Şimdi Ara

YERDEN ISITMA (42. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.815
Cevap
73
Favori
262.252
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 4041424344
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    söylediklerini fotoğraf olarak paylaşırsan ayrıntılı dha iyi yardımcı olabiliriz
  • djdeycan D kullanıcısına yanıt
    Oda termostadınızın hassasiyeti ne kadar, eğer 0.5 derece ise yerden ısıtmada dediğiniz olay beklenen birşey, çünkü yerden ısıtma geç ısınıp geç soğur, kombi kapattıktan sonra bile ısıtma devam edecek oda ısısı ayarlananın üzerine çıkacak, sonra ayarlanan derecen altına inecek ki çok zaman geçmesi gerekir, oda termostadı kullanacaksanız 0.1 derece hassasiyetli ve öğrenme modlu olması lazım, yoksa termostat kullanmasanız daha iyi. Isınmayan oda haricindeki diğer vanaları kollektörden kısarak suyu istediğiniz odaya yönlendirebilirsiniz.
  • Merhaba arkadaşlar yerden ısıtma için oda termostadı alacaksanız öncelikle hassasiyet derecesi ayarlanır olması lazım . Ben daha önce Siemens termostat kullanıyordum . Ev ya çok sıcak oluyordu yada çok soğuk , bu yüzden devamlı termostat ı açıp kapatmak zorunda kalıyordum , şimdi kullandığım termostat syntech 177 . Hassasiyet ayarı var ben 0.1 derecede tutuyorum ve oda sıcaklığı 22 dereceye ayarlı . 21.9 olunca kombi çalışıyor, 22.1 olunca kapatıyor kendini tabi yerler sıcak olduğu için 22.7 ye kadar çıkıyor oda sıcaklığı . termostatla hiç alakam kalmadı kendi kendine çalışıyor ve duruyor . Eviniz yerden ısıtma ise boşuna pahalı termostatlara para vermeyin . Sadece ve sadece hassasiyet ayarı olan termostat alın . Bu arada yerli üretim in-therm denedim birara hassasiyet ayarı var fakat ekran çok silik gözükmüyordu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fikret3968 -- 18 Ocak 2019; 9:27:35 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhabalar, yerden ısıtma konusunda 2 konuyu merak ediyorum bilgi ya da tecrübe sahibi arkadaşların yorumlarını bekliyorum;;

1. Yeni daire aldım henüz taşınmadım yerden ısıtmalı oda termostatlı demirdöküm kombili sistem kurulmuş, inşaat firması tabandan ısıtma için özel üretim çamsan parke kullandığını söyledi ancak parkenin altında şilte yerine ince karton kullanılmış. Karton uygulaması yerden ısıtma için uygun mu yoksa bu iş için özel şilteler var mı? Eğer ısınma açısından sorun olacaksa taşınmadan değiştirmek daha doğru olacak.

2. Dairem ara kat ancak alt katta yabancılar var ve kışın pek oturan yok, üst katta sürekli oturan var. Yerden ısıtmada alt katın boş olmasının üst kata göre ısınmada daha az etkisi olduğunu duydum bu doğru mu?

Teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tamerbilisim -- 20 Ocak 2019; 20:28:20 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: tamerbilisim

Merhabalar, yerden ısıtma konusunda 2 konuyu merak ediyorum bilgi ya da tecrübe sahibi arkadaşların yorumlarını bekliyorum;;

1. Yeni daire aldım henüz taşınmadım yerden ısıtmalı oda termostatlı demirdöküm kombili sistem kurulmuş, inşaat firması tabandan ısıtma için özel üretim çamsan parke kullandığını söyledi ancak parkenin altında şilte yerine ince karton kullanılmış. Karton uygulaması yerden ısıtma için uygun mu yoksa bu iş için özel şilteler var mı? Eğer ısınma açısından sorun olacaksa taşınmadan değiştirmek daha doğru olacak.

2. Dairem ara kat ancak alt katta yabancılar var ve kışın pek oturan yok, üst katta sürekli oturan var. Yerden ısıtmada alt katın boş olmasının üst kata göre ısınmada daha az etkisi olduğunu duydum bu doğru mu?

Teşekkürler.
    ben mantar şilte kullandım buradan aldım http://duplas.com.tr/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ycangir -- 21 Ocak 2019; 18:29:39 >

• Baymak duo tec 33kw
    Eca confeo premix 35kw
    Eca proteus premix 35kw

200m2 yerden ısıtmalı dubleks bina için hangi kombi en iyisidir? Bu yukarıda yazdıklarım haricinde tavsiyeniz varsa onu da belirtirseniz sevinirim.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: instructor12345

Baymak duo tec 33kw
    Eca confeo premix 35kw
    Eca proteus premix 35kw

200m2 yerden ısıtmalı dubleks bina için hangi kombi en iyisidir? Bu yukarıda yazdıklarım haricinde tavsiyeniz varsa onu da belirtirseniz sevinirim.
    Merhaba kardeş,

Yerden ısıtma konusunda kombi seçiminden çok yerden ısıtma tesisatının detaylı hesap edilerek yapılmış olması çok daha önemli.
    Böylesine büyük ölçekli bir evin doğru şekilde yerden ısıtma tesisatının yapılmış olması zorunludur.
    Aksi halde 100kw'lık kombi taksanız bile ısınamazsınız.

Tesisatı siz mi yaptırdınız bilemiyorum ama umarım her oda detaylı hesap edilerek doğru metraj ve doğru şekilde şekilde yerden ısıtma tesisatı döşenerek yapılmıştır.

Tesisatınızda kesinlikle ve kesinlikle alt kat ve üst kat için ayrı ayrı iki mobil sistemli kollektör olmalıdır.
    Kombi ile kollektör arasındaki sıcak su gidiş ve dönüş boruları en az 2parmak ölçülerinde olmalıdır.
    Her oda için ayrı ayrı hat çekilmeli ve mümkün ise otomatik debi ayarlı kollektörler kullanılmalıdır.
    Odalara yerden ısıtma sıcak su geliş, ilk önce pencere cephelerine gelecek şekilde dıştan içe doğru döşenmiş olmalıdır.
    Her oda için cephe ve pencere ölçülerine göre doğru metrajda boru döşenmiş olmalıdır.
    Seçeceğiniz kombinin pompasının en az 120W kapasitede olması gerekmektedir.

Maalesef ülkemizde Kasaplık'dan Tesisatcılığa geçip bu işi yapanlar olduğundan bu formun yerden ısıtma kullanan diğer mağdurlarını da okuyabilirseniz beni daha iyi anlayabilirsiniz.

*Kombi ile kollektör arasındaki sıcak su gidiş ve dönüş boruları en az 2parmak ölçülerinde olmalıdır dedim çünkü daha önce benim de kombi ile alt kat ve üst kat kollektörlerim 1 parmak boru ile bağlanmıştı ve ev 60dk. ancak konfor ısısına erişiyordu ki %100 yalıtımlı bir evden bahsediyoruz. İlk tadilatta kombi ile kollektörler arasındaki bağlantıyı 2parmak yaptıkdan sonra ev artık 20dk. hissedilir derecede konfor ısısına ulaşmaktadır.

Umarım herşey gönlünüzce olur,

Teşekkürler,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BART SIMPSON -- 22 Ocak 2019; 14:41:23 >

• quote:

Orijinalden alıntı: instructor12345

Baymak duo tec 33kw
    Eca confeo premix 35kw
    Eca proteus premix 35kw

Merhaba kardeş, şimdi de kombi tercihin ile ilgili 11 yıllık tecrübelerime istinaden size yardımcı olmaya, fikir vermeye çalışayım...

Ben buradan şimdiye kadar hiçbir kimseye kesinlikle şu marka iyidir bu modeli şahanedir demedim. (O vebale giremem dua yerine beddua alamam) Savunduğum tek şey Kombi uzun dönem kullanacağın bir ürün olduğundan servisi, bakımı ve ek garantisi önemli.

Forumdaki diğer yazılarımı da okuyabilirsen göreceksinki her zamanda sözümün arkasındayım, "Kötü Kombi diye birşey yoktur, kötü kullanıcı vardır".

İnsanlar nedense arabalarına gösterdikleri özeni kombilerine göstermemekteler, garantilerini uzatmamakta, yıllık bakım yaptırmamakta ve ondan sonra şikayet üstüne şikayet.
    Arabalarına kuş s.çsa anında oto kuaföre götürür temizletirler, ama kombileri böğüre böğüre çalışır umursamazlar. Kombileri arızalansa, mahallelerindeki Kasap'dan dönme Tesisatcılara 3krş. ucuz yaptırdıklarını zannederek ileride daha fazla hasara ve zarara neden olurlar..

Ben de 10 yıldır Demirdöküm Kalisto kombi kullanmaktayım ve 10 yılda servis 10 kere gelmiştir, o da yıllık bakım için. Şimdi burada ben Demirdöküm Kalisto desem sana onlarca kişi Demirdökümü ve Kalistoyu kötüleyecektir. Neden ben Demirdöküm'den şikayetci değilim, neden benim Kalistoma 10 yılda 10 kere servis geldi...

Daha önce ben de Vaillant'da kullandım ben de Vaillant'dan memnun kaldım diyemem de, ama hiç bir zaman yaşadığım olumsuzlukları genelleyip firmayı ve ürünü kötülemedim, huyum ve amacım bu değil çünkü.

Hangi marka ve model kombi alırsanız alın ama alacağınız markanın %100 tam kapsamlı ek garanti yaptırabilme şansın olmalı ve yaptırmalısınız da...

Bugün İstanbul'da 70TL-den aşağı servis gelmez, ehhh bir de parça marça değişim de olursa sana en az 150TL-200TL- arası bir masraf çıkartır. Bugün Demirdöküm, 2 yıllık ek garanti için kombisine göre 600TL- istemektedir ki bu da 2 yıl için aylık 25TL- etmektedir.

Aylık 25TL- için ileride kombin arızalandığında merdiven altı servis çağırmaya değer mi?
    Aylık 25TL- için kombin arızalandığında başının ağrıdığına, dertlenip telaşlanıp üzüldüğünüze değer mi?
    Aylık 25TL- için kombin arızalandığında forum forum dolaşıp oyum çalışmıyor, buyumdan ses geliyor diye çaresizlik içinde kendini usta zanneden ustalardan çare beklemeye değer mi?

Size tekrar tavsiyem hangi marka ve modeli tercih edersen et %100 kapsamlı, ek garanti yaptırabileceğin ve servisi başarılı olan ürünü tercih etmeniz ve kesinlikle ve kesinlikle servis dışında başka kimseye kombiye yaklaştırmamanız.

10 sene önce Demirdöküm servisi hakikaten içler acısıydı, çağırırsın gelmez, gelir parça olmaz, vb. ama Vaillant'ile birleşmesinden sonra ben çok ciddi servis kalite artışı gördüm. En azından benim bölgeme bakan servis inanılmaz müşteri memnuniyet ve çözüm odaklı.

Geçen kış Kalisto kombimi değiştirmek zorunda kaldım ve tercihim bu nedenden dolayı yine Demirdöküm (Nitromix P28kw) oldu ve hiç tereddüt etmeden 900TL- karşılığı 6 yıl ek garanti yaptırdım ki bu da yıllık 150TL- aylık 12,5TL- eder.
    Başım rahat, dertsiz, tasasız.

Size tekrar özel tavsiyem evinizin büyük ve dublex olmasından dolayı seçeceğiniz kombinin sirkülasyon pompasının ileride sorun yaşamamanız için en az 120W'lık güçlü bir sirkülasyon pompasına sahip olmasıdır.

Fikir vermesi açısından 120W'lık kendi sirkülasyon pompamın görselini paylaşıyorum. (GRUNDFOS 15-65)

Teşekkürler, kolay gelsin...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BART SIMPSON -- 22 Ocak 2019; 14:35:29 >

• quote:

Orijinalden alıntı: fikret3968

Merhaba arkadaşlar yerden ısıtma için oda termostadı alacaksanız öncelikle hassasiyet derecesi ayarlanır olması lazım . Ben daha önce Siemens termostat kullanıyordum . Ev ya çok sıcak oluyordu yada çok soğuk , bu yüzden devamlı termostat ı açıp kapatmak zorunda kalıyordum , şimdi kullandığım termostat syntech 177 . Hassasiyet ayarı var ben 0.1 derecede tutuyorum ve oda sıcaklığı 22 dereceye ayarlı . 21.9 olunca kombi çalışıyor, 22.1 olunca kapatıyor kendini tabi yerler sıcak olduğu için 22.7 ye kadar çıkıyor oda sıcaklığı . termostatla hiç alakam kalmadı kendi kendine çalışıyor ve duruyor . Eviniz yerden ısıtma ise boşuna pahalı termostatlara para vermeyin . Sadece ve sadece hassasiyet ayarı olan termostat alın . Bu arada yerli üretim in-therm denedim birara hassasiyet ayarı var fakat ekran çok silik gözükmüyordu.
    merhabalar hangi marka kombi kullanıyorsunuz bendede 180 m2 ev var yerden ısıtma hangı markayı alacagımı sasırdım oda termostatıda kullanıcam..
    bılgı ve goruslerınızı paylasırsanız sevınırım

• Selamlar. Evimiz yerden ısıtma. 3.yıldir kullanıyoruz. 15 gün tatile gitmistik. Kombiyi 20 derecede bırakıp gittik. Dondugumde dereceyi artirdim. Oturma odasının yarısı isinmiyor yarısı isiniyor. Diğer odalarda sorun yok. Neden acaba yardımcı olursanız sevinirim. Tesekkurler.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • arkadaşlar selamlar ,

yeni bir daire aldım. yapım aşamasında. yerden ısıtma sistemi döşenecek. zeminden aynı zamanda elektrik tesisatı ve temiz su tesisatı geçiyor. bu hatların üzerine ince şap atılır sonra ısıtma boruları döşenir diye düşünürken gördüm ki direk borular döşenmeye başlanmış. benim daireme daha çok var ama bu şekilde kabul etmeyi düşünmüyorum.işçiliği beğenmedim. sizlerinde yorumunu merak ediyorum. yorumlayabilir misiniz bu tarz bir döşeme ne sorun yaşatır ( ısı kaçakları olacak bu negatif etki , temiz suyu ısıtacak belki bu kışın pozitif etki edecek ve her daim sıcak su elde etmede belki avantaj sağlayacak.

• quote:

Orijinalden alıntı: Eren6754

arkadaşlar selamlar ,

yeni bir daire aldım. yapım aşamasında. yerden ısıtma sistemi döşenecek. zeminden aynı zamanda elektrik tesisatı ve temiz su tesisatı geçiyor. bu hatların üzerine ince şap atılır sonra ısıtma boruları döşenir diye düşünürken gördüm ki direk borular döşenmeye başlanmış. benim daireme daha çok var ama bu şekilde kabul etmeyi düşünmüyorum.işçiliği beğenmedim. sizlerinde yorumunu merak ediyorum. yorumlayabilir misiniz bu tarz bir döşeme ne sorun yaşatır ( ısı kaçakları olacak bu negatif etki , temiz suyu ısıtacak belki bu kışın pozitif etki edecek ve her daim sıcak su elde etmede belki avantaj sağlayacak.
    Kesinlikle kabul etmeyin, berbat bir işçilik böyle döşenmesi durumunda cok ciddi sıkıntılar meydana gelecektir. Temiz su boruları elektrik tesisatı vs biter, en son ısıtma sistemi döşenir.

Not: ısıtma sistemi döşenmeden önce de zemini teraziye alarak şap vb şeylerle kapatmaları gerekiyor. Bu şekilde hiç bir problem çıkmasa bile sağlıklı ısı transferi olmayacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Styric -- 21 Mart 2019; 11:55:38 >

• Styric kullanıcısına yanıt
    aynı fikirdeyim. tşkler yorum için.
  • Merhabalar 2 ay önce yeni bir eve taşındım. Ev 2+1 kombi baymak lambert 24 salona kurulmuş, eğer kollektörde bütün her yerin vanası açık olunca salonun yarısı ısınmıyor yerler buz gibi ama ara hol ve banyonun vanasını kapatınca hafif ısınıyor. Ev yeni ve ısı yalıtımı var. Arasıra da banyoda sıcak suyu açınca su bir ısınıyor bir soğuyor. Tesisata baktırdım sorun yok. Yardımcı olursanız sevinirim bir türlü sorunu çözemedim :(

• Merhabalar... Şu an yapım aşamasında olan bir ev satın aldım. Ağustos sonu gibi bitmiş olacak. Yerden ısıtmalı, kuzey batı yönünde. Yalıtım olarak çok iyi. Ev brüt 290 m2, net 250 civarıdır galiba. 20 m2 balkon var ve balkonda yerden ısıtmalı. Kombi öneriniz veya dikkat etmem gereken başka ne gibi detaylar var ise yardımcı olursanız sevinirim. Şap çekilmiş durumda, 2 hafta içerisinde ıslak zemin seramikleri çekilecek. 1-2 ay içerisinde de parke yapılacak olan odaların için döşeme başlayacak. Şimdiden teşekkürler...
  • quote:

Orijinalden alıntı: cemal4442

Merhabalar 2 ay önce yeni bir eve taşındım. Ev 2+1 kombi baymak lambert 24 salona kurulmuş, eğer kollektörde bütün her yerin vanası açık olunca salonun yarısı ısınmıyor yerler buz gibi ama ara hol ve banyonun vanasını kapatınca hafif ısınıyor. Ev yeni ve ısı yalıtımı var. Arasıra da banyoda sıcak suyu açınca su bir ısınıyor bir soğuyor. Tesisata baktırdım sorun yok. Yardımcı olursanız sevinirim bir türlü sorunu çözemedim :(
    merhabalar ,

modülasyonsuz kombilerde sıcak su kullanımı sırasında bir ısınma bir soğuma olur. yani tüketilen su miktarına göre alev ayarlaması yapmaz. bir anda ısıtmaya başlar. kaynar hale gelir. soğutayım dersiniz. bu defa da soğumaya başlar. kısacası modülasyonsuz kombilerde bu yaşanır. kombinize baktım. modülasyonludur diye bir ibare görmedim. başka modellerde modülasyonludur diye açıkca belirtilmiş.

yerden ısıtma konusuna gelirsek , 22 kw lık bir kombi 2+1 ev için yeterli. evinizin m2'sini bilemiyorum tabi. burda önemli olan boru döşenirken 80m uzunluğun tek seferde geçilmemesi lazım.
    evinizi 70m2 kabul edersek ; takriben 500-550 m boru kullanılmış olması lazım. bunun içinde 6-7 adet kollektör üzerinde hat olması gerekiyor.
    salona çekilen hattın bir yarısı direk kollektörden gelirken , bir yarısı başka bir hattın sonu olarak döşenmiş olup ısıyı kaybettiğini düşünüyorum. boruların nasıl çekildiğini biliyor musunuz ?

• quote:

Orijinalden alıntı: elfmariachi

Merhabalar... Şu an yapım aşamasında olan bir ev satın aldım. Ağustos sonu gibi bitmiş olacak. Yerden ısıtmalı, kuzey batı yönünde. Yalıtım olarak çok iyi. Ev brüt 290 m2, net 250 civarıdır galiba. 20 m2 balkon var ve balkonda yerden ısıtmalı. Kombi öneriniz veya dikkat etmem gereken başka ne gibi detaylar var ise yardımcı olursanız sevinirim. Şap çekilmiş durumda, 2 hafta içerisinde ıslak zemin seramikleri çekilecek. 1-2 ay içerisinde de parke yapılacak olan odaların için döşeme başlayacak. Şimdiden teşekkürler...
    öncelikle eviniz hayırlı olsun. bende yeni ev aldım ve parke döşüyor firma. seramik olarak değiştirdim. gerekçesi ise aşağıdaki tabloda.

parkenin ısı iletim katsayısı yaklaşık 5 kat düşük ( seramik genelde 10 mm kullanılıyor ) , ısıl direnci ise 3 kat yüksek. yani bu ısınma konforunda hissedilir derecede etki eder kaldı ki eviniz geniş( arkadaşım bu m2 de villa tip bir evde seramik zemin alttan ısıtma ile ort 250-300 tl gaz parası ödüyor ki çok çok iyi bir rakam ). avantajı çok, bilinen yokların aksine. evinizi ortalama ısıl ihtiyacı için ( coğrafi bölge önemli ) en az 35 kw yoğuşmalı kombi kullanılması lazım. ( modülasyonlu. marka vailant tercihim). şap dökülmeden önce umarım duvar diplerine kenar izolasyon bandı çekilmiştir.

• yerden isitma ve epoksi zemin uyumu nasil olur?
  • İyi günler arkadaşlar. Bu sene ilk defa doğalgaz kullanıyoruz ve evimizde yerden ısıtma sistemi var. Metrekaraye ne kadar boru döşendi tam bilmiyorum tabi. Ev 3+1 net 115 metrekare ısınacak alanı olan Doğu Güney Batı üç cepheli. İl Afyon bu aralar yeni yeni soğumaya başladı. Mesela bugün en yüksek sıcaklık 13 derece gece en düşük sıcaklık ise 1 derece.. bina yalıtımı iyi ayrıca katlar arası 6 cm strafor var ev son kat çatıda da izocam çatı şiltesi var.. Soruma ve sorunuma gelecek olursak yerden ısıtmada kombiyi kaç derecede çalıştırmam uygun kombi buderus GB 062 33 derece çalışıyor şu an ve tüketim fazla geldi bana şu an yaklaşık 24 saatte yaklaşık 7-7.5 metreküp tüketiyor bu normal mi şimdi ilerleyen günlerde iyice soğuyacak hava 40 lı derecelerde bu bizi halledecek herhalde.. oda sıcaklığı ise en soğuk oda 21.6 en sıcak oda ise 22.5 civarında oluyor en düşük üç değer olarak .. tavsiyelerimiz nelerdir kollektörde 9 bölüm var. Acaba sistemsel bir sorun olabilir mi ya da düşük sıcaklıkta yaktığımız için mi su çabuk soğuyup çok yakıyor ya da kombi de yapmam gereken bir ayar mı var bilemedim. Yerden ısıtma olmayan yaklaşık aynı büyüklük ve aynı cephedeki arkadaşım sabit 40 derecede ortalama 5 metreküp tüketiyor biz 40 da yaksak herhalde 15 tüketecek..

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• mc_delta_te kullanıcısına yanıt
    Yerden ısıtmada uygulama çok önemli, o nedenle kendi evimde yerden ısıtma düşünmeme rağmen cesaret edip yaptıramadım, kullanılan boru metresi kadar üzerine atılan şap ve kalınlığı bile çok farkediyor, İlk günlerdeki fazla tüketim tabanın yeni ısınması ile de ilgili olabilir, Yerden ısıtma zaten düşük derecelerde kullanılır, ancak birkaç gün 40 dereceye alıp denemek lazım.
  • 
Sayfa: önceki 4041424344
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.