Şimdi Ara

Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleyenler Kulübü [Büyük Düşünebilen 122 Kişi] (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
300
Cevap
6
Favori
13.700
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: servey

quote:

Orijinalden alıntı: DeveloperROCK

Yenilenebilir olsun ama nükleer olmaz demek akil kari degil ayrica haritaya bakarsaniz amerikanin fransanin brezilya rusya cinin yeni nükleer santraller kurdugunu görebilirsiniz

http://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Dosya:Nuclear_power_station.svg&filetimestamp=20100531212813

İşte biz onlar yanlış yapıyor diye yanlış yapacak değiliz sidik yarıştırmıyoruz. Ayrıca onlar kendi mühendisleri aracılığıyla yapıyor, peki şöyle söyleyim biri çatıdan kendini atarsa bak o attı bende atayım der misin bu en basit olay.

hayir ben bu örnegi sunun icin verdim yukarda bi arkadas gelismis ülkelerin nükleer enerjiden uzaklastiklarini söylemis ama durum öyle degil ayrica nükleer enerji ile kazanim suan icin hicbir sekilde mümkün degil bunlara ragmen kullanmamak aptallik tamam yenilenebilir enerjiler de desteklensin ama nükleerde olsun ayrica zaten yanibasimizda dünyanin en tehlikeli santrali olan santral var ermenistanda napalim yani simdi ?

• Yaz benide hocam.

Hiç bir şey bir canlının yaşamından ve doğadan daha önemli değildir. Doğayı ve sağlığımı kaybetmektense daha az bilgisayar kullanabilirim, akşamları mum ışığında oturabilirim, teknolojinin nimetlerinden daha az yararlanabilirim. Problem değil.
  • quote:

Orijinalden alıntı: vuque

Yaz beni yaz.Nükleer'e HAYIR!
    Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına EVET

katılıyorum benide ekleyin
  • Büyük düşünen?

Bir yanda 11MW , bir yanda 4000-5000mw. Bunun masrafları ve kapladığı alan da var tabii.

Büyük düşünmüyor ufak düşünüyorsunuz. Hayallerde yaşıyor , boş propagandalara kanıyorsunuz.
  • quote:

quote:

quote:

Yenilenebilir olsun ama nükleer olmaz demek akil kari degil ayrica haritaya bakarsaniz amerikanin fransanin brezilya rusya cinin yeni nükleer santraller kurdugunu görebilirsiniz

http://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Dosya:Nuclear_power_station.svg&filetimestamp=20100531212813

İşte biz onlar yanlış yapıyor diye yanlış yapacak değiliz sidik yarıştırmıyoruz. Ayrıca onlar kendi mühendisleri aracılığıyla yapıyor, peki şöyle söyleyim biri çatıdan kendini atarsa bak o attı bende atayım der misin bu en basit olay.

hayir ben bu örnegi sunun icin verdim yukarda bi arkadas gelismis ülkelerin nükleer enerjiden uzaklastiklarini söylemis ama durum öyle degil ayrica nükleer enerji ile kazanim suan icin hicbir sekilde mümkün degil bunlara ragmen kullanmamak aptallik tamam yenilenebilir enerjiler de desteklensin ama nükleerde olsun ayrica zaten yanibasimizda dünyanin en tehlikeli santrali olan santral var ermenistanda napalim yani simdi ?

şuanda senin büyük dediğin ülkelerin hepsini korku saldı örneğin sütten ağzı yanan japonyada şuanda büyük bir nükleer karşıtı eylem gerçekleştiriliyor ve bu yüzden hemen yeni bir enerji kaynağına geçiş yapmak için çalışmalarını hızlandırdılar.

• quote:

Orijinalden alıntı: Jeune Ottoman

Büyük düşünen?

Bir yanda 11MW , bir yanda 4000-5000mw. Bunun masrafları ve kapladığı alan da var tabii.

Büyük düşünmüyor ufak düşünüyorsunuz. Hayallerde yaşıyor , boş propagandalara kanıyorsunuz.

Asıl sen boş propogandlara kanmışsın şu anda almanyada çiftliğindeki hayvanların gübrelerinden elektrik üretip devlete satan var senin gibi sığ görüşlü olmak bence yanlış.. Nükleer denilen bir şey nasıl iilgi çekebilir ki.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi servey -- 29 Mart 2011; 2:34:37 >
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Jeune Ottoman

Büyük düşünen?

Asıl sen boş propogandlara kanmışsın şu anda almanyada çiftliğindeki hayvanların gübrelerinden elektrik üretip devlete satan var senin gibi sığ görüşlü olmak bence yanlış.. Nükleer denilen bir şey nasıl iilgi çekebilir ki.

Gübrelerin de fosil yakıta girdiğini belirteyim Kömür santrallerinden farkı yok..

Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleyenler Kulübü [Büyük Düşünebilen 122 Kişi]

şu nasıl ilgi çekmez ki??

• Yaz hocam benide. Çoluğuma torunuma temiz bi dünya bırakmak istiyorum. Anti-çevrecilere .
  • Gün gelecek nükleer santrali olmayan ükeler yaşanacak örnek ülkeler olarak parmakla gösterilece. İnsanoğlu arka arkaya gelen nükleer facialardan ve doğa felaketlerinden kaçıp bu ülkelerde yaşamak isteyecekler. Biraz uzun vadeli düşünün.

Nükleer enerjiyle elektrik üretmek işin basitine kaçmaktır ve basit olan bu yöntemde dünya üzerindeki en tehlikeli işleyişdir. O binanın içinde ortaya gelecek bir felaket veya sızıntı en 50 yıl geniş bir bölgeyi yaşanmaz hale getirecektir. 20 şiddetinde deprem dahi olsa bir nükleer santral binasındaki kazada çıkacak hasar kadar hasar veremez. Yıkılan şehirler baştan yapılır ama radyasyon bulutunun çöktüğü şehirler terkedilir baştan yaratılamaz.
  • quote:

quote:

quote:

quote:

şuanda senin büyük dediğin ülkelerin hepsini korku saldı örneğin sütten ağzı yanan japonyada şuanda büyük bir nükleer karşıtı eylem gerçekleştiriliyor ve bu yüzden hemen yeni bir enerji kaynağına geçiş yapmak için çalışmalarını hızlandırdılar.

korku saldi ama yenisini yapmaktan geri kalmiyorlar demekki o kadar karli bisey ki adamlar bu kadar kötü durumlara ragmen yapiyorlar

ayrica risksiz bisey düsünülemez o zaman kaza oluyor diye arabayada binmeyelim hatta sokakta kafamiza bisey düser sokaga hic cikmayalim

• Benide ekle kardeş
  • Yenilenebilir enerji kaynakları her zaman desteklenmeli. Beni de ekleyebilirsiniz.
    Bu arada nükleer enerjiye alternatif olana kadar nükleer enerjiyi de destekliyorum. Ülkenin gerçeklerini de görmek gerek.
  • Büyük düşünmekle alakası yok tamamen saçma düşünüyosunuz.Bu ülke son 15 yılda enerji tüketimini ~%430 artırdı. Bunun yarısından fazlasını ise elektrik tüketimi oluşturuyor. Şuradan başlayayım, yenilenebilir enerji kaynakları şu an devrim niteliğindedir. Fakat (!), neyi ne zaman nerede kullanacağınız bildiğiniz takdirde işe yarar duruma gelirler. Türkiye şu an oldukça hızlı sanayileşen bir ülke konumunda. Karşılaştırma yapmak gerekirse 20. yy ortalarının Avrupa ve ABD'si biraz fikir verebilir. Bu hızlı sanayileşme ve artan nüfus sayesinde 2020'lerin başında enerjide dışa bağımlılık ciddi boyutlara ulaşacak. Bundan 20 yıl önce dış pazara elektrik satar konumdayken bugün neredeyse elektriğimizin yarısını satın alıyoruz.

Gelelim konuyu saçma bulma nedenlerime;

1- Türkiye; Avrupa,Amerika veya Avustralya gibi yerleşim kültürüne sahip değil. Metropollerimiz banliyolerden oluşmuyor yada büyük nüfuslu kendine yetebilen kasabalara sahip değiliz. İl sınırları içindeki köylerimiz, kasabalarımız enerji bakımından tamamen şehir merkezine bağlı. Şehir merkezlerimiz ise planlamadan yoksun şekilde oluşturulmuş. Şimdi elin avrupalısı nasıl yapıyor? Eyalet merkezinin enerji ihtiyacını nükleer santralden karşılıyor. Etrafındaki district veya banliyölerin ihtiyacını ya hidroelektrik ya da termik santrallerden, geriye kalan kasaba veya köyleri rüzgar gülünden besliyor. Mantık bu olmalı? Çeşitlilik olmaslı. Şimdi siz koca bir ilin tüm elektriğini yenilebilir enerji ile karşılamak istiyorum derseniz binlerce rüzgar gülü yapmanız gerekir. Böyle bir şey mümkün mü? Böyle bir bütçeyi kim nasıl karşılayabilir ? kargalar güler savunulcak hiçbir şeyi yok.

2- Yenilenebilir enerji kaynaklarının çoğu daha geliştirme aşamasında. Mesela; güneş enerjisinden elektrik üretmenin şu aşama için ne kadar zor olduğunu biliyorsunuz. Kaldı ki ülkemizin 1/3 ü sıcak suyunu,ısınmasını zaten güneş enerjisinden elde ediyor. Bu hem elektrikten hem de doğalgazdan 20 milyon insan yükünü azaltmak demek. Bence bu bile harika bir olay.

3- Daha önce bahsettiğim gibi yenilenebilir enerjiye kesinlikle karşı değilim ancak akıl mantık sınırları içinde olduğu sürece. Şu an Akkuyu'ya kurulması planlanan 4 reaktörün üreteceği maksimum elektrik ~5000 MW diye planlandı. Şimdi her biri yaklaşık 5 MW güç üreten üst sınıf (Türkiye için uygun olanı) rüzgar gülleri bu elektriği nasıl sağlayacak? Tabii ki 1000 adet üretmeniz halinde. Bir an için gözünüzün önüne 1000 adet rüzgar gülünü getirin hepsini bir alanda düşünün. Bu kadar iğrenç bir tablo ne doğayla bağdaşır ne de ekonomiyle. Kaldı ki rüzgar güllerinin maliyetini,yıllık bakım idare masraflarını düşünürseniz kat kat fazlaya gelir. Zaten bu desteği Türkiye kaldıramaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi transverse -- 29 Mart 2011; 15:29:25 >

• burda acil toplanma kararı alan 151 ülke salak bizim türkiye yeni yaparak öncü evde tüpte patlar nasıl olsa izleyin bakalm haberi.
    http://siz.net/izle/japonya-da-simdi-de-plutonyum-korkusu
  • nükleerin modası geçti.kalkınma nükleer le olsa bulgaristan ve ermenistan şuanki seviyelerinin üzerinde olurdu.o yüzden tartışıp duran eski kafalılara kulak asmayın.devir yenilenebilir enerjidir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: rap_üstad

nükleerin modası geçti.kalkınma nükleer le olsa bulgaristan ve ermenistan şuanki seviyelerinin üzerinde olurdu.o yüzden tartışıp duran eski kafalılara kulak asmayın.devir yenilenebilir enerjidir.

Hay senin her yerinden öperim rüştü:D
  • Ekle.
  • Türkiye iyi işler yapmaya uğraşıyor ama bir eksik var. O da siyaset yapanlar kadar bilim adamı yetiştiremiyor olmamızdır. Bakıyorsun adam üniversitede boş boş işlerle uğraşırken diğeri bir köyde suyla çalışan araba yapıyor. Eğitim sistemimiz çok kötü durumda ve bürokrasimiz aşırı derecede hantal. Teşvikler halen saçma sapan şeylere veriliyor, adam gibi teknoloji teşviği denen birşey yok. İlla sanayi tesisimi kurmak gerek teşvik için, birazda sen teşvik et kardeşim, basını kullan, tv ye reklam ver, gerekirse her aracı kullan insanları uyandır. Ama nerdee televoleler, sabah programları dururken kim neylesin bilimsel gelişim yatırımlarını. Ayrıca bir etkisi olacaksa benide yaz. Ben nükleer santrallerin artık demode olduğunu ve kurulduğu bölgede huzursuzluk yaratacağını düşünüyorum.
    Ayrıca diğer katı yakıt santrallerinede karşıyım, dehşet zarar veriyorlar doğaya ve canlılara.

Boşa giden kaynaklar kadar birikim yapılsa her türlü yenilenebilir enerjiye yatırım yapılabilir.
    Ayrıca işi birde ticari düşünün arkadaşlar, bir endüstriden bahsediyorsunuz, koca göbekli kel patronlar alışkanlıklarından hemencecik vazgeçmezler. Yeni teknolojiyi hemen yaygınlaştırmak demek eskisinin üzerindeki gelirin bitmesi ve yatırımların sönmesi demektir.
    Şimdi elin adamı sizin gibi buradan veryansın edip pratiğe dökelim diye bağırmaz. Geliştirmeyi tamamlasa bile bağırmaz, çünkü onun yiyeceği kaymak daha bitmemiştir.

Yani siz ne kadar isterseniz isteyin ip birilerinin elinde olduğu sürece ne isterler ise onu kullanacaksınız. Buna teslim olalım demiyorum ama düzen bu malesef.

Fukuşimadaki santral bu sene ocak ayında kapatılmalıydı normal şartlerde bildiğim kadarıyla. Maliyet ve diğer etkenlerden iyileştirme yaparak 10 yıl daha çalışmasına karar vermiş Japonya gibi bir ülke. Japonya gibi gelişmiş bir ülke bile nasıl oluyorda böyle hatalar yapıyor diye sormaya gerek yok zaten.

En güzeli azda olsa temiz enerjidir. Zaten dünyayı bu hale getiren sürekli büyüyelim, gelişelim, tüketelim hırsıdır. Yoksa kaldıramayacağı bir yük hiçbirşeye yüklenmez.

Sorun yenilenebilir enerji değil, sorun kendini yenilemesini bilmeyen insan sorunudur Türkiyede.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi POWER64 -- 29 Mart 2011; 16:26:27 >

• ekle dostum
  • benide eklermisin.
  • 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.