Şimdi Ara

Yeni Toyota Yaris 2012 (14. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
302
Cevap
3
Favori
95.005
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1213141516
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • yoo istanbul değil. zaten gösterge ile gerçekte yaktığı farklı gösterge 9.0 ı göstersede tüketimi 6 küsür
  • quote:

Orijinalden alıntı: denizbatman

yoo istanbul değil. zaten gösterge ile gerçekte yaktığı farklı gösterge 9.0 ı göstersede tüketimi 6 küsür

Deniz Hanım, Servise götürdünüz mü aracınızı? Ne cevap aldınız? Bu arada ben de yarın (15 Kasım-Perşembe) Yaris Cool-Multidrive-S'imi teslim alıyorum.. :-)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cemoguz007 -- 16 Kasım 2012; 20:46:04 >
  • hayırlı olsun kazasız belasız kullanın inşallah
    Hayır götürmedim gerek görmedim aslında büyük bir sıkıntı değil benim için göstergeden ziyade ne yaktıgı önemli zaten 1,5 ay sonra 6 aylık bakımı var o zaman toplu baktırırım
  • yarisimi aldım. ilk 100 km' de şehir içi 8.5 lt. normal mi ? daha da düşer mi ?
  • normal. 1000 km de 6 küsüre düşecek. hayırlı olsun
  • teşekkür ederim. araba bu arada gerçekten şehir içi kullanımına çok uygun.
  • merhaba bir sorum var ocakta ilk muayenesi geliyor arabamın. acaba bu bana kaça patlar (suan 3600km de ocak sonuna kadar maximum 4500km olur)
  • quote:

Orijinalden alıntı: uerozmen

quote:

Orijinalden alıntı: RS13

quote:

Orijinalden alıntı: uerozmen

Selamlar,

ben iki model arasında kaldım acıkcası ve hayatımda ilk kez araba almayı planlıyorum, insanlar pazarlık hediye vs gibi konulardan bahsediyor. yardımınızı bekliyorum
    - Yaris 1.3 cool m.drive ve 1.4 punto lonug doulogic ss
    puntoda bütün donanımlar ve güvenlik mevcut, fiyatıda yaklaşık 3.300,-TL daha ucuz verdikleri fiyat punto için 35.500,-TL
    yaris için ise 38.800,-TL fiyat verdiler cool veya style modeli için irinde çelik jant diğerinde ise oto. klima ve arka camlar olayı

ilk sorum hangisini tercih etmeliyim, ikinci sorum ise aklım nedense yaris diyor ve ne gibi pazarlık yapabilirim

bayii tarafından benim gibi bir aceminin kandırılmasını istemiyorum

tşk

Merhaba,
    Fiat kullanan arkadaşlar alınmasınlar ama ben Yaris almadan önce Punto'yu denedim.Bana göre sürüş zevki açısından ortada ciddi bir fark var.Zaten Yaris'in otomatik şanzumanı CVT duulogic ile kıyaslanamaz bile.

Benim tercihim Yaris olurdu.Hangisini istiyorsanız onu alın ama otomatik klima ve arka cam otomatiği daha mantıklı görünüyor.

Hayırlı olsun.

teşekkür ederim benimde kalbim yaris diyor,

cool versiyonu ( klima ve oto.cam) planlıyorum VSC de mevcyt olması lazım ( bazı yerde var bazı yerlerde yok yazıyor anlamadım )

Yaris alacak olan arkadaşların dikkatine,

Benzinli cool modelde vsc ve trc yoktur. Vsc trc görüş paketi ile gelmektedir ve görüş paketinide sadece style modeli ile alabilmektesiniz.

Dizel cool modelde vsc ve trc vardir. Standarttır ama dizelde de style modeli yoktur..

Kimi yerde cool da var kimi yerde yok denilmesinin sebebi dizel cool da standart olmasıdır.

Diger konu ise otomatik şanzımandır. CVT dedigimiz otomatik şanzıman sadece benzinli modellerde mevcuttur. Dizel modellerdeki şanzıman otomatik degil yarı otomatik ( otomatikleştirilmiş debriyaja sahip şanzıman )tir.

İlgillilere duyurulur.

• quote:

Orijinalden alıntı: PUNCTUM

quote:

bende ilk bindiğimde araç 8.9 u gösteriyordu ama 1000. kilometre olduğu anda bir anda herşey değişti yakıt 5.9 a düştü şimdi şehir içi aşırı yoğun tafikte ve klima sürekli açıkken 6.4 yakıyor. ayrıca şehir dışına araçta 2 yetişkin 1 çocuk ve bagaş sonuna kadar dolu yolcu koltuğundada eşya olmak kaydı ile yolculuk yaptık araba ne bayıldı nede cok yaktı. ben çok memnunum bence 1000. kilometreyi bekleyin farkı görün bende ilk zamanlar sizin gibi düşünüyordum üstelik devirsiz ve sert kullandığım halde 6.4 te şuan. buarada 2120. kilometredeyim benimkide cool multidrive s

Biraz rahatladım açıkçası

Umarım araç kullanıldıkça bahsedilen tüketim değerlerini biz de görebiliriz. Bu aracı almayı düşünenler için referans olması amacıyla, her türlü değişimi burada paylaşacağım.

quote:

normal. 1000 km de 6 küsüre düşecek. hayırlı olsun

Aracımız 1220 km'de ve maalesef bizim için değişen birşey yok!

Bugün aldığım benzin'e göre son durum şöyle;

Menzil: 411 km
    Alınan yakıt: 33.12 L
    Ücret: 155 TL (4.68 TL/L Shell VP 97)
    Ortalama hız: 14 km/h
    Araç bilgisayarında gösterilen tüketim: 8.0 L/100 km

Bu durumda araç 8.06 L/100 km ortalama yakıt tüketimi ile 0.377 TL/km sarfetmiş. Yani benim hesaplarımla aracın gösterdiği değerler de uyuşuyor. Araç diyor, ben o kadar da tutumlu değilim diye

Yani Ankara şehir içi trafiğinde 6 L/100 km yakıt sarfiyatı hayalden ibaret Sayın "denizbatman" ın iyimser tahminlerini maalesef göremeyeceğiz anlaşılan.

Düşünün; son derece hassas, aracı zorlamadan, neredeyse inip sırtıma alacak kadar özenli kullandığım halde (ortalama hız 14 km/h yahu, daha ne diyeyim) yakıt sarfiyatı 8.06 L/100km.

chllngr57 isimli kullanıcıya ben maalesef iyi haber veremeyeceğim. Eğer Ankara trafiğine benzer bir yerde araç kullanıyorsanız, 100 km'de 8.5 L civarında tüketimler göreceksiniz...

• quote:

quote:

quote:

bende ilk bindiğimde araç 8.9 u gösteriyordu ama 1000. kilometre olduğu anda bir anda herşey değişti yakıt 5.9 a düştü şimdi şehir içi aşırı yoğun tafikte ve klima sürekli açıkken 6.4 yakıyor. ayrıca şehir dışına araçta 2 yetişkin 1 çocuk ve bagaş sonuna kadar dolu yolcu koltuğundada eşya olmak kaydı ile yolculuk yaptık araba ne bayıldı nede cok yaktı. ben çok memnunum bence 1000. kilometreyi bekleyin farkı görün bende ilk zamanlar sizin gibi düşünüyordum üstelik devirsiz ve sert kullandığım halde 6.4 te şuan. buarada 2120. kilometredeyim benimkide cool multidrive s

Biraz rahatladım açıkçası

Umarım araç kullanıldıkça bahsedilen tüketim değerlerini biz de görebiliriz. Bu aracı almayı düşünenler için referans olması amacıyla, her türlü değişimi burada paylaşacağım.

quote:

normal. 1000 km de 6 küsüre düşecek. hayırlı olsun

Aracımız 1220 km'de ve maalesef bizim için değişen birşey yok!

Bugün aldığım benzin'e göre son durum şöyle;

Menzil: 411 km
    Alınan yakıt: 33.12 L
    Ücret: 155 TL (4.68 TL/L Shell VP 97)
    Ortalama hız: 14 km/h
    Araç bilgisayarında gösterilen tüketim: 8.0 L/100 km

Bu durumda araç 8.06 L/100 km ortalama yakıt tüketimi ile 0.377 TL/km sarfetmiş. Yani benim hesaplarımla aracın gösterdiği değerler de uyuşuyor. Araç diyor, ben o kadar da tutumlu değilim diye

Yani Ankara şehir içi trafiğinde 6 L/100 km yakıt sarfiyatı hayalden ibaret Sayın "denizbatman" ın iyimser tahminlerini maalesef göremeyeceğiz anlaşılan.

Düşünün; son derece hassas, aracı zorlamadan, neredeyse inip sırtıma alacak kadar özenli kullandığım halde (ortalama hız 14 km/h yahu, daha ne diyeyim) yakıt sarfiyatı 8.06 L/100km.

chllngr57 isimli kullanıcıya ben maalesef iyi haber veremeyeceğim. Eğer Ankara trafiğine benzer bir yerde araç kullanıyorsanız, 100 km'de 8.5 L civarında tüketimler göreceksiniz...

Ortalama hız 14 biraz fazla düşük, sanki devamlı boğaz köprüsü trafiğinde sürülmüş, devamlı dur kalk yapılan çok aşırı bir trafik izlenimi yarattı bende. Eğer o tarz bir sürüş ise tahminimce 8'in altında görmeniz pek mümkün olmayabilir. Benim araba da 1200 km'de. İstanbul Anadolu Yakası E5 trafiği ağırlıklı kullanıldı, ortalama hızım 25 km civarı olması lazım. Trafiğe takıldığım da oldu, akıcı yoğunlukta seyahat ettiğim de. Tüketim değerim 6.6.

• Ah keşke tüm sorun ortalama hız olsaydı lunarstrain,

Belki benim hatam, ortalama hız değerini vermem yanıltıcı oldu. Ancak biliyorsunuz bu araçta her kontak kapattığınızda ortalama hız sıfırlanıyor. Dolayısı ile verdiğim 14 km/h, 411 km veya 1220 km'de elde edilen ortalama hız değil, benim son araç kullanma süresince elde ettiğim ortalama hızdır.

Aracımla genellikle 20-30 km/h değerleri arasında ortalama hızlar görüyorum. Tabii koşullara göre değişiyor. Ancak sorun bu değil. Bu araç "en azından şimdilik" şehir içi trafiğinde ve hemen her koşulda fazla yakıt tüketiyor. Her koşul dediğim, klima açık/kapalı, yokuş/düz yol, yüklü/yüksüz, hızlı/yavaş, vs.

Bunun yanında ben de Ankara çevre yolunda ortalama tüketimi sıfırlayıp, 80-90 km/h sabit hızla ve düz yolda, 2 yolcu ile, aracı zorlamadan 3.5-4 L/100 km tüketimler görüyorum. Ancak çevre yolundan sapıp, şehre girdiğimde tüketim anında 8'lere çıkıyor. Umarım derdimi anlatabilmişimdir...

• quote:

Ah keşke tüm sorun ortalama hız olsaydı lunarstrain,

Belki benim hatam, ortalama hız değerini vermem yanıltıcı oldu. Ancak biliyorsunuz bu araçta her kontak kapattığınızda ortalama hız sıfırlanıyor. Dolayısı ile verdiğim 14 km/h, 411 km veya 1220 km'de elde edilen ortalama hız değil, benim son araç kullanma süresince elde ettiğim ortalama hızdır.

Aracımla genellikle 20-30 km/h değerleri arasında ortalama hızlar görüyorum. Tabii koşullara göre değişiyor. Ancak sorun bu değil. Bu araç "en azından şimdilik" şehir içi trafiğinde ve hemen her koşulda fazla yakıt tüketiyor. Her koşul dediğim, klima açık/kapalı, yokuş/düz yol, yüklü/yüksüz, hızlı/yavaş, vs.

Bunun yanında ben de Ankara çevre yolunda ortalama tüketimi sıfırlayıp, 80-90 km/h sabit hızla ve düz yolda, 2 yolcu ile, aracı zorlamadan 3.5-4 L/100 km tüketimler görüyorum. Ancak çevre yolundan sapıp, şehre girdiğimde tüketim anında 8'lere çıkıyor. Umarım derdimi anlatabilmişimdir...

Benim Yaris 6000km oldu.Yakit degeri aldigimdan beri 7.8 lt.Azalmiyor da artmiyor da :) Ama hep trafikteyim ve Istanbul trafigi.

6lt olayi cok iyimser geliyor bana.Ama ben agresif kullaniyorum yakita hic dikkat etmem sik sik sport mode'u kullaniyorum onu da belirteyim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 7.8 L araç bilgisayarının gösterdiği değer mi, yoksa sizin yakıt alımları arasında hesapladığınız değer mi?
  • sportta ve istanbul trafiğinde üstelikte agresif kullanıyorsanız bence 7.8 süper bi değer çünkü sport deli gibi benzin harcıyor demişti satıcı bana daha cok yokuşlarda gerek duyarsanız kullanın demişti. PUNKTUM'un neden hala yüksek yakıt tükettiğini anlayamadım ancak dur kalklarda gaza sert basıyorsanız, kullanım sırasında eco tusu sık sık sönüyorsa fazla yakıt tüketimine sebep oluyor. LUNARSTRAİN'in tüketimi süper bence. benimki 1000 km den 2500 km ye kadar 6.4 teydi. sonra bir anda 9.0 a yükseldi şuan 8.7 yazıyor 1 dakikadan daha kısa bir sürede 6.4 ten 9 lu değere nasıl çıktı anlayamadık doğrusu. yarım depo ile yogun trafikte sürekli dur-kalk ile 255 km gittim bende cok sakin bi kullanıcı değilim ne yazıkki şehir dışı olsa km cok daha fazla olurdu
  • arkadaşlar aracı alalı yaklaşık 15 gün oldu her gün sabah ve akşam sıkışık istanbul trafiğinde yakıt tüketimi 100 km' de 8.5 lt yakıyor. Daha 450 km' de zamanla düşeceğini umut ediyorum.
  • quote:

sportta ve istanbul trafiğinde üstelikte agresif kullanıyorsanız bence 7.8 süper bi değer çünkü sport deli gibi benzin harcıyor demişti satıcı bana daha cok yokuşlarda gerek duyarsanız kullanın demişti. PUNKTUM'un neden hala yüksek yakıt tükettiğini anlayamadım ancak dur kalklarda gaza sert basıyorsanız, kullanım sırasında eco tusu sık sık sönüyorsa fazla yakıt tüketimine sebep oluyor. LUNARSTRAİN'in tüketimi süper bence. benimki 1000 km den 2500 km ye kadar 6.4 teydi. sonra bir anda 9.0 a yükseldi şuan 8.7 yazıyor 1 dakikadan daha kısa bir sürede 6.4 ten 9 lu değere nasıl çıktı anlayamadık doğrusu. yarım depo ile yogun trafikte sürekli dur-kalk ile 255 km gittim bende cok sakin bi kullanıcı değilim ne yazıkki şehir dışı olsa km cok daha fazla olurdu

Sanırım benim neden fazla yakıt tükettiğimden değil de, bu aracı 6 L civarında tüketim değerinde tutabilenlerin sürüş koşullarından bahsetsek, bu araç hakkında bilgi toplamaya çalışanlara çok daha yararlı olacağız.

Bakın tekrar edeyim...

Ankara trafik koşulları. Yoğun/sıkışık trafik ile düz/yokuş yol oranları hemen hemen eşit olan sürüş koşulları. Genelde 1 veya 2 yolcu. Yüksüz bir araç. Tüm sürüşler D modunda. Sport tuşu kullanılmıyor. Gaza değil sert basmak, neredeyse ayağımın altında yumurta olduğunu varsayıyorum. "Eco" ışığı %90 oranında yanar vaziyette sürüyorum. Ortalama hız 20-30 km/h civarında yol şartları. Henüz çok soğuk olmayan hava koşulları. Ortalama 10 C lik ortamlar.

Bu durumda elde ettiğim değerler 8 L/100 km. Aldığımdan beri yakıt alımları arasında kendi hesapladığım değerler. Yol bilgisayarı da beni doğrular sonuçlar veriyor. Aynı sürüş koşullarında benim 6 L'yi görme umudum maalesef hiç yok !

denizbatman, siz hangi şehirde bu aracı kullanıyorsunuz?

• arkadaşlar merhaba, yaklaşık bir ay önce yaris cool 1.33 cvt aldım. otomatik vites konumu konusunda, yani sürüş sırasında N'ye alınır mı veya kısa süreli duruşlarda mesela kırmızı ışıkta D'den N'ye alınır mı gibi durumlar için kitapçıkta çok ayrıntılı uyarı yok. Forumda da ortak bir görüş çıkmamış. Bende önce aldığım bayiye sordum. Kırmızı ışıkta N'ye almak hatta kırmızı ışığa yaklaşırken N'ye almanız şanzıman için çok daha iyidir dedi. Hareket halinde N'ye almak çok mantıklı gelmediği için bende garanti olması için bende toyota_cares@toyota.com adresine e-posta gönderdim aldığım cevap :
    When driving in an automatic transmission vehicle we recommend leaving the vehicle in the ‘D’ (drive) gear when stopped at traffic lights. However, when doing so please ensure you have the brake pedal pressed. We do not recommend changing the vehicle into the ‘N’ (neutral) gear when the vehicle is moving as it may cause damage to the engine.
    Kısaca kırmızı ışıkta D'de bırakın ve hareket halinde N'ye almayın. Yani bayiden aldığım cevabın tam tersi. :S sizce bu konuda kime guvenmeli ?

• Ben İskenderun'da kullanıyorum ayrıca son 1 aydır kırmızı ışıkta N'ye alıyorum. Gereksiz yere frene basılı tutmak istemiyorum. Tercih meselesi...
  • bu arada ocak sonu 6. ayım doluyor ilk muayenesi geliyor sizce bu bana ortalama kaça patlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: namles34

arkadaşlar merhaba, yaklaşık bir ay önce yaris cool 1.33 cvt aldım. otomatik vites konumu konusunda, yani sürüş sırasında N'ye alınır mı veya kısa süreli duruşlarda mesela kırmızı ışıkta D'den N'ye alınır mı gibi durumlar için kitapçıkta çok ayrıntılı uyarı yok. Forumda da ortak bir görüş çıkmamış. Bende önce aldığım bayiye sordum. Kırmızı ışıkta N'ye almak hatta kırmızı ışığa yaklaşırken N'ye almanız şanzıman için çok daha iyidir dedi. Hareket halinde N'ye almak çok mantıklı gelmediği için bende garanti olması için bende toyota_cares@toyota.com adresine e-posta gönderdim aldığım cevap :
    When driving in an automatic transmission vehicle we recommend leaving the vehicle in the ‘D’ (drive) gear when stopped at traffic lights. However, when doing so please ensure you have the brake pedal pressed. We do not recommend changing the vehicle into the ‘N’ (neutral) gear when the vehicle is moving as it may cause damage to the engine.
    Kısaca kırmızı ışıkta D'de bırakın ve hareket halinde N'ye almayın. Yani bayiden aldığım cevabın tam tersi. :S sizce bu konuda kime guvenmeli ?

Bilgi için çok teşekkür ederiz. Türkiye'deki ali-veli ustaya değil, Toyota mühendislerine güvenmekte fayda görüyorum.

• 
Sayfa: önceki 1213141516
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.