil bu ay açıklanıyor: ÖTV yok, elektrikli motora öncelik! (22. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
884
Cevap
8
Favori
49.278
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
45 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • "Kurulacak ortaklıklarda farklı lisanslar altında yabancı marka otomobillerin üretimini yapan grupların yer almayacağına dikkat çekilmiş olması işi daha da ilginç bir noktaya taşıyor. Bu da demek oluyor ki kamuoyunda adı sıkça anılan büyük şirketleri bu ortaklı yapı içinde göremeyeceğiz."

Koç,Oyak,Anadolu gibi otomobil sektörünün içindeki yıllarca bilgi ve tecrübe birikimi olan şirketler yer almayacaksa palazladığınız inşaat şirketleri mi yapacak otomobil üretimini??? SAÇMALIK.
  • quote:

Orijinalden alıntı: MrT4ngo

40 bin lira ya satılırsa direk sipariş veririz

Ne direği sipariş vereceksin? Elektrik direği mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: coskunserce

quote:

Orijinalden alıntı: kty28

Katılmıyorum hocam, destek verilmezse kimse almaz telefon örneğinde olduğu gibi bknz Venüsler. (Gerçi onların yaptığı tam tersi idi ama neyse)

Doğru. Fakat yerli otoya özel vergi düzenlemesi yapamazsın. Uluslararası ticaret kurallarına aykırı. Anında Dünya Ticaret Örgütünde dava açar, tazminat alırlar. Ayrıca otomobil ihracatı yaptığın ülkelerden de misilleme gelir. Dışarıya mal satamazsın.

Amerika Tesla alanlara 7500$ yardım yapıyor, Norveç'te birçok avantaj sunuyor, köprüden geçişler ücretsiz, otopark ücretsiz, devlet araba vergini ödüyor. Vergiyi baştan koyar, sonra indirim yapar. Yani YAPILABİLİR.

• veteriner69 kullanıcısına yanıt
    seni ilgilendirmez . burada Türkiye Cumhuriyeti'ni ilgilendiren bir şey konuşuyoruz Ermenistan forumu değil burasi yanlış gelmişsin

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Physicist_Emre kullanıcısına yanıt
    Yok hocam milletin sabrını o kadar da zorlayamazlar!

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • sleepingawake kullanıcısına yanıt
    Birine yaparsa aynı sınıftaki diğerlerine de yapmak zorunda. Ha, ben yaparım derse ne olur? Her zamanki gibi cezayı halk öder.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • ali_ihsan21 kullanıcısına yanıt
    Gündemi değiştirmek için yapıldığı kanısına nasıl vardınız? Adamlar sessiz sedasız firmayı kurup seri üretime geçip buyrun sürpriz yerli araba yaptık bunu alın mi denmeli? Övünülecek bişey degil mi sizce bu icraat? Vergi zammı luks araçlara daha fazla uygulanmalı ilk kez araba alacaklara uygulanmamali bunları masaya yatırmaliyiz ama vergi vermeyelim demekle sanayi ustası bundan daha iyi yapar demek cikmaz yoldur. Uretmeyecegiz ama vergi de vermeyeceğiz para ülkemizde kalmasın yabancı markaları zengin edelim. Kusura bakmayın ama devlet vergi ile ilerler iki sene once 50.000 e alınan arabalar simdi 70.000 sen aradaki 20 binin vergisini vermeyeceğiz diyorsan anlarım. Gündemi değiştirme olarak gördüğün icin vergi ve yerli araba konusunda bunları yazdım yanlış anlamış olabilirim ama fikirlerim bunlar. Ülkece cok zenginiz demiyorum. Ama devlet savaşa zorlanıyor. Ha savaşa gerek yok verelim kurtulalım diyenler de çıkar elbet. Iyi forumlar lütfen tartışmayalım size soz hakkı doğuyor yazdıklarımdan ama ben yazmayacağım tam olarak ifade edemiyorum belki ama iki dk pc de gezerken cevapları görüp sinir olmak istemiyorum. Çünkü burda herkes kendi bildiğini doğru sanıyor. İyi günler iyi forumlar

• hib.96 kullanıcısına yanıt
    Kim aldı? Bilgimde yanlış varsa öğrenmek isterim. Yok bilmiyor, ezbere konuşuyor, köşeye sıkışınca da hiddetleniyorsanız lütfen bir daha haddinizi biliniz; ahkam kesmeyiniz.

• Eğer gerçekten yerliyse ki hiç inanmıyorum, bunu tasarlayan kişiler ülkesini seven, öz ve aklı başında kişilerdir. Hiç biride iktidarı desteklemiyordur. Bunu AKP yayıyorsa bilinki bir çıkarları vardır gençlerimizden.
  • Son Hata Bükücü kullanıcısına yanıt
    Menderes marsal yardımları ile ülkeyi abd nin çürük mallarını satabilecegi bi pazar haline gittiğini idda edenler var. Bu anlaşma 1945 yilina dayanır. Tarihsel olarak kesin kanıtım yok ancak abd tarafından abd tarafından bakınca şekilde düşünüyorum. CHP ile anlasamayacagim ve Menderes i seçtim sonra onu seçimlere hazırladım. Yanlis anlamayin bizdeki seçimler ve partiler hep birileri tarafından desteklenmiştir. Erdoğan in Almanya icin oy verilmemesi gereken partiler hakkında uyarasi gobi değil ama bu medya eğitimi, politika, seçim vaatleri, siyasal planlar ve amaclar vs şeklinde seçimler desteklenir. Simdi konumuza dönelim Menderes i seçtim ona seçimi kazandirdim. Secim vaadi olarak ezanı Arapça okutma vaadini halka sunmasi olayi bambaska bi sey zaten böyle secim vaadi olur mu halk Menderes i sırf bunun icin bile secmis olabilir hatta ihtimal den öte. Abd Menderes ile anlaştı ve çürük radyasyon lu mallar Türkiye ye geldi ve satildi kapış kapış. Herşey yolunda daha taze başbakan hatta ilk sivil başbakan. Yani gerçek demokrasi nin ilk filizi. Ancak ne hikmetse hain ilan ediliyor ve mahkeme de sacma sapan şeylerle itham edilip asılıyor. Düşünün ki ilk seçimde CHP nin milletvekili sayısını 3 e katlayan bi zafer. Ülke demokrasi ye geçmişken darbe ile indirilen başbakanın suçu neydi? Darbeden sonraki seçim sonuçları sizce darbe haklıysa darbeyi destekleyen tarafın tek başına iktidar olması gerekmiyormuydu? Neden tek başına iktidar bi parti imdirildikten sonra koalisyon a geçildi? Hala anlamıyor musunuz? Neden halk CHP yi ikinci seçimde de tek başına iktidar yapmadı? Bunlar basit sorular eğip bukmeye gelmez. Altınları kaçırdı dediğiniz adam mahkemede ne ile suclandi? Neden askeri darbe yapan cemal gursel yeni partiler ve meclia istediğimiz gibi olmalı dedi. Eski iktidar da beğenmediği neydi? Pardon ya halkın seçtiği partiyi beğenmeme lüksünü bu askere kim verdi? Neden seçilmiş insanlar yillarca idama zehirlenmeye mahkum edildi? Neden Menderes in idam ücreti olan para eşinin evinin kapısına asıldı? Altinlarla ödetmek icin mi? Kusura bakmayın Menderes bey meclise tek partiden bu kadar cokk ezici üstünlükle iktidar olamazsınız diyemeceklerdi. Bizzat celal bayar dp millet vekillerinden istifasından sonra iktidarın düşmesi sonucundan dolayi yeni hükümet kurma görevini yine Menderes e verdi. Cunku onun diktatör olmaya niyetli olmadığını daha şefkatli birini bulamayacağı için tekrar hükümet kurma görevine getirdiğini yıllar sonra celal bayar söylemiştir. Düşünebiliyor musunuz ülkenin başbakanısiniz ama cb ile görüşmeniz yasak. Düşündün mu bilemem ama bu resmen saçmalık abd nin kölesi olan adamin her imkan vardır efendi. Zengindir adam. O kölenin köleleri vardır. Ama Menderes yalnızdı. Menderes sandığın gibi hain di ama abd yerine daha iyi bi hain bulduğu için astirdi mi diyorsun. Benim aklım almıyor. Abd hic bi köpeğine bu zulmü yapmadı. Bu kadar kisa sürede kenara ittiği baska bi maşası yok tarihte. Düşünsene abd nin maşası olacaksın ama hic gücün olmayacak. O isi bi geçin efendi. Abd masasini tam donatır. Yazmayacktim ama ahde vefa benim icin bu satırlar. Menderes bu halkın ilk başbakanı dir. Menderes demokrasi denince akla gelen ilk seçimi kazanmıştır. Menderes hain değildir. Ve Menderes asilmasaydi bugun bi Japonya kadar gelismistik. Menderes in hayali Musul kerkuk du. Oraların para ile satılmasına karşıydı. Oraların değerinin altında satılması bi kenara dursun adam o topraklardaki hakkını en azından diploması ile arayacaktı. Askeri gucun olmadan biyle bişeye cesaret etmen bi sivil olarak takdire şayan bir şeydir efendi. Menderes cesur du. Menderesin asilmasina halk olumsuz tepkiyi sandikta vermiştir.

• quote:

Orijinalden alıntı: sleepingawake

quote:

quote:

Katılmıyorum hocam, destek verilmezse kimse almaz telefon örneğinde olduğu gibi bknz Venüsler. (Gerçi onların yaptığı tam tersi idi ama neyse)

Doğru. Fakat yerli otoya özel vergi düzenlemesi yapamazsın. Uluslararası ticaret kurallarına aykırı. Anında Dünya Ticaret Örgütünde dava açar, tazminat alırlar. Ayrıca otomobil ihracatı yaptığın ülkelerden de misilleme gelir. Dışarıya mal satamazsın.

Amerika Tesla alanlara 7500$ yardım yapıyor, Norveç'te birçok avantaj sunuyor, köprüden geçişler ücretsiz, otopark ücretsiz, devlet araba vergini ödüyor. Vergiyi baştan koyar, sonra indirim yapar. Yani YAPILABİLİR.

Gümrük Birliği anlaşmasına göre bu mümkün değil diye biliyorum.Aynı kategorideki tüm ürünlere aynı vergi tarifesini uygulamak zorundasın.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: bugsymaloone

hala -ecek -acak haberleri. Yok uçacak yok kaçacak. Hala diyor ki en az 3 en fazla 5 ortaklı bir birleşme olacak.... daha kaç ortak olacak o belli değil...

Aynı kalbimden geçenleri yazmışsın. Sağol kardeş. Geçen sene aralık ta da arabayı tanıtacaklardı. Hiç bir şey tanıtmadılar. Açıklama dahi yapmadılar. Eminim bu aylarda da aynısı olacak. Seçim yatırımı olarak görüldüğü müddetçe bir cacık olmaz yerli otodan.
  • Asgari ucretli avrupada sifira 5 bin euro ya araba aliyor, bizde o araclar 50 bine satiliyor. Neden kabulleniyorsunuz bu fiyatlari anlamiyorum.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • pataron P kullanıcısına yanıt
    Hiddetlenemmek elde değil kusura bakmayın ama siz benim kahraman dediğim dama hain diyorsunuz. Bİlmek ve öğrenmek isteseydiniz önünüze sunulan bilgilere atlamaktan çok düşünmeniz araştıramanız gerekmekte. ben ahkam kesip kafamdan uydurduğum veya tam bilgi sahibi olmadığım konularda sizin gibi kesin konuşmuyorum. menderesin idamı olayı basit bişey değil. olayın bakmanız gereken açısı sizin için muhalif . sert fikir ayrılığı yaşadığınız insanların bakış açısı sizin için katlanılmaz geliyor mu ? onun yolundan yürüyenler ülkeyi bu hale getirdi demeniz asıl canımı sıkan . menderes hain di ama cemal gürsel çok iyi bi askerdi demi? burda tartışmak istemiyorum dedikçe yazmaktan da alıkoyamıyorum kendimi . hainlikle itham ettiğiniz insanların hayatlırını iyi araştırın derim. sinirlendiğim için özür dileirm ama cevap vermeyip kaçmak daha kolaydı çünkü anlatacklarıma karşı olduğunuz için hiç tanımadığım biriyle tartışmak istemedim. menderes hain değildir. bunu forumdan öğrenmeniz de doğru değil elbet int hereksşn elinin altında ama size tavsiyem olayı '' şimdi söz halkın '' diye manşete taşıyıp idamdan 22 gün sonraki seçimleri halka bu şekilde aptalca duyuran medya organlarından uzak durun.

• quote:

Orijinalden alıntı: sleepingawake

quote:

quote:

amerika gümrük birliğine tabi değil. bu yüzden istediği gibi yerli üretimde vergi ve düzenleme yapabilir. gümrük birliği içerisinde tarım ürünleri,gıda,ilaç vs. hariç sanayi ürünlerinde kafana göre yerli-yabancı ayrımı yapamazsın. işin garibi şu an ithal edilen tarım ürünü, gıda, et, canlı hayvanda vergi çok az. şartları sağladığın takdirde istediğin yerden getirebilirsin.

ayrıca norveç örneği olmamış. bahsi geçen avantajlar tüm elektrikli araçlar için geçerli. zaten Norveç'te araç üretimi yok.

Hayatımda okuduğum en boş insansın. Allah ıslah etsin. Yazdığın bir ton yazıda bir tane gerçek yok alayı çarpıtılmış varsayımlar.

Menderes bu ülkenin recep efendiden sonra gördüğü en büyük haindir. Ülkenin hazinesini boşalttığı metresleriyle yediği ülkeyi uydu devlet haline getirdiği için asılmıştır. Ne yazık ki bugün artık ne o yardı ne de o medya kaldı.

Geçirdikleri vergi kazığını küçülttü diye mehter veriyorlar ana haber bültenlerinde.

Gecenin en karanlığı şafağın tam öncesindedir diyorum sadece. Hepimiz gün doğduğunda gerçeklerle yüzleşeceğiz.

Sadece sizin gibi bazıları sırf oy verdi ya da sempati besledi diye arsızca savunmaya devam edecekler tabi ama değişen bir şey olmayacak. Kaçınılmazı kimse engelleyemez.
  • Son Hata Bükücü kullanıcısına yanıt
    Sizin dediğiniz gibi olsaydı dünyada yalnızca 10 adet araba markası olurdu. Amerikayı tekrar keşfetmeye gerek yok. Bu günkü teknolojin o motoru dışardan aldığından daha ucuza üretmeye yetmiyorsa, üretmeye çalışmak gereksiz maliyet olur. Daha ucuza üretene kadar en ucuzunu almak daha makul bir çözüm. Bir yerden başlamak lazım, motor üretemiyoruz diye araba üretemeyeceğimiz anlamına gelmiyor. İnş ilerde motoru da üretiriz.
    Bu durumda kendinizle çelişiyorsunuz. Kahraman bellediğiniz adamın iktidarı döneminde Kayseri Uçak Fabrikası kapatılmıştır. Kapatılmasa bugün ciddi bir geçmişi, know-how'ı, üretim kapasitesi ve teknolojisi olacak bir fabrikadan bahsediyoruz. Kendim Kayseriliyim ve fabrikanın bulunuğu yere 1-2 km'lik bir mesafede yaşıyorum. O fabrikada üretilen bir uçağın 2000'lerin başına kadar paraşüt eğitimleri için hizmet verdiğini de biliyorum. Yazdıklarımı yeniden okursanız Cemal Gürsel'e dair bir fikir de beyan etmedim. Bu arada siz hala yardımların kimin hükümeti tarafından alındığını açıklamadınız.

• Arkadaşlar elektrikli arabaların ÖTV di zaten düşük %3-%15 arası bizim yerli arabadan %3 falan alırlar büyük ihtimalle %3 alırlar almasada dediğiniz gibi ülkelerin lan ticaret anlaşmamız var iptal ediyorum diyeceğini sanmıyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: enizam

Birine yaparsa aynı sınıftaki diğerlerine de yapmak zorunda. Ha, ben yaparım derse ne olur? Her zamanki gibi cezayı halk öder.

Amaç elektrik teşvigi ise, çok kolay şeyler bunlar devlet için. Ama bunun için halk için olan bir hükümet gerek. Halka vergi koyan değil!
  • 
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.