Şimdi Ara

Yeni topladığım sistem sorunlu. Parçalarım uyumlu mu sizce?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
688
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

10 gün öncesinde Vatan Bilgisayardan aşağıdaki sistemi topladım. Fakat sorunlarım bitmek bilmiyor. Önce işletim sistemi kurabilmek için resmen kendimi parçaladım. Makine sürekli bir yerlerde takılıyor, donuyor, baştan başladığında ekrana görüntü gelmiyor falan. Daha sonra heh tam oldu dediğim anda hard diskimi değiştirmek zorunda kaldım bu harddisk e de işletim sistemi kurarken aynı terhane, saç başa yoldurdu. İşletim sistemi kurdum bu sefer makine en ufak bir yükün altına girince restart atıyor, donuyor ve en kötüsü mavi ekrandan geçilmiyor. İşletim sistemim Windows7 x64 Professional ve torrentden download. Belki işletim sisteminde bir sorun vardır diye düşünüyorum bugün arkadaşımdan orijinal Windows 7 x64 alarak tekrar deniycem. Bu seferde sorun yaşarsam gidip Vatan Bilgisayar Müşteri Hizmetleri masasına bırakıcam PC yi. Çıdlırmak üzereyim dostlar. Sistem aşağıdaki gibi bu kadar saçma sapan sorunu sizce bu sistemle neden yaşıyor olabilirim. Aklıma yeni gelen nedenlerden biri de RAM ler ile anakartın saat hızı uyumsuzluğu diyeceğim ama sanırım ikisi duruma göre kendilerini ayarlayabiliyorlar. Yani RAM ler 2000Mhz, anakart en fazla 1666 Mhz destekliyor olsa bile RAM ler 1666 da sorunsuz çalışır diye biliyorum. Yanlış mıyım yoksa?

• Gigabyte GA-870A-UD3 AM3 AMD 870/SB850 DDR3 2000MHz (O.C.) USB 3.0 Anakart
    • AMD Phenom II X6 1055T 2.8GHz / 3.3GHz Turbo Core 9MB Cache İşlemci
    • XFX HD6850 Black Edition O.C. Çift Fan GDDR5 1GB 256Bit AMD Radeon DX11 Ekran Kartı
    • Corsair 4GB (2*2GB) XMS3 DDR3 2000MHz CL9 Çift Kanallı Kit Ram
    • Western Digital 3.5" 1TB Caviar Black Sata 3.0 64MB Cache 7200Rpm Harddisk
    • Thermaltake VL86021W2E V3 600W MidT ATX Kasa

Tavsiyeleri için şimdiden teşekkürler dostlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dfdtmh -- 11 Nisan 2011; 10:19:38 >

• x6 bios u yüklendi mi anakarta?
  • gigabyte biraz rem seçen bi marka
    destek listesine baktım corsairların 1600 mhz olanları uyumluluk gösteriyor
    2000mhz de kingston patriot ve ocz var
    yani büyük ihtimal sorun remlerde değişime verebilirssen iyi olur zaten reme çok gereksiz yere çok para vermişsin 1333mhzle ararlrında bi fark yok
  • Sistem bilesenleri uyumlu. BIOS'u guncelleyip tekrar deneyin. Eger yine ayni sorun ile karsilasirsaniz Vatan'a goturun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mckhan

x6 bios u yüklendi mi anakarta?

Hayır x6 bios yüklenmedim. konuyla ilgili daha fazla bilgi verebilir misin dostum.

quote:

Orijinalden alıntı: Fract4l

Sistem bilesenleri uyumlu. BIOS'u guncelleyip tekrar deneyin. Eger yine ayni sorun ile karsilasirsaniz Vatan'a goturun.

Bende o şekilde yapmayı düşünüyorum.

quote:

Orijinalden alıntı: zaferizm

gigabyte biraz rem seçen bi marka
    destek listesine baktım corsairların 1600 mhz olanları uyumluluk gösteriyor
    2000mhz de kingston patriot ve ocz var
    yani büyük ihtimal sorun remlerde değişime verebilirssen iyi olur zaten reme çok gereksiz yere çok para vermişsin 1333mhzle ararlrında bi fark yok

Artık herhangi bir parça değişimine gitmek istemiyorum umarım sorun x6 biostadır. Bu arada Vatan Bilgisayar da 18% indirim olduğu gün aldım sistemi. Ram lerde diğerleri ile aynı paraya hatta belki de daha ucuza gelmiş olabilir o yüzden dert etmiyorum şuan sistem stabil çalışsa çok daha memnun olucam :-)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dfdtmh -- 11 Nisan 2011; 10:47:19 >

• http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=3423#bios

f3 f4 f5a bioslarından birisinin yüklü olması lazım
  • quote:

http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=3423#bios

verdiğin linke baktım f4 bios unu tercih edeceğim, fakat bunu nasıl flash edeceğim bios a?
  • quote:

Orijinalden alıntı: dfdtmh

quote:

verdiğin linke baktım f4 bios unu tercih edeceğim, fakat bunu nasıl flash edeceğim bios a?

gigabyte da varmı bilmiyorum ama ben msi kullanıyorum anakartın driver dvdsini içerisinde yardımcı programlar menüsünde (live update 4) adlı bi program var programı çalıştırdığım zaman o ankartla ilgili driver, bios, yardımcı programın güncel versiyonları hepsini buluyor neyse program tarafından bulunan biosa sağ tıklayıp download and install deyince indirip windows ortamında flash yapıyor 1 dk sürmüyor bile
    driver dvdsinde buna benzer bi program olabilir bi bakmanı tavsiye ederim

• quote:

Orijinalden alıntı: zaferizm

quote:

Orijinalden alıntı: dfdtmh

quote:

gigabyte da varmı bilmiyorum ama ben msi kullanıyorum anakartın driver dvdsini içerisinde yardımcı programlar menüsünde (live update 4) adlı bi program var programı çalıştırdığım zaman o ankartla ilgili driver, bios, yardımcı programın güncel versiyonları hepsini buluyor neyse program tarafından bulunan biosa sağ tıklayıp download and install deyince indirip windows ortamında flash yapıyor 1 dk sürmüyor bile
    driver dvdsinde buna benzer bi program olabilir bi bakmanı tavsiye ederim

teşekkürler dostum sanırım buna benzer bir program vardı sen söyleyince hatırladım.

• anakartın kullanma kılavuzunu indirip okudum ve PCI slotlarından birisi 16x te diğeri 4x te çalışıyormuş ve ben büyük olasılıkla 4x de çalışan slot a bağlamış olabilirim ekran kartımı. eve gidince kontrol edeyim, artık kurtulmak istiyorum şu sorunlardan
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.