Şimdi Ara

TOYOTA COROLLA (2013-2019) ve (2019-) ANA KONU TEMEL BİLGİLER İLK SAYFADA (1530. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
35.051
Cevap
331
Favori
1.607.096
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
44 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 15281529153015311532
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Benim arac 2015 modeldi. On camurluk far ve tampon değişti. Isıkta beklerken yanınca kamyon hareket edip carpmıştı. Geçen yıl aynada degişmişti karşı tarafın hatasından dolayı. 1.5 ay önce öncamda park halinde kırmışlardı orjinaliyle degışti. Milletin hatasının cezasını 4-5bin duşuk fıyata satarak biz cektik. Motorda şaside tavanda birşey yok. Ederine sattım diye düşünüyorum. Hatta 50bin tl eder kazasından dolayı. Sırf bu yuzden cok pahalı aracta almak istemiyorum. İstanbul trafiginde oluyor ister istemez. Önceki aracımı da 2 yıl kullanmıştım ama kaza olmamıştı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oasis99 -- 18 Eylül 2017; 22:27:20 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar herkese öncelikle kazasız günler dilerim.Aracım 2014 corolla 1.6 multi.Aracımdan genel olarak memnunum.50 bin km.de ve bugüne kadar gül gibi geçindik.Ancak geçen yaz klima kokusu baş gösterdi.Bunda klimayı doğru kullanamadığıma bağlıyorum.Kapatmadan 5dk.önce sadece klimayı kapatıp sadece fan çalıştırmak gerekiyormuş.Evoparatör(yanlış olabilir) nemli kalınca bakteri olabiliyormuş.Ayrıca ben soğuk havanın tekrar dolaşımda kalarak daha soğuk olacağını düşünerek, hava sirkülasyonunu genelde araç içinden alıyordum.Tabi bununda yanlış olduğunu daima temiz havanın dışardan(artık ne kadar temiz olursa trafikte, ışıkta egzos kokusu )alınmasının daha doğru olduğunu yeni öğrendim.

1 ay kadar önce Dıvortex Klima Temizleyicisini kullandım ve pek olumlu sonuç alamadım.Sanki kötü kokuyu sadece maskeledi.Sonra koku yeniden kendini hissettirdi.Aslında uygulamayıda doğru yaptığımı düşünüyorum.

Sizinde böyle bir koku oluştu mu?Oluştu ise kalıcı bir çözüm bulabildiniz mi?Hava kanallarına sıkılan köpük işe yarar mı?Tecrübeli arkadaşların yardımlarını bekliyorum.
    Daha önce böyle bir konu mutlaka paylaşılmıştır ama ben güncel uygulama yapan var mı diye merak ettim.

• quote:

Orijinalden alıntı: oasis99

1.33 corolla life aracimi satmak üzereyim. 4 manuel araç dusunuyorum.

2014 sonrasi opel astra 1.6 cdti edition 136hp manuel tavsiye edebilecek.varmi? Fiyati 66bin tlcivari. Partikul filitre sorunlari okudum ne derece sık problem bilmiyorum degisimide pahaliymis.

2013 Ford cmax 1.6 tdci trend manuel 70bin km civari da hemen hemen ayni fiyatlar.

2012 megane 1.5 dci ST privilige manuel 64bin tl civari.

2016 1.6 dizel seat leon manuel 75bin tl civari.

Ben leon almak istiyorum ama bagaji digerlerine gore küçük kaliyor. Diger 3 araci kullan veya bilenler varsa tavsiye bekliyorum..

benim sana tavsiyem; eğer küçük çocuğun varsa ve çocuk koltuğu kullanmak zorundaysan cmax onun dışında opel dizel. o muazzam tork ile öyle keyifli bir araçki anlatılmaz. yazın duble yollarda 150 ile giderken en ufak bir zorlanma yada tedirginlik yaşatmayıp üstünde de 5.7 lt lik tüketim tadınmdan yenmez. corollanın yanında üstün yol tutuşu da cabası. 1.33 ile çıkana kadar akla karayı seçtiğim akseki rampasında tdi sından tdci sına kadar ne kadar dizel varsa arkama taktım çıktım. hatta bulabilirsen otomotiğini tavsiye ederim. uzun yol konforu konusunda corolla halt etmiş diyebilirim. bayide bir test yap demek istediğimi anlarsın. nereye uyuz 1.33 nereye cdti. seat da fena alternatif değil ama o motora fitsen devasa bagajı olan octavia daha mantıklı bir seçenek gibi gözüküyor. hülasa lafın kısası kendini japonlardan kurtar. (mazda alacaksan o başka) alman arabasının yanından geçemez. bakma sen dayanıklı toyota lafına hanginiz bu forumda 10 yılda bir araba değiştiriyorsunuz?

• quote:

Orijinalden alıntı: beyaztebeşir

Arkadaşlar herkese öncelikle kazasız günler dilerim.Aracım 2014 corolla 1.6 multi.Aracımdan genel olarak memnunum.50 bin km.de ve bugüne kadar gül gibi geçindik.Ancak geçen yaz klima kokusu baş gösterdi.Bunda klimayı doğru kullanamadığıma bağlıyorum.Kapatmadan 5dk.önce sadece klimayı kapatıp sadece fan çalıştırmak gerekiyormuş.Evoparatör(yanlış olabilir) nemli kalınca bakteri olabiliyormuş.Ayrıca ben soğuk havanın tekrar dolaşımda kalarak daha soğuk olacağını düşünerek, hava sirkülasyonunu genelde araç içinden alıyordum.Tabi bununda yanlış olduğunu daima temiz havanın dışardan(artık ne kadar temiz olursa trafikte, ışıkta egzos kokusu )alınmasının daha doğru olduğunu yeni öğrendim.

1 ay kadar önce Dıvortex Klima Temizleyicisini kullandım ve pek olumlu sonuç alamadım.Sanki kötü kokuyu sadece maskeledi.Sonra koku yeniden kendini hissettirdi.Aslında uygulamayıda doğru yaptığımı düşünüyorum.

Sizinde böyle bir koku oluştu mu?Oluştu ise kalıcı bir çözüm bulabildiniz mi?Hava kanallarına sıkılan köpük işe yarar mı?Tecrübeli arkadaşların yardımlarını bekliyorum.
    Daha önce böyle bir konu mutlaka paylaşılmıştır ama ben güncel uygulama yapan var mı diye merak ettim.

sizin bahsettiğiniz koku benim aurisimde de oluşuyordu serviste 60 tl ye klima temizliği yaptırıyorudum ilk günkü ferahlık geri geliyordu. ama ertesi yıl yeniden yaptırtmak gerekiyordu. polen filtresi de zamanında değişmeli diye düşünüyorum.

• 2016 trafik cikisli 1.33 corolla life aracimi 50.750tl'ye sattim. Gecen yilda satisa cikarmistim fiyatida sitede en düşuklerden biri oldugu halde satamamistim. Satabilseydim 2016 model dizel octaviam olacakti. Bayi ambition paketi 69bine optimali 74bine birakiyordu. Nasip değilmiş. Simdi ambition fiyati 100bine dayanmis. Bu fiyata da artik sifir alinmaz hasarsiz 2.elleride 80binden basliyor. kesinlikle uçuk fiyatlar. Neticede bizim life toyotanin satis politikasinin da bir sonucu olarak zarar ettirdi. Leon skoda fiyatlari uctu 1.33 life hasarsiz 55bine bulunabiliyor doviz kurundaki firlamaya ragmen. Gecen yil 1.2tsi leon style ile corolla arasinda kalmistim. Leonla arasinda 2bin tl fark vardi. Simdi leon ikinci eller %20 artti. Corolla %10 artti. Piyasada cok olmasida rekabeti getirerek fiyatlari asagi cekiyor. Tanidiklarilndan.veya galericilerden 2015 ustu 1.6 dizel veya 1.2 tsi leon satan varsa haberdar olmak isterim. Son.olarak bu araba beni gercekten biktirmisti 50binin.altina bile verecektim.bu sefer.

• quote:

Orijinalden alıntı: beyaztebeşir

Arkadaşlar herkese öncelikle kazasız günler dilerim.Aracım 2014 corolla 1.6 multi.Aracımdan genel olarak memnunum.50 bin km.de ve bugüne kadar gül gibi geçindik.Ancak geçen yaz klima kokusu baş gösterdi.Bunda klimayı doğru kullanamadığıma bağlıyorum.Kapatmadan 5dk.önce sadece klimayı kapatıp sadece fan çalıştırmak gerekiyormuş.Evoparatör(yanlış olabilir) nemli kalınca bakteri olabiliyormuş.Ayrıca ben soğuk havanın tekrar dolaşımda kalarak daha soğuk olacağını düşünerek, hava sirkülasyonunu genelde araç içinden alıyordum.Tabi bununda yanlış olduğunu daima temiz havanın dışardan(artık ne kadar temiz olursa trafikte, ışıkta egzos kokusu )alınmasının daha doğru olduğunu yeni öğrendim.

2015 model aracım 3. Yılını bitirmek üzere. Aldığımdan beri çoğunlukla dış hava sirkülasyonunu açık bırakıyorum. Klimanın ya da fanın açık olup olmaması farketmiyor. Dışarıdan hava girişi hep açık. Polen filtresi de her bakımda değişir. Bu güne kadar hiç koku olmadı.
    Bence kokunun sebebi sistemde kalan nemin bakteri oluşturması. İçinden ne kadar hava geçerse o kadar kuru kalır. Koku da olmaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi esatgelmedi -- 20 Eylül 2017; 12:54:37 >

• Kesinlikle aynı şekilde kullanıyorum, 2015 model 95000 km koku oluşmadı 👍
    Edit kişi ekleme@beyaztebeşir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi köaaRC -- 20 Eylül 2017; 13:34:22 >
  • Teşekkürler arkadaşlar.Evet sanırım dış hava alımının açık olması gerekli.Kabin filitresini kendim değiştiriyorum, her 10 binde..Çok fazla koku yok ama yinede temizleme köpüğü kullanmak istiyorum.
    Yine de köpüğün sıvı şekle dönüp hava kanallarından dışarıya sızması ve elektroniğe zarar vermesi riski olabilir mi?Biraz araştırma yapmak lazım.Herkese iyi günler.
  • Arkadaşlar merhaba, ben 0 km 1.6 touch otomatik corolla almayı düşünüyorum. Liste fiyatı 86.450 tl. Yılda 10-15 bin km yol yaptığım için dizel istemiyorum. Sizce bayiler en fazla ne kadar indirim yapabilir??

• Dün 1.33 corolla aldım , sıfır.
    Aracı pek araştırmadım alırken , bu yüzden pek bilmiyorum.
    Anahtarı çıkarttığımda farlar otomatik sönmüyor mu ? İlla manuel kapatmak mı gerekiyor ? 2012 model boş aracımda bile kontağı kapattığımda sönüyordu , bunda sönmedi...
  • Rimesia R kullanıcısına yanıt
    Bazı özelliklerin olmayışı insan üzüyor ama maalesef öyle. Manuel kapatmanız gerekmekte.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jesuelinho

Arkadaşlar merhaba, ben 0 km 1.6 touch otomatik corolla almayı düşünüyorum. Liste fiyatı 86.450 tl. Yılda 10-15 bin km yol yaptığım için dizel istemiyorum. Sizce bayiler en fazla ne kadar indirim yapabilir??

Bayilerde çok fark olmuyor bilhassa büyük illerde daha fazala indirim alırsın. Ben istanbuldan almıştım gürses toyotadan indirim yaptık dediler ama aynı fiyata ankarada veriyormuş, iyi araştır almadan, ayrıca bazı bayiler park sensörü yada yan çıtaları hediye verebiliyorlar, benim aldığım gürses toyota kauçuk paspas bile veremedi. Yakın illeri ara sor bence toyota forumlara bak orada alanlar bayi tecrübelerini yazıyorlar.(ben istanbulda anadolu yakasında başka bayiden alacaktım yanlış hesap yapmış bayan, onun yüzünden istanbuldan gürsesten aldım.)

• quote:

Orijinalden alıntı: anadoluparsı

quote:

Orijinalden alıntı: Jesuelinho

Arkadaşlar merhaba, ben 0 km 1.6 touch otomatik corolla almayı düşünüyorum. Liste fiyatı 86.450 tl. Yılda 10-15 bin km yol yaptığım için dizel istemiyorum. Sizce bayiler en fazla ne kadar indirim yapabilir??

Bayilerde çok fark olmuyor bilhassa büyük illerde daha fazala indirim alırsın. Ben istanbuldan almıştım gürses toyotadan indirim yaptık dediler ama aynı fiyata ankarada veriyormuş, iyi araştır almadan, ayrıca bazı bayiler park sensörü yada yan çıtaları hediye verebiliyorlar, benim aldığım gürses toyota kauçuk paspas bile veremedi. Yakın illeri ara sor bence toyota forumlara bak orada alanlar bayi tecrübelerini yazıyorlar.(ben istanbulda anadolu yakasında başka bayiden alacaktım yanlış hesap yapmış bayan, onun yüzünden istanbuldan gürsesten aldım.)

Ben park sensoru aldim , hediye olarak yani. Rezil bir sey. Internette 50 tlye satilan sesli olanlardan alin daha iyi , bende degistirecegim zaten onlarla.

Kaucuk paspas verdiler orjinal degil , yine bes para etmez.

Birde ilk yardim seti verdiler.

Bilseydim yan cita verdiklerini bunlar sizde kalsin citami verin derdim :)

• Valla bana herşeyi parayla verdiler bende kızdım bayinin reklamı olan ilkyardım çantasını arabayı çıkarırken kenara attım alın bunuda diye nasıl olsa bişey vermediniz ben içinde yanın söndürücüde olanı alırım dedim. Yani ben çıtaya 375 arka sensöre 250 verdima ama kautçuk paspas bile vermedi malum bayi. Başkaları veriyormuş dedim çocuk bana onlar başka yerden çıkarmışlardır dedi.
  • anadoluparsı kullanıcısına yanıt
    Mersin boranlar da bu konuda cok eli sıkı, hicbirsey vermemislerdi.

Bu arada yeni arac alacak arkadaslar 80-90 bin araliginda rakamlardan bahsediyorlar, madem boyle bir butce ayirdiniz arac icin, baska markalari da degerlendirmelerini oneririm. Corolla fena arac degil ama bu paralari haketmiyor. Donanim, motor, sanziman, yalitim.. hepsi eh istelik seviyede.

• Coralla 1.33 C kullanıcısına yanıt
    İhtiyacım olan şey otomatik sedan bir araba. Corolla dışında bu fiyata bu kalitede çok birşey yok maalesef. Honda civic düşünüyorum ama ne boşunun otomatik vitesi 97bin. Astra istemiyorum. Focusun en boşunun otomatik vitesi 90küsür. Jetta da aynı şekilde çok pahalı. Aşağı yukarı aynı donanım seviyesine göre en mantıklısı corolla gibi duruyor.

• Jesuelinho J kullanıcısına yanıt
    Anlıyorum. Fiyatlar oldukça arttı, bu hususta kısmen haklısınız. Fakat focus sınıfının lider aracı sürüş zevki açısından, jette'da dsg her ne kadar sorunlar yaratabiliyor olsa da oldukça iyi bir şanzıman, astra özellikle dizel motor açısından oldukça güçlü ve yalıtım, malzeme kalitesi gibi açılardan corolla'dan üstün. Demek istediğim corolla da şu açıdan diğerlerinden iyi diyecek birşeye sahip değil. Belki bütçeyi biraz daha zorlayarak, belki temiz 2. ellere yönelerek daha tatmin edici seçeneklere yönelebilirsiniz. Tabi zevkler ve renkler tartışılmaz, bunlar benim görüşlerim. Umarım gönlünüze göre bir araç bulmak ve kazasız&belasız kullanmak nasip olur. Son olarak octavia ve hatta rapid'lere bakmanızı tavsiye ederim. Fiyatlarını bilmiyorum fakat her ikisi de üstün araçlar.
  • texjrwillerjr T kullanıcısına yanıt
    Evet çocuk var. Octavia fiyatları çok arttı 2. elleri bile 80binden başlıyor listemden çıkardım onu. C-max lar 70bin km civarı olanlar 65binde. Opel 1.6 dizeller 50bin kmdeki araclar 65bin civarı. Bunlarda partikül filtresi sorunu okudum değişimi 2 yıl önce 7bin TL yazıyor.

Asagidaki araclar hakkında tavsiye almak istiyorum.

477807419 2013 focus sw 31bin km.

433452507 2012 c-max 48bin km

477190104 2015 Auris sw 47bin km bunun bagajı ve konforu cezbediyor.

478310180 1.6 led paketi leon 18bin km.
    Benim gönlüm bundan yana bagajı 380lt. 7500tl hasar kaydı var. Söylediğine göre galerici 74bin vermiş. Yani aracı alacağı galeri satamazsan 74binden alırım demiş.

Daha önce 1.33 life alarak ciddi bir hata yaptım. Benzer hatayı alacağım araçta yapmak istemiyorum. Aracı fazla kullanmasam da (20 ayda 12bin km yaptim) hantal araba bana göre degil bindiğimde gaza basınca gidecek rampayi iyi çıkacak. Zaten camlıca civarındayim işten dönüşte libadiye rampasini çıkacağım. O yüzden dizel bakıyorum. Çekiş konusunda artık hata yapmam ama başka şeylerin pişman etmesini istemiyorum. Opel dizel tavsiye edebileceğiniz sorun çıkarmayacak model ve paket varmı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oasis99 -- 21 Eylül 2017; 23:17:58 >

• oasis99 O kullanıcısına yanıt
    Benden birkaç tavsiye;

Galerici şunu verdi satamazsan ben buna alırım gibi şeylere inanma. Belki doğru belki değil ama bunu sana anlatmasının temel sebebi pazarlık payı bırakmadan 75000 liraya o aracı satmak. Cebinden yaptırmış kaskokan yaptırmış ve sadece kayıtlı olan rakam 7500.... Söylediğine göre son resimdeki hasarın tutarı o birde... Kusura bakma babasını kandırsın. Kimse o hasara 7500 lira ödemez. Ayrıca 74000 liraya galerici nakit alıyor olsa, ben aptal mıyım 1000 lira için ne zaman satılacağını bilmediğim bir işe gireyim. Sonuçta adamlarda ticaret yapıyor, 10 dk sonra 72 dese bir yaptırımım olabilir mi? 1000 lira için kimse uğraşmaz, kaldı ki galerici 74 verse ben o araca minimum 77-78 yazarım ilana. 2-3000 kazanmadan bırakmaz galericiler çünkü. Birde hadi dediği doğru diyelim, 7500 hasar kayıdı olan aracıda bu piyasada satmak kolay değil. Çok kayıp olur.

Gelelim tavsiyeme, seneyi bırak 1.5 senden bile fazla zamanda 12000 km yapmışsın. Yanlış anlama ama dizel senin neyine gerek be kardeşim :) İlla paran çoksa ya model yükselt, ya donanım yükselt ya da paranı kenara koy.... 75-76000 liraya şuanda alabileceğin en güzel araç, 2015 1.6 advance skypack multidrive s auris sw olur, yeni kasa... Hem model yüksek hem motor gayet yeterli hemde cam tavan ve otomatik vites gibi avantajın olur. Emin ol benzinlideki otomatiği çok seversin ve sana dizelden daha fazla avantaj sağlar.

Kasa önemli değil dersen aynı kombinasyonda 2014-2013 eski kasasına bakabilirsin, belki donanımı premium yaparsın falan. Yani senin zevkine kalmış artık. Ama tavsiyem dizele boşa para verme sana hiç gerek yok, ben bile senede 15000 binmeme rağmen benzinli kullanıyorum. Sen yılda ortalama 7500 bile binmemişsin, üzmez yani.

• _AveNTuriN_ kullanıcısına yanıt
    2015 auris 1.6 advance skypackin 160 torku var ve yüksek devirlerde tam peformans veriyor bagaj da 360lt küçük. Bu bana pek uymuyor. Cam tavanı fazla umursamiyorum. Daha önce 1.6 polo highline kullanmistim cam tavani vardı birkac kez kullandım açılır tavani. Leonun benim ihtiyacima göre tek eksisi bagajının 380lt olması haricinde herşeyi hoşuma gidiyor ve hiç zarar ettiren bir araba değil. Torku hizlanmasi ozellikle 2.eli vs çok iyi. Sanayide karşılaştığım ustaların hepsi de leonu çok övdü. Aracı genelde 2 yıl kullanıyorum. Satmak istediğimde bana zarar ettirmeyecek 2.elde değer kaybetmeyen araç bakıyorum. Octavia buna uyuyor ama fiyatlari çok fahiş oldu. Geriye Leon kaliyor.

Yani dizeli 10bin tl pahalı alabilirim.ama inceledim satışta araç çok eski model değilse benzinli versiyonu ile aradaki 10bin TL farkı koruyor. Bütçe elveriyorsa benzinli yerine dizeli almak mantikli. Okudugum habere göre tr'de araclarin %30u benzinli. Piyasada en çok dizel var. Yani dizelin müşterisi fazla satmasi da takasi da daha rahat ve kolay. İşin benim için biraz psikolojik boyutu da var. 1.33un yerine torku yüksek bir araçla 1.5 yıllık kaybı gidermek istiyorum.

2016 dizel leona son 75bin diyen kişi daha önce söylediğiniz rakamlardan ilan verdi satamayinca fiyatı aşağı çekti. Bende galericinin 74bin veremeyeceğini soyledim. Galericiler benim araca 47bin verdiler. Doğruysa sadece bir LED far degisimi 4500tl tutmuş 3000tl de tampon ve işçilik oluyor. Karsi tarafın sigortasından servise yaptırdıklarından servis her zaman yaptığı gibi faturayı sisirmis olabilir. Sordum airbag açmamış başka işlem yokmus. Yalnız 2016 model diğer leonlara göre bu aracın fiyatı uygun çünkü led paket var ve benimde hoşuma gidiyor. 2015 105beygirlik led paketsiz olanlarin bile en düşük fiyati 71bin. Ben 110hp olanını tercih ederim. Tekdisem satmak istediğimde fiyatı piyasanin altına çekmek zorunda kalıp kalmayacağım. Arkadaki 250 TL'ye yaptırdığım dediği bir karis boyasida çabası. Tavsiye edildiği gibi 2. el araç alımında acele etmeyecegim.1-2 ay hatta kampanya ihtimaline karşı aralık ayına kadar bekleyebilirim. Fırsat araci cikarsa alacağım.

Şimdi savaş ihtimalide var sinir hareketlendi piyasa herhalde olumlu etkilenmeyecektir. İnşallah savaş çıkmaz. Ülkenin geleceği herşeyden önemli. 5.5 yil kaldığım abd vampiri ulkemizin yükselişini hazmedemiyor. Ortadoğu'yu ilerde istediği gibi somurememe ihtimali neoconlari kudurtuyor. 15 temmuzda beslemeleri feto basarili olamamisti.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oasis99 -- 22 Eylül 2017; 5:30:0 >

• 
Sayfa: önceki 15281529153015311532
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.