Şimdi Ara

YERDEN ISITMA (46. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.815
Cevap
73
Favori
262.280
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 4445464748
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Kısılan odaya su fazla gidemeyince diğer taraflara yöneliyor, o odalarda daha çok dönüyor sonuçta daha dengeli bir ısınma oluyor. Pompa kademesi 3 te olmasına rağmen reglaj ayarı yapmadan önce en uzak odadaki 1,8 m lik peteğin nerdeyse yarısı ısınmıyordu, reglaj ayarı yaptıktan sonra pompa kademesi 1 de bile tüm odalar 3 aşağı beş yukarı aynı anda ısınıp soğuyor. en uzak odanın peteği de tam kapasite çalışıyor, yani reglaj ayarı gerçekten çok önemli.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kir-pi

Kısılan odaya su fazla gidemeyince diğer taraflara yöneliyor, o odalarda daha çok dönüyor sonuçta daha dengeli bir ısınma oluyor. Pompa kademesi 3 te olmasına rağmen reglaj ayarı yapmadan önce en uzak odadaki 1,8 m lik peteğin nerdeyse yarısı ısınmıyordu, reglaj ayarı yaptıktan sonra pompa kademesi 1 de bile tüm odalar 3 aşağı beş yukarı aynı anda ısınıp soğuyor. en uzak odanın peteği de tam kapasite çalışıyor, yani reglaj ayarı gerçekten çok önemli.
    Peki yerden ısıtmada bunun tek sağlıklı yöntemi debi ayarlı kollektör müdür ? mevcut 7 vanalıyı söküp debi ayarlı kollektör alsak rahatca ayarlıyabilir miyiz ?

Pek ucuz bir şey olduğunu da söylemek zor, ama tam donanımlı olan otomatik hava boşaltmalı termostat vanalı debi ayarlı 7 vanalı kollektörler 600-1200 TL arası değişiyor. TDS'nin ürününü beğendim.. Sizinde görüşlerinizi almak isterim.

• kir-pi K kullanıcısına yanıt
    Yerden ısıtmada da geçerli dimi bu söyledikleriniz?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yatak odası sıcak olduğu için dün akşam tamamen kapattım, oturma odası ve çocuk odası sıcaklıklarına herhangi bir faydasını göremedim. Yatak odasını kısıkta tutup kombi derecesini artırmayı denicem

• okan10tr O kullanıcısına yanıt
    Yerden ısıtmada da teorik olarak geçerli olması gerekirken her zaman öyle olmayabilir, nasıl petekli tesisatta petek boyu ısıtmaya yetmeyecek boyutta seçildiğinde ne yaparsanız yapın odayı ısıtamazsanız yerden ısıtmada da tesisat doğru yapılmamışsa yani boru metrajı yetersizse, şap fazla kalın atıldıysa veya üzerine ısıyı kötü ileten bişey döşendiyse durum çok değişir, Şu an yerden ısıtmayı adam gibi yapan yok sanırım, hemen herkes bir şekilde sorunlardan bahsediyor, petekli tesisatta iş kolay peteği büyütür sorunu çozersiniz ama yerden ısıtmada o şansınız yok.
  • Styric kullanıcısına yanıt
    Yerden ısıtma kullanmıyorum, tesisatçı da değilim bu nedenle maalesef bu konuda bilgi sahibi değilim.
    Benim dairenin yerden isitma sistemini doseten makine muhendisi ile görüştüm. Kinamak istemem ama benim icin muhendisligi bes para etmez. Ya kardesim projede 2 hat ayri girmesi gerekirken sen tek hat yapmışsın diyorum. Adam proje 50 m dediyse ben 70 m. Dosedim diyor. Gectim sap isini daha projeyi okuyup isin basina gitmemis ustasini yonlendirmemis.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    Hocam sanırım petekle yerden ısıtmada o anlamda farklılıklar var. Bizim yerden ısıtma işçilik mühendislik malzemeler nasıl bilme şansımız çok yok tabi, ama net 115 m2 civarında ev, 8 adet kollektör var, o anlamda yeterli diye biliyorum böyle bir m2 için. Denemeye devam etcez

• environment E kullanıcısına yanıt
    Kimseye güven olmuyor herkes işi bir an önce klasik yöntemlere göre bitirip parasını alıp gitmenin derdinde. Konu yerden ısıtma olunca neyin ne olduğunu anlamak çok zor zaten

Aynı şeyleri gözlemledim.
    Boru metrajında sanırım projeyi ve hesaplamayı esas alıyorlar yaparken
    ama şap kalın atılıyor maalesef.
    bu da ısınmada büyük sorun
    bir de bize de . parke iletiyor diye dediler. Hatta parke üzerinde yerden ısıtmaya uygundur diyor.
    Ben de döşettim. sanırım uygun derken parkede sorun olmaz demek istiyorlar. Ama parke seramiğe göre en az bir kaç derece oynuyor tahminimce.
    hepsi bize fatura olarak ülkeye ekstra dışa bağımlılık olarak dönüyor
  • ugur_dn kullanıcısına yanıt
    Üzerinde olan ayarda hepsi aynı sayı olduğunda herneyse odaya eşit miktarda su gidecek ve dengeli ısınma meydana gelecekte.
    Ya da çok ısınan odaların vanasını kısıp (ısınabileceği seviyede) bu şekilde diğerlerine fazla su gidecektir

• Arkadaşlar merhaba,
    İlk defa kombili ve yerden ısıtmalı bir evde oturuyorum ve geçtiğimiz ay 550 tl gibi güzel bir fatura ödedim.

Oda termostatı, ya da kollektöre takılan (varsa böyle birşey) termostat vb. bir ürün kullanılır mı yerden ısıtmada?

Bir de kolleköre bakıyorum, odalara giden hortumların sıcaklıkları çok iyi, ama dönüş hortumları soğuk, bu normal mi?

• Merhabalar,

Evi yeni aldım ve yerden ısıtmada sorunumuz var.
    Kollektörler normalde oda termostatlarıyla kontrol edilirken oda sıcaklığı belirlenen sıcaklığın üzerine çıktığında doğal olarak termostat kollektördeki pini kapatıyor fakat oda sıcaklığı düşüp oda termostatı tekrar açmak istediğinde pin kapalı olarak takılı kalıyor. açıp kendimiz düzeltmedikçe tekrar açılmıyor. bütün odalar için aynı sorun geçerli.
    neden olabilir?
  • yeni eve taşındım JK yerden ısıtma var ancak bazı odalar hiç ısınmıyor özellikle üst kat. İstanbul'da tavsiye edebileceğiniz yerden ısıtma servisi varsa yardımlarınızı bekliyorum.
  • İyi akşamlar yerden ısıtmada evimde 7 adet kırmızı 7 adet altta soğuk su vanası var. Bazı odalar ısınmıyor hangi odaya hangi borunun gittiğini nasıl tespit edebilirim. Üstteki kırmızı vanayı kısınca alttakinide kapatmakmı lazım

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kombici_Olduk K kullanıcısına yanıt
    İyi akşamlar yerden ısıtmada evimde 7 adet kırmızı 7 adet altta soğuk su vanası var. Bazı odalar ısınmıyor hangi odaya hangi borunun gittiğini nasıl tespit edebilirim. Üstteki kırmızı vanayı kısınca alttakinide kapatmakmı lazım

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • dmr123456. D kullanıcısına yanıt
    sadece birini kapatmak yeter. mavi veya kırmızı.
  • Herkese merhaba

Ben de yeni kullanmaya başladığım yerden ısıtma sistemi ile ilgili problem yaşıyorum.

Yer: İzmir Triplex fakat sadece 2 katında yerden ısıtma döşeli. Bu nedenle 3. kata 2 metre radyatör takıldı fakat şu an çalıştırmıyorum. Kombi Bosch 30KW. 2 katta 2 kollektör var, 1. katta 4 çıkış, 2. katta 5 çıkış yapılmış. Kollektörlerde termostat, debimetre, aktuatör vb. yok. Ev yeni olmadığı için zemin altı döşeme metrajı, şekli, şap uygulaması ile ilgili hiç bilgi yok. Fakat doğalgaz yeni geldiği için sistem yeni kullanılmaya başlandı. Ev 180m2 civarı, yerden ısıtma döşeli 2 kat 120-130m2

Şu anda dış sıcaklık 12-13 derece olmasına rağmen ve kombi 5. seviye (67 derece çıkış suyu sıcaklığı) alt katta 22-23 derece üst katta 18-20 derece görüyorum. Üst odalar daha az ısınıyor. Sistemin havası önce kollektör purjörlerden alındı, dün de komple hattı boşaltarak hava aldık.

Boru sıcaklığı, yer sıcaklığı vb. sıcaklıkları cisim sıcaklığı ölçme özelliği olan ateş ölçer ile ölçüyorum.

Dış sıcaklık 13C, kombi 5. seviye (67C) iken oda sıcaklığı daha yüksek olmalı diye düşünüyorum. Ayrıca 2.katta düşük sıcaklık problemleri için görüşlerinizi rica ediyorum.

• dmr123456. D kullanıcısına yanıt
    Hepsini kapatıp tek tek açarak hangi odanın ısındığında bulman gerekiyor

• arkadaşlar, bir konuda yardımınıza ihtiyacım var. yerden ısıtmalı dairemizde şuan parke mevcut. ancak eskimeler başgösterdi. bunları seramik ile değiştirmek niyetindeyiz. Ancak bu işi layıkıyla yapabilecek bir usta bulmakta zorlanıyoruz.. Anadolu yakasında, yerden ısıtmalı hanelere seramik işi yapmış, bu konuda tecrübeli usta tavsiyeniz olur mu..? Yada bu işi normal seramik ustaları da yapabilir mi..?

• 
Sayfa: önceki 4445464748
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.