Şimdi Ara

Yeni Toyota Yaris 2012 (15. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
302
Cevap
3
Favori
94.998
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1213141516
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: namles34

arkadaşlar merhaba, yaklaşık bir ay önce yaris cool 1.33 cvt aldım. otomatik vites konumu konusunda, yani sürüş sırasında N'ye alınır mı veya kısa süreli duruşlarda mesela kırmızı ışıkta D'den N'ye alınır mı gibi durumlar için kitapçıkta çok ayrıntılı uyarı yok. Forumda da ortak bir görüş çıkmamış. Bende önce aldığım bayiye sordum. Kırmızı ışıkta N'ye almak hatta kırmızı ışığa yaklaşırken N'ye almanız şanzıman için çok daha iyidir dedi. Hareket halinde N'ye almak çok mantıklı gelmediği için bende garanti olması için bende toyota_cares@toyota.com adresine e-posta gönderdim aldığım cevap :
    When driving in an automatic transmission vehicle we recommend leaving the vehicle in the ‘D’ (drive) gear when stopped at traffic lights. However, when doing so please ensure you have the brake pedal pressed. We do not recommend changing the vehicle into the ‘N’ (neutral) gear when the vehicle is moving as it may cause damage to the engine.
    Kısaca kırmızı ışıkta D'de bırakın ve hareket halinde N'ye almayın. Yani bayiden aldığım cevabın tam tersi. :S sizce bu konuda kime guvenmeli ?

Kullanıcı el kitabınızın 149, 156 ve 181 nolu sayfalarında bu konuyla ilgili açıklamalar var. Ancak yine de okuyanı tereddütte bırakabiliyor.

Bu konuda kesinlikle Toyota müşteri ilişkilerinden gelen yanıtı dikkate alın. Aracınız hareket halinde iken kesinlikle N konumuna getirmeyin. Bu size herhangi bir yakıt tasarrufunda bulunmayacağı gibi çok ciddi güvenlik ve mekanik sorunlar çıkarabilir.

Ancak kılavuzun 149. sayfasında yazdığı gibi, aracı örneğin ışıklarda uzun süreli durduracaksanız vitesi N konumuna alabilirsiniz. Ancak bunu araç durduktan sonra fren pedalına basarak yapacaksınız. Ben genelde 80-90 sn'lik ışıklarda N konumuna alıyorum, diğer durumlarda ayağım frende D konumunda bekliyorum.

Ayrıca kılavuzda yazmayan bir öneri daha vereyim;

Eğimli bir yerde aracı park edecekseniz öncelikle frene basıp aracı N konumuna getiriniz, el frenini çekiniz, ayağınızı frenden çekiniz, aradaki boşluk hissi gidip araç stabil olunca en son P konumuna getiriniz. Böylelikle ilk yükü aracın park konumuna vermeden el freni ile karşılamış olursunuz. Aynı sıralamayı düz yerlerde de kullanmanız yerinde olacaktır.

• quote:

Orijinalden alıntı: PUNCTUM

quote:

Orijinalden alıntı: namles34

arkadaşlar merhaba, yaklaşık bir ay önce yaris cool 1.33 cvt aldım. otomatik vites konumu konusunda, yani sürüş sırasında N'ye alınır mı veya kısa süreli duruşlarda mesela kırmızı ışıkta D'den N'ye alınır mı gibi durumlar için kitapçıkta çok ayrıntılı uyarı yok. Forumda da ortak bir görüş çıkmamış. Bende önce aldığım bayiye sordum. Kırmızı ışıkta N'ye almak hatta kırmızı ışığa yaklaşırken N'ye almanız şanzıman için çok daha iyidir dedi. Hareket halinde N'ye almak çok mantıklı gelmediği için bende garanti olması için bende toyota_cares@toyota.com adresine e-posta gönderdim aldığım cevap :
    When driving in an automatic transmission vehicle we recommend leaving the vehicle in the ‘D’ (drive) gear when stopped at traffic lights. However, when doing so please ensure you have the brake pedal pressed. We do not recommend changing the vehicle into the ‘N’ (neutral) gear when the vehicle is moving as it may cause damage to the engine.
    Kısaca kırmızı ışıkta D'de bırakın ve hareket halinde N'ye almayın. Yani bayiden aldığım cevabın tam tersi. :S sizce bu konuda kime guvenmeli ?

Kullanıcı el kitabınızın 149, 156 ve 181 nolu sayfalarında bu konuyla ilgili açıklamalar var. Ancak yine de okuyanı tereddütte bırakabiliyor.

Bu konuda kesinlikle Toyota müşteri ilişkilerinden gelen yanıtı dikkate alın. Aracınız hareket halinde iken kesinlikle N konumuna getirmeyin. Bu size herhangi bir yakıt tasarrufunda bulunmayacağı gibi çok ciddi güvenlik ve mekanik sorunlar çıkarabilir.

Ancak kılavuzun 149. sayfasında yazdığı gibi, aracı örneğin ışıklarda uzun süreli durduracaksanız vitesi N konumuna alabilirsiniz. Ancak bunu araç durduktan sonra fren pedalına basarak yapacaksınız. Ben genelde 80-90 sn'lik ışıklarda N konumuna alıyorum, diğer durumlarda ayağım frende D konumunda bekliyorum.

Ayrıca kılavuzda yazmayan bir öneri daha vereyim;

Eğimli bir yerde aracı park edecekseniz öncelikle frene basıp aracı N konumuna getiriniz, el frenini çekiniz, ayağınızı frenden çekiniz, aradaki boşluk hissi gidip araç stabil olunca en son P konumuna getiriniz. Böylelikle ilk yükü aracın park konumuna vermeden el freni ile karşılamış olursunuz. Aynı sıralamayı düz yerlerde de kullanmanız yerinde olacaktır.

Dediğiniz sayfaları tekrar kontrol edeceğim. Kesin bir cevap bulamamış olsamda kullanırken sizin dediğiniz gibi yapıyordum. Hareket halinde boşa aldığımda yakıt tuketimini 0 olarak gosteriyor. Bu yüzden boşa almak mantıklı gelmiyordu. Sadece uzun süreli ışıkta N'ye alıyordum. Zaten o anda aracta bir rahatlama olduğu hissini veriyor. Ek öneri içinde teşekkürler.

• quote:

Orijinalden alıntı: denkay80

bu arada ocak sonu 6. ayım doluyor ilk muayenesi geliyor sizce bu bana ortalama kaça patlar.

ücretini bilmiyorum ama aracı 6 ayda servise götürmeniz gereksizdir bence. 1 sene veya 10bini bekleyin derim (hangisi önce dolarsa)
  • arkadaşlar bende bugün yeni toyota yaris otomatik vites anlaşması yaptım hayırlıysılla salı günü teslim alıcam sıfır araba. ayrıc bu benim 2. kullanıcağım aracım olucak inş düzgün bir tercih yapmışımdır ...
  • İlginiz için teşekkür ederim hay2010
    ama servis bana ya 10000 km de yada 6. ayın sonunda getirin dedi hangisi önce dolarsa :(. o yüzden götüreceğim zaten yağı da değişsin istiyorumdum ilk fırsatta. Ayrıca ilk aracım olduğu içinde ne durumda olduğunu merakta ediyorum.
  • quote:

İlginiz için teşekkür ederim hay2010
    ama servis bana ya 10000 km de yada 6. ayın sonunda getirin dedi hangisi önce dolarsa :(. o yüzden götüreceğim zaten yağı da değişsin istiyorumdum ilk fırsatta. Ayrıca ilk aracım olduğu içinde ne durumda olduğunu merakta ediyorum.

Benim aldığım bayiide 10.000 km veya 1 sene demişlerdi. 1.000 km bakımında da sordum yine öyle dediler. Tabi siz göstermek istiyorsanız gösterin yine de
  • tesekkür ederim lunarstrain.
    Bu konuyu aracı aldığım bayii ile tekrar görüşeceğim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: crazy_dance

arkadaşlar bende bugün yeni toyota yaris otomatik vites anlaşması yaptım hayırlıysılla salı günü teslim alıcam sıfır araba. ayrıc bu benim 2. kullanıcağım aracım olucak inş düzgün bir tercih yapmışımdır ...

hangi paketi kaca anlastiniz acaba?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: salagil

quote:

arkadaşlar bende bugün yeni toyota yaris otomatik vites anlaşması yaptım hayırlıysılla salı günü teslim alıcam sıfır araba. ayrıc bu benim 2. kullanıcağım aracım olucak inş düzgün bir tercih yapmışımdır ...

yaris fun multidrive s otomatik vites 35000 tl ye aldım...
  • quote:

bu arada ocak sonu 6. ayım doluyor ilk muayenesi geliyor sizce bu bana ortalama kaça patlar.

Servis 6. ayın sonunda sadece yağ değişimini öneriyor. Ancak bu sadece bir öneri. Garantinizin devamı için zorunlu bir uygulama değil.
  • quote:

quote:

quote:

hocam hayirli olsun. yaninda hediyesi var mi? diger paketleri en son kaca veriyorlardi. cool paket almayi dusunuyorum, yardimci olursaniz sevinirim.

• quote:

quote:

quote:

quote:

hocam hayirli olsun. yaninda hediyesi var mi? diger paketleri en son kaca veriyorlardi. cool paket almayi dusunuyorum, yardimci olursaniz sevinirim.

hediye derken sadece park sensörü bi de öne kamera ekranı taktılar. araç tam otomatik fakat full değil

• yarış fun multidrive s almayı düşünüyorum bende hangi bayiden aldınız acaba, bide özel bir indiriminiz varmiydi

• quote:

Orijinalden alıntı: afatsum85

yarış fun multidrive s almayı düşünüyorum bende hangi bayiden aldınız acaba, bide özel bir indiriminiz varmiydi

valla bu gün baktık 39 diyorlar
    birde 2013 modeli mart ayında gelecekmiş
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

hediye derken sadece park sensörü bi de öne kamera ekranı taktılar. araç tam otomatik fakat full değil

yakıt yakma durumu nasıl acaba
    ekonomikmi

• fun otomatik almayi dusunuyorum. bindigim araci satinca alacam insllh. arac alimi bence tamamen kisinin onceliklerine baglidir. az yaksin sorun cikarmasin satisi kolay olsun.. diger dusunce konforlu olsun guclu olsun rahatima duskunum yakit 2. planda.
    bu mantiktan size uyan ne ise onu secersiniz. ne yazikki hem ucuz hem kaliteli bi sey daha uretilmedi.
    celik janti eksiklik gormek ilginc. bibtakim celik jant alip takmak cok kolay ama klima takmak zor. yil 2013-2014 olmus hala kapakli jant koldan cevirme cam ne kadar ayip
    bi durum. 1.3 olsun az yaksin ama kimsede beni sollamasin???!!!!.... basinca tepki versin 2bin motorlar arkamdan baksin.... hafif sikletle agir siklet guresci boksor olayi gibi.
    benim onceligim yakit tuketimi bakim maliyeti guvenilirlik sorunsuzluk 2 el satis = yaris

• 1.33 otomatik yaris almayı düşünüyorum. ancak yakıt tüketimi nedir çok yakar mı? tüp taktırsak yakıt azalır mı hangi marka tüp tavsiye edersiniz? otomatik şanzumandan memnun olmauanlar varmıdır? otomatik vitesi tavsiye edermisiniz?
  • Ben aldiktan 2.5 sene sonra tup takdirdim. Brc marka gayet guzel ariza isigi yanmadi. Tuketim oldukca distu

• quote:

Orijinalden alıntı: babacan300

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

yakıt yakma durumu nasıl acaba
    ekonomikmi

Aldınız mı acaba 2 yıl geçti...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi C E B R A I L -- 21 Ağustos 2015; 16:01:20 >

• quote:

Orijinalden alıntı: PUNCTUM

quote:

Orijinalden alıntı: ktasan

Sınıfının şehir içinde ve şehir dışında en az yakan otomatik donanımlı arabası Yeni Yaristir.Otomatik yeni Yaris Şehir içi 100 km de 6,3,şehir dışı 100 km de 4,6 litre benzin yakmaktadır.Zaten araç genellikle şehir içinde kullanılmaktadır.Bu değerlere en yakın 1.2 opel corsadır,ancak opel Corsa 1.2 Essentia modelinde donanım yoktur.Sürüş keyfi,rahatlık ve donanım açısındada mükemmel araçtır.Otomatik araç isteği Türkiyede hızla artmaktadır.Yeni Yaris otomatik çok az yakıt,en üst donanım, modern spor tasarım,rahat sürüş keyfiyle otomatık araçlar içinde sınıfında liderdir.Ben araştırmam sonucu ford fiesta otomatik titanyum arabamı satarak yeni yaris beyaz renk aldım.Çok memmunum.Ford fiesta otomatik titanyum 1.4 motor şehir içi 100 km de 8,9 benzin yakıyordu aralarında 100 kmde 2,6 litre fark var.Buda 100 liralık benzinde 29 lira 21 kuruş karlı olmam demek.Araç şu an bayilerde çok zor bulunmaktadır.7-8 tane bayi aramama rağmen İzmir Boravalı bayinde zor buldum.Eylül ayı fiyatlarında Yeni yarisin fiyatı değişmedi,Corolla,Avensis 2.500 Lira civarında düşüş olurken ,sadece fiyatı yüksek bir modelde yükselme oldu.

5 günlük, yeni yaris benzinli 1.33 Cool Multidrive S Konfor Plus paket sahibiyim. Eşim için aldık ve sürüş ve konfor açısından gerçekten memnunuz.

Ancak yakıt tüketimi şimdilik fabrika verilerinden çok uzak. Şehir içi (Ankara yoğun trafik) ve eşim için biraz da pratik araba kullanma denemelerini düşünürsek (park çalışmaları ve epey dur kalk), yakıt tüketimi şimdilik 8L/100 km altına düşmedi. Bu en iyi değerdir. Klima sürekli açık. Araç henüz 230 km' de ve yakıt ibresi yarılandı. Fabrika değerini yoğun trafikte yakalayabileceğimi hiç sanmıyorum.

Ayrıca aracın performansından (özellikle yokuşlarda ivmelenme) pek memnun değilim. 100 HP'lik bir motor, beklentilerimin altında bir sürüş dinamiğine sahip. Biraz gaza yüklenince fazla ses çıkarıyor ama araç gitmiyor.

Alıntıları Göster
    anahtarsız çalıştırma ve giriş; konfor pakette var,

konfor plus pakette ise ilaveten multimedia ekranı daha büyük diye biliyorum.

• 
Sayfa: önceki 1213141516
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.