Şimdi Ara

TOYOTA COROLLA (2013-2019) ve (2019-) ANA KONU TEMEL BİLGİLER İLK SAYFADA (1572. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
35.048
Cevap
334
Favori
2.214.862
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
43 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 15701571157215731574
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar mrb 2014 mds corolla aracım var, son bir aydır aracın içinden veya alt kısmından sanki şişe yuvarlanır birbirine çarpar gibi bir ses geliyor ancak nerden geldiğini tam bulamadım, böyle kasise girdiğim zaman ve virajlarda geliyor bu ses, ancak araç bu ses sabahları bindiğimde araç soğukken geliyor, araç ısındıktan sonra gelmiyor, şanzıman olabilirmi, alt aksama ve eksoz kısmına baktırdım, bi sıkıntı görünmüyor, haftaya servise gideceğim ama servis başka bir ilde olduğu için, araç ısındıktan sonra ses kesildiği için servistede bu sesi duyma imkanları olmuyor.. böyle bir durumla karşılaşan oldumu yardımcı olursanız sevinirim...
  • efe51kaan E kullanıcısına yanıt
    Bakılması lazım ama şırıltı gibi değil değil mi? Su giderlerinde su birikip tıkanıklık yapması gibi bir şey olmasın? Araç ısınmasından ziyade hareketle akıyorsa ondan da kesilme olur çünkü. Gevşeyen bir vida bile sese neden olabilir bakılması lazım, sesi duyamıyorlarsa araç servise sabah gider soğuyunca bakılır.
  • Bugün fark ettim 30bin bakımında plastik karter korumanın vida yuvalarından birini kırmışlar Tam sanayi işi. Şikayette bulundum ilk fırsatta götüreceğim.

350tlye metal karter koruma satıyorlarmış, eğer onlar kaynaklıysa indirimli verebiliriz dediler. Sizce nasıl bir teklif?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • RaptorFX kullanıcısına yanıt
    Kim dedi 350 lira diye? Parça fiyatı 215 lira, işçilik hariç. Parça kodu ;00750MM180 1.33 motor için; 00750MM133 şeklinde.
  • _AveNTuriN_ kullanıcısına yanıt
    Cevap için teşekkürler. Kocaeli kaya tam dolandırıcı çıktı desenize. Bu kırma olayıyla iyice gözümden düştüler. Böyle giderse bakımları kendim yapıp geçeceğim. Garantisi batsın.

Şöyle yapın ilgili parçanın kodunu sorun. Verdiğim ile aynı ise zaten durum net. İşçilik ne tutar bilmiyorum birde birkaç vida klips olur o yani.

https://www.facebook.com/groups/toyotafunclub/?ref=bookmarks
    Merhabe ; Toyota Fan Clup' ta 215 ile 400 TL arasında değişen fiatlarla metal alt koruma taktıranlar oldu, Facebook'tan gruba üye olarak taktıranlarla irtibat kurabilirsin.
  • MAVİ0967 kullanıcısına yanıt
    Bilgi için teşekkürler

teşekkür ederim ilginiz için yok şırıltı gibi değil, sadece böyle bir saç sesi veya dediğim şişe yuvarlanır gibi bir ses, her yerine baktım arabanın, ses dağılıyor, lastikler çukura veya bozuk bir yere girdiği zaman, balataların ordaki saçlarda bi ses var ama içeri o kadar gelir mi bilemedim, olmazsa öyle yapacağım artık, akşam gidip servise bırakacağım,
  • Plastikte olsa saç da olsa plastik klipsler veya civata yuvaları kırılır,çıkar,yuvası bozulur vs vs. En azından ben bozulmayan görmedim. Önemli olan bu olduktan sonra sağlam bir şekilde karter korumayı tutturabilmek.Eğer tutturdular ise çok da kafaya takmayın derim. Plastik olan zaten bir darbeden korumaz,var mı var türü birşey, metal olan sağlamdır ama. Bozuk yollara gidiyorsanız gerekebilir.
  • tenekekutu kullanıcısına yanıt
    Kırık olduğu için boşta. Bir yere takılsa komple kırılacak.

• Sorun o zaman, o noktayı düzeltmeleri veya parçayı yenilemeleri lazım
    Arkadaşlar rica etsem lastik konusunda yardımcı olur musunuz?Aracım 2015 Toyota Corolla MDS-Advance olup,trafiğe çıkalı 3 yıl olmuştur.Ön lastiğin birinde lastiğin tellerine kadar girip çıkan bir cisim olmuş ve 1 cm 'lik duzgun olmayan bir  kesik meydana gelmiş. Lastikçi iki ön lastiği değiştirin diyor.Ben esasinda mm olarak lastikler bitmemis olmasina karsin,lastiklerin uretim yilinin 2012 olmasini da nazara alarak 4 lastiği de değiştirmeyi düşünüyorum. Bridgestone lastiklerin yol sesi probleminden muzdarip biri olarak acaba sessiz ve sağlam yaz lastiği olarak ne tavsiye edersiniz?Yakın zamanda uzun yol yapacagim icin internetten degil piyasadan temin edecegim...Bu işte de bir miktar araştırma yaptım:

MEVSİM         : Yazlık,

ÖLÇÜLER       : 205/55/R16/91 V,

SES                 : 71 dB'den düşük olmalı,

YAKIT             : Azami C veya B değerinde,

YOL TUTUŞ   : A veya B değerinde,

OLUK              : 4 oluk,

ÜRETİM YILI  : 2016 ve sonrası,

ÜRETİM YERİ : 4 lastik de aynı ülke olmalı,

* Yol yardım ve yakıt hediyesi gibi ekstralar konusu,

* Garanti konusu,

* Takma ve balans işi var,

** Lastik sensörlerine zarar gelmesin.

-------------------

MEVCUT LASTİKLER:

BRIDGESTONE,Turanza,ER300,

Yakıt         : E,

Ses           : 71 dB,

Yol Tutuş : B,

Fiyat         :   TL

-------------------

ÖRNEKLER      :

1. GOODYEAR,EfficientGrip Performance,

Yakıt         : B,

Ses           : 68 dB,

Yol Tutuş : A,

Fiyat         : 382 TL (Goodyear sitesi),

4 oluklu.

2. LASSA, Driveways,

Fiyat         :   290 TL (Bulundugum yerde PO)

4 oluklu.

3. BRIDGESTONE,Turanza,T001,

Yakıt         : C,

Ses           : 71 bB,

Fiyat         :  331 TL (Bridgestone site,300 TL Bulundugum yerde PO)

* Yakıt ve sesi daha avantajlı olan aynı lastik    var farkını bulalım.Değerleri "B,B,69 dB."

* T001'lerde 3 oluk var,4 oluklusu var mı?

4. CONTINENTAL,Contipremium Contact 5,

Fiyat         : 274 TL (www.lastikcim.com.tr %31 indirimli fiyatı),

* 4 oluklu.

5. MICHELIN Primacy 4,

Ses           : 68 dB,

Fiyat         : 396 TL (Michelin sitesi )

* 4 oluklu.

* Türkiye için hamuru çok narin eleştirisi var.

6. NOKIAN,i-line,

Fiyat         : 300 TL (Nokian site)

* 4 oluklu.

7. MICHELIN Energy Saver +,

Ses           : 70 dB,

Fiyat         :  TL

* 3 oluklu.

* Türkiye için hamuru çok narin eleştirisi var.

=》Lastik konusundaki fikriniz nedir,neleri önemsemeliyim?Ben GOODYEAR-EfficientGrip Performance lastikleri almayı planlıyorum...Sessiz ve yakıt konusunda cimri oldugu için.Aranizda kullananlar var mi,lastik tecrübeleriniz nelerdir?

• Mahmdemir M kullanıcısına yanıt
    Ben genel olarak yol tutuşu ve sese önem veriyorum. Yeni aldığım araçların üzerindeki Turanzalar haricinde hep Michelin Primacy aldim (3 vardi simdi 4 olmus sanirim). Cok cok da memnun oldugumu soyleyebilirim. Turanzalar kadar ses yapan bir lastik de etrafimda gormedim diyebilirim. Ses konusunda michelinin kisligi turanzadan daha sessiz gibime bile geliyor. Nokianlarin kisligini cok kullandim ama yazligi icin kislik baktigim donemde de sessizlikleri ile taniniyorlar seklinde yorumlar vardi. Yalniz Michelin icin yumusak diyorlarsa Nokian icin ona gore bile daha yumusak yorumlari okumustum. Michelin evet yumusak ama benim neredeyse kullandigim 7 yilda (farkli 2 set) hic yanak yapmadi, herhangi bir sekilde yolda birakmadi. Ayni sekilde kisliklarda da herhangi bir yanak yapma vs gibi şeylerle karşılaşmadım. O nedenle benim önerim Primacy 4 olur ki zaten değiştirirsem ben de yine onlari alirim. Butce icin bir sey diyemeyecegim tabii ki. Kolaylıklar.
  • Çok sağolun yorumunuz için..Yorumunuzu son kararı verirken dikkate alacağım.

- Bu arada diger arkadaşların yorumlarını da bekliyorum.

- Araçlardaki lastik basınç sensörüne zarar gelmemesi için ille servisten lastik almak zorunda değiliz değil mi?

Bu fiyatlar olacaksa continental alırdım. Good year Efc kullanıyorum. Memnunum ama continental de iyi

• quote:

Orijinalden alıntı: Mahmdemir

Çok sağolun yorumunuz için..Yorumunuzu son kararı verirken dikkate alacağım.

- Bu arada diger arkadaşların yorumlarını da bekliyorum.

- Araçlardaki lastik basınç sensörüne zarar gelmemesi için ille servisten lastik almak zorunda değiliz değil mi?

Kesinlikle almak ya da serviste değiştirmek zorunda değilsiniz. Şimdiye kadar 4 defa değişildi lastiklerim herhangi bir hasar oluşmadı. Usta birazcık dikkat etsin yetiyor bence.
    Ben bu değerlere pek inanmıyorum. Bu değerler lastik yeni iken yapılan test sonucumu? Eğer yeni iken yapılan test ise 3 ay yada 6 ay sonra bu değerlerinde hangi lastik kalıyor? Yağmuru çamuru donağı güneşi yedikten sonra hangi marka bu değerleri sağlamaya devam ediyor? Ben bu değerlerden anlamam arkadaş. 41 yaşındayım. Tecrübelerime dayanarak ben aracıma michelinden başka marka takmam. En uzun km ve yıl olarak özelliğini yitirmeden dayanabilen tek lastik bence michelin. Şimdi buradan şunu çıkarmaya çalışan arkadaşlar olabilir. Reklam yapıyorsun falan filan michelin çalışanısında bilmemne gibi şeyler yazan olursa peşinen söyliyeyim böyle biri değilim.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • İyi bir fikir teatisi oldu, ilgilenen ve fikir beyan arkadaşlara tessekkür ederim.Forumda yeni tarihli bir lastik konusunun olması da iyi oldu bir taraftan...Lastik herkese lazım; beklentilere, önceliklere,tecrübelere ve maddi duruma göre hangi lastiğin tercih edileceği tabi ki değişecektir. Ben 2015 yılında toyota corolla aracımı sıfır olarak aldığımda, araçta bridgestone er300 turanza lastikler takılı idi.Bir de görev yaptığım yerin yolları bozuktu ve asfaltı da mıcır asfalttı.Araçta şoför koltuğundaki ben ile, arka koltukta çocukla oturan eşim birbirimizin sesini yol sesinden duyamıyorduk. "Aventurin""eczmel" gibi arkadaşlarla görüşmek suretiyle aracın alt döşemelerini söktürüp izolasyon yaptırmayı düşündüm. Hatta aracı satın aldığım bayide ücretli olarak aracın dış altına zift benzeri bir madde tatbik ettirmistim, bundan sonuç alamayınca kapılara ücretsiz izolasyon yapmışlardı. Hâlâ sonuç alamayınca "Aventurin""eczmel" gibi arkadaşlarla görüşmek suretiyle aracın alt döşemelerini söktürüp izolasyon yaptırmayı dahi düşündüm. Sabir sabir derken tayinim çıktı ve kaymak asfaltların olduğu yerlerde aracımı kullanmaya başlayınca yol sesi kesildi 😁 O dönem taze bridgestone lastiklere karşın 4 adet yumuşak lastik almayı da düşünmüştüm ancak bana kötü yollarda sağlamlık da gerektiğinden "ya sabır" demek durumunda kaldım. Gel gelelim;3 yıl-39.000 km bu şekilde geçti.Yakın zamanda sağ ön lastikte tellere kadar girip çıkma şeklinde düzensiz bir kesi tespit edince,diş derinlikleri mm değeri olarak halen iyi olmasına karşın 2 lastik yerine tüm lastikleri yenileme fikri hasıl oldu.

En nihayetinde lastik olarak bugün GOODYEAR,EfficientGrip Performance lastik sipariş ettim bir lastikciden.1 tanesinin maliyeti 305 TL olacak inşallah..Cuma günü takılacak. Cumartesi de 600 km yol yapacağım. Yol sesi farkını, yakıt ve ıslak yol tutuş farkını görebilirim sanırım. Inşallah kazasız sıkıntısız lastiklere kavuşur ve yolculuğumuzu yaparsak; tecrübelerimi burada ayrıca paylaşırım.

*Bu arada maliyet olarak daha yukarı çıkamamamın sebebi ise; 2 ay içerisinde egzost emisyon ölçümü/ ilk muayene/ kasko/ mecburi sigorta/40.000 km bakımı/ uzatılmış garanti gibi harcama kalemlerinin üst üste binecek olması oldu. 😓

• Merhaba arkadaşlar.Toyota corolla 1.33 life 2016, 11bin km'de 62,500 liraya nasıl sizce? Şikayet var mı? çekiş vs. konusunda nasıldır? birde donanım olarak nasıl,kullananlar memnun musunuz? yoksa bu fiyata başka öneriniz var mı?
  • 
Sayfa: önceki 15701571157215731574
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.