Şimdi Ara

YENİ VERGİ SİSTEMİ GELİYOR! (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
206
Cevap
0
Favori
17.694
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Amaçlardan biri çevreyi daha az kirletmek ancak benzinden daha çevreci yakıt olan dizele daha fazla vergi planlanıyor...Burda bir yalnışlık var?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ilyus

gercekten çevreciyseniz cevreyi düşünüyorsaniz L P G araçlarada vergi indirimi saglayin .

Benzinli araçtan elektrikliye dönüşüm için bir mevzuat da yok. Dolayısıyla böyle arabalara ruhsat almak da çok zor.

Ben hakkaniyetli bir iş yapabileceklerini sanmıyorum; ama ikinci el piyasasını patlatacak birşey yaparlarsa sevineceğim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: causeandeffect

herhangi bir bekleyiş içinde olmamak lazım ama umarım milletin yararına bi uygulama olur.sıfır otomobillerdeki verginin makul oranlara çekilmesi şart oldu.

şu an görünen tek faydası ikinci eli adam edecek olması.gerçi o zaman da pahalı ikinci el-düşük vergiden ucuz ikinci el-yüksek vergiye geçiş olacak.iyi mi olacak kötü mü bilemedim uzun vadede.

bu sistemdeki felaket senaryom ise sıfır otomobil vergilerinin şu anki oranda sabit kalması ve araçlar eskidikçe daha da artması.

hiç bir faydası olamaz bu dedikleride bu şekliyle mumkun olamaz ..

ancak şöyle bişey yaparlar biz onu demiştik derler

2012 model 1,6 araçtan yıllık 768 lira vergi aliyorken 2004 modelden 770 lira vergi ister

bunun tersi mümkün olamaz yani

kendi bindigi dalida kesmez devlet 2012 modelden 30 lirami vergi alacak 1996 modelin yerine ama eskiye dogru araç sayisi çok fazla orta bir noktada buluşrutup yeniden taviz verir bu seferde eski araci olan vatandaş bu vergiyi ödeyemez ..

deli saçmasi bişey olur .

• Eski araç sahiplerine iyi bir teşvik verilirse sıfır km araç satışlarında patlama olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ersinbektas

quote:

Orijinalden alıntı: kzafi

Dizelin vergisi artacak

Araçlarda dizel-benzinli ayrımı da yapılacak. Dizel araçlara daha yüksek oranlı vergi uygulanması üzerinde çalışılıyor. Bununla ilgili vergi yasaları başta olmak üzere mevzuatın yeniden yazılması için gereken süre başladı. Bu yasal düzenlemelerin tamamı 2014 Şubat ayına kadar tamamlanmış olacak.

sizin yapacağınız iş anca bu kadar hem çevreci olsun diyorsunuz hemde dizellerin vergisi artacak diyorsunuz

dizel cevreci degil ki. ise bir tek CO2 salinimi olarak bakamazsin. baksan bile CO2 zehirli bir gaz degildir. ancak dizel araclar yaydiklari partikul ve NOXlar(benzinliye gore onlarca kat daha fazla ve bazi NOX molekulleri CO2den daha fazla kuresel isinma etkisi yaratiyor) sayesinde birer kanser fabrikasina donusuyor. insan sagligini ve cevreyi asit yagmuru olusumu ile tehdit ediyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: ilyus

quote:

Orijinalden alıntı: causeandeffect

herhangi bir bekleyiş içinde olmamak lazım ama umarım milletin yararına bi uygulama olur.sıfır otomobillerdeki verginin makul oranlara çekilmesi şart oldu.

şu an görünen tek faydası ikinci eli adam edecek olması.gerçi o zaman da pahalı ikinci el-düşük vergiden ucuz ikinci el-yüksek vergiye geçiş olacak.iyi mi olacak kötü mü bilemedim uzun vadede.

bu sistemdeki felaket senaryom ise sıfır otomobil vergilerinin şu anki oranda sabit kalması ve araçlar eskidikçe daha da artması.

hiç bir faydası olamaz bu dedikleride bu şekliyle mumkun olamaz ..

ancak şöyle bişey yaparlar biz onu demiştik derler

2012 model 1,6 araçtan yıllık 768 lira vergi aliyorken 2004 modelden 770 lira vergi ister

bunun tersi mümkün olamaz yani

kendi bindigi dalida kesmez devlet 2012 modelden 30 lirami vergi alacak 1996 modelin yerine ama eskiye dogru araç sayisi çok fazla orta bir noktada buluşrutup yeniden taviz verir bu seferde eski araci olan vatandaş bu vergiyi ödeyemez ..

deli saçmasi bişey olur .

felaket senaryom diyerek belirttiğim kısımda aynı görüşleri paylaşıyoruz sanırım

• quote:

Orijinalden alıntı: K.B.R.O

Dizelden fazla vergi mi ? Benzinden zaten sömürüyosunuz bari dizeli rahat bırakın. Adam ekonomi yapmak için dizel aliyor sen ondan daha fazla vergi aliyor. Boyle mantık nerede görülmüş arkadaş.

dunya uzerinde belki bir tek tc vardir mazotun benzinden daha ucuza satildigi.
  • Madem çevreyi düşünüyorlar LPGli araçlardan daha düşük vergi alsınlar.
    Bu işin hükümetlerle ilgisi olduğunu zannetmiyorum.Ben bildim bileli sürekli vergi artışı olur.
    Maliye zihniyeti bozuk, sürekli iflas eden tüccar gibi. Yarını düşünüyor fakat daha sonra ne olacağı umurunda değil.
    ABD'den bürokrat transfer etsek mi acaba? Düşük oranla vergi nasıl toplanır gösterseler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kestamit

Dizeller çevreyi daha çok kirletiyor. Karbondioksit zehirli değildir ancak dizelin yaydığı zehirli gazlar (kükürtlü ve azotlu) benzine/lpgye göre 24 kat daha fazla. İstanbulda yolda giderken biraz uzağa bakarsanız ileriyi sisten, buğudan göremezsiniz. Neden acaba?

http://forum.donanimhaber.com/m_54590967/tm.htm

eskiden yani ekonomi dusunenlerin lpg kullandigi yillarda boyle bisey yoktu ama artik ekonomi dusunen cogu kisi dizele dondugu icin ayni etkiyi ben de ilkkez gecen yil farkettim. e5in ustu kapkara dumanla dolu. bu dandik avrupa dizel(dizel gemi-tren-tir yakiti. piyasadaki araclarin yarisindan fazlasi dizele dondugu icin aritmadan cikan benzini kullanan yok ve 1lira gibi komik fiyata disari satiyoruz) teknolojisi bize atilan en buyuk kazik. gelecekte cogu kisinin solunum ve akcigerden sikinti cekecegini dusunuyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: ridleyscott

yabancı ülkeler referans alınacak yazılmış , aslında bir bakmak lazım ingilterede , almanyada nasıl bir uygulama var acaba ?

bu uygulamanın taslağı uzun süredir vardı , artık araçların ruhsatlarınada emisyon değeri falan yazarlar heralde.

arkadasim dunya,diger yabanci ulkeler= yalnizca ab ulkeleri takintisini artik bi kenara birakin. dunya uzerinde bir tek avrupa kitasi yok.

asil dedigin gibi dunya geneline bakarsak bizim gibi sehiricinde dizel kullanan kac ulke vardir merak ediyorum. bi arastirin kanadaya,avustarlayay,amerikaya,japonya ve koreye bir bakin.
  • Böyle bir sistemin oturması için en az 4-5 sene lazım...
  • Lüks segmentteki arabaların vergisini artıra artıra doyuma ulaştılar... Geriye kim kalıyor tahmin etmek hiç de zor değil... Yüzbinlerce arabanın vergisinde ufacık bir artış bile onlara yetecek. Özetle bu seferde sürümden kazanacaklar......
  • he yaw hehe
  • Kesin yeni araçların vergisi sabit kalıp eskiye doğru artışı çakarlar. 50TL vergi ödeyen hacımuratlılar yeni araclara göre hesaplarsak ilk vergide anahtarları maliyeye verirler gibi geliyor...
  • Uygulamanın 2 yönü olacak. İlk yönü, ekonomik ömrünü doldurmuş araçların trafikten çekilmesi sağlanacak. Bu kapsamda sahiplerine bu araçları trafikten çekmeleri ve yerine yeni otomobil olmaları halinde vergi teşviği sağlanacak.

Cümledeki ahenge bak :D

Senin vatandaşın ekonomik ömrünü tamamlamış sen neden bahsediyorsun. Adamın parası olsa eski model araca biner mi? bu nasıl mantık. Versene eski aracını yenileyene faizsiz uzun vadeli araç kredisi görelim devletliğini. Adam fakir, parası yok eski araça mahkum, bunlar aracı hurdaya atıp yenisini alsın diyor mantığa bak. Eski aracını hurdaya ayırıp yeni araç alırsa vergi indirimi olacakmış, zaten yeni modelde az vergi alacam diyorsun ne indirimi? vergiden muafmı tutacaksın?
  • quote:

Orijinalden alıntı: *President*

Uygulamanın 2 yönü olacak. İlk yönü, ekonomik ömrünü doldurmuş araçların trafikten çekilmesi sağlanacak. Bu kapsamda sahiplerine bu araçları trafikten çekmeleri ve yerine yeni otomobil olmaları halinde vergi teşviği sağlanacak.

Senin vatandaşın ekonomik ömrünü tamamlamış sen neden bahsediyorsun. Adamın parası olsa eski model araca biner mi? bu nasıl mantık. Versene eski aracını yenileyene faizsiz uzun vadeli araç kredisi görelim devletliğini. Adam fakir, parası yok eski araça mahkum, bunlar aracı hurdaya atıp yenisini alsın diyor mantığa bak. Eski aracını hurdaya ayırıp yeni araç alırsa vergi indirimi olacakmış, zaten yeni modelde az vergi alacam diyorsun ne indirimi? vergiden muafmı tutacaksın?

Yani devlet hertürlü iskiyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: daturkishulan

quote:

Orijinalden alıntı: ridleyscott

yabancı ülkeler referans alınacak yazılmış , aslında bir bakmak lazım ingilterede , almanyada nasıl bir uygulama var acaba ?

bu uygulamanın taslağı uzun süredir vardı , artık araçların ruhsatlarınada emisyon değeri falan yazarlar heralde.

arkadasim dunya,diger yabanci ulkeler= yalnizca ab ulkeleri takintisini artik bi kenara birakin. dunya uzerinde bir tek avrupa kitasi yok.

asil dedigin gibi dunya geneline bakarsak bizim gibi sehiricinde dizel kullanan kac ulke vardir merak ediyorum. bi arastirin kanadaya,avustarlayay,amerikaya,japonya ve koreye bir bakin.

sevgili arkadaşım bak yazıda ne yazmış , bu kanun neye istinaden gündeme geliyor ???

avrupa birliği uyum kriterlerine göre geiyor. doğal olarak ab üyesi ülkelerdeki duruma bakmak gerekir diyorum. adamlar kenyadaki duruma bakıp yapmayacaklar bu düzenlemeyi değil mi ?

• Ulan tamda 92model Mazda alıcaktım. Bizde şans olsa...
    Kararsız kaldım şimdi. alırız bi sene sonra vergisi 5e katlarsa kötü olur
  • quote:

Orijinalden alıntı: *President*

Uygulamanın 2 yönü olacak. İlk yönü, ekonomik ömrünü doldurmuş araçların trafikten çekilmesi sağlanacak. Bu kapsamda sahiplerine bu araçları trafikten çekmeleri ve yerine yeni otomobil olmaları halinde vergi teşviği sağlanacak.

Yani devlet hertürlü iskiyor.

Bunun başka bir tarifi olamazdı

• Bu sistemin geliş amacı belli

1) Dizelin kaymağını biraz daha yemek

2) 0 araç piyasasını biraz daha canlandırmak

3) Artık yollarda "Canımımı alcaksınız araç zaten 3000tl 1000tl vergisimi olur " diye isyan edenleri görücez , yazık gerçekten yazık
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.